Що таке пиво Гіннес, як правильно наливати, і для чого йому кульки

Що таке пиво Гіннес, як правильно наливати, і для чого йому кулькиЛегендарне пиво ірландського виробництва стало символом цієї країни. За два століття у смаку портера практично нічого не змінилося. Споживання пива «Гіннес» на церковні свята стало традицією в Ірландії. Свята Бригіта варила ель кількох церков, а в самого Святого Патрика був особистий пивовар. На сьогоднішній день його варять лише кілька заводів. Найстарішим з них є завод «Ворота Святого Джеймса», який розташований в Дубліні.

Цей пінний напій володіє рядом характеристик, відомих на весь світ. І ключовою з них є темний колір з рубіново-червоним відтінком. Смажений ячмінь надає пиву палений запах. Смак трохи гіркуватий з тривалим післясмаком. Як і будь-який інший алкогольний напій він містить невеликий відсоток алкоголю. Фортеця знаходиться в діапазоні 4,1 – 8%. Незвичайною родзинкою пива є наявність кульки, наповненого азотом. Навіщо він потрібен, буде описано нижче.

Історична довідка

Засновником броварні був Артур Гіннес (Arthur Guinness). Його батько варив ель у архієпископа Артура Прайса. Син допомагав батькові і набирався досвіду. Згодом він зняв в оренду пивоварню в Дубліні. У його затію ніхто не вірив і тому здали її в оренду на кілька тисяч років під невелику суму щорічних виплат. Але у Артура справи пішли добре. З 1769 року його напій стали купувати в Англії. Темний портер з щільною піною вже тоді став візитною карткою майбутнього бренду. У 1799 році пивоварня стала варити ель.

Також рекомендуємо прочитати:

Технологія приготування

На відміну від багатьох інших сортів пива «Гіннес» готується тільки два дні. Вихідними продуктами для варіння є:

  • Що таке пиво Гіннес, як правильно наливати, і для чого йому кулькиячмінь;
  • солод;
  • хміль;
  • спеціальні дріжджі;
  • джерельна вода.

Насправді пивовари люблять говорити ще і про секретний інгредієнт від Guinness, але, ясна річ, все це частина маркетингу. У процесі приготування здійснюється перемелювання зерен ячменю. Потім до них додають теплу воду і піддають обробці сталевим пресом, у формі циліндра. Після цього ячмінь фільтрується ситом і до нього додається хміль і солод. Всю цю суміш нагрівають до температури 90 ° C . Потім здійснюється охолодження суміші і в неї додають спеціальні дріжджі «Гіннес». Деякий час вони бродять при кімнатній температурі.

Читайте також: Пиво: історія створення і місце в сучасному світі

На останньому етапі, після того як пиво добродило до потрібного градуса, його обробляють двоокисом вуглецю або азотом. Раніше для цього додавали пиво, яке вже встигло відстоятися. Потім виконується його упаковка. Баночна і пляшкова форма поширена найбільше в світі.

Азотні капсули

Купивши банку пива «Гіннес» можна виявити в банку дивний кулька з діркою. Ця капсула діаметром 20 мм не є браком і не подарунком. Його додають спеціально для того, щоб напій зберіг оригінальний смак. Адже його відвозять на великі відстані. Пиво з азотною капсулою є великим науковим винаходом Британії другої половини XX століття. Називається капсула «Floating widget».

Звичайне пиво завжди містить невелику кількість двоокису вуглецю. Як правило, вона накопичується на верхній частині банки, поки та закрита. Після відкриття упаковки, весь газ швидко виходить назовні. Завдяки цьому якийсь час тримається пінна шапка. Але поступово вона спадає. Виникає просте питання: як утримати шапку в пиві як можна довше?

Фахівці «Гіннес» вирішили використовувати азот. Завдяки цьому об’єм вуглекислого газу стало можливим зменшити. Але у азоту є одна проблема: він не розчиняється у самому пиві, а весь виходить на поверхню. Після відкриття банки не утворюється піна. Щоб уникнути цього у азотного пива, використовуються спеціальні капсули.

Принцип дії

Що таке пиво Гіннес, як правильно наливати, і для чого йому кулькиКулька має у верхній частині невеликий отвір. Перед закриттям тари з пивом його додають на етапі повного заповнення банки. Потім відразу банку закриває. Кулька створює надлишковий тиск у банку і частина пива заливається всередину нього. У процесі відкриття виникає істотний перепад тиску. Газ витісняє пиво в банку. Перемішування азоту сприяє виділенню вуглекислого газу та утворюється красива і стійка піна. Зберігається вона тривалий час.

