Вірменський коньяк Історія вірменського коньяку: вчора і сьогодні Справжній коньяк та його фортеця

Вірменський коньяк Історія вірменського коньяку: вчора і сьогодні Справжній коньяк та його фортецяСвоїми коренями вірменський коньяк йде в стародавні часи Ноя, саме тоді один з біблійних патріархів засіяв насіння винограду біля підніжжя гори Арарат.

Етимологічно слово коньяк бере свій початок від французького cognac і означає міцний алкогольний напій, вироблений з специфічним сортам винограду і не менш специфічної технології у французькому регіоні Шаранта.

Походження бренду «Вірменський Коньяк»

Проте, в свій час, Борис Єльцин відвідував Францію і отримав дозвіл на використання марки «коньяк» для всіх країн колишнього СРСР. Всі ми знаємо любов Бориса Миколайовича до міцних напоїв. Але тут, можна сказати, що Єльцин або сильно любив коньяк або французи навмисно дозволили використовувати бренд в назвах.

Також рекомендуємо прочитати:

Цікавий факт, що у провадженні цього вірменського коньяку особливо все — від початку і до кінця. Ви знали, наприклад, що дубові бочки, в яких зберігається напій, роблять з особливого сорту дуба? Більш того, в коньячних льохах спеціально розводять павуків так, як ті обволікають бочки павутиною, що дає захист від комах шкідників.

Вірменський коньяк Історія вірменського коньяку: вчора і сьогодні Справжній коньяк та його фортецяСвоїми коренями вірменський йде в стародавні біблійні часи, після всесвітнього потопу Ной висадився біля гори Арарат і засіяв насіння винограду. З тих пір вірмени варили неймовірний напій, який испивал, згідно з легендою, сам римський імператор Нерон.

Сучасна ж історія вірменського напою богів бере свої витоки з 1887 року, коли купець Микола Таирян побудував на місці колишньої Эриваньской фортеці перший в Росії коньячний завод. Однак Таиряну не зміг знайти ринки збуту і був змушений продати свій завод Миколі Шутсову.

Компанія «Шустов і сини» модернізувала завод і проводили «агресивну маркетингову політику». У 1900 Шустов відправляє свою продукцію на виставку в Париж. І, звичайно ж, вона перемагає, підвищимо тим самим рейтинг свого продукту в очах західних споживачів. Всього дореволюційна коньячна промисловість Російської імперії налічувала 14 заводів.

Читайте також: Історія коньячного будинку Ремі Мартін.Prime selection

Під час, так само як і після Жовтневої революції історія вірменського коньяку отримує новий виток розвитку подій. Коньячні заводи Вірменії були націоналізовані. Шустовский завод увійшов в трест «Арарат», який об’єднував всю коньячну промисловість СРСР, сам завод Шустова був перейменований в «Єреванський винний комбінат». Саме там аж до 1990-х проводився розлив знаменитих на весь світ вірменських коньяків: ординарних (трьох-, чотирьох – і п’ятирічних) і марочних коньяків («Добірний», «Ювілейний», «Вірменія», «Двін», «Єреван», «Святковий», «Наірі» і «Ахтамар» та інших марок).

Після розпаду СРСР пішла приватизація різної промисловості по всій країні. Винятком не стала і коньячна промисловість. Приватизація, укупі з економічними причинами, спричинила за собою занепад індустрії у Вірменії. Коньячні заводи переходили з рук у руки, зміна власників породжувала розвали заводів.

Сьогодні у Вірменії кілька великих заводів:

 • Вірменський коньячний завод «Ной»;
 • Прощянский коньячний завод;
 • Октемберянский коньячний завод;
 • Єреванський коньячний завод «АрАрАт».

Етапи виробництва

 • Вирощування потрібних сортів винограду;
 • Збір виноградного врожаю;
 • Вірменський коньяк Історія вірменського коньяку: вчора і сьогодні Справжній коньяк та його фортецяПереробка винограду на виноградний сік;
 • Виноробний процес. Тобто переробка винограду на вино допомогою бродіння;
 • Перегонка отриманого вина в два рази. Другий раз необхідний для виділення високоякісних коньячних спиртів;
 • Перша витримка спирту в дубовій бочці;
 • Друга витримка спирту в дубовій бочці. На цьому етапі продукцію зберігають потрібну кількість років;
 • Змішування різних коньячних спиртів і додавання води для одержання потрібної фортеці;
 • Розлив готовий продукт по тарам.

