Саморобний пиво

Зміст

 • Необхідне обладнання
 • Інгредієнти
 • Підготовка
 • Затирка сусла
 • Кип’ятіння сусла і додавання хмелю
 • Охолоджені сусла
 • Бродіння сусла
 • Закупорювання і карбонация
 • Дозрівання

Пиво є найдавнішим алкогольним напоєм, сліди його приготування виявлені археологами в стародавньому Єгипті. Зараз виробники роблять велику кількість різноманітних сортів цього алкогольного напою. Недоліками магазинного напою, є те, що темне або світле пиво готується з концентрату за прискореною технологією. А для збільшення термінів зберігання до нього додається велика кількість консервантів, що вбивають смакові якості пива. Найдешевші сорти готуються з Саморобний пивопорошку шляхом додавання алкоголю, смакових добавок і насичення вуглекислотою. Такий напій більше схожий на газовану воду, ніж на пиво.

На відміну від пива, зробленого з концентрату, справжній напій зустрічається досить рідко та коштує хороших грошей. Зараз можна приготувати пиво, в тому числі і темне, самостійно і це буде альтернативою магазинних напоїв. Процес цей довгий і складний, з першого разу може і не вийти, але зварений як слід напій значно краще, ніж магазинне пляшкове пиво, яке роблять з концентрату.

Необхідне обладнання

Технологія приготування пива в домашніх умовах трохи складніше перегонки самогону з браги, і для її здійснення потрібно спеціальне обладнання.

 • Перше що потрібно це велика каструля або інша ємність (30-50 л) для варіння пива, без неї обійтися не вийде. Можна робити і менші обсяги, але це буде наругою над роботою. Ємність для варіння повинна бути емальованому або з нержавіючої сталі, в крайньому випадку, з харчового алюмінію. Після незначної модернізації з цієї каструлі можна зробити заторник, в якому зварене пиво проходить фільтрацію. Якщо немає бажання або можливості виготовити заторник, то для фільтрації можна обійтися з допомогою холщевого мішка, або зробити його з марлі у кілька шарів.
 • Для швидкого остужения пива потрібно чиллер, під гучною назвою ховається звичайний змійовик, виготовлений з мідної трубки або металевої підводки і підключається до проточній холодній воді.
 • Для бродіння потрібно ємність відповідного об’єму з гідрозатворів.
 • Приготувати в домашніх умовах світле або темне пиво неможливо без термометра, при затиранні потрібно підтримувати певну температуру. Придбана млин для перетворення ячмінного або житнього солоду у дробину значно полегшить цей процес.
 • Точні ваги завершать перелік необхідного обладнання.
 • Для вимірювання щільності сусла потрібно ареометр, але можна обійтися і без нього.
 • Для визначення крохмалю в заторі і при стерилізації потрібно йод.

Інгредієнти

Для приготування пива потрібно солод, хміль, пивні дріжджі і море терпіння. Дріжджі повинні бути Саморобний пивотільки пивними, ніякими іншими їх заміняти не можна, тому вони купуються тільки в спеціалізованих магазинах. Солод можна зробити самостійно з пророщеного ячменю або жита, але процес цей складний і вимагає певних навичок та вміння. Тому якщо є можливість, то сортовий солод краще придбати в магазині.

Аромат пива в основному залежить від доданої в нього хмелю, сортів якого безліч. Зараз замовити необхідний сорт хмелю можна через інтернет магазини. Комбінуючи з інгредієнтами, роблять світле або темне пиво різної щільності, смаку і фортеці.

Підготовка

Виробництво пива слід почати зі стерилізації використовуваної посуду, ємностей і т. д. Особливу увагу слід звернути на бродильну ємність. Попадання диких дріжджів або цвілі зведе нанівець всі зусилля, витрачені на приготування пива. Вбити сторонні дріжджі і цвіль можна простим кип’ятінням. Слід звернути увагу, що переносником сторонніх спір є мушки дрозофіли, яких приваблює процес бродіння. Якщо вони присутні в приміщенні, то перед тим як варити пиво від них слід позбутися.

Особливу увагу слід звернути на якість води, вона повинна бути бутильованої або з гарного природного джерела. Якщо використовується водопровідна вода, то її слід відстояти протягом доби. За цей час солі важких металів осядуть на дно, а хлор випарується. Після цього очищену воду зливають за допомогою капронової трубочки, залишаючи нижній шар рідини в 2-3 сантиметри.

Затирка сусла

Під затіркою розуміється розщеплення дробленого солоду в гарячій воді цукор і декстрини. Солод повинен бути саме размолот на великі фракції, а не перемолот в борошно за допомогою кавомолки. Для дроблення солоду можна використовувати механічну м’ясорубку, якщо відсутня спеціальна млин. Затирання проводять при температурі від 62 до 75°С.

