Зміст

 • Очищення самогону за допомогою бентоніту
 • Очищення самогону від каламуті холодом
 • Очищення самогону з допомогою самогонного апарату
 • Вугільна очищення самогону
 • Очищення самогону за допомогою яєчного білка
 • Очищення самогону харчовим желатином
 • Очищення самогону з допомогою фіалкового кореня
 • Очищення самогону за допомогою кедрових горіхів
 • Інші способи очищення

Якісно приготовлений самогон без перебільшення можна назвати витвором мистецтва. Його не соромно виставити на святковий стіл у вигляді настоянок, наливок і бренді. Але щоб не було соромно перед гостями дані напої повинні бути приготовані на основі якісно приготованого самогону, що пройшов якісну очистку.

При бродінні сировини в бразі крім етилового спирту в великій кількості міститься альдегіди, оцтова кислота, ефіри, метанол і сивушні масла. Крім цього в бразі у великій кількості містяться дріжджі, які після того як самогон переженуть дають неприємний післясмак. Для отримання якісного продукту необхідно провести освітлення браги, подвійну перегонку продукту, хімічну та біологічну очистку самогону.

Очищення самогону за допомогою бентоніту

Даний вид очищення увазі, що в брагу додається деяка кількість бентоніту званого білою глиною – природної речовини має пористу структуру. При додаванні його в брагу бентоніт вбирає в себе велику кількість суспензії, у тому числі зі шкідливими речовинами, у результаті чого відбувається освітлення і очищення спиртовмісної сировини.

Спосіб очищення бентонітом досить простий, невелику кількість пористого речовини (1ст. ложка на 10 л браги) розбавляють водою до отримання консистенції рідкої сметани і додають в ємність з брагою. Суміш ретельно перемішують і дають відстоятися. Після того як бентанит з впитанными в себе шкідливими речовинами осяде на дно, осветленную рідину обережно зливають і переганяють в апараті. Перевагою цього способу очищення є зменшення термінів підготовки якісної браги для подальшої переробки. Недоліком очищення бентонітом можна визнати складність придбання очисника в більшості регіонів.

Очищення самогону від каламуті холодом

Якісно очистити брагу для подальшої переробки можна досить простим способом – відстоюванням рідини при знижених температурах. Суть цього методу полягає в наступному, ємність з отгулявшей брагою поміщають в прохолодне, темне місце на 7-10 днів. При цьому в рідині відбувається так зване доброджування і осадження суспензії. При цьому температура навколишнього середовища не повинна бути нижче 2-5°С і обмежений доступ кисню до спиртовмісної рідини, для чого використовують гідрозатвори, гумові рукавички та інші пристосування.

Доступ повітря призводить до утворення в рідині зайвої кількості оцтової кислоти, одержуваної в результаті окислення браги киснем. Відстоюватися без доступу повітря в прохолодному місці брага може досить довгий час, аж до того, що рідина може стати кристально прозорою. Але доводити її до такого стану не слід, це значно збільшує терміни виробництва, а також у кінцевому продукті буде присутній дріжджовий присмак. Після того як брага отстоялась її акуратно зливають з осаду і переганяють в самогон. Недолік методу збільшення термінів отримання кінцевого продукту, гідність – не потрібен час та кошти на придбання обложників речовин.

Очищення самогону з допомогою самогонного апарату

Правильна перегонка браги в самогон є кращим способом отримання якісного продукту і очищення його від сторонніх шкідливих домішок. Підготовлену брагу з допомогою перегоночного куба очищають від сторонніх домішок і збільшують концентрацію спирту в отриманому продукті. Для отримання якісної самогонки повинен здійснюватися подвійний перегін.

При нагріванні спиртовмісної рідини разом з етиловим спиртом відбувається і випаровування шкідливих домішок, що містяться в бразі, від яких слід позбутися. Тому виробництво якісного самогону виконується в 2 етапи.

