Зміст

 • Яку соду вибрати для фільтрації
 • Рецепт фільтрації самогону за допомогою соди
 • Комплексна очистка з використанням марганцівки
 • Чим може бути шкідлива сода

Очищати самогон необхідно як для поліпшення його смакових якостей, так і для того, щоб позбутися від містяться в ньому шкідливих речовин, що виникають при перегонці – різних видів етилового ефіру, спиртів і кислот, які можуть серйозно вплинути на організм. Очищення самогону содою, лугом і марганцівкою – один з основних способів.

Яку соду вибрати для фільтрації

Цей варіант очищення алкоголю в основному використовують, якщо отриманий при перегонці продукт володіє яскраво вираженим сивушным запахом, а отже, містить в собі безліч сивушних масел.

Для очищення в домашніх умовах використовуються харчова і каустична сода (саме остання і є лугом, що дозволяє впоратися з усіма шкідливими домішками, за винятком сивушних масел і оцтової кислоти). У цьому випадку комплекс з двох типів соди (часто з додаванням марганцівки, здатної нейтралізувати оцтову кислоту) забезпечує можливість позбутися всіх практично речовин, які приносять шкоду організму.

Фільтрувати алкоголь цим способом можна як перед другою перегонкою, так і після неї.

Рецепт фільтрації самогону за допомогою соди

Процес очищення алкоголю залежить від того, наскільки великий у ньому відсоток вмісту спирту – чим цей показник нижчий, тим, відповідно, швидше і краще проходить фільтрація.

У разі якщо перед початком обробки заздалегідь відомо, що алкоголь буде піддаватися вторинній перегонці, його рекомендується попередньо розвести водою і вже потім використовувати різні способи очищення. У цьому випадку те, наскільки буде розбавлений самогон, практично не регламентується.

Якщо ж алкоголь не буде навперегін вдруге, перед фільтрацією його також слід розбавити, але в цьому випадку рівень спирту повинен не перевищувати сімдесяти градусів. Оптимальними для очищення вважаються сорок градусів.

При цьому визначення міцності відбувається за допомогою ареометра (який також називається спиртометром).

Очищення напою харчовою содою відбувається наступним шляхом:

 • сода використовується в самогоні в співвідношенні 10 гр на літр;
 • отриманий розчин ретельно перемішується і відстоюється близько півгодини;
 • потім алкоголь перемішується вдруге і цього разу залишається відстоюватися на 10 годин;
 • отриманий підсумок проціджують, як правило, за допомогою марлі.

Завдяки цьому, значно знижується шкоди, який на шлунок можуть надати шкідливі домішки, що містяться в неотфильтрованном алкоголь, а також видаляє запахи сивушних масел і характерний сивушный присмак.

Напій стає м’якше на смак. Після такої очистки його також добре використовувати при створенні в домашніх умовах різних настойок та наливок, рябиновки, наприклад, оскільки смак доданих компонентів не буде перебиватися спиртовим присмаком самогону.

Комплексна очистка з використанням марганцівки

Як вже було сказано вище, одне з найбільш часто зустрічаються видів обробки алкоголю – це фільтрація содою (як правило, двох видів) і марганцівкою. Цей спосіб дозволяє позбутися від усіх видів речовин, які чинять шкідливий вплив на організм людини, а також, при правильному його застосуванні, значно скоротити час, необхідний для повного очищення самогону.

Отже, необхідні компоненти при використанні цього типу фільтрації:

 • сода харчова;
 • луг;
 • марганцівка.

Спосіб застосування їх разом досить простий і виглядає наступним чином:

 • марганцівка розводиться у воді в співвідношенні 1,5 грама на літр самогону;
 • розчин харчової соди з водою додається у співвідношенні 10 гр на літр;
 • отриманий розчин перемішується, і до нього додається марганцівка;
 • цей розчин відстоюється близько півгодини;
 • після цього в нього вливається розчин лугу, складений раніше в співвідношенні 2 грамів на літр; при його приготуванні важливо, щоб луг була залита водою, а не додана до неї;
 • ємність з алкоголем щільно закупорюється і забирається в темне місце на строк до півдоби (фільтрація марганцівкою вважається закінченою, коли на дні утворюється осад);
 • після закінчення фільтрації самогон проціджують з допомогою вугілля або вати.
 • У разі якщо фільтрація з якихось причин пішла неправильно, і самогон виявився зіпсований, допомогти можна вторинної перегонкою, яка поверне його до первісного стану.

  При цьому після використання комплексного способу обробки і обома типами соди, і марганцівкою, вторинну перегонку краще всього зробити в будь-якому випадку, оскільки, змішуючись з етиловим спиртом, що лежить в основі будь-якого алкогольного продукту, в тому числі і самогону, вона виділяє певні шкідливі речовини, такі, як гідроксид калію, наприклад.

  Спроба випити таку суміш без вторинної перегонки може завдати досить великої шкоди організму, тому найкращим чином дій буде витратити ще трохи часу і переконатися, що продукти розпаду більше в напої не містяться.

  Тому, незважаючи на те, що такий метод очищення можна використовувати практично в будь-який момент після першої перегонки, до нього рекомендується вдаватися перед повторною перегонкою, коли він буде найбільш доречний, і можна буде відразу нейтралізувати всі утворилися шкідливі речовини.

  Чим може бути шкідлива сода

  Спосіб використання соди при очищенні самогону в домашніх умовах гарний, у першу чергу, при наявності великої кількості кислот і кислотних залишків, оскільки саме з ними оптимально взаємодіє сода. Однак в окремих випадках вона може бути навіть шкідлива.

  У цьому випадку шкоду, яка може принести сода у самогоні, ділиться на два різних аспекти:

  • шкода безпосередньо смакових та інших якостей алкоголю;
  • шкоду, що наноситься організму питущого людини.

  Як правило, обидві ці ситуації виникають при надмірному використанні соди, так що в самогоні її виявляється значно більше норми, а також – якщо алкоголь не був проціджений після відстоювання. Може така проблема з’явитися і в тому випадку, коли самогон процедили занадто рано, до остаточного випадання осаду, і таким чином, більша частина соди і раніше залишилася в ньому.

  Самогон, зіпсований содою, може втратити значну частину своїх смакових якостей і, замість пом’якшення, стати просто прісним.

  На людський організм сода надає негативний вплив, оскільки у великих кількостях здатна роз’їсти слизові оболонки стінки шлунка. Це може спровокувати виразку та інші шлункові хвороби, тому з використанням соди необхідно бути обережним, і ні в якому разі не нехтувати ні фільтрацією, ні повторною перегонкою.

  Незважаючи на те, що сода використовується в лікуванні підвищеної кислотності шлунка, тим не менш, при наявності хвороб його стінок і слизової оболонки, краще вибрати інший спосіб очищення.