Процес:

 • У заторник або велику каструлю заливається гаряча вода вколичестве 25 л температурою 80°С і засипається перемелений солод у кількості 3 кг. При цьому температура опускається приблизно до 60°С. Якщо для затирання використовується Саморобний пивокаструля, то солод попередньо зсипається в полотняні або марлевий мішок.
 • Після цього виставляється потрібна температура, при якій крохмаль розщеплюється. При низьких температурах пиво вийде з великим змістом спирту, а при високих вона буде більш щільним. Початківцям пивоварам рекомендується дотримуватися температури нагріву в районі 68°С, напій тоді вийде в міру міцним і щільним. При такій температурі пиво вариться протягом 90 хв з періодичним помішуванням.
 • По закінченні процесу затирання роблять йодну перевірку. У відібрану пробу додається кілька крапель йоду. Якщо рідина посиніла, то продовжують нагрів протягом 15 хвилин.
 • Після того як у суслі не залишилося крохмалю температуру піднімають до 80°С і варять при такій температурі ще протягом 7-10 хвилин. Дана процедура необхідна для припинення ферментації.
 • Отримане сусло фільтрують. У заторника відкривається кран, і отримана рідина зливається в підготовлену ємність. Слід зливати за допомогою надітого на штуцер крана капронового шланга, нижній кінець якого опущений під рівень сливаемого сусла. Слід зазначити, що до тих пір, поки отвори в фільтрі заторника не заб’ються оболонками зерна, рідина буде йти каламутною.
 • Неочищена сусло обережно додають в заторник для кращого вимивання дробини. Якщо солод затирался в мішку, то його кілька разів промивають отриманим суслом і видаляють з ємності.
 • Кип’ятіння сусла і додавання хмелю

  Заливаємо сусло назад в каструлю або заторник і доводимо рідину до кипіння. Нагрівати сусло слід на швидкому вогні під постійним наглядом. Момент закипання пропустити не можна, інакше вспенившаяся рідина втече. Після того як сусло закипить, зменшують нагрівання ємності до стану повільного кипіння і додають 15 гр хмелю. Через 30 хвилин варіння додають наступні 15 гр хмелю і варять ще 40 хвилин. Після додавання останньої частини шишок сусло кип’ятять протягом 20 хвилин і потім остуджується.

  Охолоджені сусла

  Охолоджувати сусло треба досить швидко, це охоронить його від зараження дикими дріжджами. Для цього в ємність з рідиною опускається чиллер, підключений до водопровідної мережі. При його відсутності, каструлю можна остудити опустивши у ванну з холодною водою, а взимку поставити в замет. Поки сусло охолоджується до температури 20°С, роблять дезинфекцію бродильни. Для цього вона ретельно відмивається, наповнюється водою і в неї виливається пухирець аптечного йоду, який зробить дезінфекцію ємності. Цим же розчином обробляється кришка і гідрозатвор. Для насичення рідини киснем переливати її з каструлі або заторника слід Саморобний пивоструменем з висоти не менше 1 м. Для кращої аерації рідина в бродильне можна бовталася в протягом декількох хвилин при закритій кришці.

  Бродіння сусла

  Для бродіння в сусло після остужения рідини додаються попередньо розведені дріжджі. Розчиняють їх у кип’яченій воді згідно з доданою інструкцією. Слід враховувати, що пивні дріжджі бувають верхнього або нижнього бродіння, тому і температура, при якій буде відбуватися бродіння повинна відповідати обраному типу. Низове бродіння відбувається при 5-16°С, верхове від 18 до 24°С.

  Ємність прибирають в темне місце для бродіння, яке має відбуватися без доступу кисню. Обмеженням для потрапляння повітря до сусла є гідрозатвор. Бродіння при оптимальних умовах відбувається протягом 14 днів, але може змінюватися в ту або іншу сторону. Ознакою закінчення процесу перетворення пива в сусло припинення виділення вуглекислого газу і виділення бульбашок в гидрозатворе.

  Закупорювання і карбонация

  Карбонізацією називається процес насичення свіжого пива вуглекислотою. У домашньому пивоварінні використовується лише метод природного насичення газом. Для цього отримане світле або темне пиво додається глюкоза, при відсутності якої можна внести звичайний цукор. Додавання глюкози проводиться з розрахунку 7 гр на 1 л зеленого (молодого) пива. Для закупорювання і карбонации краще використовувати пляшки, мають темне скло або непрозору ПЕТ тару. Про виборі тари йде давній спір, скляна тара перевірена часом, скло не вступає в реакцію з продуктами. З пластиковими пляшками простіше працювати, а у безпеці, вони зараз не поступаються склу. Слід пам’ятати, що у будь-якому випадку тара повинна бути чистою і стерильною.

  У ємність додається необхідна кількість глюкози і заливають приготовленим продуктом. Для Саморобний пивопереливу використовується стерильна капронова трубка, один кінець якої опускається в бродильню другий в пляшку до самого дна. При переливі пива краще залучати помічника, який буде слідкувати за тим, щоб осад з бродильни не потрапив в пляшки. Перелив повинен відбуватися під рівень рідини для зменшення контакту з киснем. Коли до горлечка залишиться 2-3см заповнення пляшки припиняється. Перевагою пластикової пляшки є те, що її можна стиснути, видавивши повітря. Пляшки щільно закриваються пробками.

  Після цього перелитое пиво забирається в темне приміщення з температурою близько 20°С на 7-14 днів. За цей час залишилися пивні дріжджі перероблять глюкозу і наситять пиво вуглекислотою. Для кращого насичення продукту вуглекислотою пляшки в період карбонізації можна періодично раз в 2-3 дня струшувати.

  Дозрівання

  Після того як пиво пройшло карбонізацію його вже можна вживати, як втім і після того як воно перебродило. Але в цьому випадку воно не повністю розкриє свої смакові якості. Для повного дозрівання домашнього пива потрібно 1 місяць, протягом якого воно має перебувати в теплому приміщенні. Після цього пляшки зі світлим або темним пивом можна прибирати в прохолодне приміщення з температурою 3-5°С або холодильник. При таких умовах зроблене пиво може зберігатися дуже довго. В ПЕТ пляшках до півроку, у скляній тарі більше року.