Шампанське: історія виникнення, марки, види і смаки ігристого напою

Шампанське: історія виникнення, марки, види і смаки ігристого напоюПри слові «шампанське» на розум приходить свято і дзенькіт келихів. Між тим, у ігристого напою є давня історія, яку просто зобов’язаний знати кожен шанувальник ароматного алкоголю.

Для початку необхідно зазначити, що правом називатися шампанським мають далеко не всі напої, на етикетці яких зазначено таке ім’я. Знавці стверджують, що у кожного справжнього ігристого має бути кілька характерних рис.

Визначення

Шампанське: історія виникнення, марки, види і смаки ігристого напоюГоловною особливістю шампанського є його грайливість. Вуглекислий газ, що присутній у вині, додається в напій різними способами:

Також рекомендуємо прочитати:

 • Виробляється природним чином під час бродіння в розлитий в пляшки напої;
 • При вторинному бродінні на етапі знаходження вина в цистерні;
 • При штучному додаванні газу в випивку.

Від того, яким саме чином виробник зволів додати CO2, залежить ціна і, власне, якість напою. Перші два методи є тривалими, тому такі ігристі вина коштують дорожче. Останній метод найбільш швидкий і дешевий. Звідси і невисока вартість такої випивки. Вина, газ в які додається штучним методом, іменуються «іскристими».

Екскурс у витоки

Шампанське: історія виникнення, марки, види і смаки ігристого напоюЯк і у будь-якого елітного алкоголю, у шампанського є своя історія, тривала і насичена атмосферою виноробства.

Існує думка, що свою ходу століть шампанські вина почали ще в часи античності.

Вино, закупорені в бутлі древніми, знаходило бульбашки під час бродіння.

Тодішні «винороби» не могли пояснити дане явище логічними доводами, тому поява бульбашок в пляшках приписувалося стихії і зовнішнім силам. Існували повір’я, що вино знаходило «іскри», завдяки фазам місяця. Також стародавні вірили, що всьому виною витівки богів.

У Середні століття ігристі вина все ще вважалися «шлюбом» при виготовленні вина. У тому випадку, якщо пляшка «бродила», винороб терпів не тільки збитки, але і ризикував власним здоров’ям. Тара зі збуреного випивкою нерідко вибухала не тільки на полицях льоху, але і в руках у майстра, що дало привід називати ігристе вино «диявольським».

Містика зійшла на немає рівно тоді, коли світ пізнав винахід, що зробив виноробство більш безпечним заняттям. Міцна пляшка з деформованим дном дозволяла напою бродити, не вириваючись назовні. Також було винайдено нововведення, міцно фіксує пробку на шийці. Вигадка прижилася, і дротовий фіксатор використовується донині.

Походження самих же бульбашок було «розгаданий» в 1662 році. Саме тоді Крістофер Меррет, уродженець Англії, заявив, що причиною газоутворення є цукор у складі вин. З тих пір грайливість напою перестала приписуватися якимось вищим силам, а повністю «покорилася» рук людини.

Читайте також: Італійське шаманське вино Просекко Брют

Як би те ні було, у шампанського така ж тривала історія, як і у самого виноробства. Але яке буває шампанське в сучасному світі?

Сучасна історія

Точне походження ігристого напою невідомо. Більшість версій, які розповідають про зародження ігристого, більше нагадують легенди, ніж реальні факти.

Але судячи по культурі пиття і поваги до алкоголю, батьківщина шампанського —швидше за все, Франція. Тут люблять і шанують ігристий алкоголь. Французи також створили спеціальний комітет з контролю за виготовленням ігристих вин. Відповідно до встановлених в організації правил, Шампанським може називатися тільки те вино, що було виготовлено з тих сортів винограду, що входять в «дозволену» сімку. Вирощений він повинен бути в строго певних регіонах країни. На практиці використовуються лише декілька із зазначених видів винограду.

Незважаючи на чіткі рамки виробництва шампанського, ігристі вина випускаються і в інших країнах. Виробники запозичили ідею і назва, однак, рецептура у кожній виноробні своя.

