Непроточний самогонний апарат

Зміст

  • Особливості апарату непроточного типу
  • Пристрій непроточного холодильника
  • Альтернативні системи охолодження
  • Принципові відмінності від проточного апарату

Самогоноваріння в нашій країні має давні традиції, ще до появи в кожному будинку водопроводу. Системи, в яких охолодження парів спирту проводиться за допомогою проточної води, з’явилися порівняно недавно, до цього основним джерелом появи якісних домашніх напоїв був непроточний самогонний апарат. Принцип охолодження парів спирту відомий більшості населення і втілений у безлічі систем.

Особливості апарату непроточного типу

Класичний самогонний апарат цього типу складається з таких елементів:

  • Перегінний куб. Це основний елемент самогонного апарату. У ньому відбувається нагрівання спиртовмісної браги до температури кипіння етилового спирту. Встановлена на варильну Непроточний самогонний апаратпанель ємність повинна бути герметично закрита, а испаряемые пари направляються по системі трубопроводів в сухопарник, а потім в холодильник. Після охолодження конденсировавшаяся з пара рідина стьобає в приготовлену тару.
  • Холодильник. Є обов’язковим елементом самогонного апарату. У ньому відбувається охолодження парів спирту і перетворення їх в алкогольну рідину. Обов’язковою умовою будь-якого холодильника є велика теплотворна здатність. Холодильники бувають двох типів: самогонний апарат без проточної води і з циркуляцією холодної водопровідної води. Особливістю непроточного холодильника є обсяг знаходиться в ньому охолоджуючої рідини. Чим більше обсяг охолоджуючого бака, тим краще відбувається охолодження парів самогону і рідше доведеться міняти в ньому холодну воду.
  • Змійовик. Є основною деталлю холодильника. Зазвичай являє собою трубку з металу. Чим тонші стінки обраної трубки, тим краще відбувається теплообмін. Зазвичай в якості матеріалу використовують сплави міді, алюміній або нержавіючу сталь.
  • Додаткове оснащення. Призначений для отримання якісного самогону. Вбудовувані термометри дозволяють підтримувати оптимальну температуру в перегоночном кубі. Сучасний апарат неможливо уявити без сухопарника, в якому осідають ефіри, альдегіди і масла, испаряемые разом з етиловим спиртом. При певних навичках без цих пристосувань, можна легко обійтися.

Пристрій непроточного холодильника

Як вже говорилося, непроточний холодильник складається з ємності для охолоджуючої рідини і зануреного в нього змійовика. Змійовик роблять з тонкостінної трубки, намотаною у вигляді спіралі. У домашніх умовах зазвичай використовується м’яка відпалений мідна трубка. Довжина її повинна бути в Непроточний самогонний апаратмежах 1,5 -2,0 м, внутрішній діаметр від 7 до 15 мм. При меншій довжині конденсування буде поганим, і частина спирту буде втрачена разом з незвичайною парою. При великій довжині чи малому діаметрі в системі буде створюватися надлишковий тиск, що може призвести до пошкодження самогонного апарату.

Ємність для охолоджуючої рідини повинна бути як можна більшого обсягу, але в розумних межах. Чим більше бак охолодження, тим рідше доведеться проводити заміну води, що нагрівається. Раніше в якості охолоджувача зазвичай використовували емальоване або оцинковане відро, в яке вертикально закріплювали змійовик. Для цього підвідний кінець змійовика закріплювали у верхній частині відра, а відвідний в самому низу ємності. Отвори в ємності, через які проходили трубки, герметизувалися оловом або свинцем. Незручність цієї конструкції в тому, що міняти воду в ємності вкрай незручно, так як спіраль займає великий обсяг охолоджуючого бака. Для полегшення цієї процедури передбачалося облаштування зливного крана, через який видалялася нагріта рідина, а зверху додавалася холодна водопровідна або кринична вода.

Альтернативні системи охолодження

Існує безліч способів, заміни проточного самогонного апарату. Широке поширення в минулому отримав метод випарювання. Його суть полягала в наступному, в перегінний куб над рівнем браги встановлювалася ємність для збору самогону. Все це закривалося ємністю, в яку наливали холодну воду, мінявся у міру нагрівання. Простота конструкції дозволяла отримувати самогон без серйозних витрат на обладнання, але одержуваний продукт був дуже низької якості.

Іншою альтернативою, не одержала широкого поширення, став метод повітряного охолодження. При цьому способі конденсування пари спирту замість змійовика використовується модернізований радіатор з хорошим повітряним обдувом. Проходячи через трубки радіатора, пари спирту віддаючи тепло, стікали вниз у вигляді рідини. Недоліком даного методу є громіздкість конструкції і створення в системі підвищеного тиску. Враховуючи вищезазначене, Непроточний самогонний апаратданий метод не отримав широкого розповсюдження.

Принципові відмінності від проточного апарату

Порівнювані апарати з водяним охолодженням змійовика не мають великих розбіжностей у схемі перетворення спиртовмісної браги в самогон. Принциповою відмінністю є лише спосіб подачі охолоджуючої рідини в холодильник апарату. Тому мають свої переваги і недоліки. Самогонний апарат проточного типу є більш сучасним обладнанням. При правильному виборі кількості подаваної в холодильник води процес не вимагає систематичного контролю і постійної заміни води. Також слід зазначити, що за рахунок швидкості протікання води через холодильник змійовик в такому пристрої значно коротше, а сам пристрій охолодження має компактні розміри.

До серйозних недоліків слід віднести обов’язкову наявність у місці перегонки системи водопостачання. При цьому більшість сучасних змішувачів не передбачають надягання на них шлангів для підключення до холодильника холодної води. Отже, для цього буде потрібно часта розбирання водосмесителей з установкою спеціальних перехідників, або врізка у водопровідну систему додаткового штуцера з кульовим краном. Обсяг витраченої води при цьому способі охолодженні значно більше, ніж у непроточного холодильника, а, отже, незначно, але збільшує витрати.

У непроточного самогонного апарату свої недоліки, основним з яких систематичний контроль за нагріванням рідини в системі охолодження і постійна заміна води. Для того щоб знизити частоту заміни охолоджуючої рідини доводиться збільшувати розміри бака для охолодження, що відповідно призводить до громіздкості усієї конструкції. Достоїнствами такого Непроточний самогонний апаратапарату є те, що виробляти перегонку можна практично в будь-якому доступному місці, головне заздалегідь запастися водою. В зимовий час для пониження температури в холодильнику в ємність може додаватися лід і сніг, знижуючи витрати на комунальні послуги. Відсутність додаткових трубок підвідних воду є бонусом даної конструкції. Ну і звичайно не потрібно ніякого втручання в систему водопостачання та сантехнічне обладнання.

Сучасні виробники намагаються поєднати дві конструкції холодильників в одну універсальну. Для цього у бака для охолодження, що підключаються до системи водопроводу, штуцера герметично закриваються заглушками при їх непотрібності. Проте виробникам у цьому випадку доводиться збільшувати довжину змійовика, що призводить до збільшення бака холодильника, а це підвищує вагу і об’єм усієї конструкції.