Читайте також: Знамените бельгійське пиво, які основні сорти і назви

Така технологія була застосована в 1989 р. наприкінці XX століття за неї була вручена королівська нагорода. Підсумовуючи, слід сказати, що кулька з азотом призначений для витіснення двоокису вуглецю в момент відкривання пива, завдяки чому і утворюється стійка піна шапка, що зберігається деякий час. Крім основної функції, кулька може видавати звук. Якщо при покупці банки пива чути стукіт, то лякатися не варто. Це означає, що вам пощастило і банку дісталася з цим guinness, а не підробкою.

Різновиди пива

Сам бренд Ірландського пива Гіннесс належить компанії Diageo, головний офіс якої розташований в Лондоні. Воно проводиться в багатьох країнах світу і налічує майже пару десятків різних різновидів. Продається воно найчастіше в таких тарах:

  • алюмінієві банки;
  • скляні пляшки;
  • кеги об’ємом 30 л.

Найпоширенішою різновидом є банкове пиво. Сорти пива «Гіннес», драфт і оригінальне, що продаються в українських магазинах саме в такому вигляді.

«Гіннес ” Оригінальне» (Guinness Original) є самою відомою маркою пива компанії. Саме вона принесла всесвітню популярність бренду. Її фортеця становить 4,8% при щільності 12%. У ньому використовується смажений ячмінний солод. Дріжджі верхового бродіння насичують його насиченим смаком. Напій має темно-коричневий колір. Є навіть завод на території Росії, який виробляє даний вид.

«Гіннес ” Драфт» (Guinness Draught) являє собою темний ель. Його фортеця 4,1 — 4,3%. Відмінною особливістю є велика пінна шапка. Пити його варто тільки сильно охолодженим. Дуже схоже на розливні хмільні напої. Пиво Guinness Bitter являє собою дуже гіркий оригінальний вигляд. Зроблений у відповідності з традиціями англійських пивоварів. Його фортеця 4,4%. Більш міцний ель Guinness Extra Smooth володіє м’яким смаком. Його фортеця 5,5%. Прийнято подавати охолодженим до температури в 3,5 °C сорт Cold Draught Stout. Є думка, що його так охолоджують спеціально, щоб приховати сильну гіркоту напою. Відсоток алкоголю в ньому не перевищує 4,3%.

Читайте також: Пиво зі смаком вишні. Види вишневого пива

Правила наливання і пиття

Що таке пиво Гіннес, як правильно наливати, і для чого йому кулькиЗ процедури наливання зроблений цілий ритуал. У Гіннесса слід розливати пиво в склянки у формі тюльпана, обсяг яких становить одну пінту (приблизно 0,56 літра). Наливають його в два етапи. На першому, нахиливши келих на кут 45°, повільно вздовж стінки наповнюється келих на три чверті. Після цього необхідно дочекатися поки підніметься піна. Потім сильним напором наливається частину через спеціальну сітку для створення рясної пінної шапки. Наливати напій слід охолодженим.

Сам процес повинен займати майже 2 хвилини: 119,53 секунди. Складно зрозуміти, яким чином при ручному наливі відраховують соті частки секунд, але ясно одне – це дія є частиною більш давньої традиції. Зараз воно пропагується як елемент ритуалу споживання пива Гіннесс. Нещодавно була навіть створена нова технологія FastPour, згідно з якою пінта наливається вже за 25 секунд. Піна створюється за допомогою ультразвуку. Японцям вона сподобалася, а от у Великобританії прийшлася не по душі.

Звідки взялася така традиція

Що таке пиво Гіннес, як правильно наливати, і для чого йому кулькиРаніше в пабах було прийнято наливати пиво в келихи не повністю і дати йому відстоятися. Наливали, зрозуміло, на три чверті. Напій при цьому выдыхался. Потім, коли його повинні були почати пити, в келих додавали свіжу порцію. У результаті утворювалася пінна шапка. Кут 45° пояснюють тим, що Артур Гіннес страждав прострілом і тому тримав келих під таким кутом. Як би те ні було, але у пива крім смаку є свій культ і історія.