Температура кипіння спирт: перегонка, процес випаровування

Температура кипіння спирт: перегонка, процес випаровуванняДавно люди помітили, що рідини починають випаровуватися з різними температурами. Через час, цією властивістю навчилися користуватися. Для чого використовують це знання? Як застосовується техніка? Яка температура кипіння чистого спирту? На ці питання відповість стаття.

Самогоноваріння колись було промислом, але зараз це захоплення не більше, ніж хобі. Причому, майстри свого хобі піднімаються до неймовірних рівнів. Як же це виходить і з якого боку підступитися до цього не самому простому захоплення?

Трохи теорії

Спирт, має відмінну від води щільність, а, отже, і температура його випаровування буде іншою. Використовують це пізнання найширше при перегонці браги.

Також рекомендуємо прочитати:

Сбродивший компот або варення переганяють, отримуючи на виході самогон. Це не магія перетворення води в вино, це звичайне фізичне явище. При нагріванні браги в першу чергу починають випаровуватися найбільш леткі спирти, які і є найбільш отруйними для організму. Наступним випаровується спирт етиловий, а за ним – важкі спирти, вживання яких теж нерідко доводить до летального результату з малих доз.

До того як почати займатися перегоном, необхідно знати:

 • Температури кипіння спиртів. Для кожної фракції свій градус.
 • Чим чистіше виходить кінцевий продукт, тим більш якісно виконана перегонка.
 • Основна запорука якості кінцевого продукту складається в якості вихідної браги.
 • Спираючись на це знання і заснований процес перегонки. Таким чином, з цукрової, ягідної, зерновий, плодової і будь-який інший браги отримують дистилят спирту. Для початку потрібно розібратися, при якій температурі женуть самогон?

  Температури кипіння спиртів

  Температура кипіння спирт: перегонка, процес випаровуванняЧистий ідеалізований спирт має градус кипіння дорівнює сімдесяти восьми.

  Як тільки брага нагрівається до певної температури, першими починають випаровуватися самі летючі частини. В першу чергу випаровуються метанол, оцтовий альдегід і інші особливо небезпечні отрути. Це відбувається вже при температурі кипіння 64-67 градусів.

  Другий етап – відділяється етиловий спирт – вогонь нагрівання зменшують до мінімальної. Таким чином, підтримується температура близько 62-64 градусів. Саме цю температуру необхідно підтримувати протягом усієї перегонки. Однак, температура перегонки самогону в ємності поступово зростає по мірі випаровування спирту.

  Коли температура піднімається до 85 градусів, починається третій етап. Зараз весь можливий етиловий спирт вже відокремився, і за них випаровуються сивушні масла. Це теж отруйні речовини, які не вживають для питних цілей.

  Не можна допустити підняття температури до 95 градусів і вище. Такий перегрів призведе до викиду браги в остужающий елемент самогонного апарату. Це помітно погіршить якість кінцевого напою, його колір і смак.

  Читайте також: Самогонний апарат з міді аламбік

  Процес перегону

  Самим затребуваним властивість рідин випаровуватися при різних температурах є в мистецтві самогоноваріння. Там воно відкривається у всій своїй красі. Застосування його полягають у тому, щоб випарувати всі непотрібні в кінцевому продукті спирти і на виході отримати чистий спирт.

  Ось тільки мистецтво самогоноваріння на те і мистецтво, що в цій області навчилися робити безліч дуже цікавих речей. Застосування мистецтва самогоноваріння аж ніяк не обмежується каламутним смердючим самогоном. В домашніх умовах деякі захоплені люди навчилися гнати справжні твори. Але, починаючи з азів, у чому полягають основні етапи перегонки? І як правильно гнати самогонку з браги?

  Одними з найбільш корисних пристосувань для самогоноваріння стануть нехитрі вимірники:

 • Термометр для самогоноваріння.
 • Спиртометр.
 • Температура кипіння спирт: перегонка, процес випаровуванняПротягом усього процесу необхідно підтримувати правильний градус в ємності і ретельно стежити за витягами. Перегонка здійснюється при порівняно невисоких температурах.