Види і марки вірменського коньяку

Всі вірменські вироби поділяються на три типи:

 • марочні;
 • ординарні;
 • колекційні.

Читайте також: Маски для волосся з коньяком – найбільш ефективні рецепти для зростання

Різниця полягає у способі виробництва й витримки, в тому числі враховуючи тару витримки, наприклад, у дубовому або емальованих резервуарах, років виробу.

Особливістю ординарного є витримка не менше трьох років. Власне, градація так і йде: трирічний, чотирирічний, п’ятирічний. Відзначимо, що якщо ординарний маркується зірками, то кількість зірок відповідає років витримки. Ординарний — це хороший вірменський коньяк, класика смаку, вірменський стандарт якості, якщо завгодно.

А ось марочні вироби у Вірменії вже готують з спиртів, витримка яких становить не менше шести років. Це вже елітний напій і найкращий вірменський коньяк і вельми популярний.

Колекційні вироби з Вірменії являють собою специфічну продукцію. Разом з тим колекційні напої неймовірно дороги і робляться з коньячних спиртів марочних і не націлені на масове виробництво. Колекційний — це, безумовно, найкращий вірменський коньяк. Грубо кажучи, різниця у марочному і колекційному виробі — час витримки. Так, на заводі «Ной» є резервуари з коньяком витримкою від п’ятдесяти років. Максимальна ж витримка напою становить до 80 років, але верхнього стелі витримки немає.

Вірменський коньяк Історія вірменського коньяку: вчора і сьогодні Справжній коньяк та його фортецяЯскравим прикладом марочного може послужити коньяк «Вершина Вірменії». Володіє терпким смаком, специфічним ароматом і легким присмаком. Смак напою специфічний саме за це його і люблять.

До речі, про ароматі справжній вірменський напій володіє неповторним і, головне, дуже сильним ароматом у цьому, до речі, і є головна відмінність вірменської продукції від коньяків, вироблених у Франції. Французи люблять витончені аромати, в яких можна розібрати різні відтінки смаку.

Чи є відмінність вірменського виробу від вірменського бренді? Звичайно, є негласне правило: «коньяк роблять тільки бренді, але не всяке бренді є коньяк».

Читайте також: Коньяк “Арарат” – історія шедевра Єреванського заводу

Який вірменський коньяк краще?

Відповіді на це питання немає. Вище ми порушували це питання. Тут дуже багато умов, кожне з яких буде носити індивідуальний характер під вас. Наприклад, розглянемо фортеця. Градус продукції варіюється від 40 до 42%, здавалося б, різниця невелика. Але що віддасте перевагу саме ви? А може дорожнеча і витримка бути показниками якості? Теж немає. Не можна з повною впевненістю сказати, що чим дорожче напій, тим він краще. Як раз в цьому випадку спрацьовує правило, що тим дешевше, тим гірше. Так, якщо ціна готового продукту менше двохсот рублів за півлітра, то перед вами неякісний продукт. Тому запам’ятаєте для себе — на коньяку не економлять, але і гнатися за дорогим вірменським коньяком не варто.

Вірменський коньяк Історія вірменського коньяку: вчора і сьогодні Справжній коньяк та його фортецяЗвичайно, якщо ви можете дозволити собі насолоджуватися колекційними виробами, то питання ціни набуває зовсім інший характер. Але для вас багато і так ясно.

Звертайте увагу і на вміст пляшки. Особливу увагу приділіть кольору і прозорості. Дуже важливо розуміти, що ніякого осаду в тарі бути не повинно. Колір напою коричневий — це пов’язано з тим, що при початковій підготовці спирту з винограду його колір білий, а після витримки в дубових бочках він набуває коричневий відтінок.

Щодо витримки зазначимо, що винний закон «чим більше витримка, тим краще» неприйнятний по відношенню до коньяку. Такий закон можна застосувати стосовно вірменського бренді. Справа у смаку часто коньячне виріб більшої витримки має більш грубим смаком, що, безсумнівно, не кожному підійде. Тут можна порадити лише експериментувати. Одне можна сказати з повною впевненістю — кожен поціновувач алкоголю знайде собі до смаку напій, виготовлений з винограду, збільшеного біля гори Арарат.