Відмінність шотландського скотча від інших видів, технологія виробництва шотландського віскі, популярні марки

Відмінність шотландського скотча від інших видів, технологія виробництва шотландського віскі, популярні маркиШотландія відома своїм неповторним віскі. Шотландський скотч – найбільш авторитетна і знана в світі віскі, основою якого виступають ячмінні зерна. Винокури цієї країни виробляють напій строго за певними правилами. Жоден напій з цієї категорії не може зрівнятися з шотландським віскі, який відрізняється яскравим ароматом, приємним бурштиновим відтінком і досконалим смаком. Тому необхідно розібратися, у чому різниця між традиційним шотландським скотчем і будь-яким іншим віскі.

Історія та особливості шотландського скотча

Перші згадки про цей напій знайдені в документах кінця XV століття. Тоді його називали «водою життя», яку гнали з солоду. Пізніше алкогольний напій був названий «віскі». Шотландія стала відомою за цей приголомшливий напій всього через кілька десятиліть. На початку XIX століття був розроблений новий метод приготування напою, який дозволяв створювати більш м’який спирт за заниженою ціною.

Відмінність шотландського скотча від інших видів, технологія виробництва шотландського віскі, популярні маркиНезабаром шотландський напій на основі солоду став називатися «скотчем». Віскі, вироблене в Шотландії, регламентується нормативно-правовим актом законодавства Великобританії, який має назву «The Scotch Whisky Regulations 2009 No.2890». Технологія виробництва напою, розмір пляшки, маркування і навіть реклама регулюються цим документом. Алкогольний напій скотч виготовляється тільки на лікеро-горілчаних заводах на території Шотландії.

Також рекомендуємо прочитати:

 • У виготовленні алкоголю використовують тільки солод і воду, до яких може бути додано цільне зерно інших злакових культур. В процесі виготовлення напою зерна обробляють і перетворюють в однорідну масу. Для субстрату, здатного до бродіння, використовують тільки ендогенні ензими. Ферментація відбувається тільки з дріжджами. Рівень концентрації спирту по завершенні дистиляції повинен бути не менше 95%.
 • Для «дозрівання» скотча призначений регламентований акцизний склад у Шотландії. Напій зберігається не менше 3-х років в дубових бочках, об’ємом до 700 л.
 • Відмінність шотландського скотча від інших видів, технологія виробництва шотландського віскі, популярні маркиУ шотландського віскі повинно спостерігатися збереження кольору, аромату і смаку компонентів, з яких він був виготовлений.
 • У шотландському скотчі, не рахуючи води і цукрового колеру E150, не повинно бути яких-небудь додаткових речовин.
 • Вміст спирту в готовому напої повинна становити не менше 40%.
 • Шотландський скотч буває декількох видів:

  • Malt – 100% складу на ячменном солоді.
  • Single Malt – односолодове шотландське віскі, вироблене і розлите на одному заводі. Вважається найпопулярнішим видом.
  • Pure Malt – в одному складі присутні кілька односолодових марок скотчу, які виготовляють різні винокурні. Суміш витримують у загальній бочці.
  • Single Cask Malt – суміш з многосолодовых видів скотча, яка дозріває в одній бочці.
  • Blend – таке віскі являє собою комбінацію різних солодових і зернових сортів, які беруться в різних пропорціях.
  • Grain – для виробництва дорогого віскі беруть чистий пшеничний спирт з високою якістю.
  • Single Grain – чистий однозерновой скотч з більш низькою категорією.
  • Pure Grain – суміш декількох сортів зернових, виготовлених різними винокурнями.
  • Grain Single Barrel – комбінація зернових спиртів, созреваемых в одній бочці не менше півроку.

  Читайте також: Віскі з Колою: як приготувати коктейль?

