Медичний спирт: різновиди аптечного етанолу і можна його пити

Медичний спирт: різновиди аптечного етанолу і можна його питиЕтиловий спирт використовується в медицині і харчовій промисловості. На його основі виготовляють лікарські препарати та алкогольні напої. Багатьох людей цікавить, чи можна пити спирт медичного призначення? Це питання слід розглянути більш докладно.

Чистий медичний спирт

У фармацевтичній і харчовій промисловості використовується етанол різної якості та ступеня очищення. Можна виділити наступні різновиди етилового спирту:

 • Медичний спирт. В медицині використовують розчин етанолу міцністю від 40 до 95%. Він не має настільки високої міри очищення, як харчовий спирт, і призначений для зовнішнього застосування.
 • Спирт класу «Альфа» і «Люкс». Це найбільш якісні харчові види етанолу, які використовуються при виробництві горілки.
 • Спирт «Базис» і «Екстра». Цей продукт володіє більш низькою якістю, застосовується для виготовлення горілки недорогих сортів.
 • Медичний спирт: різновиди аптечного етанолу і можна його питиЧи можна пити медичний спирт, який призначений для зовнішнього застосування? Насамперед потрібно звернути увагу на його склад і фортеця. Якщо на етикетці серед інгредієнтів вказана тільки етанол і вода, то пити такий спирт можна, але небажано, так як він не призначений для харчового використання.

  Також рекомендуємо прочитати:

  Що буде, якщо випити етиловий спирт 95%? Вживати такий продукт нерозведеним не слід, це може призвести до опіку слизової горла і внутрішніх органів, не кажучи вже про сильному сп’янінні. Його необхідно розбавити водою приблизно наполовину, тоді його фортеця буде приблизно дорівнює фортеці горілки. Розводити етанол можна соками, морсами або компотом. Небажано використовувати для разбавки газовану воду або спиртні напої, так як це може призвести до швидкого і сильного сп’яніння.

  Чи можна пити етиловий спирт 70%? Або його треба обов’язково розводити з водою? Можна сказати, що його небажано пити нерозбавленим. Напої міцністю понад 50% можуть завдати шкоди організму. Потрібно пам’ятати і те, що навіть чистий медичний спирт більшою мірою подразнює слизову оболонку, ніж харчовий. І його негативний вплив на печінку набагато сильніше, ніж у продукту, призначеного для пиття.

  Читайте також: Алкогольний запій: як з нього вийти

  Шкоду здоров’ю

  Дуже важливі і дози медичного етанолу, вживається всередину. Концентрація алкоголю більш ніж 5 г/л крові може привести до летального результату, а кількість спирту в концентрації більш ніж 3 г/л викликає важке отруєння. Потрібно пам’ятати, що з-за більш низької якості очищення медичний етанол швидше викликає отруєння, ніж харчовий. Тому пити його слід у більш низьких дозах. При інтоксикації спостерігаються наступні ознаки:

  • Медичний спирт: різновиди аптечного етанолу і можна його питисплутаність свідомості;
  • нудота і блювання;
  • судоми;
  • порушення координації рухів;
  • утруднення дихання;
  • зневоднення;
  • у важких випадках — втрата свідомості, коматозний стан.

  При таких симптомах необхідно негайно викликати швидку допомогу.

  Розведений етаноловий спирт потрібно вживати повільними ковтками, не допускаючи передозування. Надмірна кількість етанолу руйнує нейрони мозку і печінку. Передозування напоїв на основі медичного спирту призводить до важкого похмельному синдрому.

  Інші види спиртовмісних препаратів

  В аптеках продаються і інші види медичного спирту. Вони призначені для зовнішнього застосування. Багатьох споживачів цікавить, чи можна пити спиртне на основі цих препаратів. Наслідки залежать від того, яка речовина додано до етанолу. Найбільш поширені наступні види медичних спиртів:

 • Медичний спирт: різновиди аптечного етанолу і можна його питиМурашиний. Це суміш етанолу з мурашиною кислотою. Це досить токсична речовина. При попаданні на шкіру мурашина кислота викликає опіки. Але в медичному препараті вміст цієї речовини мінімально, близько 1,4%. Вживання всередину мурашиного спирту не призведе до важкого отруєння, однак пити його вкрай небажано. Кислота є подразнюючою речовиною, і результатом вживання може бути гастроентерит. До того ж мурашиний спирт має неприємний смак.
 • Ізопропіловий. Це антисептичний засіб, який застосовують для дезінфекції. Не можна сказати, що ізопропіл є отрутою, але інтоксикація після його вживання може бути сильніше, ніж від етанолу. Це пов’язано з тим, що в організмі ізопропіл перетворюється в ацетон. Токсичність изопропила в 3,5 рази вище, ніж у етанолу, а п’янкий ефект вище в 10 разів.
 • Камфорний. Цей препарат представляє собою спиртовий розчин алкалоїдів кафморы рацемической. Призначений виключно для зовнішнього застосування із-за токсичності. Вживання камфорного складу всередину призводить до розвитку отруєння, при цьому спостерігаються нудота, блювання, слабкість, діарея.
 • Саліциловий. Містить саліцилову кислоту, яка агресивно впливає на слизову оболонку органів травлення. З цієї причини рекомендується тільки для зовнішнього застосування.
 • Борний. Це спиртовий розчин борної кислоти, який є хорошим антисептичним засобом. Але при попаданні в організм це речовина руйнівно діє на нирки і слизову шлунково-кишкового тракту. Отруєння борною кислотою протікають важко, виникає кривава діарея, переймоподібні болі в животі, блювання з кров’ю та набряки.
 • Нашатирний. Це розчин аміаку у етанолі. Вживати всередину нашатир ні в якому разі не можна, аміак сильно дратує і обпікає слизові оболонки. Навіть вдихання парів цієї речовини може викликати важку інтоксикацію.
 • Настоянка Лимановит Е. Це спиртовий розчин екстракту ламінарії, вітаміну Е і лимонної кислоти. Призначений для внутрішнього вживання, як медичний препарат. Багатьох цікавить, що буде, якщо випити настоянку як горілку. Потрібно не забувати, що препарат являє собою ліки, що володіє терапевтичним впливом на організм. Дозування препарату для медичного вживання вимірюється в краплях. Якщо ж пити Лимановит До чарками, то можливі такі наслідки, як гіпертонія, блювання і навіть епілептичні напади. Потрібно пам’ятати, що це медикамент, а не харчовий продукт.
 • Читайте також: Історичні передумови для введення сухого закону в США і СРСР

  На питання, який спирт можна пити, відповідь однозначна: вживати всередину можна етанол медичний без добавок. При цьому, тільки в помірних дозах, зрідка і обов’язково в розбавленому вигляді. Всі інші спиртовмісні засоби з аптеки є токсичними.

  Отруєння метанолом

  Самим небезпечним сурогатом алкоголю є метиловий спирт. Саме це з’єднання може викликати важке отруєння зі сліпотою.

  Метанол практично не відрізняється від етанолу за зовнішнім виглядом, запахом і смаком. Це технічний спирт, який використовують для приготування розчинників, фарб і лаків. Вживання всередину 10 мл метанолу можуть викликати сліпоту, а 50 мл — призводять до летального результату. Ознаки інтоксикації метанолом наступні:

  • поява чорних крапок перед очима;
  • підвищене виділення слини;
  • порушення координації рухів;
  • блювання;
  • скачки тиску.

  Читайте також: чи Можна обдурити алкотестер і як це зробити

  Іноді симптоми отруєння проявляються не відразу, а в міру накопичення отрути в організмі. Характерною ознакою інтоксикації є погіршення стану через кілька днів після вживання спиртного. При виникненні ознак отруєння метанолом необхідно терміново викликати швидку допомогу. До приїзду лікарів необхідно вжити наступні заходи:

 • Медичний спирт: різновиди аптечного етанолу і можна його питиУкласти хворого на живіт;
 • Дати випити розчин соди і викликати блювоту;
 • Стежити, щоб людина не захлинувся блювотними масами.
 • Можна дати випити 50 — 100 г горілки, етиловий спирт є антидотом при інтоксикації метанолом.
 • Відрізнити метиловий спирт від етилового можна за допомогою наступних тестів:

 • Якщо підпалити рідина, то етанол горить синім полум’ям, а метанол — зеленим.
 • Можна покласти сиру картоплю в спирт. Етанол не змінює колір овоча. У метиловому спирті картопля набуває рожевий колір.
 • Занурити в рідину розпечену дріт з міді. Якщо відчувається неприємний запах, то це метанол.
 • Нерідко отруєння метанолом відбувається при вживанні спиртних напоїв сумнівного походження. Щоб виявити присутність метилового спирту алкогольної продукції, необхідно провести наступні тести:

 • Налити напій в ємність і кинути туди харчову соду. В метанолі сода розчиняється повністю, а в етанолі утворюється жовтий осад.
 • Можна покласти в рідину марганцівку. Якщо при цьому утворюються бульбашки, то напій містить метанол.
 • Медичний спирт: різновиди аптечного етанолу і можна його питиПрактично всі види технічного спирту є непридатними для вживання, навіть якщо вони складаються з етанолу. Зазвичай в таку продукцію додають барвники або денатуруючі добавки з неприємним запахом і смаком, які шкідливі для організму. Авіаційний етанол може містити солі важких металів, такі сполуки призводять до серйозного отруєння.

  Найбільш безпечними є харчові види спирту, які проходять високу ступінь очищення і призначені для пиття. Вживати медичний етанол можна тільки зрідка, у крайніх випадках, це ні в якому разі не повинно ставати звичкою.