Зміст

 • Домашній самогон
 • Підбір вихідного сировини
 • Підготовка до виготовлення браги
 • Головний етап
 • Перегонка
 • Фінальний етап

Домашній самогон

У нашій країні склалася дивна ситуація, коли ціни на найпопулярнішу алкогольну продукцію зростають, а її якість у кращому випадку залишається незмінним. Саме завдяки цьому спостерігається такий бум виробництва самогону серед населення. Причому різноманітність використовуваного сировини, технологій приготування і смакових якостей отриманого напою просто вражає уяву.

Існують дві діаметрально протилежні версії, які продукти необхідно використовувати для створення сировинної бази для бажаного напою. Перші вважають, що в якості сировини можна використовувати будь-які інгредієнти і навіть з табурета можна готувати хороший напій – табуретовку. Інші воліють використовувати виключно якісні продукти для самогону. Природно, що людині не досвідченому в процесі приготування самогону в домашніх умовах буде правильно приєднатися до другої групи.

Технологія отримання готового продукту також ділиться на два типу:

 • ректифікація
 • дистиляція

Кожен з цих методів має свої плюси і мінуси і їх розгляд заслуговує окремої статті.

Незважаючи на нав’язувану кінематографом точку зору, що продукт, який витікає з трубки самогонного апарату, вже в готовому стані, дуже багато залежить від останньої стадії – ошляхетнення. Про те, що це таке, які варіанти існують і як нічого не зіпсувати буде розказано далі.

Підбір вихідного сировини

Вже було написано, що ця стаття розглядає технологію, яка передбачає використання виключно якісної сировини. Це зменшує ризик отримати на виході непридатний до вживання продукт.

Єдиним інгредієнтом, який однаковий для будь-якого виду самогону є вода. Дуже часто йому приділяють мало уваги, що абсолютно неправильно. Дистильована або кип’ячена вона абсолютно не підходить для приготування браги. Хорошим варіантом є бутильована або джерельна вода, якщо вона дозволена до вживання висновком санепідемстанцією.

Всі варіанти вихідних матеріалів для самогону можна умовно розділити на три види, які будуть розглянуті нижче.

Цукор і дріжджі

Це найпростіший і тому популярний варіант приготування браги. В якості продуктів використовується два інгредієнта:

 • Цукровий пісок – додавати що-небудь з цього приводу безглуздо. Цукровий пісок мало чим відрізняється незалежно від місця покупки або виробництва.
 • Дріжджі – зазвичай використовуються хлібопекарські дріжджі: пресовані або сухі. Перші відрізняються маленьким терміном життя, тому вкрай важливо перевіряти при покупці термін придатності. Зараз дуже часто починають купувати спиртові дріжджі. Вони відрізняються більш високою якістю і кількістю вихідного напою, але, недобросовісні виробники часто продають під видом або звичайні хлібопекарські, або сублимат. Необхідно бути вкрай обережним при їх купівлі.
 • На 1 кг цукру необхідно приблизно 4-5 л води, 100 г пресованих дріжджів або 25 г сухих. Крім цього, іноді додається лимонна кислота з розрахунку 8 г на кожен кілограм цукру. Це значно прискорює процес ходіння браги в домашніх умовах за рахунок більш швидкого розщеплення глюкози і фруктози.

  Крохмалевмісні продукти

  Одним із способів приготування повністю натурального продукту є використання для цього сировини з високим вмістом крохмалю. Для цих цілей підходять:

  • зернові (рис, пшоно, пшениця, кукурудза, ячмінь)
  • борошно (рисова, кукурудзяна, пшенична)
  • бобові (боби, горох)
  • овочі (бруква, картопля)

  Особливо актуальним цей варіант є для мешканців центральних і північних частин Росії, де немає такої великої кількості фруктів і ягід. Найбільш часто з представленого списку використовуються пшениця, жито та картопля, як найбільш доступні компоненти з високим вмістом крохмалю. Гарний самогон з цих компонентів нічим не поступається за своїми смаковими якостями відомим маркам віскі або скотча.

  Фрукти і ягоди

  Гарний самогон цього виду характерний тим, що набуває смаковий відтінок і аромат сировини, з якого він виготовлений. А тому, напій, зроблений з фруктових плодів або ягід, є бажаним доповненням до святкового столу.

  Цей спосіб відрізняється відносно простою технологією приготування і високою якістю кінцевого результату. Для приготування відмінно підійдуть плоди з високим (виноград, мандарини, черешня, банани) і середнім (апельсини, сливи, груші) вмістом цукру. Але ні в якому разі не можна готувати самогон з таких інгредієнтів.

  Підготовка до виготовлення браги

  Коли прийнято рішення, який саме самогон буде проводитися, необхідно приготувати необхідне обладнання.

  Насамперед, для приготування браги потрібна відповідна бутель. Часто для цих цілей використовуються п’ятилітрові пляшки від питної води. Це хороший варіант для новачків: коли ваш продукт розділений на кілька порцій, можна експериментувати, щоб домогтися кращого результату. Втім, звичайною тарою для «затвора браги» прийнято вважати ємність від 10 до 35 л. Варто зауважити, що краще утриматися від використання металевих баків, із-за ризику виникнення процесу окислення стінок, які зведуть нанівець всі старання. Перед тим як використовувати ємність її необхідно ретельно промити мильним розчином, а після рясною кількістю води.

  Чистота невід’ємна вимога при самогоноварении в домашніх умовах.

