Рецепт приготування чачі з винограду в домашніх умовах, спосіб виготовлення і очищення виноградного напою

Рецепт приготування чачі з винограду в домашніх умовах, спосіб виготовлення і очищення виноградного напоюЧача — міцний спиртосодержащий напій, приготований з винограду. Вона має широке розповсюдження на всій території Кавказу, найбільше — в Абхазії і Грузії. Традиційний грузинський напій має фортеця аж 65-70 градусів! Історія походження чачі йде корінням в глиб століть, коли рецепти приготування цього напою зберігалися в суворій таємниці, а суперечки про його місці появи (Абхазія чи Грузія) не вщухають і донині.

Однак, виробництво чачі було офіційно запатентований в Грузії (2011). Магазинна чача користується попитом лише туристів, у той час як корінні кавказці воліють готувати її самостійно, передаючи рецепти від батька до сина, від діда до онука.

Приготування чачі

Хоча приготування виноградної горілки являє собою досить трудомісткий процес, все ж зробити чачу в домашніх умовах дуже просто. Для виготовлення напою застосовуються винні сорти винограду, які мають підвищену кислотність.

Також рекомендуємо прочитати:

Який виноград краще взяти для чачі, сказати складно. З червоних сортів вийде більш ароматний напій, білі дадуть чачу з невеликою кислинкою і маленькою фортецею.

Грузинський напій готується з білих сортів Ркацителі, а в горах Абхазії використовується в основному темний виноград таких сортів, як Ізабелла і Акачич. При використанні різних сортів ягід смак і аромат напою вийде більш насиченим і гармонійним.

У середній смузі Росії, а також в північних регіонах чача готується з винограду Ізабелла. Це самий популярний сорт, відрізняється своєю невибагливістю, морозостійкістю і високою врожайністю. Виноград Ізабелла широко використовується для виробництва алкогольної продукції в центральній смузі Росії. Ягоди йдуть на приготування джемів, соків, варення, з них роблять міцний домашній самогон і смачне вино.

Як приготувати чачу в домашніх умовах?

Приготування чачі проводиться в кілька етапів:

 • спочатку макуха, який залишився після виробництва винних напоїв, поміщається в керамічні судини (квеврі), де й перебувають до весни. За зиму брага встигає повністю перебродити, після чого її переганяють у спеціальних перегінних кубах;
 • Рецепт приготування чачі з винограду в домашніх умовах, спосіб виготовлення і очищення виноградного напоюбражку переливають в мідний казан, що має кришку з носиком, для кращої герметизації горлечко обмазують сажею і землею. На носику кришки фіксується мідна труба, що замінює змійовик. Її пропускають через ємність з охолодженою водою, при цьому всі з’єднання замазують тістом, приготованим з кукурудзяного борошна;
 • під казан кладуть паливо (дрова) і починають перегін чачі.

Читайте також: Як готувати березовий сік: брага і самогон — рецепт

Рецепт чачі з винограду в домашніх умовах

Основою напою є виноградна вичавка, що залишилася після виробництва вина. Іноді брагу для чачі готують з цільного винограду.

Традиційна грузинська чача готується з води і макухи, при цьому цукор і дріжджі не використовуються. Однак, через низьку засахаренности винограду сорту Ізабелла цукор все ж доведеться додати, а для зниження кислотності доливають воду. Щоб зробити чачу, знадобляться наступні інгредієнти:

 • вода — 30 л;
 • цукор — 5-7 кг;
 • виноградний макуха — 10 л.

Виготовлення чачі в домашніх умовах

Підготовка. Свіжий вінград очищається від підгнилих ягід і листя. Мити ні в якому разі не можна, оскільки білий наліт, що знаходиться на поверхні ягід — це і є дикі дріжджі, необхідні для запуску процесу бродіння браги.

Виноград необхідно розчавити руками або ногами, причому робити це можна разом з гребенями. Для приготування чачі потрібен тільки макуха, а отриманий сік використовується для домашнього виноробства. Якщо немає виноградної вичавки, її необхідно приготувати, оскільки без цієї складової готова чача буде мало схожа на справжній напій.

З давніх пір аксакали готували виноградний самогон у тикових або дубових бочках, завдяки чому напій набуває неповторний аромат.

Як зробити чачу в домашніх умовах?

Приготування чачі в домашніх умовах не становить особливої праці. Єдиною умовою для отримання смачного і якісного напою є суворе дотримання рецептури.

Існує два основних рецепта чачі в домашніх умовах:

 • Рецепт приготування чачі з винограду в домашніх умовах, спосіб виготовлення і очищення виноградного напоюдистильована або кип’ячена вода — 30 л;
 • виноградний макуха сорту Ізабелла або Ркацителі — 10 кг;
 • дріжджі (краще спиртові) — 120 г;
 • цукор — 4-5 кг.

Для цього рецепта необхідно взяти не сильно віджатий макуха, в якому повинно залишитися близько 25% соку. Це потрібно для збереження виноградного аромату в кінцевому продукті. В якості тари ідеально підходить 50-літровий скляний бутель.

