Що робити, якщо брага солодка

Зміст

 • Недоброда або солодка брага
 • Вихлюпування браги. Підвищений піноутворення
 • Цвіль на бразі
 • Рецепти браги

Ступінь зрілості браги, чи готова вона до перегону та отримання якісної горілки, можна визначити по ряду ознак:

 • Що робити, якщо брага солодкапоява прозорості, особливо у верхній частині бродильної ємності;
 • припинення виділення бульбашок вуглекислого газу, палаючий сірник, поднесенная до поверхні, не гасне;
 • придбання гірко-кислого спиртового смаку.

Ці властивості брага купує по закінченні життєдіяльності дріжджів. Спіртуозность сусла, досягнувши певної величини, призводить до загибелі дріжджової культури. Класичні хлібопекарські дріжджі гинуть при досягненні 11° фортеці, спеціальні винні і спиртні культури витримують 14-17?. Загиблі дріжджі концентруються на дні бродильної ємності у вигляді щільного осаду. Варто звернути увагу на ряд типових помилок, які виникають при виготовленні браги.

Недоброда або солодка брага

Початківці виробники домашньої горілки при виготовленні браги нерідко стикаються з проблемою так званого недоброда. Це означає, що бродіння припинилося, а брага не готова — залишилася солодкою. Зупинка бродіння відбувається із-за значного скорочення або повної загибелі популяції дріжджів в бродильної ємності до повної переробки цукру. Цей ефект виникає і на цукрових брагах і виноградних. В результаті їх перегонки неминучі втрати в кількості готової горілки.

Найбільш часті причини, що призводять до такої помилку:

 • неправильний гідромодуль – в рецепті порушене співвідношення води і цукру. При більшій кількості води дріжджі витримують зміст більшого відсотка спирту;
 • неякісні дріжджі;
 • температура сусла нижче 18°С призупиняє бродіння. Дріжджові грибки не гинуть, але майже повністю припиняють життєдіяльність та харчування;
 • висока температура – не вище 32°С може призвести до повної зупинки переробки цукру з причини загибелі дріжджів. Не слід допускати різких температурних перепадів. Оптимальні умови 23-25°С.

Якщо брага перестала бродити і залишилася солодкої, можна спробувати зробити виправлення наступними Що робити, якщо брага солодкаприйомами:

 • підвищити температуру до 25-28°С;
 • збовтати брагу;
 • при високій концентрації цукру додати води;
 • відокремити від осаду і внести свіжу дріжджову культуру;
 • можна додати підгодівлю (розварений горох, карбамід).

Якщо в солодкій бразі не вдається знову запустити бродіння, незважаючи на те, що вона не готова, здійснюють перегонку. Зайвий цукор залишається в барді – рідини, що залишається в перегінному кубі після вигонки. Її використовують вдруге, додаючи цукор і дріжджі. При цьому воду і дріжджі беруть по звичайній нормі, а цукор – половину норми.

Вихлюпування браги. Підвищений піноутворення

Активне бродіння на початковому етапі призводить до утворення великої кількості піни, яка тікає з бродильної ємності. Разом з піною може піти і значна кількість браги. Найчастіше активну піноутворення відбувається при використанні хлібопекарських дріжджів. Спиртові і винні дріжджі утворюють набагато менший шар піни. Для боротьби з вихлюпуванням бродильну ємність не заповнюють суслом доверху на чверть, залишаючи місце для бульбашок піни.

Широко використовують різні піногасники:

 • старовинний спосіб – додавання рослинної олії або розтопленого сала;
 • розкришене по поверхні просте магазинне печиво;
 • додавання невеликої пакета (11 гр.) активних сухих дріжджів Саф-Момент;
 • при підтримці постійної циркуляції сусла за допомогою невеликого акваріумного насоса брага не тікає.

Цвіль на бразі

Недостатня кількість цукру в суслі, використання забрудненого пліснявими грибами сировини, надто тривале бродіння при низьких температурах. При виготовленні браги на виноградних выжимках цвіль потрапляє в сусло з поверхні плодів. Небажані мікроорганізми часто розвиваються в бразі, якщо робити заброд в пластиковій тарі. На початковому етапі зараження цвіллю Що робити, якщо брага солодкапродукт можна врятувати, якщо зробити в плівці цвілі невеликий отвір пальцем, ввести в нього обережно тонкий шланг і перелити рідину в іншу посудину. Робити це потрібно з великою акуратністю, щоб плівка і осад не потрапили в нову ємність.

Правильно витримана, з гарним смаком і ароматом брага, особливо цінується для виробництва дистилятів: горілки, домашнього коньяку, віскі, чачі. Якщо робити спирт з допомогою ректифікаційної колони – удосконалювати смакові якості браги не потрібно. Колона дозволяє робити майже однаковий спирт-ректифікат з будь-якого сировини. Дистилят ж, значною мірою успадковує ароматику і смак сусла.

Рецепти браги

Суперечки про те, як правильно робити кращу брагу не вщухають. Відомо безліч рецептів, що відрізняються вихідним складом, нюансами приготування, призначенням (для горілки, настоянки, кальвадосу, чачі etc.).