  Чим відрізняється скотч від віскі

  Відмінність шотландського скотча від інших видів, технологія виробництва шотландського віскі, популярні марки

  Сьогодні віскі виробляють не тільки в Шотландії, але і в інших країнах Великобританії. Навіть США, Канада, Японія та Франція масово виробляють цей напій. Кожен виробник використовує свою технологію виробництва і сировину.

  Багато любителів віскі хочуть спробувати саме шотландський напій. На пляшці зі скотчем має бути напис «Scotch Whisky». Будь-яке інше віскі має таке написання – «Whiskey».

  Американську продукцію знають під назвою «Bourbon»; винятком виступає «Jack daniel’s», хоча він є класичним кукурудзяним бурбоном.

  Канадські продукти теж виготовляються з кукурудзи. Напої носять назву «Canadian Whiskey».

  Однією з головних особливостей скотча є димна нотка в запаху. Причина її появи криється в технології виробництва напою. Сусло одержують з соложеного ячменю, сушеного димом, який утворюється від тліючих торф’яних пластів. Димний відтінок запаху присутній у всьому острівній віскі. Деякі винокурні додають торф букову стружку. Щоб у букеті торф’яного віскі спостерігалася нотка морського бризу, торф змішують з висушеними морськими водоростями.

  Ще однією відмінністю скотча від інших видів віскі є його дозрівання в дубових бочках, у яких до цього зберігався херес. Саме через іспанського крепленного білого вина скотч володіє неповторним виноградним смаком. Аромат і смак з фруктовими нотками досягається із застосуванням бочок, виготовлених з американського білого дуба, в яких наполягали бурбон.

  Технологія виробництва скотча

  Шотландці трепетно ставляться до охорони рецептури і самого виробництва національного напою. Протягом багатьох століть технологія виготовлення зазнала мало змін: коли досягається досконале якість напою, виробники припиняють експериментувати.

  Процес виготовлення шотландського солодового скотчу займає багато часу. Кожен етап відточена до дрібниць і полягає в наступних діях:

 • Відмінність шотландського скотча від інших видів, технологія виробництва шотландського віскі, популярні маркиЯчмінь сортують, промивають і просушують. Щоб проростити зерна, їх замочують на 7-10 днів.
 • Сушку отриманого солоду роблять із застосуванням дим від тліючого торфу.
 • Для виготовлення сусла проводять подрібнення просушеного солоду і замочування його протягом 12 годин.
 • В сусло додають дріжджі, що ведуть до процесу бродіння, який повинен проходити при температурі +35-37 градусів не менше двох днів.
 • Перегонку забродженого сировини здійснюють на винокурні в перегінних кубах. Перегонка зазвичай відбувається 2 рази; тільки деякі виробники роблять її 3 рази.
 • Потім скотч залишають дозрівати. За кілька років витримки напій набуває характерний бурштиновий відтінок і аромат.
 • Останній етап полягає у фільтрації скотчу та його розлив.
 • Читайте також: З чого роблять віскі? Технологія його виробництва

  Марки шотландського віскі

  Сьогодні на ринку представлено 148 марок шотландського віскі, які ще поділяються на кілька видів. У Росії можна знайти тільки односолодовые або купажовані сорту.

  Популярні марки шотландського віскі:

  • Jonnie Walker – самий відомий скотч у світі, який має 5 лейблів: Red Label – суміш з 35 сортів на основі ячменю, Black Label – комбінація 40 односолодових сортів, Golden Label – з 15 цінних сортів ячменю і зерна, Blue Label – рідкісний купаж з випуском лімітованих партій, Platinum Label – новий вид купажу з засекреченим складом.
  • Chivas Regal – люксовий сорт, який займає лідируюче місце у своїй категорії. Купаж виготовляють на основі солодового скотчу трьох видів з різним терміном витримки.
  • Scotch Whisky Glenlivet – чудова марка односолодового скотчу, який дозріває протягом 12-25 років.
  • Famous Grouse – є самої продаваної маркою в Шотландії. Для виробництва використовують солодові сорти двох винокурень.
  • White Horse – марка є однією з найпопулярніших у Росії, Японії, Бразилії та США. Для купажного віскі застосовуються більш 20 зернових та солодових спиртів.

