Зміст

 • Що таке сусло
 • Вибір дріжджів і води
 • Вибір посуду та виготовлення гідрозатвори
 • Класичний рецепт з цукру і сухих дріжджів
 • Температурний режим бродіння
 • Як визначити готовність до перегонці
 • Інші способи отримання браги

Якість кінцевого продукту – самогону повністю залежить від браги. Правильно приготовлена брага, або як кажуть в народі «затерта» ? основа міцного напою. Для приготування браги в домашніх умовах використовують різні рецепти. Тут все залежить від власних уподобань і наявності інгредієнтів.

Що таке сусло

Сусло для самогону може складатися з різних компонентів. Це розчин з води, дріжджів і сировини, що містить цукор або крохмаль.

Дріжджі переробляють на спирт тільки цукор. Безпосередньо з крохмалю, що міститься в рослинах, спирт не утворюється. Для цього його «обсахаривают» (розщеплюють) солодом, отримуючи сусло.

Солод – це пророщені зерна злаків. Для його приготування у домашніх умовах краще брати свіже зерно, але добре висушене. Зерно заливають водою і залишають на кілька днів, але при цьому не варто забувати міняти воду і заважати, щоб воно не затухло. Коли з’являться паростки, зерно зливають і просушують, а потім перемелюють (розмір крупинок значення не має). Якщо солод планується використовувати відразу, то можна не сушити перед перемелюванням.

Отриману масу (борошно) заливають гарячою водою і ретельно перемішують. Суміш повинна прогріватися дві години при температурі 50-60°C оптимальною для розщеплення крохмалю в цукор. Цього часу має вистачити, щоб розчин став солодким. Якщо рівень цукристості не буде влаштовувати, то час томління сусла продовжується. Потім його доводять до кипіння і охолоджують. В домашніх умовах рівень цукру можна визначити тільки спеціальним приладом — ареометром для цукру.

Вибір дріжджів і води

До вибору дріжджів потрібно поставитися дуже відповідально. Сьогодні на ринку і в магазинах можна знайти їх у великій різноманітності. Але справа в тому, що не всі дріжджі підійдуть саме для самогоноваріння. Вони бувають декількох видів:

 • Винні. Відрізняються високою вартістю. Вони дуже здорожчать процес приготування алкоголю.
 • Хлібопекарські. Використовуються для приготування тіста і у багатьох рецептах браги.
 • Пивні. У самогоноварении не застосовуються.
 • Спиртові. Ці дріжджі найбільш підходящі для закваски.

Причини, по яких вибирають спиртові дріжджі:

 • Прискорюють процес бродіння. Брага готова до перегонці вже через тиждень.
 • Збільшують вихід самогону, т. до. залишаються життєздатними при 18% вмісту спирту. У той час як інші раси дріжджів гинуть при 14%.
 • Використання таких дріжджів в майбутньому скоротить зусилля на очищення самогону від домішок і сивушних масел. При застосуванні пекарських дріжджів обов’язкова подальша очищення самогону.
 • Не створюють у великій кількості піну.

Воду для браги в домашніх умовах краще брати проточну або бутильовану. Вода з крана також підійде, тільки їй потрібно дати час відстоятися протягом доби. Ні в якому разі не можна кип’ятити воду. В кип’яченій воді дріжджі будуть погано розвиватися, їм не буде вистачати кисню.

Вибір посуду та виготовлення гідрозатвори

Приготувати брагу можна практично в будь-якої ємності. Все залежить від запланованих обсягів. Уникати оцинкованих, мідних каструль і баків. Дуже хороший варіант-це пластикові бочки для харчових продуктів і алюмінієві фляги, хоча це зараз є дефіцитом. Але можуть застосовуватися і великі скляні банки, бутлі. Фляга хороша тим, що її можна використовувати як перегінний куб (в залежності від апарату), тоді не доведеться переливати рідину.

Вибираючи ємність потрібно врахувати, що в процесі бродіння утворюється піна. В перший день вона з’являється дуже рясно, тому посудину слід заповнювати так, щоб залишалося простору приблизно на 1/3.

Коли почнеться активний процес бродіння можна частину бражки перелити в іншу ємність, а потім злити назад.

Потрібен гідрозатвор? Тут точки зору розділяються. Є думка, що при приготуванні браги немає сенсу робити посудину герметичним і відводити газ, що виділяється особливо, якщо вона бродить тиждень. Коли ж брагу роблять на основі крохмалю або ягід, процес бродіння збільшується до двох тижнів. В цьому випадку слід виготовити гідрозатвор.

Гідрозатвори продаються в магазинах, але можна легко зробити і самому. Для цього підійде тонкий шланг, один кінець якого поміщають в ємність з брагою, а другого опускають у банку з водою. Через нього і буде видалятися вуглекислий газ і за рахунок цього знижуватися тиск всередині судини. Коли бульбашки в банку перестануть з’являтися — це ознаки закінчення бродіння. Не рекомендується використовувати для цих цілей шланг від крапельниці (можна знайти цю раду на багатьох сайтах), т. к. він швидко забивається.

Класичний рецепт з цукру і сухих дріжджів

Найпоширеніший, простий і перевірений рецепт складається всього з трьох компонентів: вода, цукор, дріжджі.

Брагу можна приготувати як з сирих, пресованих дріжджів, так і використовуючи сухі дріжджі. Причому останні набагато легше знайти в будь-якому магазині. Сирі дріжджі надходять у продаж брикетами по 1 кг. Якщо обсяг планується невеликий, то краще від них відмовитися, так як вони довго не зберігаються, а вся пачка розрахована на 40 л води.

