Сорт винограду Піно-нуар: Новий Світ Піно-нуар, Бургундія Шампанське

Сорт винограду Піно нуар: Новий Світ Піно нуар, Бургундія ШампанськеPinot noir — це чорна шишка, в перекладі з французької. Вирощується, як технічний червоний сорт винограду Піно-нуар, тобто використовується для виготовлення червоного, рожевого і деяких сортів білого вина. Ще цей виноград використовують у виробництві шампанських вин. Багато винороби вважають, що з цього сорту можна зробити найкраще вино. Більшість виноробів різних країн і регіонів, вирощують Піно-нуар для виготовлення тихого і ігристого вина.

Характеристика

Сорт винограду Піно нуар: Новий Світ Піно нуар, Бургундія ШампанськеВідмінна риса винограду Піно-нуар – низька врожайність, до того ж, він дуже погано дозріває. Сорт винограду, які використовують у виробництві шампанського і ігристого вина, повинен мати врожайність значно більше.

А причина цієї особливості сама банальна: ягода Піно-нуар має дуже тонкою оболонкою. Така шкірка не захищає плід від різних грибкових захворювань і утворення гнилі.

Також рекомендуємо прочитати:

Спекотні кліматичні умови створюють передумову для зараження ложномучністой росою. Так склалося, що найбільш відповідною смугою для вирощування Піно-нуар, визначили регіони холодного і сухого клімату.

Сорт Піно-нуар знаменитий своєю здатністю, схрещуватися і мутувати. Цю здатність використовують для виробництва багатьох популярних вин, таких як:

 • Піно менье.
 • Піно—грі.
 • Піно блан.

В кінці минулого тисячоліття у Франції налічувалося приблизно сорок шість різновидів Піно-нуар. Винороби Південної Африки в 1925 році схрестили цей сорт з виноградом Сенсо, отримавши сорт Пінотаж.

Опис вина

Сорт винограду Піно нуар: Новий Світ Піно нуар, Бургундія ШампанськеЗ червоного винограду Піно-нуар виробляють вина легкої і середньої смакової гами. Під смак цього вина буде присутня червона смородина і ожина. Певні кліматичні умови обробітку надають помітний присмак деревини.

Тонка шкірочка виноградних ягід володіє невеликою кількістю пігменту, тому напій виходить значно світліше, ніж інші червоні вина.

Піно-нуар добре поєднується з домашньою птицею, шинкою, бараниною і свининою. Особливості вирощування та характеристики винограду, дозволяють виробляти обмежена кількість вина, що робить його більш бажаним.

Секрет галлів

Цей виноград, по праву, вважається одним з перших технічних сортів винограду, спеціально виведеного з метою виробництва вина. В стародавньому Римі, на початку першого тисячоліття римляни намагалися створити алкогольний напій, наслідуючи галлам. Ці спроби тривали близько трьохсот років.

Галлія, а сьогоднішня Франція, пила п’янкий червоний сік диких ягід винограду Піно-нуар ще до римлян, і невідомо скільки років. Цей напій володів сильним ароматом і унікальним смаком, ці якості залишилися до цих пір.

Довгі роки виноробство у Франції залишалося одним з найбільш пріоритетних напрямків. Опис вирощування винограду і виробництва вина, переходили до найманим робітникам і селянам, які працюють на виноробнях. Таким чином, потроху, поширювалися по навколишніх земель.

Сорт винограду Піно нуар: Новий Світ Піно нуар, Бургундія ШампанськеХто знає, що могло б статися з цим сортом винограду, якщо б католицька церква не вибрала його для використання в таїнствах. Саме заступництво католицької церкви було причиною широкого розповсюдження винограду Піно-нуар.

Читайте також: Саме страшне вино в світі

Кожна церква Бургундії, кожен монастир, вирощували цей виноград. В VI столітті тут була величезна кількість виноградників як церковних, так і приватних. Після революційного вилучення земель у церкві в 1789 році, всі ці маленькі виноградники перейшли в приватні володіння і оброблялися господарями.

Французька Бургундія культивує Піно-нуар і отримує постійно відмінний урожай, що є рідкістю у цього сорту винограду.

З Бургундії по всьому світу

Самий відповідний регіон, де обробляють Піно-нуар – це Бургундія. Тут знаходиться знаменитий “Золотий схил”, так називають Кот-д’ Ор, пагорби, який простягаються більш ніж на 50 кілометрів, ширина пасма три кілометри.

Природні кліматичні умови, плюс саме розташування пагорбів, підійшли для вирощування Піно-нуар найкраще в цілому світі.

Справити найкраще вино з Піно-нуар можна, якщо виноград вирощували на пагорбах, пологий схил яких спрямований на схід. Цей фактор може гарантувати тривалий і неоходимо сонячне тепло.