 • Спочатку нагрівають брагу до температури 70-75°С, при цьому відбувається активне випаровування домішок з низькою температурою кипіння. Після охолодження така рідина видаляється, вона непридатна до вживання.
 • На другому етапі брагу нагрівають до температури 80-85°С, при цьому відбувається скипання етилового спирту та сивушних масел. Пари сивушних масел добре відділяються за допомогою сухопарника вбудованого в ланцюг між перегінним кубом і змійовиком.Після другої вигонки самогон вважається підготовленим для подальшої переробки чи споживання. Але навіть після того, як самогон переженуть другий раз в рідині може міститися деяка кількість домішок, від яких можна позбутися, застосовуючи хімічну та біологічну очистку продукту.
 • Вугільна очищення самогону

  Широке поширення позбавлення самогону від домішок отримав метод вугільної очистки. Зазвичай в якості очищаючого речовини використовують активоване вугілля, який активно вбирає в себе шкідливі речовини. Суть методу полягає в тому, що самогон з домішками пропускають крізь активоване вугілля з подальшою фільтрацією. Найпростіший вугільний фільтр можна зробити самостійно, а можна використовувати промислові вироби типу «Бар’єр» або «Аквафор». Очищення з допомогою вугільних фільтрів можна проводити як по закінченні подвійний вигонки самогону, так і між її етапами.

  Другий спосіб очищення самогону це додавання розтовченого активованого вугілля в рідину, з подальшим активним перемішуванням. Діючий як абсорбент вугілля вбирає в себе всі шкідливі речовини і осідає на дно ємності. Після того як він осяде самогон акуратно зливають і проціджують через ватяний фільтр або паперовий. При відсутності активованого вугілля можна використовувати звичайний деревне вугілля, отриманий з деревини берези, він також є гарним адсорбера шкідливих речовин що містяться в самогоні.

  Очищення самогону за допомогою яєчного білка

  Очищення за допомогою яйця проводиться на завершальній стадії, після того як самогон перегнали два рази. Спосіб заснований на властивостях яєчного білка адсорбувати сивушні масла і, насичуючись ними, випадати в осад. При очищенні білком яйця відбуваються втрати самогону до 5%.

  Для очищення отриманого продукту самогоноваріння потрібно яєчний білок з розрахунку 1 яйце на 1 л самогону. Потрібну кількість яєць обережно розбивають в глибоку тарілку і повністю видаляють жовток. Розбивати яйця і видаляти жовтки слід з крайньою обережністю. При найменшому попаданні жовтка в самогон позбутися від присутності яєчного смаку в продукті буде вже неможливо. В білок, що залишився, додаємо теплу воду (25-35°C) в обсязі 100 гр на 1 л самогону і збиваємо вінчиком або міксером до отримання однорідної суміші.

  Закінченням перемішування слід вважати появу характерною пінки на поверхні суміші. Додаємо яєчну суміш в самогон фортецею 45-70 відсотків і ретельно все перемішуємо. Після цього суміш герметично закриваємо і ставимо в темне місце з температурою 18-24°С на 5-7 днів. В процесі очищення суміш слід періодично 1-2 рази на добу перемішувати, для кращого вбирання білком сивушних масел. Перед фільтрацією напій не слід турбувати протягом доби.

  Після того як ввібрав в себе сивуху яєчний білок осяде на дно його обережно зливають з осаду і фільтрують. В якості фільтра може використовуватися ватний або паперовий фільтри, вони краще справляються з присутніми в розчині мікрочастинками. Слід зазначити, що після того як проведено очищення самогону за допомогою яєчного білка, другий раз переганяти рідина не рекомендується, так як в процесі гідролізу утворюються небажані запахи, добре поглинаючі в себе спиртом.

  Очищення самогону харчовим желатином

  Хорошу очистку самогону можна провести за допомогою звичайного харчового желатину. Цей спосіб очищення дуже ефективний для браг, отриманих з ягід і фруктів. Желатин добре пов’язує міститься в бразі дріжджовий осад, при цьому, абсолютно не змінюючи смак напою. Для очищення браги желатином потрібно 2 гр харчового желатину на 10 л браги.

  Желатин додають в теплу воду і дають розбухнути протягом 24 годин, при цьому воду бажано поміняти кілька разів. Після закінчення терміну набряклий желатин зливають в ємність з брагою і ретельно перемішують і прибирають в темне прохолодне місце відстоюватися. Протягом перших діб брагу можна кілька разів додатково перемішати. Через 2-3 дні брагу зливають з осаду і переганяють, присмак дріжджів при такій очищення в кінцевому продукті буде повністю відсутнім.

  За допомогою желатину також очищають самогон минулий подвійну перегонку. Для цього можна застосувати метод вказаний вище. Тільки желатину потрібно з розрахунку 1 г на 1 л самогону. А можна просто всипати харчової желатин в спиртовмісну рідину. При такому способі 1 гр желатину засипають в 1 л самогону та протягом 3 годин періодично перемішують рідину. У спирту желатин не розбухає як у воді, а утворює якусь суспензія яка, насичуючись осідає у вигляді пластівців на дно посудини. Після цього рідину зливають і проводять фільтрацію за допомогою ватного або паперового фільтра.

