Перелік абхазьких вин: червоні і білі, напівсолодкі, сухі, «Апсни» і «Лыхны»

Перелік абхазьких вин: червоні і білі, напівсолодкі, сухі, «Апсни» і «Лыхны»«Країна душі», так перекладається слово «апсни». Вино «Апсни» — перлина абхазьких виноробів. Напій випускається з 1970 року. Фортеця цього червоного столового напівсолодкого вина становить 9-10%. Виготовляють його з винограду сортів Мерло, Каберне Совіньон, Сапераві. У 2001 році воно отримало золоту медаль на Московському Міжнародному Форумі, але також у скарбничці є кілька нагород гран-прі та інші відзнаки міжнародних виставок.

Особливості абхазьких вин

Клімат в Абхазії відрізняється високою вологістю, зима тут досить м’які, а літо спекотне. Ці фактори позитивно впливають на ріст і продуктивність винограду. Тут прийнято вирощувати тільки найпоширеніші сорти:

 • Цоликоури;
 • Ізабелла;
 • Качич;
 • Ауасырхуа та інші.

Історія виноробства в Абхазії

На території Абхазії хмільний напій почали виготовляти за кілька тисячоліть до нашої ери. Більш ранні сліди виноробства були виявлені на Близькому Сході. Таким чином, Абхазія є другою областю, де знайдені цивілізації знайомі з виноробством.

Також рекомендуємо прочитати:

Головне свідчення — дольменский глечик, де збереглися виноградні кісточки. Абхазія — середземноморське місце і, на думку деяких вчених, виноград міг виростати тут ще до появи людини.

Ще в Нартском епосі, герої відняли лозу у гігантів, тим самим показуючи її значимість. Вчені вважають, що культивувати ягоду стали в бронзовому столітті. Тому важливість напою доведена вже в стародавні часи. Головним фактом стародавнього виноробства вважають бронзову статуетку, знайдену в селі Бомбора.

Збір урожаю винограду

Урожай винограду збирають тільки чоловіки. Ягоди, які підуть на виготовлення вина, обробляють поетапно. Спочатку грона винограду тиснуть. Далі, спеціальне дерев’яне корито поміщають сусло. Поки сусло бродить, корито не відкривають. Тільки через деякий час виймають пробку і прибирають перебродив сік у ємність, а після переливають в глиняні або дубові бочки. При цьому в напій нічого не додають і залишають його на дозрівання, а потім на зберігання.

Характеристики абхазького вина «Апсни»

На етикетці «Апсни» красується «Бомборский винопийца» — чоловік з винним рогом. Ця статуетка була виявлена археологами на абхазьких територіях. Вік раритету — не менше 4 тис. років. Таким чином, виноробство в Абхазії було розвинене вже у другому тисячолітті до нашої ери.

Читайте також: Угорщина – регіони виноробства та угорські вина, Токай

Букет

Перелік абхазьких вин: червоні і білі, напівсолодкі, сухі, «Апсни» і «Лыхны»Смак «Апсни» терпко-солодкий, насичений, з ледь відчутною кислинкою. Букет гармонійний і єдиний, не поділяється на окремі нотки. Відчуваються і сприймаються тонкий присмак чорної смородини і сильно виражений смак терпкого винограду. Ніжність та витонченість букета залежить від технології виготовлення. У напої містяться штучні добавки.

Примітно, що глава Сухумського винзаводу Ачба Микола — онук відомого винороба і нащадок найдавнішого княжого роду. Існує легенда, ніби він знає сімейну таємницю і благополучно застосовує давню методику виготовлення в сучасному виробництві.

Особливості виробництва

«Апсни» випускають тільки на винному заводі в Сухумі, що входить до складу концерну «Вина і води Абхазії». Завод почав працювати з 1930 році. У 1999 році була проведена серйозна і значна реконструкція. Тепер підприємство оснащене тільки сучасним обладнанням.

«Апсни» — натуральне напівсолодке вино, до нього не додають цукор. Для виготовлення використовують більш солодкі сорти ягід. Збирають виноград в кінці жовтня, в цей час ягода досягає потрібної цукристості.

Як тільки напій придбає потрібну міцність, тару з суслом охолоджують до 3 градусів, зупиняючи процес бродіння. Таким чином, частина натурального цукру утримується набувається тонкий аромат і смак.

Як пити «Апсни»

«Апсни» перед подачею до столу слід охолодити до 15-18 градусів, і розливають у класичні винні келихи. Напій чудово поєднується з овочами (приготованими на грилі), смаженим м’ясом, фруктами, різними сирами і навіть гарячим. Рекомендується зберігати відкриту пляшку в холодильнику, але не більше доби.

Шанувальники хмільного напою відзначають, що «Апсни» п’ється дуже легко, сп’яніння настає непомітно і м’яко. Тому можна втратити рахунок випитих келихів. Відчути ступінь сп’яніння можна тільки в кінці бенкету, коли вина дегустатор встає з-за столу.

Популярні вина Абхазії

Перелік абхазьких вин: червоні і білі, напівсолодкі, сухі, «Апсни» і «Лыхны»

Всі вина в Абхазії прийнято ділити на «жіночі» і «чоловічі». Перші — неміцні, ніжні, солодкі, з яскравим ароматом винограду, другі — міцні, витримані і терпкі.