  Крім цього, необхідно придбати гідрозатвори за кількістю ємностей або виготовити їх самостійно. Відмінно підійдуть для цих цілей набори для крапельниць, які можна придбати в найближчій аптеці.

  Готувати брагу для самогону необхідно правильно підібраному приміщенні: темному, з температурою 25-30 °С. Це оптимальні умови для бродіння.

  Головний етап

  Приготування браги – це ключ до того, щоб зробити хороший продукт в домашніх умовах. Кількість рецептів дозволяє написати про це не просто книгу, а збори з декількох томів, чого ми, на жаль, собі дозволити не можемо. Тому розглянемо, яка технологія притаманна кожному виду сировини.

  Цукор і дріжджі

  Як і було написано, технологія виробництва цього самогону не відрізняється великою складністю:

 • У підігріту воду висипати цукор, залишивши десь 200-300 г на дріжджі і перемішати до повного змішування.
 • Дочекатися, коли вода охолоне до 25-31 °С і висипати туди дріжджі. У випадку з пресованими краще їх спочатку розламати.
 • Після цього перемішати ще раз, встановити гідрозатвор і прибрати в приміщення.
 • Зазвичай процес бродіння в домашніх умовах займає 5-7 днів, в окремих випадках триває до двох тижнів. Визначити, що все готово для перегонки можна за такими ознаками:

  • рідина розділилася на фракції, випав осад
  • припинилося утворення вуглекислого газу
  • сірник, поднесенная зверху, продовжує горіти.

  Варто зауважити, що процес бродіння не змінюється від видів використовуваної сировини.

  Крохмалевмісні продукти

  Процес полягає в тому, щоб активувати дикі дріжджі, що містяться в продуктах. Зробити це в домашніх умовах можна і традиційним способом, прорастив зерно і зробивши сусло. Але є набагато більш проста технологія створення сировини для самогону їх крохмаловмісних продуктів. Для цього можна придбати в магазині спеціальні ферменти, які спрощують процес створення браги:

  • амилосубтилин
  • глюкаваморин.

  Досить додати їх у крахмалосодержащую суміш з розрахунку, зазначеного на упаковці.

  Фрукти і ягоди

  Фруктовий або ягідний самогон – один з найбільш шанованих алкогольних напоїв, приготованих в домашніх умовах. Технологія приготування сировини для перегонки складається з наступних етапів:

 • Підготовка плодів – їх необхідно подрібнити або перемять, попередньо обтерши, якщо є така можливість, рушником. Мити сировину ні в якому разі не можна, щоб не змити дикі дріжджі.
 • Залити водою у відношенні 1:1 і дати виходити дві доби в теплому темному місці, накривши щільним шматком тканини.
 • Після цього, необхідно додати цукор і воду, з розрахунку, що кінцева концентрація цукру повинна бути близько 25%. Вміст цієї речовини в продуктах можна подивитися в різних таблицях.
 • Далі процес йде по вже відомій технології.

  Перегонка

  Процес перегонки самогону багато в чому залежить від використовуваного апарату. Зазвичай підібрати оптимальний режим роботи навіть для купленої системи високої якості вдається тільки після другого або третього використання.

  Не варто гнатися за швидкістю і вже тим більше перевищувати паспортну продуктивність агрегату.

  Часто виникає питання про те, як вибрати спосіб перегонки. Це безпосередньо залежить від того, який саме продукт хочеться отримати.

  Технологія дистиляції дозволяє зберегти натуральні смакові тони сировини і чудово підходить для різних фруктових самогонов: чача, ракія, бренді, шнапс.

  Ректифікація ж дозволяє отримати в домашніх умовах спирт, позбавлений будь-яких смакових домішок, який ідеально підійде, щоб готувати різні настоянки, наливки та інші напої, смакові і ароматичні особливості яким надаються в процесі облагородження.

  Яким би способом не здійснювалася перегонка, краще робити це двічі, при цьому:

  • необхідно відокремити головну фракцію (перші 100-300 мл в залежності від обсягу бака)
  • хвостову фракцію – коли отримується самогон буде менше 30 °С.

  «Голова» відмінно підходить в якості рідини для розпалювання вугілля, а «хвіст» — можна використовувати в подальших перегонках, додаючи його до готового сировини.

  Фінальний етап

  Перше, що зазвичай робиться після перегонки – очищення самогону. Способів це зробити безліч, до основних можна віднести варіанти з використанням марганцівки, вугілля, хліба, молока. У кожного способу своя технологія, яка дозволяє домогтися гарних результатів в домашніх умовах.

  Подальший етап – складання букета домашнього самогону. Адже хоч очищений напій і придатний до вживання, ніхто не забороняє прагнути ще вище.

  Найбільш популярною добавкою є використання чорного чаю і гвоздики. Такі смакові добавки надають самогону приємний смак і перебивають смак спирту.

  Одне з найбільш ефективних і, в той же час, довгих способів – настоювання в дубових бочках. Це надає коньячний аромат і смак. Але процес займає не менше трьох років. Втім, є спосіб зменшити час до 3-5 місяців, наполягаючи самогон на щепках. Їх можна придбати в спеціалізованому магазині або зробити самому, в домашніх умовах.

  І звичайно ж, не можна обійти стороною наполягання на різних травах (аніс, м’ята, меліса), ягодах (морошка, чорниця, журавлина, горобина, брусниця) або фрукти (абрикос, яблуко, апельсин). Будь-який з цих способів додасть самогону свій неповторний смак і аромат.