Зміст

  • Порядок дій і правильні пропорції марганцівки
  • Чи Не шкідливо використовувати марганець з хімічної точки зору?
  • Користь і шкода очищення марганцівкою самогону від сивушних масел
  • Безпечні способи очищення

Не самий ефективний, але дуже популярний через свою доступності метод очищення дистиляту – розчином перманганату калію. Але чого більше в очищенні самогону марганцівкою, користі чи шкоди? Ніхто особливо не переймається, сподіваючись на те, що «всі так роблять». А може варто провести детальний аналіз цієї простої методики? Може марганець не найкращий засіб для виведення з самогону сивушних масел і інших шкідливих складових? Раптом очищений таким способом алкоголь придбає інші, не менш небезпечні для здоров’я властивості?

Порядок дій і правильні пропорції марганцівки

Хто не знає, як очистити самогон марганцівкою, здивуються, наскільки все просто. Порошок перманганату калію, який можна купити в будь-якій аптеці, засипають у посудину з дистилятом без будь-якої попередньої обробки. Ні прожарювати, не розбавляти у воді марганцівку не потрібно. З самогоном, выгнанным в домашніх умовах, ніяких дій теж робити не потрібно.

Виконати очищення самогону марганцем можна двома способами.

Перший спосіб

У першому порошок висипають в спиртний напій бутель і ставлять в темне місце на 10-12 годин. Яскраво-малиновий колір розчину за цей час суттєво зблідне. На дні ємності з’явиться темний осад. Домагаються саме цієї мети – осаджування розчинених у самогоні шкідливих сполук, компонентів сивушних масел.

Тепер можна приступати до фільтрації дистиляту. Для цього зручно скористатися побутовим фільтром-глечиком для води. У фільтруючому блоці-картриджі такого приладу знаходиться суміш вугільного порошку та іонізуючих смол. У момент просочування рідини через фільтруючий матеріал, вугілля абсорбує і утримує шкідливі компоненти, покращуючи тим самим якість продукту. Самогон стає прозорим, більш м’яким на смак, втрачає характерний запах сивухи.

Другий спосіб

Другий спосіб очищення самогону марганцем виглядає дещо інакше. Дистилят пропонується підігріти, довівши температуру до 38-40?С. Тільки після цього в нього всипають марганцівку. Для рівномірного розчинення хімічного речовини рідину потрібно весь час помішувати дерев’яною ложкою.

Коли розчин набуває рівний рожевий колір, його залишають відстоюватися в темному місці 3 доби. Реакція протікає тим же шляхом – марганець вступає в реакцію з суспензіями, що містяться в дистилляте, і пов’язує їх. Ці речовини у вигляді щільного осаду випадають на дно. Самогон з малинового стає блідо-рожевим.

Після закінчення рекомендованого часу спиртовий розчин фільтрують. Можна скористатися запропонованим методом – через побутовий фільтр для питної води, або зробити в домашніх умовах саморобний фільтр-лійку, де в якості фільтруючого прошарку використовується вата, марля, порошок деревного вугілля.

А тепер про найважливіше. Щоб очищення марганцем домашнього самогону принесла тільки користь і не заподіяла шкоду, потрібно завжди дотримуватися пропорції першого і другого компонента. На літр дистиляту беруть рівно 2 г перманганату калію. В залежності від об’єму рідини вага марганцівки збільшують. Тобто, на 5 л самогону потрібно взяти 10 г марганцю, на 10 л – 20 грамів і т. д. ні більше, Ні менше.

Чи Не шкідливо використовувати марганець з хімічної точки зору?

Марганцевокислый калій перманганат калію – це окислювач. Тобто, вступаючи в реакцію з різними речовинами, він окисляє їх. Утворюються в розчині оксиди випадають у вигляді осаду.

