Портвейн і вина Доуру

Долина річки Доуру (Дуеро) так далека від кіптяви і божевільної життя міста Порту, розташованого в гирлі, що відлуння в нерухомому й теплому повітрі рознесе дитячий крик далеко по річкових берегів і по терасах, що простираються на схилах пагорбів. Долина Доуру— зі своєї відчуженої красою, з химерними рядами виноградників, спускаються вниз, до ліниво котиться хвилями, — здається найстарішою галуззю, час тут ніби зупинився. І саме ці мальовничі пагорби є батьківщиною портвейну, вина, чия всесвітня слава виникла томної атмосфери салонів клубів лондонського Сент-Джеймс і пронизливого хаосу тисяч міських таверн по всій Великобританії. Однак у наш час у долині Доуру виноробство зробило новий поворот. Близько половини виготовлених тут вин — некріплені, і нині вони перебувають в ряду найкращих, найцікавіших, що відрізняються яскравим фруктовим ароматом червоних вин Португалії; у продаж вони надходять під маркою Douro.

Портвейн — багато в чому суто англійське винахід. З’явився він в кінці сімнадцятого століття завдяки натягнутості відносин між Англією і Францією. Розбіжності призвели до того, що поставки французьких вин припинилися, і тому в пошуках альтернативного джерела вина Англія звернула свій погляд на свого давнього союзника — Португалію. Місцеві червоні вина, будучи терпкими і «грудкуватими», являли собою повну протилежність легким, безтурботним французьким винам; проте англійські купці вирушили від Порту вгору по Доуру, в той край, що був тоді необробленої пусткою, і почали експериментувати з португальськими різновидами винограду. Вони виявили, що якщо влити вино відро-інше бренді, то воно цілком успішно витримує дорогу морем в Англію. Втім, на смак вино залишало бажати кращого, і так тривало до тих пір, поки бренді не стали додавати до завершення процесу бродіння. Оскільки бродіння припиняється при високому рівні вмісту спирту, то додавання бренді частково ферментоване вино дозволяє зберегти значну частку природної солодощі винограду.

Цей міцний, багатий напій відразу ж завоював популярність у північній Європі, і до нинішнього дня принципи виробництва портвейну залишаються незмінними. Так що під час пікіровки з Францією, вина долини Доуру не змогли замінити англійцям червоне Бордо. Замість цього долина забезпечила їх базовим матеріалом для абсолютно іншої кріпленого вина, яким з тих пір щосили намагається наслідувати весь світ. Знадобилося ще два століття для того, щоб столові вина почали усвідомлювати свій справжній потенціал, але тепер, як я підозрюю, процес піде безупинно.

СОРТИ ВИНОГРАДУ І СТИЛІ ВИН

Сорти винограду надзвичайно важливі для кінцевого якості вина, але назви їх ніколи не вказуються на етикетках. Дозволено понад 90 різних сортів винограду і близько 18 широко використовуються для портвейну. З них найбільш значущими з точки зору якості та концентрації букета є «тоурига насьюнал», «тінта баррока», «тоурига франсеза», «тінта кан» і «тінта рориш» для червоних і «гоувейю», «виусинью» і «малвазія фіна» для білих. Ті ж самі сорти використовуються і для столових вин.

Також рекомендуємо прочитати: Читайте також: Південний Острів — вина та виноробства Нової Зеландії

Білі портвейни в основному поділяються на два напрями: сухі і солодкі. Загалом букет трішки густий і алкогольний, причому в солодких навіть злегка відчувається смак грубої шкірки виноградин. Існує ряд хороших сухих портвейнів. Однак найбільш цікаві вина варто шукати серед червоних портвейнів, які володіють різними відтінками — від інтенсивних, непроникно темно-червоних до світлих, тендітних, золотисто-коричневих,— все залежить від витримки і стилю. Більшість кращих столових вин — теж червоні, вони мають чудовий димно-малиновий фруктовий аромат. Смак найкращих білих — персиковий і бадьорий.

