Походження пива та його місце в світі: хто придумав пиво, коли і де

Походження пива та його місце в світі: хто придумав пиво, коли і деЗ широким розповсюдженням пива та його зростаючим асортиментом багато людей стали цікавитися, як з’явилося пиво і де.

Є ті, хто, просто почувши, що країна пива знаходиться десь у Європі, цього беззастережно вірять.

Але щоб відповісти на це питання, необхідно звернутися до пивної історії.

Історія створення пива

Походження пива та його місце в світі: хто придумав пиво, коли і деХто є винахідником пива, достовірно невідомо. Витоки історії походження цього напою знаходяться в далекому минулому. А також, немає точної інформації про те, в якій країні з’явився цей пінний еліксир. Науковці висувають різноманітні гіпотези і проводяться дослідження, щоб визначити найменування держави, у якому вперше було придумано пиво. Але, версій така безліч, що вибрати найбільш вірну неможливо, оскільки велика кількість країн має право вважатися батьківщиною пива.

Шумери і вавілоняни

Походження пива та його місце в світі: хто придумав пиво, коли і деІсторики визначили зв’язок пінного еліксиру з Месопотамією. Результатом археологічних розкопок на території цієї держави була знахідка шумерських глиняних табличок, що зображують пивоварів, які схилилися над чаном.

Датування табличок відноситься до VII тисячоліття до н.е. Шумери навіть поклонялися богині пива – Нинкаси Светлоструйной. Варто відзначити, що шумерське пиво не можна вважати цілком хмільним, так як при його варінні не застосовувався хміль.

Використовувалася добавка з полби, ячменю і запашних трав, які надавали напою ароматності. Міцність напою на виході становила 3-4%.

Рецептурний склад пива вдосконалився спадкоємцями шумерів – вавілонянами. Вони почали готувати напій, використовуючи солод, а не ячмінь. Вавілоняни серйозно ставилися до якості пивного напою і боролися за такий важливий параметр.

Місце пива в Стародавньому Єгипті

Коли питання про те, хто придумав пиво, звучить стосовно до Єгипту, дослідники вважають, що бог Осіріс. До такого висновку вони приходять з-за давньоєгипетської рукописи. Згідно з текстом, Осіріс відкрив секрети пивоваріння своїм жерцям, які стали єдиними особами, які знають рецепт приготування пінного нектару. Багато фараони були власниками пивоварень. У Стародавньому Єгипті пиво готувалося з ячменю, але іноді замість нього використовувався пшеничний солод. Колискою пивоваріння тут вважався місто Пелузій, тому сам продукт іменували «пелузийским напоєм».

Історія пива з Стародавньої Греції і Риму

Походження пива та його місце в світі: хто придумав пиво, коли і деІснують факти, які підтверджують негативне ставлення до пивного напою в цих країнах. Його сприймали як напою для бідняків, які не мали можливості балувати себе вином. Але, незважаючи на це, у Гіппократа є цілий науковий трактат, присвячений пінному еліксиру. І Аристотель зафіксував спостереження про те, що після випитого вина у великій кількості, людина хитається, похитуючись з боку в бік, а після сп’яніння пивом він падає назад. Греки, як правило, розводили вино водою, тому пінний напій здавався їм досить міцним і гірким.

Читайте також: Варіння пива в домашніх умовах: рецепт домашнього пива

Римляни, також, ставилися до цього напою з зневагою. Вживали тільки на святах, присвячених богині землеробства – Церери. Цим і обумовлено найменування пива в Стародавньому Римі, звучить як ceres. Згідно працям вчених, пінне до Х століття визнавалося напоєм для бідних людей і варварів.

Поява пива в Африці

Хто є першим винахідником пінного напою на планеті, сказати досить складно. Але про нього знали навіть в Африці. Тут він був досить поширеним продуктом. В Абіссінії для його приготування використовувалися крушина і хміль. В окремих районах континенту, де ячмінь не обробляється, щоб виготовити хмільний склад, застосовувалися просо або дагусса, що дозволяють зробити його ще міцніше.

Поширення пива пов’язана з його використанням у різноманітних обрядах. Приміром, під час проведення похорону судини з цим напоєм обов’язково ставилися біля тіла покійного і кожен присутній повинен був скуштувати з них. Народи Гвінейського узбережжя і Судану було замінено просо в пивоварінні інший злакової культурою, відомої як сорго.

Історія пивоваріння в Європі

В Європі пиво виготовлялося при монастирях. Він не використовувався для церемоній, але монастирі мали хороші гроші від його продажу. Давні галли і германці, скандинави і кельти варили свої сорти хмільного пінного напою, залишившись йому вірними і сьогодні.

Історія пива на Русі і в Росії

Походження пива та його місце в світі: хто придумав пиво, коли і деНа князівських бенкетах вживалося медове пиво, яке було не доступне простому люду. Пов’язано це було головним чином з відсутністю пасік, а видобуток дикого меду була надзвичайно небезпечною справою.

Отже, звичайні люди задовольнялися пивом без меду, і з часом, щоб воно стало смачнішим, у нього почали додавати хміль.

Можна сказати, що в ті часи пиво було практично стратегічним товаром. Згідно текстів літописів, були відзначені факти плати оброку медом, хмелем і солодом. Царі в Росії також дуже позитивно ставилися до пивного напою. Наприклад, Петром I був підписаний указ про обов’язкове введення пива в солдатське меню в якості профілактики цинги. Особисто імператор вважав голландський рецепт приготування пінного напою, тоді як імператриця Єлизавета I, любила англійські види: ель і портер. Аж до кінця XVIII століття пиво в Росії для царів готувалося на пивоварнях при дворі.

