Самогоноваріння в домашніх умовах: технологія приготування та рецепти браги для самогону

Самогоноваріння в домашніх умовах: технологія приготування та рецепти браги для самогонуБрага — один з найдавніших алкогольних напоїв, що з’явився задовго до горілки та самогону. Ще до нашої ери людиною було помічено, що з будь-якого солодкого соку, залишеного в посудині надовго, виходить мутний, пінний напій, що містить алкоголь. Рецепт бражки для приготування самогону з’явився випадково, але завдяки проведеним експериментам, а також робіт по поліпшенню смаку і якості напою, зберігся до наших часів, завоювавши велику популярність у народів світу, особливо — слов’ян.

Самогоноваріння для початківців в домашніх умовах

Самогон — це хмільний напій високої міцності, який є результатом перегонки браги (спиртовмісної сировини). Про те, як правильно гнати самогон в домашніх умовах ми і розповімо в цій статті.

Одним з основних компонентів бражки є цукор, від якості якого залежить кінцевий результат алкогольної продукції.

Також рекомендуємо прочитати:

При використанні поганого цукру вам гарантований неприємний запах і смак браги. Однак, з іншого боку, різний цукор дозволяє експериментувати зі смаком отриманого самогону.

Важливе значення має і вода, яка повинна бути питної і абсолютно чистою. Рідина ні, в жодному разі, не можна піддавати кип’ятіння у воді обов’язково повинен міститися кисень.

На наступному етапі вибираємо дріжджі, адже без цього продукту не вийде високоякісного напою. Існують наступні різновиди дріжджів, кожна з яких володіє своїми особливостями:

 • Самогоноваріння в домашніх умовах: технологія приготування та рецепти браги для самогонуХлібопекарські. Зазвичай застосовуються для виготовлення класичного варіанту браги. Однак, при цьому варто враховувати, що на виході ви отримаєте не більше 10% спирту.
 • Для віскі. Входять до складу суміші для приготування зернового сусла.
 • Спиртові. Дають 18% спирту, однак, з ними з’являється безліч домішок.
 • Винні. Використовуються для приготування фруктового сусла. У підсумку виходить досить великий відсоток виходу спирту, при цьому зазначається мінімальна кількість різних домішок.

На додаток до дріжджового сусла можна використовувати інші мінеральні речовини, наприклад, засохлий чорний хліб або добре розварене зерно. Для приготування 10 л бражки використовують 1 кг. інших елементів.

І останнім правилом є перекриття виходу вуглекислого газу.

Як зробити брагу в домашніх умовах?

Процес самогоноваріння включає в себе наступні етапи:

 • Самогоноваріння в домашніх умовах: технологія приготування та рецепти браги для самогонуПриготування сусла з води і цукру. При цьому останній може використовуватися як у чистому вигляді, так і в складі будь-якого цукровмісної сировини (фрукти, ягоди тощо).
 • Готове сусло змішують з дріжджами для отримання браги.
 • Дріжджі під час бродіння поглинають цукор, в результаті чого відбувається вироблення вуглекислого газу і етилового спирту.
 • Бражка вже містить алкоголь, але в незначній кількості (8-12 градусів). Щоб підвищити міцність напою використовують самогонний апарат.

Читайте також: Друга перегонка самогону. Інструкція та корисні поради

Вибираємо сировину

Як вже згадувалося раніше, для виробництва сусла необхідний цукор. Можна просто взяти цукровий пісок або застосовувати продукти, до складу яких входить цукор. Це можуть бути різні фрукти, ягоди, цукровий буряк і т. д. В якості сировини також використовують крохмалевмісні інгредієнти (рис, кукурудза, жито, пшениця). Сам по собі крохмаль не має бродильних властивостей, однак, під впливом ферментів, які містяться в солоді, він легко перетворюється в цукор. Пам’ятайте, що від якості самогону, в першу чергу, визначається якістю сировини.

Бродіння

Самогоноваріння в домашніх умовах: технологія приготування та рецепти браги для самогонуПісля завершення етапу приготування сусла, воно піддається бродінню, в результаті якого відбувається переробка цукру на спирт і вуглекислий газ. Від правильності процесу бродіння залежить кількість та якість кінцевого продукту. На всіх етапах самогоноваріння, в тому числі і на цьому дуже важливо дотримання технології.

