Зміст

 • Навіщо фільтрувати самогон?
 • Особливості очищення дистиляту з допомогою фільтрів для води
 • Як зробити вугільний фільтр для очищення самогону своїми руками?

Технологія самогоноваріння не так проста, як здається. Для отримання якісного самогону недостатньо приготувати брагу і один раз перегнати отриману субстанцію через самогонний апарат. Такий дистилят непридатний до вживання, так як містить безліч небезпечних для організму людини хімічних речовин та органічних сполук. Щоб видалити із саморобного алкоголю шкідливі компоненти, його очищають і фільтрують. З безлічі варіантів один з найпростіших способів очищення самогону через фільтр для води Бар’єр, в якому основним фільтруючим компонентом є вугільний порошок.

В якості альтернативи фільтра-глечика Бар’єр для фільтрації домашнього самогону використовують фільтри триступеневої очищення Аквафор або виготовляють найпростіше фільтруючий пристрій самостійно. В чому полягає принцип дії і як працюють вугільні фільтри, розглянемо нижче. Але для початку обґрунтуємо необхідність фільтрації самогонного дистиляту.

Навіщо фільтрувати самогон?

В процесі бродіння дріжджових грибків утворюються різні хімічні сполуки. Деякі з них нешкідливі для людини, інші, навпаки, вкрай небезпечні. Після термічної обробки, тобто перегону браги і перетворення її в самогон, частина шкідливих домішок і сторонніх речовин залишається в дистилляте.

Якість напою з-за їх присутності помітно страждає. Але це не найстрашніше. Якщо не піддати самогон після першої перегонки фільтрації, дистилят може стати причиною серйозного отруєння. Важка інтоксикація організму після розпиття не пройшли відповідну обробку саморобних спиртних напоїв веде до летального результату.

З найбільш небезпечних складових компонентів неочищеного домашнього самогону виділяють:

 • Метиловий спирт – надзвичайно отруйна з’єднання. При попаданні в організм викликає серйозне отруєння, яке при відсутності екстреної медичної допомоги веде до летального результату.
 • Альдегіди: оцтовий, проптоновый, кротоновий, масляний. Це складні хімічні сполуки, що утворюються в результаті окислення спирту. Найбільшу небезпеку для організму представляє оцтовий альдегід.
 • Сивушні масла – суміш органічних кислот, ефірів, вищих спиртів. Ці речовини – основна причина важкого похмілля. У великих обсягах небезпечні для здоров’я. У малих кількостях, після очищення дистиляту, практично нешкідливі, але навіть їх малу присутність в самогоні погіршує якість продукту і надає напою неприємний запах.
 • Ефіри: муравьино-етиловий, чи діетиловий, олійно-етиловий, оцтово-етиловий та оцтово-метиловий, валерианоэтиловый та ін. Особливість цих органічних речовин – приємний запах. Однак велика частина містяться в самогоні ефірів шкідлива для здоров’я.

Якісним, безпечним для організму вважається дистилят, в якому вміст шкідливих домішок становить:

 • сивушних масел – не більше 0,003%;
 • альдегіди – до 0,02%;
 • ефіри – не більше 50 мг/л;
 • органічні кислоти (оцтова, мурашина) – 0,02 г/л.

Фільтрація самогону через вугільний фільтр дозволяє без зайвих витрат досягти прийнятного результату, видаливши з рідини основну частину сторонніх домішок. На чому ж заснований принцип дії фільтрувальних пристроїв для води типу Бар’єр або Аквафор?

Особливості очищення дистиляту з допомогою фільтрів для води

Фільтр-глечик Бар’єр являє собою конструкцію, що складається з чаші з встановленим у ній фільтруючим картриджем і ємності, в якій збирається очищена рідина. Матеріал виготовлення глечика і чаші – харчовий пластик. Змінний фільтруючий модель (картридж) містить комбінацію спеціально підібраних компонентів з високоефективними фільтруючими властивостями.

Головний компонент фільтраційного модуля – сорбенти, речовини з високою поглинаючою здатністю. Зазвичай в якості сорбентів в побутових фільтрах використовують певні види активованого вугілля, іонообмінні волокнисті матеріали.

Для підвищення ефективності очищення води і попередження розмноження всередині картриджа бактерій вугілля в побутових фільтрах-глечиках обробляють сріблом. Крім того, у фільтруючому модулі присутні дезінфікуючі рідина речовини (йодовмісні, іонообмінні смоли).

Спосіб застосування фільтра Бар’єр для очищення самогону аналогічний фільтрації водопровідної води. Рідину заливають у чашу, де під власною вагою вона проходить через фільтруючий компонент і потрапляє в глечик вже очищеною.

Середня продуктивність пристрою – 250 мл/хв. Щоб виконати якісне очищення дистиляту, потрібно прогнати його через фільтр мінімум 5 разів. Змінні касети міняють у міру їх забруднення. Ресурс одного фільтруючого модуля – 500 л води. Проте досвідчені самогонники наполягають на тому, що стандартні вугільні картриджі Бар’єру необхідно міняти після одноразової фільтрації 10-15 л самогону.

Застосування Аквафора в цьому відношенні дещо вигідніше. Рідина в ньому проходить багатоступеневу, потрійну очищення, завдяки чому якість продукту на виході набагато вище, ніж після застосування фільтрів-глечиків Бар’єр. Крім того, в фільтруючих блоках такого пристрою використовуються матеріали-поглиначі з різним діаметром пор, за рахунок чого здійснюється комплексна очистка питної води або, в нашому випадку, самогонного дистиляту.

