Саморобні самогонні апарати

Зміст

 • Складові частини самогонного апарату
 • Найпростіший апарат

Принцип дії всіх апаратів для приготування самогону однаковий. Він полягає в наступному: брага нагрівається в спеціальній ємності, її пари піднімаються по відвідної трубки, потім під впливом холоду конденсуються і осаживаются рідиною (самогоном). Щоб зробити самогонний апарат самому потрібно детально ознайомитися з правилами перегонки браги і вибрати для себе підходящий за габаритами та простоті виготовлення варіант.

Складові частини самогонного апарату

Самогонний апарат складається з наступних елементів:

 • Саморобні самогонні апаратиперегінний куб;
 • змійовик;
 • сухопарник;
 • охолоджуючий контейнер
 • шланги.

Перегінний куб

Для перегінного куба відмінно підійдуть молочні бідони, алюмінієві фляги, скороварки. Вони герметично закриваються, тому не доведеться придумувати додаткових пристосувань, щоб пари не йшли в повітря. Судини мають широку горловину, що значно полегшує догляд. Відмити таку ємність набагато простіше, ніж посудина з вузьким горлом.

Скороварка вже має вентиль для випуску повітря, тому не потрібно проробляти додаткових отворів в кришці. Вартість вітчизняних скороварок невисока. Єдиний мінус-це невеликий обсяг. При великій кількості браги конструкцію доведеться розбирати не один раз, щоб залити нову порцію.

Фляга і бідон зручні тим, що в них можна затирати брагу, і коли вона отбродит, використовувати, як перегінний куб, не переливаючи рідини.

З’єднує флягу з іншими частинами апарату металева трубка. Для цього у відкидній кришці просвердлюється отвір. Якщо фляга/бідон використовується для інших цілей і не хочеться псувати кришку, тобто більш простий спосіб з’єднання. Вирізається дерев’яний круг по рівний діаметру горловини фляги. В середині кола висвердлюється круглий отвір для трубки. Коли коло розміщений у флязі і в нього вставлена сполучна трубка, конструкцію герметизують. Для цього житнє борошно розводять у теплій воді до стану розмоченої глини і ретельно замазують горловину ємкості.

В залежності від побутових умов підігрів перегінного куба здійснюється на газовій плиті, на багатті, електричній плитці. Але є ще один спосіб, прийнятний для варіанту з дерев’яним колом і борошном: великий електричний кип’ятильник на 220В опускається прямо під флягу (для цього треба передбачити заздалегідь проріз в колі) і кип’ятить брагу.

Змійовик

Змійовик являє собою трубку, закручену в спіраль. Він занурюється в холодну воду або вода Саморобні самогонні апаратипостійно протікає через нього. Гарячі спиртові пари, які надходять в змійовик з перегінного куба, охолоджуються і виходять вже готовим продуктом.

Матеріал для виготовлення спіралі не повинен вступати в реакцію з самогоном. Краще якщо це буде сталева або мідна трубка. Мідь дуже гнучкий метал, тому не виникне проблем зі скручуванням спіралі. Не знадобиться нагрівати трубку, досить буде кілька разів обігнути її навколо циліндричного предмета. Але мідь з часом покриється зеленуватим нальотом, і такий змійовик доведеться замінювати або ретельно очищати содою після кожного використання.

Змійовик з нержавіючої сталі самостійно зробити складніше, так як знадобитися нагрівати заготівлю газовим пальником. Як один з варіантів застосовують для виготовлення поліпропіленові трубки. Вони недорогі і легкі в обробці. Але змійовик з поліпропілену погано тримає форму. Знадобиться додаткове його кріплення до стінок охолоджуючого контейнера. Гумові шланги використовувати не рекомендується, так як вони надають самогону неприємний запах, від якого дуже важко позбутися.

Довжина трубки залежить від розміру контейнера для охолодження. В середньому знадобиться трубка довжиною 1,5-2 метри і діаметром в 1 см. При більш довгій трубці, незважаючи на велику площу зіткнення з водою, знижується швидкість перегонки.

Сухопарник

Слід зазначити, що сухопарник—це не обов’язковий елемент самогонного апарату. Але вважається, що його наявність звільняє самогон від частини домішок, у тому числі від сивушних масел. Він кріпиться між ємністю з брагою і змійовиком. Шкідливі домішки, потрапляючи в сухопарник, конденсуються швидше спирту (температура їх кипіння нижче, ніж у спирту) і осідають на дно. Його використання скоротить подальші зусилля з очищення самогону.

