Зміст

 • Підготовка та розрахунок сировини для цукрової самогону
 • Умови для бродіння цукрового сусла
 • Процес бродіння і підготовка до перегонці
 • Перегонка браги із цукру

Отримання цукрового дистиляту – найбільш простий спосіб самогоноваріння. Він дозволяє домашнім майстрам опанувати початкові навички виробництва спирту. Якісний самогон з цукрової сировини – прекрасна основа багатьох настоянок на травах, прянощах, коріннях. Дистилят дробової перегонки є гідним самостійним напоєм.

Підготовка та розрахунок сировини для цукрової самогону

Вода

Для приготування самогону з цукру підходить будь-яка чиста вода:

 • водопровідна;
 • артезіанська;
 • колодязна;
 • джерельна;
 • з водойм.

Головне, щоб вона не містила хлору, домішок, сторонніх запахів, була досить м’якою. Воду можна додатково відстояти, очистити будь-яким доступним фільтром, а ось кип’ятити не слід. При кип’ятінні з води йде розчинений повітря, необхідний для активної життєдіяльності дріжджів.

Цукор

Максимальна зброджування цукру відбувається в тому випадку, якщо його співвідношення з водою становить 1 : 4,5-5, тобто на 1 кг цукру потрібно додати 4,5-5 л. води. Якщо є сумніви в чистоті використовуваного цукру, його слід прокип’ятити. Для цього пісок заливають невеликою кількістю води, відокремленої від отмеренной для браги норми (на 1кг — 0,5 л.). Розчин розмішують, доводять до кипіння і витримується при t? 90-95 C протягом 30-40 хвилин.

Якщо до цього сиропу додати лимонну кислоту (0,08 % від кількості цукру) і збільшити час витримки при високій температурі до 2-х годин – вийде інвертований цукор. Посуд для приготування в такому випадку повинна бути емальованому.
Заміна звичайного цукру інвертованим скорочує час бродіння і покращує якісні характеристики браги.

Дріжджі

У самогоноварении найчастіше використовуються пресовані («сирі») або сухі активні дріжджі, застосовувані для хлібопечення. Норма внесення на 1 кг цукру: 100 гр. пресованих або 15 гр. активних сухих дріжджів.

Пресовані дріжджі відразу готові для внесення в цукрове сусло, достатньо їх розкришити і розмішати. Сухим потрібна невелика стартова підготовка: їх висипають в малий обсяг теплої води (35-38с) і витримують, зберігаючи тепло 25 хвилин. Після утворення пінної шапочки, дріжджову культуру вносять в цукрове сусло.

Якщо на упаковці сухих дріжджів зазначений інший спосіб їх активації, потрібно дотримуватися рекомендацій виробника.

Умови для бродіння цукрового сусла

Чистота

Основа готування браги із цукру – бродіння. Важливе завдання – забезпечити умови, за яких цей процес йде в необхідному темпі, розмножуються саме ті мікроорганізми, які необхідні для спиртового бродіння.

Погано промита посуд, брудні руки та інструменти можуть призвести до заселення браги шкідливими культурами грибів і бактерій. Вони викличуть масляно-кисле або оцтово-кисле бродіння, появу плісняви, загибель дріжджів.

Температура

Оптимальні умови для інтенсивного розмноження дріжджів і активного бродіння знаходяться в діапазоні 26-31?С. Чим нижча температура, тим повільніше і довше буде готуватися брага. Розтягнуте в часі зброджування цукру становить небезпеку втрати якості браги, появи шкідливих мікроорганізмів, закисання, зниження вмісту спирту.

В процесі життєдіяльності дріжджів (особливо, в активній фазі бродіння) здатні виробляти тепло, деяким чином зігріваючи цукрове сусло. Найчастіше цього буває недостатньо. Необхідну температуру підтримують, поміщаючи ємності з брагою поблизу опалювальних приладів і інших джерел тепла, підключенням акваріумних водонагрівачів, закутыванием, обертанням в будівельну теплоізоляцію.