При очищенні самогону марганцем в домашніх умовах відбувається те ж саме. Але! Крім непотрібних, небезпечних для здоров’я речовин, перманганат калію вступає в реакцію з етанолом. У результаті утворюються сполуки, які можуть завдати шкоди організму людини. Серед найбільш небезпечних оксидів:

  • Гідроксид калію (2KOH) – агресивна луг. У харчовій промисловості використовується як харчова добавка (Е-525) для регуляції рівня консервантів, кислотності продуктів.
  • Оцтовий альдегід (3CH3CHO) – поширений сильний канцероген. У невеликих кількостях міститься в деяких фруктах. Входить до складу тютюнового диму, кава. Викликає залежність, при накопиченні в організмі стає причиною розвитку ракових захворювань.
  • Оксид марганцю (2MnO2) – бурі пластівці, випадають в осад.

Оцтовий альдегід (ацетальдегід) – продукт метаболізму. При вживанні алкогольних напоїв печінка перетворює етиловий спирт в ацетальдегід, а потім в оцтову кислоту. Якщо перед вживанням очищати самогон марганцівкою, концентрація спирту в ньому зменшується, а кількість оцтової кислоти, навпаки, збільшується. Отже, шкоди організму від такого алкоголю стає ще більшим.

Користь і шкода очищення марганцівкою самогону від сивушних масел

Не потрібно думати, що якщо взаємодія марганцю і етанолу призводить до утворення шкідливих оксидів і оцтового альдегіду, від цього способу очищення самогону нудно відмовитися повністю. У реакцію окислення вступають і інші, що завдають не меншої шкоди організму речовини.

Інша справа – не від усіх сторонніх домішок можна позбутися лише за допомогою марганцю. В ідеалі очищення самогону потрібно проводити комплексно, використовуючи не одну, а кілька методик.

Крім того, продуктів окису марганцю є вода. Підвищення її вмісту в дистилляте автоматично знижує міцність напою. Тобто, в подальшому сортування самогону перед другим перегоном з технологічного процесу можна виключити. При цьому слід розуміти, що фортеця самогону знизиться незначно, так як тих пропорцій перманганату калію, які використовуються для очищення дистиляту в домашніх умовах, недостатньо для нейтралізації спирту.

Виходить, що користь від марганцівки мізерна. Маса шкідливих речовин, сивушних масел, які можна вивести з самогону шляхом очищення марганцівкою, мінімальна. А шкоди набагато більше. Якби хімічний метод очищення дозволяв видаляти з спиртового розчину всі шкідливі домішки, його давно застосовували б у промисловому виробництві спиртних напоїв. Але в даний час чистий спирт на заводах отримують виключно способом ректифікації дистиляту.

Безпечні способи очищення

Крім марганцівки є інші способи очищення дистиляту, приготованого в домашніх умовах. З найбільш популярних – вугілля (деревне активоване), харчова сода. Але якщо ми говоримо про цілком безпечних методах очищення, варто звернути увагу на способи, які вважаються екологічними.

В першу чергу, це заморожування. Ніяких додаткових продуктів в цьому способі очищення не задіяно. Отже, завдати шкоди він не може. Самогон просто заморожують кілька разів, зливаючи частина, що залишилася рідкою. Лід, що утворюється на внутрішніх поверхнях ємності, що містить воду і шкідливі домішки, від яких нам і потрібно позбутися.

Не менш ефективними і повністю безпечними методами очищення самогону від сивушних масел в домашніх умовах вважаються чорний хліб або коров’яче молоко. У першому варіанті м’якуш житнього свіжоспеченого хліба кришать і висипають в бутель з сортированным дистилятом. За 3-4 дні клейковина і особливі грибки, що входять до складу зерен жита, «склеюють» розчинені в дистилляте суспензії.

Те ж саме відбувається і при застосуванні молока. Казеїн вбирає в себе шкідливі домішки, не даючи їм знову розчинитися в рідині. Осад випадає на дно ємності у вигляді білих пластівців. Залишається тільки профільтрувати розчин кілька разів і перегнати другий раз.