З інвертованого цукру

Однією з кращих її роблять наступні переваги

 • відмінний смак;
 • відсутність неприємного запаху;
 • висока швидкість бродіння.

Довести до кипіння 7 кг цукру, розмішавши в 3 л води, додати 30 г лимонної кислоти і продовжувати нагрівати на тихому вогні близько години. Додати ще 22 л води, 1 кг пресованих дріжджів. Витримати при 28°С. Брага повинна бути готова через 48 годин.

Інвертування ділить цукор на глюкозу і фруктозу, що дуже подобається дріжджам. Горілки, виготовлені на інверсних сировину, мають м’який смак, приємний запах.

Цукрова з додаванням пшениці

На 30 л води потрібно 6 кг цукру, 3-х літрова банка вимитої пшениці, 130 гр. сухих активних дріжджів типу Саф-Левюр. Выбраживание триває 10-14 днів. У готової горілки зберігається легкий зерновий аромат.

Що робити, якщо брага солодкаНа кефірі

У 15 л води розмішати 3 кг цукру, 1,5 кг відвареного і розтовченого картоплі, 1,5 л кефіру, 100 гр. дріжджів. Готовність до перегонці через 3-4 дні витримки в теплому місці.

Із цукерок, кефіру і гороху

У 9 л теплої води розводять 25 гр дріжджів, 0,5 л кефіру, 0,5 кг розвареного гороху, 3 кг цукерок (можна робити з будь-якими, частіше використовують карамель). Розмішують до повного розчинення цукерок. Тривалість бродіння – близько 10 днів.

Медова

У 40 л води розчинити 4 кг меду, 0,5 кг дріжджів. Переганяти через 4-5 днів.

Бджолярі, які, частіше за інших самогонників беруться робити брагу з меду (з-за доступності сировини) стверджують, що це набагато складніше, ніж з цукру. Бджоли наділяють мед консервантами, що ускладнюють бродіння. Якщо їх не зруйнувати нагріванням бродити буде повільно і дуже довго. Вихід горілки з медової браги менше, ніж із цукрового. Якщо самогон з медової браги не фільтрувати через вугілля, зберігається різкий запах.

З виноградних вичавок

До 10 кг виноградних вичавок додати 5 кг цукру, 100 гр. дріжджів і залити 30 л води. Бродіння триває 8-10 днів. Для отримання високоякісної чачі або виноградної горілки потрібна подвійна перегонка.
Оскільки з виноградними виїмками в брагу потрапляють не тільки дикі дріжджі, але і небажані цвілеві грибки, інші шкідливі мікроорганізми, вона вимагає особливої турботи. Виноградне сусло слід захистити від доступу кисню, що сприяє прокисанию. Для цього застосовується гідрозатвор. Він перешкоджає контакту з повітрям, а вуглекислий газ вільно виходить по трубці в ємність з водою.

Замість гідрозатвори можна одягнути на бродильну бутель аптечну латексну або гумову рукавичку. В пальці зробити тонке отвір для стравлювання вуглекислого газу. При правильному бродінні рукавичка роздується і буде стояти. Падіння рукавички служить сигналом закінчення бродіння. Для отримання якісної горілки, выбродившее сусло перед перегонкою декантирують (акуратно зливають з осаду) і ретельно Що робити, якщо брага солодкапроціджують.

З томатної пасти

Класичний рецепт з радянського минулого, без використання дріжджів: на 1 кг томатної пасти 10 кг цукру, 30 літрів води і 0,5 л пива. Бродіння закінчується через 10-12 днів.

З березового соку

Не варто робити брагу з березового соку, купленого в магазині. Сік слід брати тільки свіже. В іншому приготування сусла мало відрізняється від рецепту типовою цукрових браги: на 10 л теплої процідженого березового соку додати 3 кг цукру, 200 гр. дріжджів, 0,5 склянки кефіру або кислого молока. Бродіння здійснюється під гідрозатворів близько двох тижнів. Вимагає подвійної перегонки.

Плодові і ягідні браги

При зброджуванні ягід і плодів (крім винограду), для активації і розвитку дріжджової культури додають зерно. Для цього підходить пшениця, жито, ячмінь, горох. Така добавка не тільки прискорює бродіння, але і робить їх більш приємними смак і ароматику майбутньої горілки. Кількість цукру підбирається в залежності від його вмісту в плодово-ягідній сировині. Вода додається до подрібненого сировини в пропорції 1:1. Такі браги містять багато сивушних домішок, ацетальдегід, метиловий спирт, тому, для підвищення якості горілки, вимагають подвійної перегонки, ретельного відділення головний і хвостовий фракцій.

Можна зробити брагу з готового фруктового соку. На 20 л солодкого соку потрібно 600 гр. дріжджів. Якщо стоїть в теплому місці — виброжує за 2 тижні.

Готова брага не любить тривалого зберігання. Однак, якщо перегонка з якихось причин відкладається, її можна зберегти без втрати якості в прохолодному місці. Відома практика збереження браги в холодильнику протягом року.