Ректифікаційна колона для отримання спирту: пристрій апарату, види та принципи роботи

Ректифікаційна колона для отримання спирту: пристрій апарату, види та принципи роботиДосвідчені самогонники знайомі з безліччю видів самогонних апаратів, але вище всіх їх вони ставлять ректифікаційної колони. Так, її складно виготовити самостійно і також складно використовувати в домашніх умовах, але що заважає купити колону промислового виготовлення? Благо на ринку різних моделей ректифікаційних колон дуже багато.

Але однієї покупки для отримання хорошого продукту недостатньо. Самогонник повинен знати, як влаштована ректифікаційна колона та принципи її роботи. Ця стаття допоможе дізнатися про це.

Що таке дистиляція алкоголю?

Під дистиляцією розуміє процес перегону перебродившей суміші в летючі компоненти, які потім конденсуються і перетворюються на самогон. Цей процес за своєю суттю примітивний. Вода закипає при 100 ° С, а спирт починає випаровуватися при 78 ° С. Достатньо нагрівати брагу, але не доводити до кипіння, щоб спирт почав випаровуватися. Після цього він конденсується у вигляді самогону. Отриманий продукт знову можна перегнати, щоб отримати ще більш міцний самогон.

Також рекомендуємо прочитати:

Примітний той факт, що в примітивних ректифікаційних апаратах перші 100 мл самогону володіють найбільшою фортецею. Однак, крім високого вмісту спирту в цій рідині дуже багато шкідливих речовин:

 • Летких кислот.
 • Ефірів.
 • Альдегідів.

Ректифікаційна колона для отримання спирту: пристрій апарату, види та принципи роботиЗ цієї причини досвідчені самогонники перші миллилитры ректификационного спирту виливають або використовують як засіб для розпалювання. Пити цей розчин дуже небезпечно для здоров’я.

Перші 100 г дистиляту, отриманого в домашніх умовах, називаються головою.

При ректифікації спирту в перегінному кубі концентрація спиртових парів при нагріванні поступово зменшується. Визначити рівень зниження спиртових парів можна по температурі спиртової колоні. Не варто чекати, коли вона сильно нагріється. Тоді з перегінного куба почне випаровуватися вода.

На завершальному етапі ректифікації з’являється ще одна непридатна для вживання частину спирту. Мова йде про хвостах, що містять метанол і сивушні масла. Дізнатися хвіст можна за неприємним запахом. Він з’являється тоді, коли фортеця самогону на виході з ректифікаційної колони падає до 40%. Хвости зовсім не обов’язково виливати. Їх можна перегнати повторно.

Читайте також: Самогонний апарат: як вибрати найкращий для дому, рейтинг, відгуки

Види дистиляції

Цей процес буває 2-х видів:

 • Проста.
 • Фракційна.

При простій дистиляції голови і хвости не відсікаються. Що залишилася після ректифікації в перегінному кубі брага зазвичай називається бардою, рідше кубовим залишком. Отриманий продукт – дистилятом. У такому продукті процентний вміст спирту зазвичай не перевищує 30%. Кількість шкідливих домішок у такому самогоні значно перевищує норму. Тому він вимагає повторної перегонки.

Фракційна дистиляція називається так тому, що виходить з їх самогонного апарату продукт ділиться на 3 частини:

 • Голова.
 • Серце.
 • Хвіст.
 • Першу і третю частини відсікають. Залишається друга частина, придатна до вживання. Її фортеця може коливатися від 50 до 70%. Якість такого продукту відносно висока.

  Що таке ректифікація?

  Ректифікаційна колона для отримання спирту: пристрій апарату, види та принципи роботиДистиляція та ректифікація суть одне і те ж. Ось тільки при використанні повноцінної ректифікаційної колони на виході виходить не дистилят, а етиловий спирт.

  Ректифікаційна колона для самогонного апарату дозволяє розділити бражный спирт на складові частини і отримати на виході чистий продукт без запаху, властивого сивушным маслами, ацетону і метанолу.

  Завдяки ректификатору самогонник може в домашніх умовах своїми руками виготовляти настойки та інші алкогольні напої, за якістю не поступаються тим, що продаються в магазинах.

  Природно, ректифікаційної колони можна використовувати в якості простого дистилятора, для отримання звичайного самогону.

  Головна відмінність дистиляції від ректифікації полягає у характеристиках кінцевого продукту. Ректіфікатор дозволяє отримати чистий спирт, але для нього потрібен спирт-сирець. Останній можна отримати тільки перегоном браги в самогонному апараті. Тобто, ректіфікатор та самогонний апарат повинні використовуватися разом.

  Також слід розуміти, що з самогонного апарату виходить продукт, що володіє смаком і запахом вихідної сировини, ректифікаційна колона видає спирт з нейтральним смаком і запахом.