У приміщенні, де розміщена бродильна ємність повинна витримуватися певна температура, при цьому слід уникати перепадів. Крім того, необхідно спостерігати за температурою бражки, оскільки в процесі бродіння вона нагрівається. Оптимальною температурою приміщення вважається 25-28 градусів. Якщо температура нижча — бродіння сповільниться, а то і зовсім зупиниться (нижче 20 градусів). Сама брага не повинна нагріватися вище 40 градусів, інакше дріжджі почнуть гинути. Тривалість процесу бродіння визначається вибраними дріжджами, сировиною, а також температурою і становить 1-14 днів і більше.

Рецепти самогону в домашніх умовах

Для приготування браги в домашніх умовах найчастіше використовується цукровий пісок, тому найбільш популярним рецептом є класичний.

Як правильно приготувати цукровий брагу?

Цей спосіб вважається найбільш простим і доступним, а на його основі можна приготувати напій в різних варіаціях. Для приготування браги знадобляться наступні інгредієнти:

Вода — 5 л;

цукор — 1 кг;

дріжджі пресовані — 100 гр. (або 18 гр. дріжджів типу Саф-Левюра, Саф-момент).

Спочатку цукор розчиняють у теплій воді, після чого додають дріжджі. Якщо вони пресовані, їх попередньо розводять у невеликій кількості цукрового розчину чекають активації (3-5 хвилин), сухі — просто розсипають по поверхні сиропу. Ємність закривають гідрозатворів і залишають на 7 днів для бродіння. Після закінчення цього терміну рідина (без дріжджового осаду) зливають і переганяють через самогонний апарат.

З метою облагородження класичного самогону в бражку можна додати будь-які ягоди, фрукти, такі як тернина, сливи, виноград і т. д., які не тільки покращують смак напою і надають йому ніжний аромат, вони ще й активно сприяють процесу бродіння завдяки диким дріжджам, присутнім на їх поверхні.

Як поставити брагу на самогон з крохмального сировини: рецепт

Самогоноваріння в домашніх умовах: технологія приготування та рецепти браги для самогонуСамогон із зерна має оригінальний смак і аромат, тому входить в число найбільш благородних напоїв. Процес його приготування трохи складніше класичного, однак, кінцевий результат вас дуже порадує. В якості сировини можна використовувати борошно, зерна або крупу. До складу зерна входить велика кількість крохмалю, що містить молекули цукру. Саме вони є основним компонентом, необхідним для бродіння.

Читайте також: Домашнє самогоноваріння. Вибір обладнання та рецепти

Перетворення крохмалю в цукор відбувається під впливом ферментів, які містяться в солоді — пророщеному зерні. Спочатку необхідно проростити зерно (1 кг), подрібнити його і змішати з подрібненим (не пророщеним) зерном, борошном чи крупою. Оскільки крохмаль в цих компонентах замкнений всередині клітин, крупу (борошно, драбленку) слід попередньо проварити, що сприяє руйнуванню оболонки для полегшення виходу крохмалю назовні. Цей розчин і є сусло.

Основна складність приготування крохмального самогону полягає в густоті сбродившего сусла, з-за чого класична перегонка через апарат неможлива: продукт обов’язково пригорить до стінок приладу і самогон буде зіпсований.

Переганяти зернове сусло необхідно за допомогою пари або скориставшись водяний або будь-який інший лазнею (наприклад, гліцерину).

Як приготувати брагу для самогону: альтернативні способи

Для приготування якісної та ароматного напою можна використовувати і інші інгредієнти, крім цукру і крохмалю.

Як зробити брагу для самогону з варення: рецепт

Нам знадобляться наступні компоненти:

 • Тепла вода — 30 л;
 • забродившее варення — 6 л;
 • пресовані дріжджі — 200 гр;
 • цукор — 3 кг.

Варення розмішати з водою, додати дріжджі, потім цукор. Настоювати 5 днів. У підсумку виходить 6 л смачної і якісної браги, придатної для перегонки самогону.

Як поставити брагу на яблуках?

Для рецепту нам буде потрібно:

 • Тепла вода — 20 л;
 • сухі дріжджі — 100 гр;
 • цілі яблука — 30 кг або подрібнені — 10 кг;
 • цукор — 4 кг.

Добре промиті і очищені яблука нарізати невеликими шматочками, видаляючи підгнилі частини. Потім фрукти подрібнюють, але не до стану пюре. Для цього можна скористатися теркою, дробаркою або блендером. У результаті повинно вийти 10 л яблучної суміші.

Співвідношення води і цукру обов’язково має бути 5:1, незалежно від кількості взятих інгредієнтів.

Для приготування яблучної браги краще брати сухі дріжджі — це допоможе уникнути закисання. Але якщо їх специфічний запах вас дратує, можна скористатися винними.

