Зміст

 • Особливості технології приготування браги
 • Точний розрахунок пропорцій
 • Процес інвертування цукру
 • Приготування горохового самогону
 • Особливості підготовки води і активація дріжджів
 • Процес зброджування сусла
 • Процеси освітлення та дегазації
 • Перегонка №1
 • Очищення самогону за допомогою рослинного масла або активованого вугілля
 • Перегонка №2
 • Розведення і настоянка дистиляту

За собівартістю, простотою приготування і доступності сировини, виготовлення самогонки із застосуванням цукру і дріжджів є одним з найпопулярніших і вигідних способів. Перевірений роками класичний рецепт припаде до смаку як новачкові, так і досвідченому майстру-самогонникові. Що стосується питання інгредієнтів, так тут все тривіально. Крім дріжджів, цукру і води нічого більше не знадобиться. Але в цій простоті є невелика каверза – це пропорція та технологія приготування.

Особливості технології приготування браги

Чистий бродильна ємність гарантує успішне приготування самогону. Слід з особливою відповідальністю поставитися до підготовки тари. Перше, що необхідно виконати, так це ретельно промити ємність гарячою водою, а потім висушити її. Варто відзначити той факт, що потрапляння сторонніх часток може зіпсувати самогон. Робити брагу можна в чому завгодно: скляній банці, поліпропіленової бочці або мідному бідоні, а також підійде нержавіюча сталь, емальована або алюмінієва тара. Головне, не використовувати оцинкований посуд, оскільки контакт браги з цинком, протягом тривалого часу, зробить реакцію окислення, в ході якої утворюється шкідливий для організму речовина – оксид цинку. Використовуючи пластикові ємності, слід переконатися в тому, що вони придатні для зберігання харчових продуктів.

Точний розрахунок пропорцій

На 1 кг цукру припадає 4 л води, а з цукровим інвертованим сиропом води треба додати на 0.52 л більше, і 20 г сухих дріжджів, або пресованих – 100 р. На виході виходить близько 1,1 л самогону, при цьому міцність його становить 40°. Зважаючи різних причин реальний результат може відрізнятися від теоретичного, тому рекомендується зробити збільшення кількості інгредієнтів на 15%.

Рецепт приготування 10 л самогону міцністю в 40° вимагає використання такої кількості інгредієнтів:

 • 12 кг цукру
 • 48-54,24 л води
 • 240 г сухих дріжджів, або 1,2 кг пресованих.

Якщо потрібно зробити, скажімо, 5 л напою, то рецепт відрізняється лише кількісними складовими. Слід просто зменшити всі інгредієнти рівно в 2 рази.

Процес інвертування цукру

Приготування цукрового сиропу – завдання просте і під силу кожному. Даний рецепт дозволяє робити цукровий сироп, дотримуючись просту пропорцію 1:1, тобто на 12 кг потрібно 12 л води. Цукровий суспензію слід варити при 90° протягом півгодини, помішуючи вміст і знімаючи піну. Готовий розчин можна повноцінно використовувати і додавати в брагу, але щоб процес бродіння протікав на порядок швидше, треба насипати в нього лимонну кислоту у кількості 0,08% від всього цукру. В нашому випадку на 12 кг цукру піде 0,96 г кислоти. Інвертування сиропу відбувається з моменту кипіння, при додаванні лимонної кислоти. Варити його необхідно близько 2 годин при температурі від 95 до 100° з закритою кришкою.

Приготування горохового самогону

Рецепт приготування самогону з гороху корисний у тому випадку, якщо створення сприятливих умов для ферментації, з тих чи інших причин, неможливо. Для цього знадобиться:

 • 200 гр сметани
 • 2 кг лущеного гороху
 • 7 кг цукру
 • 60 гр сухих дріжджів або 350 гр пресованих
 • 35 л чистої води

Спочатку необхідно розігріти воду до температури 30° і перелити в доступну об’ємну тару: бідон, відро або бутель на 40 л. Потім слід активувати дріжджі в теплій воді, і додати їх разом з 2 кг гороху. Після закінчення 15-20 хвилин, додати цукор зі сметаною і добре перемішати. При бурхливому утворення піни сметана погасить її, і та не виллється за край ємності. Після цього тара з брагою закупорюється, закутується теплим матеріалом і ставиться дня на 3-4. Через цей час процес ферментації припиняється і можна сміливо переганяти самогон.

Особливості підготовки води і активація дріжджів

Приготування самогону не обходиться без води. Ідеально підійде джерельна відфільтрована і відстояна вода. Якщо ж з якихось причин, доступу до такої рідини немає, то можна використовувати воду з-під крана, при цьому необхідно переконатися, що вона не хлорована і не містить шкідливих домішок. Кип’ятити воду для сусла категорично забороняється, оскільки згодом рівень кисню впаде і життєдіяльність бактерій знизиться.

Робити брагу можна на будь-яких дріжджах, головне не використовувати винні. Рецепт активації дріжджів полягає в наступних діях:

 • Помістити необхідну кількість дріжджів у відповідну ємність.
 • Потім залити їх теплою водою, підігрітої до температури 30°.
 • Загорнути тару в теплу тканину і дати постояти в такому вигляді близько півгодини.
 • Щоб уникнути надмірного спінювання дріжджів, необхідно використовувати невеликий шматочок печива для гасіння піни.

