Освітлення браги бентонітом: плюси і мінуси

Зміст

  • Підготовка бентоніту
  • Підготовка браги для освітлення
  • Технологія очищення браги бентонітом

Осад із залишків дріжджів, продуктів їх життєдіяльності залишається в отбродившей бразі завжди. Це не залежить від того, з якої сировини готувати бражное сусло. Навіть при рівномірному нагріванні під час перегонки осад пригорає, внаслідок чого смак самогону погіршується. Щоб цього не відбувалося, перед Освітлення браги бентонітом: плюси і мінусидистиляцією брагу потрібно освітлити, тобто очистити від осаду бентонітом, желатином, вапном або відваром пелюсток суданської троянди. Якщо провести невеликий порівняльний аналіз, зважити всі плюси і мінуси, то освітлення браги бентонітом перевершує всі інші методи по ефективності, простоті виконання, швидкості осаджування суспензій.

Бентоніт – глинистий мінерал, що відноситься до групи монтмориллонитов. Особливість білої глини – губчаста структура, завдяки якій вона стає чудовим абсорбентом, матеріалом, здатним пов’язувати, вбирати і утримувати розчинені в рідині суспензії. Крім того, бентоніт нешкідливий для організму людини, нетоксичний, хімічно нейтральний до з’єднанням спирту, кислому середовищі. Такі властивості роблять його ідеальним матеріалом для очищення браги від непотрібних складових.

Плюси методики – економія часу на підготовку сусла до перегонці, підвищення якості, смаку, запаху готового самогону. Мінуси освітлення бентонітом – зменшення обсягу браги за рахунок осаджування щільного осаду на 5-10%.

Підготовка бентоніту

Де дістати бентоніт? Можна купити підготовлений до застосування, очищений складу в спеціалізованих магазинах для виноробів. Але набагато простіше дістати звичайний наповнювач для котячих туалетів. Багато торгові марки використовують для виробництва подібної продукції гранульовану бентонітову глину, так як мінерал не тільки відмінно вбирає вологу, але й утримує неприємний запах котячої сечі. Головне, вибирати наповнювач без ароматизаторів, щоб аромат не перейшла в брагу.

Для ефективного очищення необхідно правильно розрахувати пропорції сорбенту у відповідності з наявним обсягом сусла. Рекомендована концентрація бентоніту на 1 л рідини становить 2-3 грами.

В домашніх умовах необхідну кількість глини простіше відміряти звичним способом – на столову ложку. Тому на 10 л бражного сусла потрібно взяти 1 ст. л. бентоніту (20-30 г).

Процес підготовки білої глини до освітлення браги складається з наступних етапів:

  • Освітлення браги бентонітом: плюси і мінусиМінерал заламують на шматки, дроблять в крихту, просушують в духовій шафі при температурі 120 градусів протягом 30-45 хвилин.
  • Шматочки глини подрібнюють в порошок дрилем зі спеціальною насадкою, блендером або в кавомолці.
  • Нагрівають 0,5-1 л води, всипають порошок бентоніту. Суміш інтенсивно розмішують. Щоб при розчиненні не утворювалися грудочки, порошок потрібно всипати у воду тонкою цівкою, безперервно розмішуючи розчин протягом 5 хвилин.
  • Залишають суміш на 5-7 хвилин відстоюватися. Ще раз добре перемішують. Консистенція розчину повинна бути як у жирного кефіру.

Для наочності можна подивитися відео з інтернету або розрахувати потрібну кількість бентоніту експериментальним шляхом, провівши освітлення невеликого обсягу бражного розчину. При освітленні великих обсягів браги (більше 20 л) кількість сорбенту рекомендується збільшити у 1,5 рази.

Підготовка браги для освітлення

Перш ніж приступити до очищення сусла, потрібно переконатися, що воно отбродило повністю. Готовність бражного сусла до подальшої переробки визначають за відсутності виділень, вуглекислого газу, зовнішнього вигляду складу (верхні шари посвітлішали, стали прозорими, осад опустився на дно), характерним запахом спирту, кисло-гіркого смаку. Якою повинна бути дозріла брага, можна побачити на відео в інтернеті.

Щоб бути повністю впевненим у готовності до браги перегонці, рекомендується скористатися ареометром (сахарометром). Для цього з бродильної ємності відбирають 1,5-2 л напою, профільтровують через марлю.

Вливають в прозору скляну посудину з широким горлом. Опускають в розчин ареометр, чекають, поки прилад прийме стабільне положення і записують показання, які відображаються на шкалі. Якщо цукристість не перевищує 2%, можна приступати до освітлення та подальшої перегонки Освітлення браги бентонітом: плюси і мінусибраги. Щоб було зрозуміліше, як користуватися ареометром для вимірювання щільності і спиртуозності готового бражного сусла, радимо знайти в мережі відео матеріал і уважно переглянути його.

Перед внесенням бентонитового розчину сусло, що перебродило, необхідно злити через тонкий шланг з дріжджового осаду і підігріти до кімнатної температури.

Технологія очищення браги бентонітом

Розчин бентоніту перед внесенням у брагу збовтують, перемішують. Декантированную брагу починають розмішувати до тих пір, поки всередині не утворюється воронка.

Дотримуючись інструкції на відео, бентоніт вливають тонкою цівкою в сусло, не припиняючи помішувати складу. Залишають ємність з напоєм в теплому приміщенні на добу. Якщо виконується очищення великого обсягу браги, кожні 6-8 годин її потрібно перемішувати.

Процес освітлення бражного сусла бентонітом триває 15-30 годин. За цей час напій стає прозорим, на дні ємності збирається рівний шар щільного глинистого осаду. Брага купує медовий відтінок, різкий дріжджовий запах зникає.

Фінішний етап освітлення – декантация. Бражное сусло обережно зливають з осаду, переливають в перегінний куб і приступають до дистиляції.

Увага! Осад браги, змішаний з бентонітом потрібно вибрати ложкою з бродильної ємності і викинути в сміття. Зливати цю рідину в каналізацію не можна, так як набрякла глина може утворити в трубі щільну цементну пробку, що неминуче призведе до засору каналізаційної системи.