Спочатку готується цукровий сироп, в який потім додається яблучне сусло, все ретельно перемішується. Перш, ніж вносити дріжджі, їх необхідно підготувати — розвести в невеликій кількості води (тільки теплою) і залишити на 20 хвилин. Після закінчення цього часу всі компоненти з’єднують.

При використанні пекарських дріжджів така брага готується 10 днів, на сухих дріжджах — до 21 дня.

Як зробити в домашніх умовах самогон?

Процес перегонки браги досить простий і полягає в наступному:

 • Самогоноваріння в домашніх умовах: технологія приготування та рецепти браги для самогонуБрагу доводять до кипіння, а утворений при цьому пар остуджують до стану рідини і зливають в окремий посуд. Цей конденсат і є самогон. Правда, отримана рідина має каламутний вигляд, оскільки в результаті бродіння утворюється не тільки етиловий спирт, але і різні домішки, від яких необхідно позбутися. Адже вони здатні завдати шкоди здоров’ю.
 • На заключному етапі можна провести заходи щодо ароматизації і фарбування самогону, однак, це необов’язково. Напій наполягають на різних прянощах і травах для надання йому приємного запаху і кольору.

Читайте також: Спотикач — це древній напій. Рецепти приготування в домашніх умовах

Для отримання хорошого самогону важливу роль відіграє не тільки якість взятих інгредієнтів, але і чистота посуду. Звичайно, особливою стерилізації не потрібно, досить просто промити ємкості окропом і ретельно витерти.

Нехтування цим правилом може призвести до вигонці смердючого самогону. Тому перед початком процесу слід обов’язково замочити шланги, каструлі та іншу необхідну начиння, щоб повністю видалити навіть невеликі частинки.

Як гнати самогон правильно в домашніх умовах ?

Після проведення всіх підготовчих заходів приступаємо до основного етапу приготування самогону. Цей істинно слов’янський напій готується поетапно:

 • Самогоноваріння в домашніх умовах: технологія приготування та рецепти браги для самогонуПерша перегонка. По закінченні процесу виходить частково звільнений від сивушних масел і шкідливих домішок, напій. Після проведення заходів по дегазированию і освітлення брагу наливають в перегінний куб, наповнюючи його на 3/4 (це необхідно для того, щоб при нагріванні тиск був мінімальним). Тепер повністю збираємо апарат і поступово (на 3-4 градуси/хвилини) нагріваємо сировину до 86 градусів, після чого повільно знижуємо до 68 градусів.
 • Як тільки температура впаде нижче 50 градусів, утворюються перші краплі. В народі їх називають голови, які являють собою концентрат отруйних сполук (оцтовий альдегід, метиловий спирт тощо). Якщо при виготовленні браги використовувалося 6 кг цукру, вийде близько 350 мл голів. Коли проводиться подвійна перегонка, на першій стадії знімається тільки половина голів, решта — під час другої перегонки.
 • Після відсікання голів починаємо збирати тіло, тобто той самий продукт, який і є кінцевою метою. Збирати необхідно до того моменту, поки фортеця напою не впаде до 40 градусів. Перевірити це можна за допомогою ареометра або просто підпалити рідина на ложці. Як тільки встановиться потрібна фортеця (40 градусів), відсікаються хвости, тобто все що виходить в останню чергу. Це така ж сивуха, що і голови, правда, менш отруйна, але і не корисна.
 • На четвертому етапі проводиться проміжна очищення за допомогою вугільного фільтра. Робиться це з метою отримання чистого, якісного самогону, без всяких домішок.
 • Після вугільної фільтрації спирт-сирець розбавляється водою до 20 градусів і відправляється на другу перегонку, яка проводиться за те ж схемою, що і перша. На обох перегонках, після відтинання голів рекомендується зняти сухопарник і промити його.
 • Ось ми вже на фінішній прямій. Тепер основним завданням є ретельне очищення самогону допомогою вугільного фільтра, після чого рідина, розводиться до фортеці 40 градусів. Важливо дотримуватися послідовності: самогон вливається у воду, а не навпаки, інакше ви не отримаєте дійсно якісний алкогольний напій, а звичайний сурогат.
 • Ставимо самогон в темне місце для дозрівання. Настоюватися він повинен не менше тижня.

Напій, виготовлений з дотриманням технології, безсумнівно, порадує вас своїм смаком і чистотою. При його вживанні ви завжди будете відчувати радість, а на ранок не відчуєте ніякого головного болю.