 • Вижимки засипають в ємність, після чого додаються дріжджі і цукор.
 • Потім наливають теплу воду, щоб дріжджі почали працювати.
 • Інгредієнти ретельно перемішують і залишають у темному місці при кімнатній температурі 2 тижні для бродіння.
 • Протягом всього періоду бродіння суміш необхідно періодично помішувати.
 • Отриману бражку слід процідити через марлю з метою відділення мезги, яка в процесі перегонки може підгоріти.
 • Отриманий виноградний спирт повторно переганяють через самогонний апарат, але тепер вже з відсіканням голів і хвостів. Рідину охолоджують і розводять до потрібної фортеці.
 • Тепер необхідно розфасувати напій по пляшках і настоювати ще протягом двох тижнів.
 • Чача готова — пийте і насолоджуйтеся!

Читайте також: Історія перцівки, переваги горілки та самогону з перцем

Як зробити чачу з винограду без дріжджів?

Приготування напою за цим рецептом займе більше часу, оскільки без дріжджової закваски чача буде бродити довше. Такий спосіб дозволяє уникнути появи не зовсім приємний запах дріжджів, притаманного напою, приготовленого за попереднім рецептом.

Інгредієнти:

 • чиста вода — спочатку 10 л, потім ще 30 л;
 • незрілий або некондиційний виноград (краще Ізабелла) — 15 кг;
 • цукор — 7-9 кг

Процес приготування ділиться на наступні етапи:

 • Рецепт приготування чачі з винограду в домашніх умовах, спосіб виготовлення і очищення виноградного напоюплоди необхідно гарненько зім’яти, при цьому мити їх не слід, оскільки саме на шкірці присутні необхідні для бродіння елементи. Мезгу заливаємо водою (бажано фільтрованої) в кількості п’яти літрів. Ємність прикривають марлею і залишаємо в теплому місці на 3-5 днів;
 • спочатку переганяється вичавка без дроблення. Після чого робиться дистиляція на пару або малому вогні. Перший варіант кращий, оскільки макуха підвішується всередині самогонного апарата, що дозволяє зберегти неповторний аромат. На виході у вас повинно вийти близько 10-14 л спиртовмісної рідини. Далі слід додати дистильовану воду (20-25 л) і відправити чачу на повторну перегонку. Потім потрібно відокремити головну частину від основи, і в результаті ми отримаємо близько 4-7 л міцного напою (приблизно 80 градусів). Ідеальним варіантом буде приміщення чачі в дубову бочку, де і настоювати протягом трьох тижнів. Але з цією же метою можна використовувати і скляну пляшку .

Як правильно очищати чачу від домішок?

Для проведення процедури очищення нам знадобиться наступне:

 • активоване вугілля;
 • перманганат калію;
 • кедрові горіхи;
 • вода;
 • дві ємності;
 • воронка;
 • вата;
 • деревна зола (дубовий, березовий або букова);
 • поварена сіль.

Очищати напій від домішок можна різними способами. Розповімо про найбільш популярних з них.

Як очистити чачу марганцем?

Читайте також: Як ставити брагу з варення в домашніх умовах

Як і будь-який інший самогон, чача володіє різким смаком, досить неприємним запахом і великою міцністю. Одним з найбільш простих і доступних способів очищення напою від сивушних масел є застосування марганцівки (перманганату калію).

Для цього необхідно розбавити рідину до міцності в 40-45 градусів і додати в неї марганець з розрахунку 2-3 г / 3 л, розчин розмішати і настояти протягом 2-3 днів. По закінченні процесу ви помітите, що на дні ємності утворилися чорні пластівці — це і є шкідливі домішки, від яких потрібно позбутися. Чачу обережно переливають в іншу банку, профільтрувавши її через вату.

Активованим вугіллям

Цей спосіб є універсальним, оскільки його можна використовувати як під час перегонки, так і по її закінченні. У першому випадку необхідно скористатися воронкою, в яку попередньо покласти вату, шматок марлі і шар активованого вугілля. Це пристрій підставляють під струмінь свіжоприготованого самогону або пропускають через нього вже відстояний напій.

Рецепт приготування чачі з винограду в домашніх умовах, спосіб виготовлення і очищення виноградного напоюЯкщо злити чачу важко, активоване вугілля можна насипати безпосередньо в ємність (40-50 г засобу /1 л напою). Після чого рідина настоюють два тижні, періодично помішуючи. Потім пропускають через ватний фільтр.

Кедровими горіхами

Кедрові горіхи також служать відмінним очисником самогону. Необхідно насипати горіхи в ємність з напоєм з розрахунку 1 жменя на 1 л, настоювати протягом двох тижнів. Потім напій пропустити через фільтр, а горішки викинути.

Деревною золою і повареною сіллю

Облагородити напій можна за допомогою просіяної деревної золи (букової, дубової або березової) і звичайної солі. Ці компоненти попередньо засипають у бражку. Після перегонки виноградну горілку розбавляють до 30-40 градусів і переганяють повторно, але вже без зазначених добавок.

Виморожуванням

Вельми цікавий спосіб очищення самогону, який полягає у застосуванні низьких температур. Чачу переливають в міцну морозостійку посуд і поміщають в морозилку. В процесі замерзання вода забирає всі шкідливі домішки, і в результаті залишається чистий як сльоза напій, який потрібно перелити в окрему ємність.

Виноградна горілка є улюбленим і дуже популярним напоєм усіх народів Кавказу. Горяни були впевнені, що саме вона сприяє збереженню кавказького здоров’я і подовження людського життя. Правильно приготовлений напій використовується при лікуванні багатьох захворювань. Однак зловживати ним не варто — адже це все-таки алкоголь!