КЛАСИФІКАЦІЯ

Портвейн — одне з найбільш жорстко контролюються у світі вин, і межі районів його виробництва були встановлені в 1756 році. Сьогодні кожному з 85 ТОВ виноградників виставлені оцінки за родючість (чим нижче врожайність, тим вище оцінка), висоту, грунт, географічне розташування, сорти лози, ухил, захищеність, вік лози і відстань від кореня до кореня. Контролю піддається навіть догляд за виноградником. Оцінки підсумовуються, і виноградник отримує рейтинг від «А» (найвищий) до «F» (нижчий). У окремо взятий рік переробляти в портвейн дозволено тільки певний обсяг вина, і виноградники класу «А» можуть давати до 600 літрів портвейну на 1000 лоз; виноградникам класу «F» виробляти портвейн дозволяють вкрай рідко.

До того ж існують різні види портвейну, які в основі розділяються на портвейни vintage (вина врожаю певного року, выдерживаемые в бочках протягом близько двох років, а потім выдерживаемые у пляшках) і портвейни, які довше витримуються в бочках.

Ruby. Це найпростіший і дешевий портвейн: вино різке, грубе, але согревающе-солодке, його цілком можна пити не особливо прискіпливо.

Tawny. Якщо «тауни» дешевий, то, швидше за все, це просто суміш портвейнів «рубі» і білого, і якість його залишає бажати кращого. Пристойний, високоякісний «тауни» часто має вказівку на витримку: вік до 10, 20, 30 або навіть 40 років. Це чудові, горіхові вина, які з віком стають більш крихкими.

Vintage Port. Найвишуканіший з портвейнів, витриманих у пляшках. Єдиний, який виготовляється, або «декларується», в найкращі роки: мета полягає у створенні благородного, виразного, концентрованого смаку, а не м’якого, ароматного стилю «тоні». Так як в пляшки цей портвейн розливають через два роки, то для дозрівання йому потрібно щонайменше дюжина років в пляшці, а іноді й удвічі більше.

Single quinta vintage Port. Це вінтажний портвейн з окремого маєтку, розлитий в пляшки після двох років витримки в бочці. Він виготовляється у «другі з кращих» роки і дозріває швидше, ніж Vintage Port. В продаж звичайно надходить, коли вже готовий до вживання.

Читайте також: Східне узбережжя Америки — найкращі вина і регіони виноробства

Корою або Crusting Port. Це купаж хороших портвейнів декількох років, розлитий в пляшки після витримки в бочці близько трьох років. При витримці на стінках пляшки залишається осад, або корка, тому при вживанні рекомендується переливати вино в графин. Більшість з цих портвейнів — дуже хороші. На жаль, ця категорія в даний час зникає.

Vintage Character (VC) і Late Bottled Vintage (LBV) Port. Портвейни цих стилів розливаються в пляшки після витримки в бочках від чотирьох до шести років. Портвейни LBV належать одному врожаю, який зазначається на етикетці разом з роком бутилювання. Портвейни VC є купажем вин декількох років. Деякі з них (найкращі) не проходять фільтрацію і володіють сильним букетом, але більшість дозрівають рано і в результаті втрачають більшу частину свого характеру.

Colheita Port. На цих портвейнах спеціалізуються португальські будинку портвейну (на противагу тим, які належать англійцям). Це вина одного врожаю, выдерживаемые в дерев’яних бочках, і можуть за стилем володіти чудовим родзинковим і горіховим букетом. Як правило, для них вказується рік збору врожаю.

ОРГАНІЗАЦІЯ

Виробництво портвейну розділене між фермерами, які вирощують виноград, і постачальниками, які купують або зібраний виноград, або молоде вино, хоча більшість з них і самі володіють виноградниками. Навесні, після збору винограду, вино зазвичай перевозять з виноробства в долині Доуру в місто Віла-Нова-ді-Гайя, розташований в гирлі річки, і там його залишають визрівати в підвалах чи на складах оптових постачальників. Кращі виробники: (портвейн) Calem, Churchill Graham, Cockburn, Croft, Delaforce, Dow, Ferreira, Fonseca, Graham, Niepoort, Offley, Quinta do Noval, Ramos Pinto, Sandeman, Smith Вудхаус, Taylor, Warre; (столові вина Douro) Ferreira, Quinta da Cisnieira, Quinta do CAtto, Quint; de la Rosa, Quinta do Crasto, Sogrape.

ЧИТАЄМО ЕТИКЕТКУ

Якщо на марочному портвейні спеціально не вказано, що він з себе представляє, то можна припустити, що за напрямом він — Vintage Character, оскільки це позначення досить-таки невизначений.

