Нагрівач з терморегулятором для браги

Зміст

 • Переваги бака для браги з підігрівом
 • Як самому встановити нагрівач у бак
 • Інгредієнти для класичної цукрових браги
 • Бродіння, визначення готовності браги

Переваги бака для браги з підігрівом

Наскільки якісним вийде самогон, багато в чому залежить від температури бродіння сусла. Влітку здійснювати контроль за цим простіше. Але в холодну пору року, особливо взимку складно регулювати температуру навіть в домашніх умовах. Особливо якщо процес відбувається в квартирі, забезпечити оптимальний температурний діапазон в 24-28 °C не завжди вдається.

При можливості ємність з брагою ставлять до радіаторів опалення і загортають, щоб зберегти тепло, що не завжди доступно і зручно з-за характерного запаху від вихідного сусла. До того ж деякі дріжджі, на основі яких затирають брагу, працюють тільки при 30°C (це вказується на пачці) тоді гріти закваску обов’язково навіть влітку. Дуже часто без додаткового підігріву просто не обійтися. Тому дуже зручно, якщо ємність для браги буде мати вбудований нагрівач. Це допоможе уникнути температурних перепадів, прискорить бродіння, дозволить організувати процес не тільки в квартирі, але і на дачі, в гаражі.

Як самому встановити нагрівач у бак

Нагрівач з терморегулятором для брагиПри відсутності можливості придбати вже готову ємність з підігрівом, можна встановити нагрівальний елемент бак самостійно.

Найбільшу популярність серед виноробів отримав нагрівач, який використовується для того, щоб гріти воду в акваріумі. Його легко знайти в зоомагазинах. Апарат підтримує температуру від 20 до 32°C, яку можна регулювати. Скляний корпус повністю герметичний і надійний. Плюс такого пристрою в тому, що воно працює циклами, що повністю виключає перегрів браги та закипання, які згубні для дріжджів.

Електричний підігрівач продається з потужністю від 50 Вт і вище. При виборі потужності в першу чергу слід орієнтуватися на те, скільки заплановано браги за обсягом. Для 50 л цілком підійде нагрівач з потужністю 100 Вт.

Таким терморегулятором дуже легко користуватися. Якщо на бак не встановлюється гідрозатвор (не всі використовують його, виготовляючи брагу за класичним рецептом), то пристрій легко кріпиться затискачами до шийки ємності.

Важливо, щоб нагрівач не стикався з металевою поверхнею бака, інакше може лопнути. І занурювати його слід на середню глибину, щоб забезпечити повний прогрів браги.

Користуватися терморегулятором найбільш практично при виготовленні браги на основі цукру і дріжджів. Пристрій, поміщене в ємність з суслом з фруктів, овочів, зернових культур може перегоріти або лопнути, так як їх частки прилипнуть до його поверхні.

Щоб брага не закисав, на бродильну ємність встановлюється гідрозатвор. Він сприяє виведенню вуглекислого газу і запобігає надходження кисню. У цьому випадку, щоб терморегулятор міг гріти закваску, в кришці бака проробляється отвір, через яке протягується кабель нагрівального елемента. Для цього його потрібно роз’єднати, відрізавши вилку. Це, швидше за все, знадобиться зробити і в тому випадку, якщо ємність для бродіння досить висока. Терморегулятор випускають з кабелем, довжина якого близько метра, і його може не вистачати. А якщо помістити пристрій у верхніх шарах, то воно буде Нагрівач з терморегулятором для брагигріти тільки частина сусла, яке доведеться перемішувати. Тоді кабель нарощують до потрібної довжини і ретельно ізолюють місця з’єднання.

Інгредієнти для класичної цукрових браги

Безпрограшний і простий рецепт, його називають класичним – це приготування браги, до складу якої входять такі інгредієнти, як цукор, вода і дріжджі.

Скільки взяти для затирання продуктів залежить від об’єму бродильної ємності (при цьому враховується, що вона буде заповнена лише на 3/4) і бажаної кількості готового продукту.

