Грибівництво – розвивається і затребувана галузь, завдяки якій можна налагодити вирощування не лише «благородних» білих грибів, але також дуже корисних і смачних печериць.

Промислове розведення грибів з кожним роком стає все більш популярним, і до традиційних культур у грибівництві відносяться печериці

Особливості вирощування печериць в промислових масштабах

Промислове розведення грибів з кожним роком стає все більш популярним, і до традиційних культур у грибівництві відносяться печериці. На сьогоднішній день таке виробництво в нашій країні базується на розроблених технологіях і вже впроваджених процесах.

Як показує практика сучасного грибівництва, вирощувати плодові тіла цього виду можна різними способами, але кращою в промислових масштабах є голландська технологія. Особлива увага приділяється організації простору, а приміщення обов’язково повинно відповідати всім вимогам.

Як вирощувати печериці будинку (відео)

Рентабельність вирощування печериць на продаж

До найбільш рентабельним видами сільськогосподарського бізнесу відноситься розведення невибагливих і здатних на цілорічне плодоношення печериць. Потрібно відзначити, що стартові вкладення в цьому випадку будуть мінімальними. Переваги вирощування плодових тіл на продаж представлені:

 • швидкою окупністю;
 • високою врожайністю;
 • постійним, цілорічним доходом;
 • можливістю отримання прибутку не тільки за містом, але і в міських умовах;
 • нескладною системою ведення господарства;
 • можливістю використовувати спрощену систему оподаткування;
 • доступність вихідної сировини;
 • простоту пошуку каналів збуту.

Міні-ферма може бути організована в погребі і господарській будівлі. Плодові тіла цілком можна виростити в підвалі житлового будинку, де встановлюються стелажі. До недоліків відноситься необхідність використовувати ручну працю, так як автоматизація процесу передбачає придбання дорогого устаткування.

Міні-ферма може бути організована в погребі і господарській будівлі

З чого почати вирощування печериць в домашніх умовах

Культивування грибів у домашніх умовах є досить трудомістким процесом. Плодові тіла активно ростуть і правильно розвиваються, якщо їм забезпечений грамотний і повноцінний догляд, що включає в себе полив і підгодівлю, оптимальну вологість і комфортний температурний режим. Крім цього, необхідно грамотно підійти до питання вибору та придбання міцелію, а також поживного субстрату.

Також рекомендуємо прочитати:Чим корисні і небезпечні гриби грузді для організму людини
Час і правила збору груздів та інших їстівних грибів
Найкращі грибні місця Волгоградської та інших областей Росії
Де і які гриби можна збирати: календар збору їстівних видів
Читайте також: Секрети приготування різноманітних салатів з маринованими опеньками

Вибір і придбання міцелію

Грамотно вибрати і придбати дійсно якісний, здоровий і продуктивний посадковий матеріал досить складно, тому доцільно дотримуватися наступних рекомендацій:

 • зерновий стерильний міцелій, представлений грибницею на відвареному зерні. Такий зернової культури, перед засівом міцелію, потрібна попередня пастеризація. Краще всього використовувати зерно жита, забезпечує грибниці на початковому етапі достатня і оптимальне харчування. Зерновий міцелій реалізується розфасованим в пластикових пакетах, оснащених спеціальним газообменным фільтром. При виборі потрібно звернути увагу на рівномірне розростання і наявність інтенсивного грибного запаху;
 • компостний міцелій являє собою спеціальну компостну масу, на якій росли плодові тіла, тобто є носієм грибниці.

Наявність навіть невеликого позеленіння на поверхні міцелію говорить про присутність патогенів – цвілевих грибів, а кислуватий запах є свідченням зараження бактеріозом. В умовах кімнатної температури, всередині закритої упаковки, зерновий міцелій здатний зберігатися кілька тижнів, а на полиці холодильника – до трьох місяців.

Зерновий стерильний міцелій, представлений грибницею на відвареному зерні

Як приготувати компост

Компостна маса виготовляється пошарово. Спочатку розкладається 100 кг змоченою у воді соломи, яка посипається порошкоподібної сумішшю на основі 2 кг суперфосфату, 5 кг крейди, 8 кг гіпсу і 5 кг карбаміду. Потім укладається 100 кг гною, який теж посипається порошком. Після укладання чотирьох шарів висота отриманого штабеля повинна становити приблизно півтора метра.