Сорт винограду Піно нуар: Новий Світ Піно нуар, Бургундія ШампанськеВсе це відповідає пагорбах Кот-д’ор, грунт яких начищене крейдою. Це дає можливість зберігати більш високу температуру ґрунту та чудовий дренаж.

Крім Бургундії, знайшлося в світі ще кілька місць для зростання якісного винограду Піно-нуар. У це число входить:

 • Уилламетт, долина в США.
 • Мартінборо, Ваипара і Центральний Отаго, схожі долини Нової Зеландії.
 • Інкерман, Херсонська обл. України.

Орегонська долина Уилламетт, підходить для вирощування винограду своїм помірно-прохолодним кліматом. Цей чинник є найважливішим для обробітку Піно-нуар.

Льодовиковий період збагатив цю долину родючим вулканічним мулом. Завдяки цьому, долина входить у число найкращих земель, для ведення сільського господарства. В долині чудова природна дренажна система, достатньо сонячного тепла і світла. Північна і Південна Америка виробляє найкраще вино Піно-нуар в цьому регіоні, в долині Уилламетт.

Нова Зеландія знайома своїми долинами Мартінборо, Ваипара і Центральний Отаго. Вони мають однакові кліматичні умови і географічні координати.

Саме якість божественного вина Піно-нуар, зробило знаменитим Центральний Отаго. Розташування цієї долини, рідкісна континентальна кліматична зона, що забезпечує оптимальний час вегетації винограду.

Сорт винограду Піно нуар: Новий Світ Піно нуар, Бургундія ШампанськеПлоща Центральний Отаго порівняно невелика, тому стати регіоном значного виноробства не вийде. Місцеві винороби це розуміють і намагаються зробити акцент на якості вина, і у них це виходить. Більшість експертів сходяться на думці, що вироблене в цій долині вино може змагатися з напоями Бургундії, розлитими в найкращі врожайні роки.

Звичайно, є і інші регіони в світі, де винороби виробляють вина цього сорту, деякі мають всі перспективи стати знаменитими. Можна виділити виноробів: долини Оканоган в Канаді, Піно Неро в Італії та в Німеччині. В Європі виділяються майстри Швейцарії, Австрії, Сербії та України. Напої Південної Африки подають добрі надії, в Азії – Китай почав займатися виробництвом хорошого вина цього сорту. В Латинській Америці – Чилі займає гідне місце, якістю виробленого напою.

Відомі виноградники

Домен де ля Романі-конті

Сорт винограду Піно нуар: Новий Світ Піно нуар, Бургундія ШампанськеЗвичайно, немає сенсу перераховувати всі виноградники Бургундії, скажемо про найвідоміший з них. Вино з цього виноградника, кожен рік, на будь-якій виставці, відрізняється високими оцінками цінителів і дегустаторів, вважається еталоном показника якості – Домен де ля Романі-Конті.

Читайте також: Виготовлення ігристих вин

Кожен ковток напою, розлитого на цьому винограднику, несе унікальність смакових відчуттів. Багато цінителі вважають себе щасливчиками, якщо вдалося придбати пляшку такого вина. Середня вартість пляшки понад 150 доларів, а більш ранні врожаї коштують дуже дорого.

Уилламетт, США Орегон

Піно-нуар високої якості зустрічається не тільки в Бургундії. Винороби вирощують відмінний Піно-нуар в долині Уилламетт, США. Вино, вироблене з цього винограду, має найвищі оцінки. Його хвалять у всьому світі, і вважається одним з найкращих на двох континентах Америки.

Грунт долини аналогічна бургундської. Завидна система природного дренажу. Акцент чистого фруктового букету, глибина смаку і його насиченість надають напою від вирощених, саме в цій долині, плодів винограду.

Маунт Едвард Нова Зеландія

Сорт винограду Піно нуар: Новий Світ Піно нуар, Бургундія ШампанськеЩе один виноградник схожий умовами виростання з бургундськими долинами. Засновник цих виноробних угідь Алан Брейді. Він шукав місце, з ідеальними умовами вирощування Піно-нуар, в Новій Зеландії. Став піонером не тільки у виробництві Піно-нуар високої якості, але і у виноробстві Нової Зеландії взагалі.

Цей виноградник виробляє вино в обмеженій кількості. Добірні сорти винограду йдуть на виробництва Брейді. На кожну партію він вкладає свій величезний досвід. Опис напою з Маунт Едвард – це тонкий фруктовий і суничний відтінок, дуже приємний смак.

Процес виробництва

Спосіб виробництва Pinot noir у кожного винороба свій, найчастіше ці особливості розголошенню не підлягають. Проведемо огляд загальноприйнятого рецепту для виробництва вина Піно-нуар.

Вирощування винограду

Це сухе вино, починає жити у формі винограду, примхливого і розбещеного. Для свого зростання вимагає велику кількість сонячного світла, достатньо вологи і хорошу дренажну систему. Важко поєднується прохолодний клімат і тривале тепло можуть гарантувати хороший урожай.