Процес бродіння і підготовка до перегонці

В якості тари для приготування браги використовують посуд відповідних розмірів з скла, харчового пластику, емальованого металу. Щоб не перешкоджати виходу вуглекислого газу, бродильна ємність повинна бути заповнена не більше, ніж на 70%. Кращі результати виходять при використанні гідрозатвори, але можна готувати цукрову брагу і без нього.

Бродіння цукрового сусла триває від 3-х днів до 2-х тижнів. Про його завершення можна дізнатися за наступними ознаками:

 • перестав виділятися вуглекислий газ: не йдуть бульбашки повітря в гидрозатворе, а при його відсутності не гасне сірник, поднесенная до поверхні браги;
 • рідина стала більш прозорою, особливо у верхніх шарах;
 • у смаку відчувається легка гіркота і кислота, відсутня солодкість;
 • у запаху і смаку відчувається присутність спирту.

Освітлення браги, осаджування дріжджів

Якщо по закінченні бродіння дріжджі не випали на дно ємності, їх можна осадити за допомогою бентонітової глини. 4-5 столових ложок сухого бентоніту розводять до сметаноподібної консистенції і вмішують в брагу. Такої кількості достатньо для освітлення 50 л. цукрової браги. Глина утворює разом із залишками дріжджів щільний осад, з якого рідина декантирують (тобто зливають) за допомогою шланга. Дешевий джерело бентонітової глини – наповнювач для котячих туалетів (має бути вказана на упаковці).

Дегазація

Готову до перегонці брагу слід дегазувати. Ця процедура необхідна для зменшення піноутворення. Якщо апарат не оснащений брызгоулавливателем, велика кількість вуглекислоти підніме при нагріванні високу шапку піни, вона потрапить у шланги, систему охолодження, зіпсує дистилят.

Брагу інтенсивно розмішують протягом 1 хвилини. Дегазированная рідина не видає шипіння, не піниться.

Перегонка браги із цукру

Для виготовлення самогону з цукрових браги можна скористатися будь-яким апаратом: від елементарного відра зі змійовиком до складних сучасних конструкцій з купою датчиків і приладів. Їх завдання – впоратися з відділенням спирту від інших компонентів збродженого сусла. Середній вихід самогону після видалення головної та хвостової фракції при фортеці 60? становить 1.1-1.2 л на кожен кілограм цукру.

Для підвищення якості самогону не слід обмежуватися одноразової перегонкою. Першу дистиляцію проводять швидко, не розділяючи на фракції, на досить сильному вогні. Швидкість падіння крапель часта – майже безперервна цівка. Вигонку ведуть до 35-40?с фортеці.

Для другого етапу самогон розбавляють водою до 25-30? і виконують перегонку з відділенням головний і хвостовий фракцій. Швидкість, особливо спочатку, повинна бути повільною – 2-3 краплі в секунду. «Голови» — ацетальдегід і метиловий спирт, переходять у пароподібний стан при більш низькій температурі, ніж етиловий спирт, тому виходять першими. Їх збирають в окремий посуд, тримають окремо від харчових продуктів і використовують тільки для технічних потреб. При тихому кипінні вдається уникнути великого відходу етилового спирту разом з «головами».

Після зниження фортеці виходить з апарату спирту до 30?, в окремий посуд збирають «хвости» — фракцію, що містить сивушні масла. Для вилучення залишків етилового спирту, їх можна додати до наступних порціях перегоняемой браги.

Другий перегін виходить 60-70 ?, і вимагає розведення водою відповідно до таблиць. Краща екстрагування рослинної сировини для приготування настоянок відбувається при фортеці 40-45?. У розведеному вигляді самогон розливають в пляшки і витримують кілька днів для гармонізації і пом’якшення смаку.

Освоївши рецепт самогону з цукру, новачок може підступатися до більш складним дистилятів з зерна, винограду, яблук.