Майже всі країни на території колишнього Союзу можуть похвалитися кількома власними, марками шампанського. Споживача такий «плагіат» не бентежить, адже справжнє французьке ігристе більшості громадян буде не по кишені.

Класифікація шампанського

В залежності від сорту використовуваного винограду, а також за смаком і зовнішнім виглядом бувають різні види ігристих вин.

Сорт винограду

При виготовленні напою може використовуватися як один сорт винограду, так і декілька. Ті види шампанського, в яких фрукт не змішується, називаються вінтажними.

Досвідчені винороби Франції воліють виготовляти вінтажні вина в певні, вдалі, роки, коли урожай винограду найбагатший. Така випивка називається «миллезимное шампанське».

Ті вина, в яких змішано два і більше сортів винограду, іменують невинтажными, або асамбляжными. Найкращими сортами винної ягоди вважаються наступні види:

 • Піно Нуар,
 • Шардоне,
 • Піно Меньє.

Деякі виробники вважають за краще змішувати сорти вже після приготування вина. Така продукція вважається менш якісною і не схвалюється більшістю цінителів.

Найбільш цінним вважається вінтажне шампанське.

Насолода

В залежності від того, наскільки готове шампанське буде солодким, існують певні його різновиди. Солодкість є ключовим моментом у виготовленні напою. А вміст цукру — важливим показником. Назви шампанського, класифіковані за солодощі:

 • Brut. На сьогоднішній день є найбільш розкуповується напоєм серед ігристої випивки. За правилами, Брют повинен містити не більше 15 грам цукру на один літр рідини
 • Brut nature. Більш вишуканий сорт. Елітне шампанське виготовляється з суворо контрольованої продукції певних сортів. Випадковий виноград не може стати інгредієнтом такого напою. При бродінні вино виділяє невелику кількість цукрів. На один літр припадає близько шести грамів солодощі.
 • Extra Dry. Більш солодка і менш «суха» випивка. У готовому продукті присутній від 10 до 20 грамів глюкози.
 • Dry або Seco. На шкалі солодощі це вино знаходиться в розділі «сухих вин. Вміст цукру в ньому перевищує 17 грамів на літр. Сухе вино може похвалитися цілими 35 грамами.
 • Demi-sec також іменується Semi-seco. Ігристе напівсолодке вино, в якому ви зустрінете середня кількість солодощі — від 30 до 50 грам на один літр.
 • Duxe або Dulce. Десертне вино з категорії «солодких». Найбільш «цукровий» сорт — солодке шампанське містить 50 грам глюкози на літр. Вважається найсухішим сортом.
 • Читайте також: Як відкрити шампанське: по класиці, ножем. Що, якщо зламалася пробка?

  Колір

  Шампанське: історія виникнення, марки, види і смаки ігристого напоюКолір шампанського важливий не менше, ніж його смак. Більшість споживачів звикло до золотистого відтінку. Але цінителі знають, елітні напої бувають і інших кольорів. Список гристих напоїв:

  • Біле. Маркується словом «Blanc» на пляшці і відноситься до «світлого» сорту. Для його виготовлення вирощують виноград сорту Шардоне. Миллезимное шампанське.
  • Blanc de noirs. Такий напій має червоний колір. Щоб приготувати червоне шампанське, винороби вирощують червоні сорти винної ягоди.
  • Rose Champagne. Рожеве має надзвичайний романтичний відтінок. Здійснюється воно шляхом змішування двох сортів винограду: білого і червоного.
  • Cuvees de prestige. Самий « елітний » колір. Золотисте вважається найбільш вишуканою випивкою. Даний «рідке золото» виробляють у провінції Шампань, батьківщині напою.

  Виробництво та його секрети

  Шампанське: історія виникнення, марки, види і смаки ігристого напоюВиготовлення вина — таїнство. А виготовлення ігристого вина — таємниця, оповита магією століть і просочена талантом виноробів. Справжні сорти шампанського відрізняються від «ходових» марок. При їх приготуванні дотримуються чіткі правила. Весь процес демонструє повагу до напою і данина традиціям.