Виготовлення стелажів для вирощування печериць у підвалі

Стелажна система може бути готовою, заводського виробництва або виготовлена самостійно, з використанням металу, пластику або деревини. Слід пам’ятати, що дерев’яні конструкції попередньо повинні бути ретельно оброблені спеціальними антисептиками. Багатоярусні стелажні системи дозволяють вирішити проблему нестачі вільної площі в приміщенні для вирощування.

Як виростити міцелій печериць в домашніх умовах (відео)

Оптимальні умови для вирощування печериць в домашніх умовах

Повний цикл визрівання плодових тіл грибів триває приблизно дванадцять тижнів, але приблизно половину терміну займає приготування компостної маси, а другу – зростання і збирання врожаю. На продуктивність впливає створення оптимальних умов та комфортного мікроклімату в приміщенні для вирощування.

Температура в підвалі

Культури для рясного плодоношення потрібно наступний температурний режим:

 • на стадії висаджування грибниці температура ґрунту – 19°С ±2°С;
 • на стадії висаджування грибниці температура повітря – 16°С ±2°С;
 • на стадії проростання міцелію температура ґрунту – 12°С;
 • на стадії проростання міцелію температура повітря – близько 7°С;
 • на стадії плодоношення температура ґрунту – 16°С ±2°С;
 • на стадії плодоношення температура повітря 13°С ±2°С.

Слід пам’ятати, що навіть при короткочасному підвищенні температури поживного субстрату до 21°С, відбувається утворення тонкої і довгою ніжки, а температура повітря нижче 10°С викликає уповільнення росту і розвитку плодових тел.

Повний цикл визрівання плодових тіл грибів триває приблизно дванадцять тижнів

Вологість

В атмосфері, перенасиченої водою, печериці загнивають. Рівень вологості поживного субстрату в 50-55% сприяє розвитку нитчатого міцелію без утворення плодових тіл, а при температурі вище 70% формування міцелію відсутня повністю. Органічні субстрати добре розігріваються при вологості 70-75% води, після чого кількість вологи знижується до 50-55%. Такі показники прийнято вважати оптимальними. При надлишковій вологості субстрату плодові тіла ростуть і розвиваються дуже погано.

Читайте також: Рецепти приготування жульєна з печерицями

Вимоги до освітлення

Освітлювальні системи з маркуванням ЛДЦ і ЛТБЦ відрізняються більш багатим світлом у своєму спектрі, і дуже добре підходять для розвитку грибниці. Але ідеально підходять для установки лампи РДЛ і ДРЛФ, випромінюють червоно-синій світловий спектр, повністю відповідний природному освітленню. Також існують спеціальні фитолампы, які працюють в синьо-червоному випромінюванні.

Освітлювальні системи з маркуванням ЛДЦ і ЛТБЦ відрізняються більш багатим світлом у своєму спектрі, і дуже добре підходять для розвитку грибниці

Вентиляція приміщення

Після закладки субстрату кількість вуглекислого газу в недостатньо вентильованому просторі становить 0,6-0,8%. Ріст міцелію затримують аміак і вуглекислий газ, а також занадто тепле і вологе повітря. Вкрай важливо видаляти вуглекислий газ, а також забезпечувати поживний субстрат достатньою кількістю кисню. Приміщення для культивування грибів потрібно забезпечити гарної природної або штучної вентиляційною системою.

Оптимальні розміри приміщення

Розміри приміщення для культивування принципового значення не мають, але, на невеликій площі можна розміститися меншу кількість стелажів, грибних блоків або контейнерів. Як правило, на квадратному метрі вільного простору розміщується не більше 200 кг субстрату для вирощування. У приміщенні встановлюються ящики розміром 100х50 см або 120х60 см з висотою 20-25 див.