Так вважається, що на 10 л води припадає 2,5?3 кг цукру і 100 гр. сухих дріжджів (при використанні пресованих – 500 гр.). Це на виході дасть приблизно 3 л самогону.

Такі підрахунки не можна назвати точними. Скільки вийде алкоголю, буде залежати від температури бродіння, якості інгредієнтів, пристрої самогонного апарату.

Якість кожного з складових класичного рецепту дуже важливо.

 • Вода. Для приготування браги використовується проточна вода. Не можна брати кип’ячену або дистильовану. Води з водопроводу дають відстоятися один-два дні і потім зливають з осаду. Воду нагрівають приблизно до 30°C. Далі гріти небезпечно, в гарячій воді можуть загинути дріжджі.
 • Цукор. Додавання цукру відбувається двома способами: цукровий пісок відразу засипають у підготовлену теплу воду або перетворюють в сироп. Хоча останній варіант і не обов’язковий, але він прискорює процес бродіння, так як частина роботи дріжджів з розщеплення цукру буде зроблена при варінні сиропу.
 • Дріжджі. Найбільш жорсткі вимоги пред’являються до дріжджів. Саме від них здебільшого залежить Нагрівач з терморегулятором для брагиякість браги. Для самогоноваріння найчастіше використовуються пресовані дріжджі або сухі. На останніх варто маркування «для приготування напоїв» і на відміну від пресованих їх легко знайти в магазинах. Інші види дріжджів – винні, спиртові дуже дорогі і малодоступні. Пивні дріжджі в самогоноварении не використовуються.

Дріжджі перед введенням у сусло краще розчинити в теплій воді з цукром і дати постояти кілька хвилин. Як поведуть вони себе, залежить від строку придатності і навіть від виробника. Багато виробників вказують оптимальний температурний режим роботи дріжджів і краще його дотримуватися.

Бродіння, визначення готовності браги

Процес бродіння почнеться через кілька годин після змішування компонентів. На цьому етапі при необхідності слід забезпечити підігрів браги. Тільки треба врахувати, встановлюючи датчики терморегулятора, що спочатку, за рахунок бурхливого бродіння температура браги підвищується. Про це не варто забувати, щоб уникнути перегріву.

Бродіння може протікати як дуже бурхливо, так і повільно. При бурхливому бродінні утворюється густа піна, яка піднімається шапкою. Тому ємність і не заповнюють суслом повністю. Не варто перемішувати піну. Краще буде відлити частина браги в інший посуд, а коли бурхливе бродіння закінчиться, а це, як правило, відбувається через пару днів, перелити назад.

Після того як піна осіла, на ємність встановлюється гідрозатвор до закінчення бродіння.

Цукрова брага бродить від 4 до 14 днів, середній показник – 10 днів. Скільки точно часу це займе визначити складно. Завжди може бути по-різному.

Існують, перевірені досвідченим шляхом показники, які допоможуть Нагрівач з терморегулятором для брагивизначити, чи готова брага до перегонці:

 • Самий надійний ознака готовності — це гіркий смак. Відсутність солодощі говорить про те, що весь цукор перероблений дріжджами в спирт. В іншому випадку сусла потрібно дати ще постояти кілька днів. Якщо ж закваска коштує вже більше 10 днів, а на смак солодка, то слід додати дріжджів, щоб перезапустити процес бродіння.
 • Дозріла закваска набуває прозорість, так як дріжджі і зваж випадають на дно.
 • Готова брага не видає шипяще-вируючих звуків і на її поверхні відсутні бульбашки.
 • Ще працює закваска виділяє вуглекислий газ, тому якщо піднести до неї запалений сірник, вона потухне.
 • Про те, що сусло бродить, підкажуть кілька кинутих горошин. Вони будуть перевертатися, тримаючись на поверхні.
 • Готовність до перегонці визначають за відсутності бульбашок з гідрозатвори.
 • Скористатися ареометром самий точний спосіб. Якщо показник не перевищує одиницю (рівень вмісту цукру) — пора переганяти брагу.
 • Буде краще, якщо в сукупності показників буде кілька.