  Очищення самогону з допомогою фіалкового кореня

  Очищення фіалковим коренем має давні традиції. Слід зазначити, що під фіалковим коренем маються на увазі не корінці домашньої фіалки поширеною повсюдно, а коріння квітів Ірису, має широку популяцію в південних регіонах. Для очищення самогону від залишків сивушних масел потрібно 30-40 гр фіалкового кореня на 1 л самогону.

  Використовувати корінь можна як в сирому, так і висушеному вигляді. Корінь подрібнюють за допомогою ножа, можна використовувати крупну тертку, засипають в самогон і прибирають очищатися в темне місце на 2 тижні. Після цього зливають і фільтрують. В якості фільтра можна використовувати складену в декілька шарів марлю, ватний або паперовий фільтр. Для поліпшення смакових якостей напою в самогон разом з фіалковим коренем можна додати очищений родзинки з розрахунку 40-50 г на 1 л рідини.

  Очищення самогону за допомогою кедрових горіхів

  Хорошу очистку самогону можна зробити за допомогою кедрових горіхів. Даний спосіб широко застосовується в Сибіру і на Далекому Сході, де кедр має широке поширення. В даний час придбати горіхи можна в будь-якому великому супермаркеті. Цей метод хороший тим, що разом з очищенням залишилися в самогоні домішок, відбувається одночасно настоювання та придбання приємного для очей кольору спиртовмісної рідини.

  Для очищення краще підходять неочищені горіхи, шкірка яких забарвлює самогон в колір коньяку. Зазвичай на 1 л самогону міцністю 45 – 60 градусів потрібно 1 жменя кедрових горіхів. Кількістю горіхів досягають смакової насиченості напою, тому їх зміст може відрізнятися як у більшу, так і у меншу сторону. Якщо неочищені горіхи купувалися в магазині, то їх краще попередньо сполоснути та просушити.

  Горіхи розколюють щипцями, при цьому відділення ядер від шкаралупи необов’язково. Розколоті горіхи висипають в самогон, герметично закривають і відправляють настоюватися і очищатися в тепле темне місце на 2-3 місяці. Періодично настоянку можна збовтувати.

  Любителі поекспериментувати можуть додавати одночасно з кедровими горіхами невелику кількість родзинок або кураги для додання напою солодощі і смаку. Горіхи можна додавати в самогон, як сирими, так і трохи підсмаженими, але в будь-якому випадку після очищення виходить напій з приємним кедровим смаком. Якщо очищення проводилося тільки ядра кедрового горіха то для додання благородного кольору напою, його можна підфарбувати чаєм або іншими натуральними барвниками. Перевагою даного методу є те, що він є найбільш натуральним, а в результаті виходить очищений продукт з приємним смаком. Істотний недолік великий термін очищення.

  Інші способи очищення

  Існують і інші доступні способи очищення самогону і браги від сторонніх домішок.

  За допомогою марганцівки позбавляються від домішок після того як брагу перегнали в самогон. Метод досить простий. Марганцівку розчиняють в невеликій кількості води і вливають в самогон до отримання напоєм блідо рожевого кольору. Після осадження осаду очищену рідину зливають, і другий раз переганяють в самогонному апараті. Самогон подвійного перегону марганцівкою очищати не рекомендується.

  Очищення содою дозволяє позбутися міститься в напої оцтової кислоти. Для цього в брагу додається сода з розрахунку 1г на 1 л рідини. В результаті відбувається розкладання оцту на воду, вуглекислий газ і нерозчинний осад. Також невелику кількість соди можна додати в самогон після того як його перегнали перший раз, це дозволить позбутися від залишків оцту до отриманої рідини.

  Виморожуванням позбавляються від домішок в регіонах з низькими температурами. Його використовують для отримання з браги самогону та додаткової очистки вже отриманої рідини. Метод заморожування досить простий. Металевий жолоб встановлюють під невеликим нахилом. На верхній край жолоба потихеньку ллють самогон, а під нижній підставляють ємність, в яку збирають очищений продукт. Міститься в самогоні вода і розчинені в ній речовини намерзає на метал, а очищений самогон стікає по лотку в ємність. Недоліком методу є слабка очищення браги та можливість його застосування тільки при негативних температурах від -25°С і нижче.