ПРО СМАК

За винятком рідкісних сухих білих портвейнів, смак буде мати різні ступені солодощі та полум’яності. Останнє важливо, оскільки методика витримки портвейнів і спрямована на зменшення його гіркоти всім їм, за винятком самих вишуканих старих «тауни», що володіють солодкої ніжністю бурого цукру, необхідна певна гіркота для врівноваження солодощі. Кращі портвейни мають перцеву основу з насиченим фруктовим ароматом, який буває як сливовим, так і родзинковим, а по мірі старіння вино досягає легкої шоколадною солодощі і в ньому починають відчуватися настільки несумісні ноти, як свіжі гірські квіти, мікстура від кашлю і стара шкіра.

ХОРОШІ РОКИ

Більшість портвейнів — суміш вин різних років, і в подібних купажах відмінності в роках врожаю згладжуються. Але якість року — критично важливий фактор у винах категорій vintage і single-quinta vintage: вінтажні портвейни декларуються не частіше трьох разів в десятиліття, у той час як вина single-quinta випускаються в ті роки, які не цілком задовольняють категорії vintage. Вінтажним портвейнів від хороших постачальників потрібно 15-20 років для витримки і дозрівання; single-quinta vintage готові в строк від восьми до десяти років.

Читайте також: Смак винограду

1997 Прохолодний рік, але чудовий урожай. Майже одноголосна декларація вінтажів.

1996 Хороший, але не видатний. Ряд хороших портвейнів категорії single-quinta.

1995 Дуже хороші вина, але поодинокі декларації.

1994 Видатний, багато декларацій.

1992 Насичені, з яскраво вираженим фруктовим ароматом вина, декларовані деякими постачальниками.

1991 загалом, декларований рік, хоча продукції було мало.

1987 Незначний, але хороший vintage, декларований чотирма постачальниками.

1985 Всі великі постачальники декларували vintage. Виключно хороші, пікантні вина.

1983 Міцні, класичні вина.

1982 Рано визрілі; не такі хороші, як у 1983 році.

1980 Вишукані, цілком сухі вина, скоро будуть готові для вживання.

1977 Майже готові до вживання, з яскраво вираженим фруктовим тоном і пряні. Деякі залишаються надто міцними.

1970 Довгоживучі і дуже хороші.

1966 Дуже хороші, п’ються чудово.

1963 Класичний рік; чудові вина.

ЯК ЇХ ПИТИ?

Французи п’ють портвейн головним чином в якості аперитиву, англійці — після їжі, а португальці до їжі і після неї. Білий портвейн найкраще вживати в якості охолодженого аперитиву. «Тауни» — краще також злегка охолоджений, до або після трапези. Благородні червоні портвейни краще всього пити для підняття тонусу холодними зимами або — в ідеалі — в кінці трапези. Вінтажний портвейн найкраще йде з горіхами і сушеними фруктами, під приємну бесіду, з хмарою сигарного диму.

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ПОКУПЦЯ

ЗА ЩО Я ПЛАЧУ?

Вартість виробництва зростає, і портвейн більше не є дешевим. І все ж хороший портвейн залишається чудовою покупкою. Головне — уникайте основних вин. У разі портвейну LBV не вважайте, ніби купуєте вино класу vintage за зниженою ціною — це не так. Тільки Fonseca, Niepoort, Ramos Pinto, Smith Вудхаус, Warre пропонують гарну відповідність. Crusting — рідкісне напрямок, на ньому спеціалізується Smith Вудхаус – деякі виноторговці можуть пропонувати його як власну марку.

ДОСТУПНІСТЬ

Основні портвейни знайти просто. Старі «тауни» відшукати складніше, а за портвейнами категорії vintage треба звертатися до фахівця. Більш широко поширений портвейн категорії single quinta vintage.

КОРИСНІ ВІДОМОСТІ

Taylor Vintage Port, 1994 якість 10* ціна 10*, цінність 10*.

Хороші роки: (кращі для портвейну категорії «vintage»): 1997 1994, 1992, 1991, 1985 1983, 1980, 1977, 1970, 1966, 1963.

Зауваження про смак. Абсолютна більшість вин — солодкі і червоні, хоча небагато — білі і навіть сухі. За стилем вони варіюються від дешевого, грубою червоного «рубі» до світло-бурштинового, делікатного «тауни» і до важких насичених вінтажних портвейнів.