Співвідношення всіх інгредієнтів у класичному рецепті може змінюватись. Так, щоб отримати 10л самогону застосовуються такі пропорції:

 • 8 кг цукрового піску на 30 л води і 150 гр. сухих дріжджів (це прирівнюється до підлога пачці пресованих);
 • 10 кг цукру, 300 гр. дріжджів на 40 л води.

Кількість сухих дріжджів досить приблизний. Залежить це від їх якості і свіжості. Тому рецепти браги містять інформацію, в якій йдеться про 150-250 гр. на 10 л води.

Спосіб введення інгредієнтів великого значення не має. Наповнивши флягу теплою водою, висипати цукор і розмішати. Немає необхідності попередньо розтоплювати його на плиті. А ось сухі дріжджі краще буде розвести у воді, температура якої повинна бути приблизно 25°C, по відчуттях температура парного молока і потім влити в ємність.

Через кілька годин почнеться бродіння. Ознаки можуть бути різними: непередбачувано бурхливими або уповільненими. Тому ні в якому разі не можна щільно закривати кришку, а після появи піни намагатися розмішувати її. Це посилить ситуацію. Краще отчерпнуть в іншу ємність, а після бурхливого бродіння вилити назад.

Температурний режим бродіння

Температуру вже замішаною браги слід підтримувати в діапазоні від 20 до 28°C. При низькій температурі процес бродіння загасає, при більш високій дріжджі гинуть.

Коли активне нуртування закінчиться, а це відбувається на 3-4 день, то ємність можна прикрити кришкою, або встановити гідрозатвор і укутати, щоб зберегти тепло. Раніше цього робити не слід, так як за бурхливого бродіння температура стає на кілька градусів вище, і додатковий перегрів може згубно позначитися на роботі дріжджів. В домашніх умовах і в холодну пору року контейнер з брагою ставлять біля радіатора або в самому теплому приміщенні.

Як визначити готовність до перегонці

Визначити, що брага готова, можливо, за її кольором та смаком. Через тиждень вона починає відстоюватися і світлішати, купуючи прозорість. Але найчастіше дізнатися готовність браги, можна спробувавши його на смак. Якщо вона солодка, то значить, процес перетворення цукру на спирт ще незакончен. Якщо смак гіркий і нагадує біле сухе вино, то можна приступати до перегонці.

Якщо встановлено гідрозатвор, то першою ознакою готовності браги для вигонки самогону буде відсутність бульбашок в банку з водою, куди опущений кінець шланга. Але за умови, що пройшло достатньо часу. А це, в свою чергу, залежить від сировини, з якої виготовляють брагу для самогону.

Інші способи отримання браги

Самогон можна отримати з будь-якого сировини з вмістом крохмалю і цукру не менше 5%. Велика кількість крохмалю в зернових культурах (ячмінь, пшениця, кукурудза, овес), картоплі. Цукром багата буряк і більшість фруктів і ягід. Причому для браги підійдуть і злегка зіпсовані плоди.

Для зручності умовно приймемо обсяг води для браги за 30 літрів.

 • Томатна паста. Для обсягу в 30 літрів знадобиться 3 кг томатної пасти і 1 кг цукру. Кількість дріжджів береться, як і в класичному рецепті — це або 500 гр. сирих або 150 сухих.
 • Варення. Для приготування підійде абсолютно будь-яке варення. Не має значення його свіжість і умови зберігання. У цьому рецепті, якщо є достатня кількість варення, цукор не додається. Для означеного обсягу знадобитися 5 кг.
 • Вишня. Так як вишня буде використана у немаленькому обсязі, то можна і не відокремлювати м’якоть від кісточок. Вишня повинна бути стиглої і краще солодкої, так вихід самогону буде більше. Відро вишні слід перетиснути і ретельно розім’яти, додати цукор 6 кг і 200 гр. дріжджів сухих. Брага на фруктах і ягодах бродить близько двох тижнів. Її рекомендують переганяти два рази.
 • Виноград. Цінна сировина для виноробства рідко коли використовується повністю. Сік віджимають і роблять з нього вино, а от з мезги готують брагу для самогону. На 10 кг мезги додають близько 5 кг цукру, дріжджів те ж кількість. На відміну від класичного рецепту, вихід самогону менше на 2-3 літра.
 • Груша. Для приготування сусла використовуються недоспілі, відбиті плоди. Вони подрібнюються, причому необов’язково дрібно і поміщаються у бак з урахуванням, що на 2,5 відра груш знадобитися добавить1,5-2 кг цукру.
 • Журавлину для самогону (8 кг) можна прогнати через соковижималку або розім’яти руками і віджати сік. Віджату масу залити водою і прокип’ятити.Остиглий відвар змішують із соком, переливають в ємність, додаючи цукор і дріжджі по 4 кг і 150 гр. відповідно.
 • Крохмаль. З браги на крохмалі виходить більше самогону, ніж із зернових і фруктах. Крохмаль у розмірі 15 кг заварюють як кисіль, остуджують до кімнатної температури і додають 2 кг цукру і дріжджі.
 • Мед. Медовуха, як ще називають брагу з медом, готуватися на основі меду 3?х літрова банка, цукрового сиропу з 2 кг і 500 гр. сирих дріжджів.
 • Буряк. Самогон з цукрових буряків за собівартістю набагато дешевше всіх інших варіантів, так як не потрібно додавання цукру. Але він має неприємний запах. Робота досить трудомістка. Потрібно подрібнити буряк на тертці, щоб вийшло 15 кг маси, проварити протягом години. Після охолодження залити водою і додати дріжджі.
 • Гарбуз. Гарбуз розпарюють з умовою, що в результаті вийде 8-10 кг, додається солод 300 гр. і стільки ж пресованих дріжджів.
 • Халва. На 30 літровий об’єм додається 15 кг халви. Після перегонки в самогону може бути запах олії, який доведеться прибирати добавками.