Зміст

 • Від чого чистять самогон?
 • Особливості очищення самогону хлібом
 • Класичний рецепт хлібної очищення самогону

Навіть якщо користуватися для приготування самогону суперсучасним самогонным апаратом з системою багаторазової дистиляції, очистити його перед вживанням додатково не завадить. В домашніх умовах очищення самогону хлібом, молоком, содою, вугіллям може знадобитися для того, щоб надати напою приємний смак, усунути специфічний запах, видалити без залишку шкідливі домішки. Додаткова фільтрація дистиляту проводиться також з метою виправлення недоліків, що з’явилися в результаті використання браги з неякісного, сумнівного сировини.

Від чого чистять самогон?

В процесі перегону браги через самогонний апарат отримують міцний спиртний розчин. Фортеця спирту-сирцю в залежності від вихідної сировини становить не менше 60%. При взаємодії з повітрям розчинені в рідині речовини окислюються, утворюючи в результаті безліч небезпечних для організму людини сполук.

Щоб вивести їх зі складу дистиляту, необхідно провести очищення самогону одним, а краще кількома способами. Бажано використовувати комбіновані методики, що дозволяють видаляти різні за хімічним складом органічні речовини. Найбільш небезпечними в спиртних напоях, приготованих в домашніх умовах, вважаються альдегіди, оцтова і мурашина кислота, сивушні масла, метиловий спирт, деякі інші токсичні елементи, складні ефіри.

Сивушні масла, наприклад, при попаданні в травну спричиняють ряд негативних наслідків, найлегші з яких – нудота, блювання. Поширюючись по організму через кровоносну систему, сивушні масла можуть вразити слизові оболонки, внутрішні органи (печінка, нирки), головний мозок.

У невеликих кількостях такі сполуки викликають нездужання, легку інтоксикацію, запаморочення. У значних обсягах при поєднанні з іншими токсичними речовинами можуть призвести до сильних головних болів, аж до втрати свідомості, втрату орієнтації.

Метиловий спирт – сильний токсин. Значно погіршує смакові характеристики дистиляту. Потрапляючи в організм, стає причиною важкого абстинентного синдрому (похмілля). У великих кількостях може викликати сліпоту. При порушенні технології виробництва домашнього самогону саме метиловий спирт найчастіше є причиною важкого отруєння, ускладненого найбільш небажаними, часом необоротними наслідками. Нерідко надмірне вживання самогону першого перегону, не пройшов очищення, може закінчитися летально.

Щоб не допустити подібного розвитку подій очищення дистиляту потрібно виконувати обов’язково. Для цього використовуватися хліб, молоко, яйця, інші продукти харчування або органічні речовини, застосовувані в побуті – неважливо. Головне, чітко слідувати інструкціям, не порушувати рецептуру, пропорції, порядок дій. Для отримання максимально позитивного результату після очищення і фільтрації рекомендується перегнати дистилят другий раз.

Особливості очищення самогону хлібом

У Росії чорним хлібом самогон очищали з незапам’ятних часів. Технологія, якою користувалися наші предки, за століття не зазнала жодних змін. Хліб, як і раніше, застосовується для очищення спиртового дистиляту в домашніх умовах і в тому ж порядку і пропорціях.

Перевага способу полягає в доступності, дешевизні, малих тимчасових витратах. Крім того, метод простий у виконанні, не трудомісткий, володіє високою ефективністю, є екологічно чистим. Але є нюанси, про які потрібно пам’ятати завжди.

По-перше для очищення самогону хліб підходить не будь-якої, а тільки з житнього борошна. Пшеничні і солодові сорту в цих цілях не використовуються, оскільки крім малої ефективності можуть зіпсувати смакові якості алкогольного напою.

По-друге, бажано, щоб хліб був щойно спеченим, ще теплим. Справа в тому, що житнє борошно містить великий відсоток рослинної клітковини, особливі білки, нерозчинні у воді, колонії живих дріжджових грибків. Тому справжній чорний хліб випікають без використання пекарських дріжджів, ставлячи опару на заквасці.

У свіжої випічки клітковина, білкова складова і грибки утворюють міцні сполуки, які при взаємодії з речовинами, що знаходяться в неочищеному спиртовому розчині, поглинають і нейтралізують їх. Важкі фракції випадають в осад і легко фільтруються. У результаті виходить чистий, міцний, прозорий, без неприємного запаху і присмаку алкогольний напій.

По-третє, хліб використовують для очищення всіх видів самогону. Він підходить для облагороджування дистилятів, отриманих із цукрової або зерновий браги. Сусло, приготоване методом природного бродіння ягід, фруктів цінне тим, що надає запахом самогону тонкі фруктові нотки. Якщо ж очистити такий дистилят хлібом, аромат зникає.

Класичний рецепт хлібної очищення самогону

Для початку дистилят потрібно розбавити водою, довівши його до фортеці 40-45?. Потім провести попередню очистку, використовуючи будь-який з екологічно чистих способів – березовим вугіллям, золою, содою, молоком.

Хліб готують в строго певних пропорціях. Оптимальний варіант – 100 г м’якушки на 1 л рідини.

Етапи очищення:

 • Самогон після попереднього очищення проціджують через фільтр (вата, фланель, вугілля, побутовий фільтр для води).
 • Хліб ріжуть шматками. Шкірку видаляють.
 • Свіжий м’якуш дрібно кришать.
 • Крихти в отмеренном кількості висипають в ємність з дистилятом. Розмішують.
 • Самогон залишають відстоюватися на 3 доби в темному, захищеному від протягів приміщенні.
 • Через покладений час дистилят фільтрують повторно. Жовтуватий відтінок, каламутний колір після правильно виконаної фільтрації зникають.
 • Очищення завершено. Самогон готовий до повторної перегонки.

  Незважаючи на те, що хліб вважається високоефективним продуктом для виведення з домашнього дистиляту сивушних масел і інших шкідливих компонентів, бажано завжди поєднувати цей метод очищення з іншими способами. Таким чином можна отримати алкогольний напій, за якісними характеристиками не поступається кращим сортам заводський горілки.