  Найвідомішими і цінними марками вважаються:

  • Ballantine’s – має титул «Бездоганний смак» і знаходиться на третьому місці по продажах на світовому ринку.
  • Cutty Sark – сорт з самим світлим відтінком і оригінальним смаком. Відрізняється низькою ціною.
  • Dewar’s White Label – скотч нагороджений Королівським патентом і безліч міжнародних нагород.
  • Glenfiddich – односолодовий сорт елітного класу з витримкою 40 років.

  Який віскі краще – ірландська або шотландська

  Відмінність шотландського скотча від інших видів, технологія виробництва шотландського віскі, популярні маркиІрландський варіант віскі теж відомий багатою історією. Багато сорти мають заслужені міжнародні нагороди. Різноманітність смаків сприяє великій кількості шанувальників цього напою.

  Читайте також: Віскі Джемісон: історія ірландського віскі Jameson

  Віскі ірландських виробників відрізняється від шотландського скотчу триразової дистиляцією. Різні смакові відчуття і запахи ірландських видів для деяких людей можуть здатися краще шотландських.

  Багато хто задається питанням, який з цих двох видів віскі є кращим. Якщо судити за смаком, то тут думки розходяться з-за індивідуальних переваг. Проте є деякі нюанси, які можна вважати перевагами перед ірландськими продуктами:

  • У Шотландії є велика кількість винокурень; в Ірландії знаходиться всього три повноцінних заводу.
  • Шотландці роблять більше видів і сортів віскі, ніж ірландці.
  • В ірландських напоях відсутня димок, характерний для традиційного скотча.
  • З-за триразової перегонки алкоголь з Ірландії виходить менш ароматним, ніж шотландський скотч.

  Як правильно пити віскі

  Відмінність шотландського скотча від інших видів, технологія виробництва шотландського віскі, популярні маркиЯкісні алкогольні напої нічим не рекомендують розбавляти їх самодостатності. Виключаються і різні закуски: вони можуть заглушити специфічний смакової і ароматний букет віскі.

  Якщо ви прийдете в клуб, бар чи ресторан, то при замовленні віскі вам принесуть напій у роксе — циліндричному склянці з товстим дном. Правильна дегустація передбачає використання келихів тюльпаноподібних форм. Досвідчені шанувальники віскі запевняють, що відчути всі ноти аромату та смаку напою можна тільки з допомогою цих келихів.

  Багато шанувальників віскі краще охолоджувати напій перед вживанням, додаючи в склянку кубики льоду. Але тут необхідно враховувати той факт, що розведення алкоголю холодною водою веде до втрати неповторності смаку, а також до «закриття» аромату і ризику не вловити смак. Тому не слід чекати остаточного розчинення льоду.

  Нещодавно придбали популярність камені для віскі. Камені спочатку охолоджують у холодильнику, а потім поміщають у склянку. Такий аксесуар дозволяє охолодити напій, не розбавляючи його і зберігаючи неповторний аромат і унікальний смак віскі.

  Для першої дегустації рекомендують використовувати м’які сорти з низьким вмістом спирту. Ємність для напою повинна бути чистою. Наповнений келих необхідно акуратно пообертати, щоб рідина не вихлюпувалася, а тільки потрапляла на стінки скла. Після декількох рухів можна поспостерігати, як залишки віскі стікають на дно: густі і маслянисті сорти стікають по стінках повільніше, ніж легкі.

  Потім склянку підносять до носа, але не дуже близько, щоб при вдиху через ніс і рот спирт не заглушив кращі якості напою. Віскі п’ють невеликими ковтками. З кожним наступним обертанням смак і запах напою будуть трохи змінюватися, що дозволить відчути всі ноти букетів.