Червоні і білі вина

Червоні вина:

 • Перелік абхазьких вин: червоні і білі, напівсолодкі, сухі, «Апсни» і «Лыхны»«Радеда» — натуральне сухе вино з винограду сорту Ізабелла. Фортеця 10-12%, виготовляється з 2001 року;
 • «Букет Абхазії» — десертне вино з винограду Ізабелла. Рік випуску — 1928, фортеця 16%;
 • «Лыхны» — напівсолодке з Ізабелли. Рік випуску — 1962, фортеця 9-11%;
 • «Апсни» — напівсолодке з винограду Мерло, Каберне Совіньйон і Сапераві. Рік випуску — 1970, фортеця 9-11%;
 • «Ешер» — натуральне напівсухе з винограду Ізабелла та інших червоних сортів. Рік випуску — 2002, фортеця 9-11%;
 • «Чегема» — сухе з сорту Каберне. Рік випуску — 2002, фортеця 10-12%;
 • «Амра» — напівсухе з добірного і великого винограду. Рік випуску — 2002, фортеця 9-11%;
 • «Ачандара» — червоне ігристе вино.

Читайте також: Кисле

Перелік абхазьких вин: червоні і білі, напівсолодкі, сухі, «Апсни» і «Лыхны»Білі вина:

 • «Псоу» — напівсолодке. Класичний варіант з сорту Цоликоури, однак, здійснюється також купаж із сортів Аліготе, Рислінг. Рік випуску — 1962, фортеця 9-11%;
 • «Анакопия» — напівсухе з винограду сорту Ркацителі, Рислінг. Рік випуску — 1978, фортеця 9-11%;
 • «Діоскурія» — сухе з добірного білого винограду. Рік випуску — 2002, фортеця 10-12%.

Перелік кращих абхазьких вин

Безумовно, всі абхазькі вина заслуговують уваги, але деякі з них користуються найбільшою популярністю у місцевих жителів та гостей Абхазії:

 • Вино «Лыхны» червоне напівсухе. Виготовляється з винограду Ізабелла. Смак вишуканий і оксамитовий, відрізняється ароматом суниці. Подають вино до свіжих фруктів і страв з м’яса. При правильній подачі, смак напою відмінно розкривається. Напій названий на честь абхазького району виноробства. У місті Лыхны знаходиться старовинна, унікальна церква. Вино отримало популярність за рахунок присутності на різних заходах міста.
 • Вино «Ешера» молоде, початок виробництва припадає на 2000 роки. Виробляють з суміші сортів червоного винограду з Ізабеллою. Ешера — красиве та унікальне місце в Абхазії. Це найдавніше поселення, де споконвіку винороби виготовляли терпкий напій. Букет тонкий і ягідний, колір рубіновий, глибокий і насичений. Для повного розкриття смаку, його слід подавати до страв з гарячою курки і м’яса.
 • Перелік абхазьких вин: червоні і білі, напівсолодкі, сухі, «Апсни» і «Лыхны»Вино «Чегема» порівняно молоде, але вже встиг підкорити серця дегустаторів і зайняло особливі позиції. Назва напою бере початок з однойменного поселення в горах Абхазії. «Чегема» — червоне сухе вино, складається з добірного винограду сорту Каберне. Ягода надає дивовижний і яскравий солодкуватий присмак, злегка вловиму терпкість, але також незначну гірчинку. Зберігати вино слід при температурі від 5 до 19 градусів, строк придатності необмежений.
 • Вино «Апсни» напівсолодке червоне. Виготовляють з трьох сортів винограду. Завдяки такому купажу, напій стає унікальним, набуває оксамитовий смак і м’якість. Відчуваються ягідні нотки. Напій дуже насиченого відтінку, з яскравим і винятковим ароматом. Вживати слід охолодженим. Для повного відчуття яскравого смаку, його краще подавати до домашньої випічки або десертів з шоколаду, фруктів. Але також «Апсни» чудово поєднується з м’ясом.
 • Вино «Псоу» напівсолодке. Назване на честь красивої річки, чиї води течуть уздовж кордонів Росії і Абхазії. Завдяки змішуванню різних сортів, виходить цікавий і чудовий хмільний напій з квітковим смаком. Він відрізняється свіжим запахом і особливим смаком. Колір напою нагадує колір свіжої соломи. Подавати «Псоу» слід охолодженим до фруктів або салатів.
 • Вино «Ашта Лаша» червоне сухе. Виготовляють з виноградних сортів Сапераві і Оджалеші. Витримують напій в бочках не менше 10 місяців і більше року в пляшках, фортеця 13%. Смак «Ашта Лаша» насичений і багатий. Післясмак має слабкі деревні нотки. Аромат дуже глибокий і фруктовий, з присмаком малини, вишні, сливи. Завдяки червоному сорту винограду, колір насичений, рубіновий. Рекомендується подавати при температурі 21 градус. Напій чудово доповнює страви з м’яса, овочів (приготованих на грилі).
 • Вино «Атауад Гуміста Ашта» червоне сухе. Назва в перекладі означає «князь» і названо на честь першого засновника виноробного виробництва — Микола Батович Ачба. Роблять з винограду сорту Каберне Совіньйон, Мерло і Каберне Фран. Витримується в бочках не менше 10 місяців, а потім в пляшці не менше року. Напій з чудовим, терпким смаком, з нотками дині. Тепле післясмак з присмаком малини і чорного перцю. Вино темно-рубінового кольору, з насиченим і граціозним запахом. Краще подавати до м’яса, сирів, дичини.
 • Читайте також: Вермут: червоний або білий, сухий напій

  Завдяки віковим традиціям і сучасним технологіям виробництва, всі вина Абхазії мають гарантованою якістю. Вино «Лыхны», «Апсни» найпопулярніші в країні. З кожним роком хмільні абхазькі напої набирають популярність не тільки в Росії, але і в країнах ближнього і далекого зарубіжжя.