Ще одне призначення сухопарника полягає в тому, що в разі, якщо температура браги буде занадто високою і вона піде по трубках, він виступить захисним бар’єром вже готового продукту.

Найпростіший сухопарник робиться з трилітрової скляної Саморобні самогонні апаратибанки з залізною кришкою. Шилом проколюються дві дірки в кришці, у них вставляються дві втулки з зовнішньою різьбою і закріплюються гайками.

Готовий сухопарник з’єднують шлангами з перегінним кубом і змійовиком.

Важливий момент: використання сухопарника зменшить вихід кінцевого продукту.

Охолоджуючий контейнер

Уява може працювати безмежно. Існує не один десяток варіантів з чого зробити посудину, куди буде поміщений змійовик. Як правило, холодильник роблять або з проточною водою, або вимагає її постійної заміни. Все залежить від можливостей і умов для самогоноваріння.

Інколи немає можливості забезпечити безперебійне проходження проточної холодної води через холодильник. Тоді посудину для охолодження майструють з невеликого плоского корита, деякі примудряються розрізати для цих цілей старий паливний бак. У нього монтується горизонтально змійовик з виходом на дві трубки. Одна йде до ємності з брагою або до сухопарнику при його наявності, інший буде витікати самогон. При такій конструкції потрібна постійна заміна степлившейся води на холодну. Тобто доведеться вручну отчерпывать воду з «корита» і заливати холодну. Можна використовувати лід, якщо є можливість заготовити заздалегідь. У селі взимку використовують для цього сніг.

Переваги непроточного холодильника:

 • простий у виготовленні;
 • дає можливість перегонки при відсутності водопроводу.

Саморобні самогонні апаратиПроточний холодильник роблять, як правило, з металевого балона циліндричної форми. Змійовик в цьому випадку може розташовуватися як вертикально, так і горизонтально. Крім двох відвідних трубок від змійовика, робляться отвори для надходження і відтоку води. В отвори вставляються штуцери. Один з них з’єднується шлангом з водопровідним краном, до другого кріпиться відвідний шланг, який можна направити прямо в раковину для зливу.

Переваги проточного холодильника:

 • більш компактний;
 • змійовик до нього знадобиться меншої довжини;
 • не потребує постійного контролю за температурою води.

З’єднувальні шланги

Не у кожного є можливість використовувати зварювання для з’єднання частин апарату металевими трубками. У домашніх умовах з цим чудово впораються силіконові шланги, а також трубки для підведення газу і води з нержавіючої сталі, які можна кріпити хомутами і гайками.

Схема для складання саморобного апарату проста: перегінний куб?сухопарник (факультативний елемент)?ємність для охолодження, з вбудованим змійовиком?посудину для збору самогону.

Найпростіший апарат

Один з найпростіших саморобних самогонних апаратів складається з елементів, які є в кожному будинку.

Зробити його можна з каструлі, тазу по діаметру однаковим з каструлею (баком), металевої чашки і підставки під неї.

У велику каструлю наливається брага. У неї ставиться підставка (невеликий триніжок), на яку збожеволіє чашка, з діаметром рівним діаметру дна верхнього тазу. Це контейнер для збору самогону. Закриває каструлю таз з холодною водою. Тут слід забезпечити повну герметичність, щоб спиртові пари не пропадали в повітрі. Для цього застосовують тісто або мокру тканину. Підійде старе рушник. Його слід намочити і покласти на краю ємності з брагою.

Саморобні самогонні апаратиКаструлю ставлять на вогонь. Нагріваючись, пари браги піднімаються і, стикаючись з холодними стінками таза, перетворюються в рідину. Самогон стікає в чашу, що знаходиться всередині каструлі.

Цей спосіб хороший своєю простотою. Але у нього є і суттєві мінуси:

 • сильний запах браги;
 • при великому обсязі браги доведеться кілька разів розбирати конструкцію, щоб злити готовий продукт і відпрацьовану барду для заміни на нову порцію;
 • самогон при такому методі буде містити більше сивушних масел.

Для контролю температури в перегінний куб монтують термометр, але при створенні простого апарату можна обійтися і без нього.

Важливо, щоб брага не пішла бардою в чистий самогон, тому підігрів перегінного куба має здійснюватися рівномірно.