Проходячи через перший фільтруючий блок (груба очистка), самогон очищається від сивушних масел, окремих хімічних сполук, великих частинок шкідливих нерозчинних забруднювачів. На другому етапі (блок глибокого очищення) з фільтруючий матеріал затримує молекули важких металів, органічних сполук, хлору.

У блоці фінішної очистки знаходиться сорбент з самим малим діаметром пор. Тут відбувається остаточна фільтрація і знезаражування рідини від найдрібніших токсичних часток, розмір яких складає 0,5 мікрон. Після багаторазового фільтрації через побутовий фільтр для води самогон вважається придатним для сортування, повторної перегонки, подальшої переробки та вживання всередину.

Як зробити вугільний фільтр для очищення самогону своїми руками?

Фільтри для питної води та змінні касети до них коштують чимало. Відповідно, витрати на виробництво самогону при використанні подібних пристроїв для очищення дистиляту підвищуються. Зменшити матеріальні витрати можна в рази, якщо зробити найпростіший вугільний фільтр самостійно.

Технологія і принцип дії його нічим не буде відрізнятися від роботи заводських фільтрів. Якість очищення рідини при правильному облаштуванні та застосуванні теж не постраждає. Найважливіший момент при виготовленні такого пристрою – правильно вибрати фільтруючий матеріал, вугілля.

Звичайний активоване вугілля в таблетках, що продається в аптеках, з завданням фільтрації самогону справляється, але недостатньо добре. По-перше, виготовляють його з кісток домашніх тварин, в якості зв’язуючих добавок використовують крохмаль. Мікропори в такому сорбенті здатні притягувати тільки дрібні частинки забруднювачів, в той час як великі молекули сивушних масел залишаються вільними і з дистиляту не видаляються. По-друге, присутність в сорбенті крохмалю погіршує якість, смак і запах домашнього алкоголю.

Щоб зробити вугільний фільтр, придатний для очищення самогону, потрібно використовувати тільки деревне вугілля, отриманий шляхом піролізу (горіння без доступу кисню) деревини. Дістати потрібний матеріал можна з наступних джерел:

 • Придбати вугілля для мангалу.
 • Картриджі для водяних фільтрів.
 • Фільтруючий блок протигаза.
 • Захисні газоаналізатори.
 • Фільтри для акваріумів.
 • Купити спеціальний вугілля, що використовується у виноробстві (БАУ-А, ОУ-А та ін).

Остання позиція вважається найбільш прийнятним варіантом. Це той самий деревне (березовий, фруктовий) вугілля, що отримується шляхом піролізу. Їх склад підібраний спеціально для очищення рідин, застосовуваних у виноробстві, і при правильному використанні не можуть зіпсувати продукт. Єдиний недолік – більш висока, порівняно з іншими видами вугілля, вартість.

Що стосується інших джерел вугілля, використовувати їх для виготовлення саморобних фільтрів потрібно обережно з-за можливої присутності в сорбенті сторонніх домішок. Наприклад, вугілля для мангалу можуть бути просочені спеціальною рідиною для кращого загоряння. Яку реакцію дадуть ці хімічні речовини при взаємодії із спиртами, невідомо. Крім того, великі шматки вугілля для мангалів при виготовленні фільтрів використовувати незручно.

Вугільний порошок з протигазів або акваріумних фільтрів теж може містити додаткові компоненти, які при очищенні дистиляту можуть погіршити його смакові характеристики. До того ж, якщо використовувати вживаний протигаз, в його фільтруючому модулі можуть міститися шкідливі речовини.

В ідеалі краще приготувати деревне вугілля для фільтрації самогону самостійно. Як це зробити? Найпростіший спосіб: розпалити багаття, дати дров прогоріти і поки у вугіллі ще досить спека, зібрати їх в щільно закривається ємність. Після того, як вугілля повністю охолонуть, їх дістають, очищають від золи, миють, дрібно труть (6-7 мм) і просівають через сито.

Зберігають отриманий таким способом сорбент в закритій тарі. Перевага приготованого своїми руками деревного вугілля – можливість багаторазового застосування. Перед повторним використанням вугілля промивають у 2% розчині соляної кислоти, потім у воді. Після висихання вугілля ще раз прожарюють в закритій металевій ємності на сильному вогні.

Що стосується питання, як зробити і використовувати вугільний фільтр для очищення самогону, то абсолютно нічого складного в цьому немає. Беруть звичайну пластикову пляшку, відрізають дно, отримуючи таким чином імпровізовану лійку. В кришці (гирло лійки) проробляють кілька невеликих дірочок.

Горло пляшки викладають щільним шаром вати. Зверху укладають марлю. Третій шар саморобного фільтра – вугілля. Товщина вугільного шару повинна складати 10 див. В пропорційному співвідношенні з рідиною, що очищається кількість вугілля одно: саморобний деревне вугілля – 50 г на 1 л самогону; спеціальний вугілля для виноробства (БАУ-А та ін) – 12 г на 1л дистиляту. Перед тим як висипати вугілля в лійку, його рекомендується промити, очистивши від дрібних частинок золи, пилу.

Проходячи через такий фільтр, домашній алкоголь очищається від більшості шкідливих домішок і практично повністю звільняється від сивушних масел. Для максимально якісного очищення бажано пропустити дистилят через саморобний вугільний фільтр кілька разів. Якщо після очищення вугіллям рідина помутніє, її необхідно буде додатково профільтрувати через вату.