  Читайте також: Ареометр — визначник міцності спирту і домашнього вина

  Принцип роботи ректифікаційної колони

  Схему ректифікаційної колони можна знайти в інтернеті. Згідно їй, ректіфікатор складається з наступних частин:

  • Випарний куб, у якому зберігається і нагрівається сировину.
  • Колона, всередині якої за рахунок спеціальної насадки відбуваються процеси тепломасообміну.
  • Дефлегматор.
  • Вузол відбору дистиляту в ректифікаційної колоні.

  Щоб зрозуміти пристрій ректифікаційної колони потрібно зрозуміти принцип роботи кожного її елемента.

  Випарний куб

  Ректифікаційна колона для отримання спирту: пристрій апарату, види та принципи роботиЦе ємність для зберігання і нагріву браги або дистиляту. При нагріванні кубова рідина випаровується і потихеньку піднімається вгору по колоні. У верхній частині ректификатора відбувається поділ рідини на окремі фракції.

  Нерідко куб є підставою колони. Його можна нагрівати як на газовій, так і на електричній плиті. У деяких моделях куба використовується нагрівальний елемент – ТЕН.

  При виготовленні спирту в перегінному кубі спочатку переганяється брага. Так можна отримати спирт сирець, необхідний для подальшої ректифікації.

  Куб, виготовлений в промислових умовах, обов’язково має вбудований термометр, що дозволяє контролювати температуру браги. Як правило, сировина в кубі спочатку нагрівають до 70 ° С і лише після цього подають в колону охолоджуючу рідину.

  Царга

  Це центральна частина колони, в якій відбуваються процеси темпломассобмена.

  Її робота виглядає наступним чином:

  • Брага в кубі починає випаровуватися і піднімається вгору по колоні, у верхній частині якої встановлено холодильник.
  • Дефлегматор забезпечує конденсацію спиртових парів.
  • Отриманий дистилят після конденсації спускається вниз по спиртовій колоні.
  • Під час опускання дистилят зіштовхує з парою. Відбувається тепломассобмен, в результаті якого у верхню частину колони піднімається найбільш испаряемая частина фракції.
  • Вона конденсується і йде в канал відбору.

  Зміцнююча колона може складатися з декількох царг. Крім того, потрібно враховувати той факт, що при збільшенні висоти колони процеси тепломасобмін стають більш активними. Це дозволяє одержати на виході більш ректифікований спирт.

  Існує різновид цього пристрою під назвою «торнадо». Вона відрізняється від звичайного ректификатора тим, що її стінки підігріваються. Такий підхід змушує флегму випаровуватися безпосередньо зі стінок до моменту контакту з холодильником. Це дозволяє прискорити процес ректифікації і одержати більш чистий продукт.

  Читайте також: Очищення самогону за допомогою активованого і деревного вугілля

  Ректифікаційна насадка

  Вона складається з 2-х частин:

  • Ректифікаційна колона для отримання спирту: пристрій апарату, види та принципи роботиВузол відбору спирту. Якщо ректіфікатор виготовлений промисловим способом, то вузол забезпечується оглядовим склом, що дозволяє візуально визначати швидкість відбору спирту. До цього елементу спиртової колони можна підключити термометр для контролю температури.
  • Дефлегматор. Його нерідко називають холодильником. Він розташований в самій верхній частині ректифікаційної колони. У ньому збираються самогонні пари і перетворюються на флегму. Остання опускається вниз і збагачується спиртовими парами, піднімаються вниз. Після потрапляння у вузол відбору найбільш испаряемая частина флегми виводиться назовні.

  Сучасні ректифікаційні колони нерідко оснащуються автоматичними блоками управління ректифікацією. Цей прилад дозволяє по заданій програмі відокремлювати хвостову і харчову частини. В результаті самогонник може не сидіти весь час біля самогонного апарату і робити відбір своїми руками. Апарат, завдяки БУРу зробить все сам.

  Можна зробити повноцінну ректифікаційної колони своїми руками?

  Зробити самогонний апарат з ректифікаційної колонкою можна в домашніх умовах. Але чи варто це робити? Економія коштів буде незначною. Крім того, із-за того, що вдома складно витримати всі необхідні параметри можна зіткнутися з захлебыванием домашнього апарату під час виробництва ректификатного спирту.

  Відбувається це із-за недотримання геометричних параметрів пристрою, в результаті чого максимальна швидкість руху пари перевищується. Це призводить до скупчення рідини в центральній частині колони, в результаті чого тепломассобменные процеси припиняються. Тиск всередині царги зростає. Самогонник починає чути булькання всередині апарату.

  До цієї проблеми, крім конструктивних недоліків, можуть призводити наступні причини:

  • Зайвий нагрів самогонного апарату.
  • Переповнення перегінного куба.
  • Засмічення нижній зміцнювальної частини колони.
  • Перегонка в умовах низького атмосферного тиску.

  Щоб уникнути цих проблем, ректификационный апарат краще купити, ніж робити своїми руками.