  Всі різновиди шампанського мають свою рецептуру. Але є і загальні риси будь-якого виробництва.

  Для того, щоб отримати найбільш якісні шампанські вина, збір урожаю починають раніше, ніж для приготування звичайного вина. Перш ніж почати прибирання, винороби перевіряють кількість цукру у винограді. Його не повинно бути занадто багато.

  Сік, отриманий з червоних чи білих ягід, піддають бродінню. Потім отримане сусло піддається купажированию — рідину змішують з іншими сортами соку або вина в залежності від бажаного результату.

  Далі сировину розливають в пляшки і укладають вертикально в погребах. Періодично перевертаючи тару, винороби перешкоджають відкладенню природного осаду на стінках. Далі слідує етап перевертання ємностей «на попа».

  Читайте також: Шампанське Ламбруско: італійське ігристе вино

  Після того, як вино простоїть в такому положенні деякий час, його відкорковують і очищують від осаду. Якщо смак вина не відповідає вимогам, його знову піддають купажированию. Після повторної процедури продукт знову закривають в бутлі і залишають відстоюватися. Витримка повинна тривати не менше року. Іноді винороби витримують його протягом трьох років.

  Популярність в різних країнах

  Кожна країна, де популярно виноградарство, може похвалитися своїм, оригінальним, вином. А самі шановні винороби відрізняються виробництвом «богемних» — ігристих — вин.

  Франція

  Так, Франція подарувала світові не тільки класичний рецепт шампанського, але і не менш популярних в її регіонах сортів:

  • Креман. Ігристий напій, отримавши свою назву завдяки вершкового смаку. Проводиться таке вино методом шампанізації.
  • Ліми. Виробляють такий напій в Лангедоку.

  Італія

  Виробництво ігристих напоїв в Італії почалося набагато пізніше, ніж у Франції. Однак, це не завадило винної країні вийти на лідерські позиції серед «шипучих» виробників.

  Найбільш популярні марки шампанського Італії:

  • Asti. Італійське вино з французькими коренями. Вважається візитівкою італійського ігристого виноробства. Дуже популярне шампанське і на батьківщині, і за її межами.
  • Просекко. Найбільш «бюджетне» іскристе вино. Незважаючи на доступність, гаряче улюблені поціновувачами.
  • Ламбруско. Вино з червоних сортів винограду. Володіє стійким післясмаком з цілого букета відтінків.
  • Франчакорта. Дорогий сорт шампанського. Популярнішими і дорожче «Асті». Якість марки контролюється.
  • Ольтрепо Павезе. Напій еліти. Є національним надбання і дуже рідко експортується з країни.
  • Фраголіно. Економ-варіант серед ігристих вин. Цінується невисоко, а в народі іменується солодким «компотом» з полуниці.

  Як пити «золото»

  Шампанське: історія виникнення, марки, види і смаки ігристого напоюЯк і у будь-якого історичного» напою, у шампанського є свої правила вживання. Цінителі пам’ятають і шанують ігристі «закони»:

  • Флейтообразные келихи — з подовженою ніжкою і загостреним дном;
  • До миття фужерів також є вимоги: після ополіскування склянки протирають натуральної серветкою;
  • Келих потрібно наповнювати рівно на дві третини;
  • Ідеальна температура для подачі шампанського від 6 до 8 градусів;
  • Переохолодити шампанське, значить зіпсувати його. Тому у відерці крім льоду, обов’язково повинна бути і вода;
  • Сучасні винороби вважають за краще «тихе» відкорковування. Відкривати вино з бавовною вважається поганим тоном;
  • Після того як вино відкрито, шийку бутля обов’язково протирають чистою серветкою з натуральних тканин;
  • Сухе шампанське прийнято вживати з легкими закусками.

  Шампанське — це століття і досвід виноробів, закриті пляшки і напитавшиеся багаторічними традиціями. І як би не пояснювали фізики присутність бульбашок, винороби знають — тут замішана магія. Не вірите? Пригубіть якісного ігристого вина!