Для отримання якісного врожаю необхідно організувати штучну захист від комах і хвороб. Ще на якість впливає тривалість перебування грон на корені. Чим більше часу ягоди будуть залишатися на гілці, тим солодше будуть вони. Погодні умови диктують виноградареві терміни збору врожаю, але в будь-якому випадку збір урожаю це вересень — жовтень в північній півкулі і березень — квітень у південному.

Підготовка сировини

Наступний етап – переробка сировини. Якість майбутнього вина безпосередньо залежить від часу витрачений на переробку і якнайшвидшого старту бродіння.

Швидко транспортують виноград до місця, де його відправляють в дробарку. Вона виробляє подрібнення ягоди і сприяє утворенню соку. Сік залишають разом з шкіркою, таким чином, таніни фарбують прозорий сік Піно-нуар.

Ферментація

Сорт винограду Піно нуар: Новий Світ Піно нуар, Бургундія ШампанськеФерментація відбувається, коли в ємності з соком додаються спеціальні винні дріжджі. Завдяки цьому, в соку утворюється спирт – це побічний продукт життєдіяльності мікроорганізмів, які живляться природним цукром.

А також, виділяється тепло і вуглекислий газ, для видалення останнього, необхідно передбачити хорошу вентиляцію в приміщенні. Після перетворення цукру на спирт, дріжджові мікроорганізми гинуть.

Читайте також: Рецепти виноградного вина, готуємо в домашніх умовах

Вино Піно-нуар не потребує тривалому контакті з шкіркою, зразок винограду Мерло, тому необхідно уважно відстежувати насичення вина кольором. При досягненні бажаного тону, вино відокремлюється від макухи і переміщається в окрему ємність.

Наступний етап ферментації проходить в дубових бочках або в посуді з нержавіючої сталі. Але ідеально підходить саме дубова тара, яка додатково надає напою особливу танинность і пряний присмак.

Витяг

Розлите в пляшки вино переміщують для зберігання в підвал, або подібне прохолодне й сухе місце. Один раз в три — чотири місяці, вино проходить декантації. Це коли відокремлюють осад від рідини.

Паралельно декантації, проводять аерацію (штучне наповнення вина киснем), це сприяє пом’якшенню таніну Піно-нуар. Аерацію проводять тільки в перший рік витримки, у наступних роках вино цього не потребує.

Після двох років зберігання, вино проходить дві останні обробки

 • Для поглинання надлишкового таніну вдаються до допомоги яєчного білка, додаючи його в витриманий напій.
 • Заключне декантірованіе.
 • Готове до вживання вино розливають по пляшках.

  Шампанське

  При виготовленні шампанського Піно-нуар і ігристих вин, під час дроблення, збирають сік до того, як шкірка почала фарбувати сік. Починають виробництво шипучого напою з виготовлення тихого вина.

  Сорт винограду Піно нуар: Новий Світ Піно нуар, Бургундія ШампанськеОдна з важливих деталей у виробництві шампанського, скляна пляшка, здатна витримувати підвищений тиск. У ємність поміщають тихе вино, дріжджі і цукровий сироп. Тара закривається щільною кришкою.

  В процесі бродіння цукру, що виробляється спирт і вуглекислий газ. Відсутність кисню і вентиляції змушує газ розчинитися в рідині. Переробивши весь цукор, бактерії гинуть, випадаючи в осад.

  Шампанське витримують, рівномірно повертаючи і нахиляючи пляшку. У заздалегідь визначений час пляшка знаходиться у вертикальному положенні, пробкою вниз. У цьому положенні очікується повне випадання осаду – вино готове до очищення.

  Заморожують осад, помістивши пляшку шийкою в спеціальний охолоджуючий розчин. Після замерзання осаду, відкривають тару і видаляють осад разом з пробкою.

  Звільнене простір пляшки наповнюють солодким вином, закривають пробкою, надягають дротяний запобіжник і загортають фольгою. Все, є шампанське.

  Дегустація

  Для початку варто оглянути напій на світло. Можна визначити зрілість вина за кольором: молоде червоне вино Піно-нуар має темний насичений тон, зрілий напій стає побляклим.

  Легке обертання по келиху допоможе виділити тонкі відтінки аромату. Молоде вино несе сильний запах фруктів, а зріле має відтінок землі або дерева.

  Сорт винограду Піно нуар: Новий Світ Піно нуар, Бургундія ШампанськеТепер слід трохи потримати рідину в роті. Ви відчуєте аромат вина через ніс, ось він, істинний смак божественного напою.

  Смак і аромат поступово змінюються. Радять ковтнути половину рідини і відчути додаткову гаму ароматів. Залишилося вино створить тривале відчуття смаку – післясмак. У різних вин різна тривалість цього почуття, чим якісніше напій, тим довше залишається в роті його смак.

  Заключна фаза дегустації – виплюнути залишки вина, можна і випити.