  На першому етапі відбувається процес випаровування найбільш летких фракцій, у їх числі небезпечні отрути: ацетон, метанол. Знімають так званий головний зріз. На цьому етапі відбувається відділення метилового спирту. Температура кипіння метанолу складає 64,7 градусів за Цельсієм.

  Спочатку ємність з брагою ставлять на максимальний вогонь, і вона поступово нагрівається до цієї температури. Про те, що перегін браги почався можна судити по запаху, яскраво виділяється при появі першої вичавки. «Первак» (так в народі називають вибірку з першого тапа перегонки), має гострий не надто приємний запах, причина йому метанол і його кипіння.

  Якийсь досить тривалий час саме «первак» вважали кращим самогоном. Від неї швидше п’яніють, і за це свою якість він став таким популярним для вживання. Однак, головний зріз п’янить швидше не з-за того, що має вище градус, а тому, що містить у собі отруйні речовини.

  Коли продукт на виході перестає різко пахнути спиртом, тоді можна говорити, що процес самогоноваріння перейшов на другий етап.

  Тут вже і починається бажана перегонка браги в самогон. В якості кінцевого продукту на другому етапі починає виділятися етиловий спирт. Температура кипіння етилового спирту дорівнює 78,37 градусів за Цельсієм.

  По закінченні першого етапу, вогонь під ємністю зменшують до мінімуму, і загальмовують випаровування. Тим не менш, температура продовжує підніматися і починається відділення фракції, що містить етиловий спирт. Після чого, температура піднімається ще, і починають йти «хвости».

  «Хвости» — в народі – остання фракція відділення, що містить в собі сивушні масла. Температура кипіння сивушних масел найвища, так як ця сама нелетучая фракція. Остання вичавка також непридатна до вживання.

  Читайте також: Очищення самогону молоком: покроковий процес домашньої очищення

  Після того, як випарувався весь етиловий спирт перегонку необхідно закінчувати. Якщо немає можливості визначити зміст спирту за допомогою спірометра, то можна поступити і інакше. Змочивши шматочок папірця рідини, що виходить на виході з самогонного апарату і акуратно його підпалити. Якщо вміст спирту в рідині високо, то папір спалахне синім вогнем. Якщо ж цього не сталося, необхідно зробити висновок, що вміст спирту в рідині мало і в ній вже переважають сивушні масла.

  Як правильно вигнати самогон з браги

  Температура кипіння спирт: перегонка, процес випаровуванняЯк перегнати брагу в самогон, принцип вже зрозумілий, а як це відбувається на ділі?

  В якості основи підійде практично будь-яка брага. Різниця буде в тому, що самогон, одержаний з різних продуктів, буде володіти різними смаковими якостями.

  Брага є одним з ключових елементів для отримання якісного кінцевого напою. Градус фортеці основи повинен становити десять – вісімнадцять відсотків.

  До технології приготування браги пред’являється багато вимог і критеріїв.

  Зброджування відбувається на основі сусла з дріжджів і цукру при кімнатній температурі. Краще всього, якщо процес бродіння буде відбуватися в скляній тарі.

  Горлечко перекривають і встановлюють трубку для відводу газів. Кінець трубки краще помістити у воду. Це робиться з міркувань ізоляції бродіння від повітря. Необхідно регулярно струшувати брагу в процесі бродіння, не відкриваючи при цьому доступу повітря.

  Перегонка здійснюється тільки з готової браги. Визначити готовність можна за відсутності характерного шипіння, припинення виділення газів і випав осаду.

  Готову основу обережно переливають в ємність для нагріву через трубку, попутно фільтруючи від осаду. Нагрівають на максимально можливому вогні, до тих пір, поки не почнеться процес кипіння і випаровування.

  Після отримання бажаної вичавки, найбільш чистий спирт можна профільтрувати ще раз. Очищення проводиться механічним шляхом. Очищають продукт через активоване вугілля, марганцівкою або побутовими фільтрами. Після такої очистки потрібна повторна перегонка.

