Зміст

  • Вибір деревного вугілля. Де його брати
  • Технологія очищення самогону

Активоване деревне вугілля є прекрасним адсорбентом. Його властивості поглинати і фільтрувати шкідливі речовини сприяють створенню різного роду фільтрів. Незалежно від того, перегонялся самогон дробовим способом, відсікаючи при цьому «голови», «тіло» і «хвости», або ж будь-яким іншим методом, у ньому неминуче залишаються шкідливі елементи – сивушні масла, які погіршують органолептичні якості продукту і згубно впливають на здоров’я людини.

Завдяки значній питомій площі в роздробленому стані і високої пористості, активоване вугілля очолює першість серед подібних йому адсорбентів. При виборі потрібного засобу слід спиратися на той факт, що адсорбують молекули певного розміру саме пори. Раніше активоване вугілля здійснювали за допомогою кісток великої рогатої худоби, але внаслідок випалювання пори ставали дуже малих розмірів, можуть фільтрувати сивушні масла та інші шкідливі елементи.

Вибір деревного вугілля. Де його брати

На сьогоднішній день практично весь активоване вугілля, продається в аптеках, здійснюється саме з деревної золи. В принципі «аптечний» повністю задовольняє вимоги очищення в домашніх умовах, але після його використання є ймовірність того, що самогон знайде гіркуватий присмак, оскільки в такому вугіллі містяться сторонні елементи за типом тальку і крохмалю. Тому, для того, щоб очищення самогону не впливала на смакові якості напою, слід вибирати сировину іншого походження. Підійде вугілля з фільтру для води, протигаза, акваріумного фільтра або спеціальний деревне вугілля для виноробів.

Застосовувати подібні засоби для очищення самогону в домашніх умовах слід з особливою обережністю. Наприклад, фільтри для води мають властивість пом’якшувати рідина, це не критично для самогону, але на практиці самогонники не схвалюють використання настільки грубого очищення. Фільтри від протигаза більш небезпечні, тим більше, якщо вони експлуатувалися. В таких фільтрах можуть міститися шкідливі речовини, які нам зовсім ні до чого.

При очищенні самогону найкраще підійде спеціальний деревне вугілля марки БАУ-А, який виготовляється з берези. В домашніх умовах його можна зробити самому шляхом спалення березових дров. Але також він цілком доступний, оскільки ціна досить демократична і по кишені сильно не вдарить. З плюсів даного засобу виділяється його відносна дешевизна, а також високоефективна очищення.

Технологія очищення самогону

Є дві різновиду очищення в домашніх умовах. Перша передбачає використання імпровізованого вугільного фільтра, створення якого не обходиться без таких елементів:

  • кухонні лійка-воронка
  • марля і вата
  • вугілля (на 1 л напою 50 р «аптечного» або 12 г БАУ-а)

Спочатку необхідно підготувати фільтр. Для цього в лійку потрібно помістити марлю, складену в кілька разів, потім на неї покласти вату, а зверху висипати потрібну кількість дробленого вугілля, попередньо промивши його під струменем води, щоб змити пил. Проводити очищення в домашніх умовах можна прямо під час перегонки. Досить під краник капає з самогонкою підставити саморобний фільтр і отримувати на виході начисто відфільтрований продукт. Або дочекатися повної перегонки і профільтрувати таким же чином відразу всю самогонку.

Другий спосіб заснований на повному зануренні вугілля в ємність з самогоном. Для цього необхідно подрібнити його в співвідношенні 50 гр на 1 л напою, або 12 м, якщо це вугілля марки БАУ-а. Наполягати таким чином необхідно в проміжку від однієї до двох тижнів, при цьому щодня збовтувати самогонку. По закінченні терміну напою слід відстоятися, займе це 5 днів. А після, просто профільтрувати самогон через марлевий фільтр.

Важливо розуміти те, за яким принципом працює адсорбція. Протягом 2 годин відбувається процес поглинання шкідливих домішок порами, після цього пори закриваються і «викидають» тому те, що ввібрали в себе. Виходячи з цього, процес фільтрації краще проводити багаторазово, кожні 2 години. При цьому вугілля не викидається. Його досить обробити 2% розчином соляної кислоти, ретельно вимити, висушити і піддати термічній обробці.

Скориставшись одним з цих методів очищення самогону, ви гарантовано отримаєте напій високої якості. Можливо, від специфічного самогонного смаку і аромату позбутися і не вдасться, але сивушні масла видалити точно вийде. Крім самогону, за допомогою деревного вугілля можна також відфільтрувати спирт або горілку.

Процес очищення самогону за допомогою активованого деревного вугілля – справа не складне, а користі від цього дуже багато. Головне пам’ятати, що від якості сировини залежить якість вихідного продукту. Чим краще буде вугілля, тим вище його показники адсорбції, а, отже, самогонка або інший напій будуть відфільтровані від значної кількості шкідливих речовин, будь-то сивушні масла, або складні спирти.