Читайте також: чи Можна вагітним безалкогольне пиво

У 1795 році, коли борозни правління були у Катерини II, Абрахам Крон заснував завод Олександра Невського в Петербурзі, а Петро Казалет майже в цей же час утворив Калинкинский пивоварний завод. 1848 рік ознаменувався злиттям цих підприємств, але лише з 1923 року об’єднана компанія стала носити ім’я Степана Разіна.

У 1875 році завершилося будівництво «Трехгорного пивоварного заводу» в Москві, сьогодні відомого як «Бадаевский». А в 1881 році на Самарському пивоварному заводі, що належить Альфреду фон Вакано, стартував випуск пива під назвою «Віденський». У XX столітті воно змінило свою назву на добре всім відоме «Жигулівське». А також наприкінці цього століття в Росії стали набирати обертів пивоварні потужності низки компаній: «Балтика», Клинський, Майкопський, Очаківський заводи.

Класифікація пива

Походження пива та його місце в світі: хто придумав пиво, коли і деУ зв’язку з величезним асортиментом пінного напою у сучасному світі існує складність з виробленням єдиної системи його класифікації.

Погляди американських і європейських фахівців бувають дуже відмінними.

Однак є ряд параметрів, за якими може бути здійснена систематизація.

За інгредієнтами вихідного сировини

В європейському спадщині головною сировиною для виготовлення пива виступає ячмінь. Існують окремі сорти, в яких використання солоду з ячменю замінюється застосуванням інших зернових. Наприклад, пшеничне пиво готується шляхом додавання пшеничного солоду або пророщених зерен пшениці.

Пивний продукт може бути виготовлений на базі інших злакових культур:

 • житнє;
 • рисове (наприклад, повністю з рису готується японське саке);
 • кукурудзяна (наприклад, тесгуино і хаппосю).

Часом у пивоварінні використовують такі поняття:

 • Гібридні сорти — в процесі їх виготовлення поєднують інгредієнти та технології, властиві відмінним пивних видів.
 • Особливі сорти — найчастіше до цієї групи зараховуються неординарні за складом види пива, а також пінний напій з різними добавками або подібні з ним напої, що базуються на бродінні, приміром, кореневе пиво.

За кольором

Походження пива та його місце в світі: хто придумав пиво, коли і деКолір пивного продукту на виході знаходиться в прямій залежності від інгредієнтів, що входять в сировинний склад, а саме від вмісту у вихідному суслі солоду темного кольору, а у разі його наявності — кількістю і ступенем обжаренности останнього.

Систематизація за колірною ознакою є загальнопоширеною в Росії, а також у ряді держав Європи: виділяють світле, темне, червоне, біле і змішане пиво.

В епоху Радянського Союзу часто зустрічався термін «напівтемне». Змішане пиво було плодом чеської традиції вживання пінного напою. Такий сорт виготовляється шляхом змішування темного і світлого пива.

Читайте також: Хугарден (hoegaarden) — пиво з яскравим смаком та незабутнім ароматом

За способом бродіння

У Сполучених Штатах Америки та більшості європейських держав основною класифікацією видів пивного напою виступає саме систематизація за способом бродіння. Відповідно до неї є два основних види хмільного напою:

 • верхового бродіння;
 • низового бродіння.

По фортеці

Фортеця можна охарактеризувати процентним кількістю етилового спирту в кінцевому продукті. Об’ємна частка алкоголю в більшій частині пивних сортів коливається від 3 до 5,5%. Звичайно, є і більш міцні сорти з вмістом 6-8%, а також слабоалкогольні і безалкогольні види пінного напою, які містять менше 0.5%.

Вплив пива на здоров’я

Коли в організмі відбувається процес розкладання алкоголю, йому потрібні різні вітаміни і мінерали, тому питання сприяння підвищенню наявності корисних елементів в організмі при вживанні пива залишається спірним.

Користь пінного еліксиру

 • При споживанні хмільного напою в невеликих кількостях може відбуватися зменшення токсичного ефекту алюмінію, який, в свою чергу, провокує розвиток захворювання Альцгеймера.
 • Пінний еліксир має більш низьку калорійність, ніж яблучний сік, фруктовий напій з цукром або молоко.
 • Помірне споживання цього напою дозволяє попередити ішемічне серцеве захворювання, чого не можна сказати про інші види спиртних напоїв. Це пояснюється великою кількістю антиоксидантів, вітамінів і мікроелементів.
 • Дослідженнями було підтверджено факт, що естрогеноподібний з’єднання хмелю можуть не допускати виникнення окремих видів раку і знижувати можливість розвитку цукрового діабету.
 • Хмільний напій містить достатню кількість вітамінів B2, B6 і B12 і кремній, який сприяє цілості кісток.
 • У разі споживання цього напою в рекомендованих кількостях, це може перекрити до 30% потреби організму у клітковині.
 • На думку фахівців, пінне чинить негативний вплив на бактерію Helicobacter Pylori, яка провокує розвиток виразки та виникнення раку шлунка.

Шкодочинність хмільного напою

 • Пінне має ті ж шкідливі властивості, що й інші спиртовмісні напої. Безмірне споживання пивного продукту може послужити поштовхом до розвитку пивного алкоголізму.
 • Споживання неякісного пивного продукту може стати причиною серйозного отруєння.
 • Напій може призвести до надмірного зневоднення організму.

Отже, в давні часи слово «пиво» позначався будь-який напій, і воно не асоціювалося з алкогольним, як нині. Тому про те, хто придумав пиво вчені достеменно не знають і нині, маючи власну точку зору, в залежності від області їх наукових досліджень. Вони сходяться в одному, що історичною батьківщиною пінного є Німеччина. І, дійсно, про велику любов німців до цього напою та про його істотних обсягах споживання ними чули люди і сьогодні.