  Процес зброджування сусла

  Для того щоб процес зброджування протікав активно і приніс свої плоди, тару з брагою слід добре укутати щільним матеріалом, що гарантує високий рівень теплоізоляції. Зберігати брагу потрібно в темному теплому місці протягом 2-4 днів, не дозволяючи її температурі підніматися понад 30°. При цьому щодня з інтервалами у 12 годин сусло необхідно перемішувати, щоб зменшити утворення вуглекислого газу. На ємність можна поставити гідрозатвор, або просто прикрити кришкою, залишивши невелику щілину.

  Зрозуміти коли процес ферментації закінчиться можна за такими ознаками:

  • перестане утворюватися вуглекислий газ, який супроводжується пухирцями
  • дріжджі випадуть в осад, а верхня частина браги набуде більш світлий відтінок
  • на смак і запах буде відчуватися спирт

  Головна умова – комплексне поява цих ознак.

  Процеси освітлення та дегазації

  Дегазація браги – це специфічний процес, який сприяє поліпшенню смакових якостей самогону і позбавляє його від вуглекислого газу. Перше, що необхідно зробити, після відстоювання браги, так це прибрати теплоізоляційний матеріал і поставити її на добу в прохолодне місце. Внаслідок цього дріжджі випадуть в осад, а брагу можна зливати через силіконову трубку – декантувати. Для видалення діоксиду вуглецю декантированную брагу необхідно підігріти до температури 50°.

  Найкращий і перевірений рецепт освітлення браги за допомогою натуральної білої глини – бетонита. Кілька столових ложок цілком достатньо щоб освітлити 20 л браги. Для цього глину слід подрібнити до стану однорідної маси, потім розчинити з 250 мл води і додати отриманий розчин в нехолодну сусло. Процес освітлення протікає протягом доби, після чого брага зливається через трубку і можна приступати до першої перегонці.

  Перегонка №1

  Робити першу перегонку слід на малому вогні з відбором всіх фракцій. На 1 кг задіяного цукру припадає близько 50 мл «головних» фракцій, які відсікаються при відборі і ні в якому разі не вживаються. Далі піде процес відбору «тіла» до того моменту, поки фортеця напою не стане менше 40°. Перевірити це можна за допомогою спірометра або підпалюванням вимоченої в дистилляте папері. Якщо самогон горить, то «тіло» можна продовжувати відбирати. Після відбору «тіла» настає збір «хвостів». В «хвостах» знаходиться високий вміст сивушних масел, тому пити їх теж не рекомендується, але зате можна використовувати як доповнення до другої бразі.

  Очищення самогону за допомогою рослинного масла або активованого вугілля

  Звичайне рослинне масло відмінно підходить в якості універсального засобу очищення самогону, з тієї простої причини, що сивушні масла можуть розчинятися в іншому маслі. Для того щоб очистити напій від шкідливих речовин, його попередньо необхідно розбавити до фортеці в 15-20%. Потім додати 20 мл олії на 1 л розведеного самогону, ретельно розмішуючи протягом декількох хвилин. Після чого напою треба дати постояти добу, а потім профільтрувати через марлю, щоб позбутися від маслянистого шару.

  Після очищення маслом слід провести додаткову фільтрацію алкогольного напою за допомогою активованого вугілля. Для цього можна своїми руками зробити нескладний фільтр з марлі і подрібненого вугілля, помістити цей фільтр в кухонну лійку-воронку і процідити, таким чином, самогон кілька разів. Крім цих методів, існують і інші рецепти очищення, які не менш ефективно видаляють сивушні масла та інші шкідливі елементи.

  Перегонка №2

  Процес вторинної перегонки самогону нічим не відрізняється від первинної, за винятком деяких нюансів. Так само потрібно відбирати «голови», «тіло» і «хвости». При відборі «голів» спершу потрібно максимально швидко розігріти самогон до появи перших крапель, після чого слід зменшити температуру до того моменту, як рідина почне капати з інтервалом 2 краплі в секунду. Зібравши 250-300 мл «головних» фракцій можна приступати до збору «тіла» до тих пір, поки фортеця напою при 20° не дійде до 45%.

  Розведення і настоянка дистиляту

  Рецепт розведення самогону не складний і робиться це за простою формулою: рівень фортеці продукту необхідно поділити на бажану фортеця, потім помножити отримане число на кількість наявного самогону і відняти від усієї суми літраж напою. Звучить заплутано, але насправді все просто, наприклад, якщо у вас є 10 л самогону міцністю 70°, а необхідно отримати напій 40°, то виглядати це буде наступним чином:

  (70/40)*10-10 = 7,5 л – ось заповітне кількість води, яким потрібно розбавити самогон.

  Витримка самогону ж, в свою чергу, необхідна для того, щоб надати м’якості смаку напою і зробити його більш стабільним. Робиться це шляхом підігрівання алкоголю до моменту появи перших ознак випаровування, потім самогон остуджується і розливається в пляшки. Витримується такий дистилят протягом 2-4 днів.