  З усього викладеного, можна підсумувати, що процес самогоноваріння передбачає такі дії:

 • Приготування вихідного матеріалу – браги.
 • Перегонка та первинне розділення на фракції. Відділення шкідливих речовин, таких як метанол, сивушні масла та інші.
 • Механічна фільтрація.
 • Повторна перегонка.
 • Отримання чистого етилового спирту

  Температура кипіння спирт: перегонка, процес випаровуванняЯк правило, процес, при якому брага стає самогоном, виробляють через сухопарник. Перегін здійснюється звичайним чином. Як правильно гнати самогон з сухопарником?

  Температура кипіння спиртів залишається та ж. Істотна відмінність полягає в іншому. Сухопарник – свого роду фільтр. У той час, коли процес самогоноваріння без сухопарника – досить трудомістке заняття, що вимагає ретельного спостереження, то такий фільтр значно полегшує завдання.

  Більше того, незважаючи на те, що температура кипіння спирту та інших шкідливих домішок різна, отрути все одно потрапляють в кінцевий продукт. Коли сухопарник в значній кількості затримує домішки.

  Читайте також: Як готувати березовий сік: брага і самогон — рецепт

  Брага, яку беруть в якості основи, при нагріванні починає розділятися на фракції, але чіткого поділу немає. Сухопарник дозволяє виділити фракцію, що являє собою найбільш чистий спирт.

  Запобіжні заходи

  Самогоноваріння — цікавий процес, але не можна забувати про безпеку. Робота пов’язана з летючими легкозаймистими речовинами.

 • Температура кипіння спирт: перегонка, процес випаровуванняНі в якому разі не можна допустити витоку або потрапляння речовин на відкритий вогонь.
 • Важливо працювати вкрай обережно, якщо в будинку є діти або домашні тварини.
 • При роботі в закритих приміщеннях може бути вкрай небезпечна навіть невеликий витік парів. Якщо, приміром, сухопарник навіть зовсім трохи пропускає, то краще утриматися від роботи. Великий рис отруєння парами.
 • Не можна забувати, що «голови» «хвости» — це досить сильні і небезпечні отрути. Необхідна уважність.
 • Витяг

  Одним з варіантів поліпшення майбутнього напою і його смаку є витримка. Після того як всі процеси перегонки та очищення завершені, напій готовий до вживання. Однак, немає меж досконалості.

  Багато цінителі витримують отриманий на виході перегону самогон в бочках. Завдяки цьому, напій в корені міняє свій смак і якості.

  Найблагороднішим, шанованим та популярним способом витримки є витримка в дубових бочках. Алкоголь, довгий час перебував у такій тарі, змінює свої характеристики і цінність.

  У процесі такого зберігання, напій насичується кисневими сполуками через пори дерева. Більше того, алкоголь змінює свій колір, аромат, смак.

  За умови, що в якості сировини була використана хороша брага, перегін був виконаний за всіма правилами і були дотримані всі технічні вимоги, а після нього витримали в дубовій бочці, на виході виходить абсолютно непередаваного смаку напій.

  Насичення лігніном, танінами, азотистими і білковими речовинами змінює характеристики і смак напою, робить його благороднішим, м’яким і приємним.

  Кінцевий продукт

  На виході, може вийти практично будь-який напій. Справа смаків і фантазії. Критеріїв для оцінки кінцевого продукту трохи:

 • Смак.
 • Ступінь очищення.
 • Рецептура (для цінителів).
 • Температура кипіння спирт: перегонка, процес випаровуванняКоли стало, нарешті, ясно, як правильно вигнати самогон з браги, можна приступати до експериментів. Варіантів кінцевого продукту безліч і немає ніяких обмежень по смакам і рецептурою, було б бажання! Тому самогоноваріння і називають цілим мистецтвом створення міцних напоїв.

  Скільки потрібно часу, сил і засобів майстрам для отримання якісного продукту, достеменно відомо бути просто не може. Процес створення з браги хорошого самогону забирає багато сил і часу і стає для багатьох справжнім хобі.