Види спирту, сорту альфа і люкс, способи виробництва і класифікація спиртів

Види спирту, сорту альфа і люкс, способи виробництва і класифікація спиртівСпирти є органічними сполуками. Вони складають велику групу хімічних речовин, але в основному під поняттям спирту розуміють етанол. Вони є похідними води з однією лише відмінністю – один атом замінений на функціональну групу R.

Історія походження

Вперше таке слово з’явилося в нашій мові ще за часів Петра Великого. Прийшло воно від англійського слова «Spirit», що в перекладі на російську означає «душа».

Цей продукт був відомий людям ще з давніх часів. Деякі вчені вважають, що люди знали про нього і про його дії ще за десять тисяч років до нашої ери. За результатами розкопок був зроблений висновок, що виноробство в Західній Азії існувало ще 5 тис. років до нашої ери, а в Китаї і ще раніше.

Також рекомендуємо прочитати:

Але чистий продукт вперше змогли отримати лише в VI-VII століттях. Першими засновниками в даній області стали арабські хіміки. Так, спосіб отримання чистого продукту є в записках у алхіміка з Персії – Ар-Разі. Європейські вчені змогли отримати етил або етанол лише в XI-XII столітті.

У Росії горілка вперше була завезена лише в 1386 році. Це було зроблено генуезьким посольством, яке привезло і показало його князівського двору.

Читайте також: Д. І. Менделєєв тією людиною, хто придумав горілку?

Категорія «спирт альфа»

В алкогольних напоях, таких як горілка, при виготовленні виділяють три сорти виготовленого продукту: альфа, екстра і люкс.

Види спирту, сорту альфа і люкс, способи виробництва і класифікація спиртівВид альфа отримав популярність в кінці XX століття. Продукт цієї категорії виробляють тільки з додаванням натуральних продуктів, таких як пшениця, жито та різні суміші. На сьогоднішній день горілка, створена на основі сортів категорії альфа, також користується великою популярністю, так як вона відрізняється високою якістю і досить приємним смаком. Відсоток вмісту метилу прописаний в Гості.

Щоб відрізнити сорт напою, використовують спеціальний показник – відсоток метилу, що міститься в ньому. Чим нижче буде відсоток, тим менше поганого впливу надасть продукт на людину, тому напій вийде більш якісним.

Горілку на основі сорту категорії альфа на сьогоднішній день мало хто виробляє, але, за прогнозами, незабаром саме вона складе більшу частину продажів.

Альфа або люкс – який спирт краще?

Якість горілки визначають за такими факторами:

 • сировину, з якого зроблений алкогольний напій;
 • метод обробки алкоголю в горілці при виробництві;
 • якість очищення виробленого продукту, перевірений по ГОСТу.

Держава створила спеціальні норми для виробництва алкогольних напоїв, за якими визначають якість і з нього виділяють наступні сорти:

 • перший сорт;
 • спирт вищої очистки;
 • базис;
 • екстра;
 • люкс.

У категорії сорту альфа на утримання метилу за Гостом доводиться всього 0,003%.

У свою чергу, сорт категорії люкс виробляють із суміші зерен і картоплі, і зміст метилу в ньому становить 0,02%.

Читайте також: Самогонний апарат з сухопарником і барботером своїми руками

Так що різниця між алкогольними напоями, виготовленими з сорту категорії альфа, не сильно відрізняється від напоїв, вироблених на категорії сорту люкса. Але краще брати альфа, так як чим чистіше буде алкогольний напій, тим краще смак у нього буде і до того ж він принесе значно менше шкоди для організму людини.

Горілка, вироблена з сортів Альфа або спирт люкс, відноситься до елітних напоїв. Так що ціна на неї буде вкрай великий.

Спирт екстра

Даний вид проводиться виключно з зерен пшениці і картоплі. Зміст метилу тут набагато вище, ніж в алкоголі класів Люкс і Альфа. Але все одно напої, вироблені з цих сортів, є якісними і мають свої відмітні ознаки. Такий вид категорії доступний для більшості населення.

Види спирту

Спирт розрізняється кількома видами, які залежать від стадії виготовлення:

 • Види спирту, сорту альфа і люкс, способи виробництва і класифікація спиртівСпирт-сирець – кількість спиртового змісту становить приблизно 88%. Його отримують за допомогою перегонки сировини.
 • Ректифікат – виходить після перегонки алкоголю першій стадії виготовлення.
 • Харчовий спирт або спирт етиловий ректифікований – виходить після ректифікації продукту, після якої його можна використовувати у виготовленні алкогольних напоїв. Хоча назва цього спирту «питної», пити його не рекомендується, так як він може обпалити слизові оболонки в організмі людини.

Склад спирту і з чого роблять спирт

Алкоголь має кілька сортів прямо залежать від сировини, на якому він був виготовлений. Дані сорти класифікують на наступні типи:

 • Винний спирт або як його ще називають фруктовий – з цього виду сорту виготовляють бренді або коньяк. Його можна робити з винограду, яблук, сливи, агави та інших фруктів.
 • Зерновий – цей сорт в основному використовують для виробництва віскі.
 • Картопляний – є вкрай небезпечним для організму людини, так як в ньому міститься синильна кислота у великій кількості. Цей вид алкоголю заборонений в Росії.

Читайте також: Як готувати березовий сік: брага і самогон — рецепт

Виробництво етилового продукту

У даному процесі є свої особливості, які, в свою чергу, безпосередньо залежать від того, з чого буде виготовлятися продукт.

Етапи виробництва:

 • Для початку потрібно підготувати сировину для виробництва. Для цього підійде: нафта, торф та вугілля.
 • Після надходження сировини на завод, використовують спеціальну техніку виробництва: для нафти здійснюють гідроліз, далі отриманий газ перетворюють в потрібний продукт.
 • Після цього вироблений напій розливають по ємностей і відправляють споживачам.

Питної має трохи інший метод виробництва:

 • Спочатку готують сировину для виробництва етилового спирту, це можуть бути: зерна, картопля, цукровий очерет і інші.
 • Після цього на заводі виробляють обробку сировини і додають в нього дріжджі, щоб почалося бродіння.
 • Далі етиловий продукт, відправляють на спиртові заводи, які займаються випуском алкогольних напоїв.

З чого роблять медичний спирт? Медичний – це і є етиловий або харчовий спирт.