Приміщення для культивування грибів потрібно забезпечити гарної природної або штучної вентиляційною системою

Технологія вирощування печериць в домашніх умовах

При самостійному культивування в домашніх умовах потрібно правильно підготувати живильний субстрат, сформувати компостні гряди, посіяти грибницю і забезпечити якісний догляд за міцелієм.

Підготовка субстрату

Краще всього використовувати вже готові солом’яно-гнойові субстрати, які присмачуються спеціальними порошковидными поживними речовинами. Спочатку солома замочується у протягом двох діб, після чого підмішується гній, і дається тиждень на ферментацію, в процесі якої час від часу здійснюється перемішування живильної маси. Гобтіровка або нанесення покривного шару, виконується сумішшю на основі п’яти частин торфу, чотирьох частин знезараженої грунту і однієї крейди.

Формування гряд компостних

При формуванні компостних гряд потрібно пам’ятати, що субстрат не можна укладати безпосередньо на відкритий грунт, тому в якості підстилки допускається застосовувати щільну плівку з поліетилену або руберойд. Якщо обладнується пристінна шампиньонница, то вона повинна розташовуватися виключно з північного боку будівлі.

Проте оптимальним є культивування грибів у підвальних приміщеннях або льохах, а також спеціально обладнаних природних печерах.

Краще всього використовувати вже готові солом’яно-гнойові субстрати, які присмачуються спеціальними порошковидными поживними речовинами

Посадка міцелію печериць

Грибниця або міцелій висаджується при температурі ґрунту на рівні 25-27°С. На один квадратний метр площі шампіньйонниці має висаджуватися приблизно 250 г стерильного міцелію, який розділяється на невеликі шматочки вагою по 15-20 р. Стандартне висаджування проводиться в шаховому порядку, з дотриманням відстані у чверть метра.

Читайте також: Час і правила збору груздів та інших їстівних грибів

Особливості догляду за грибницею

Правильний догляд за печерицями передбачає грамотне регулювання температурного режиму і рівня вологості на різних стадіях розвитку плодових тел. На стадії активного плодоношення, в процесі зрошувальних заходів, печериці повинні підгодовуватися 0,5% розчином азотовмісних добрив, з витратою з розрахунку півтора літра поживного складу на кожен квадратний метр шампіньйонниці. Поливати шампиньонницу потрібно один раз на 2-5 днів, витрачаючи приблизно 1,5-2,5 л на квадратний метр.

На один квадратний метр площі шампіньйонниці має висаджуватися приблизно 250 г стерильного міцелію

Плодоношення і збір врожаю

У плодоношення печериці набирають приблизно через два чи три тижні, а продуктивність зберігається протягом півроку, після чого необхідно оновити гряди. Процес розвитку плодових тіл займає десять днів, але збір врожаю потрібно здійснювати щодня або через день.

Збір виконується до настання біологічної зрілості. Капелюшок повинна бути округлою і нерозкритою, а пластинки прикриті плівкою. Плодові тіла часто формуються гніздами, тому при збиранні їх потрібно обережно викручувати, присипаючи з’явилися ямки зволоженим грунтом.

Можливі проблеми при вирощуванні печериць у підвалі

Як правило, проблеми при культивуванні грибів виникають тільки у грибівників-початківців, при порушенні технології вирощування та недотримання правил догляду за шампиньонницей.

Відсутність росту грибниці в субстраті

Міцелій гальмує в рості і розвитку, як правило, при надмірному перезволоження субстрату, або ураженні субстрату ногохвостками. Потрібно уважно оглянути живильний субстрат, а також знизити частоту зрошувальних заходів.

Збір печериць виконується до настання біологічної зрілості

Проростання інших грибів

Причина полягає в поганій термічній обробці субстрату, неправильної його підготовці до засіву грибницею, а також у застосуванні недостатньо якісного міцелію. Виявлені сторонні гриби потрібно періодично видаляти.

Утворення плодових тіл з розширенням на ніжці

Поява в процесі плодоношення молодих грибів, що мають розпухлу ногу і не повністю розвинену капелюшок, а також освіта практично повністю безформних плодові тіл є результатом зараження міцелію вертицильозом.

Плями на поверхні поживного субстрату

Поява на субстраті зелених, оливкових, жовтуватих або чорних плям, які розвиваються на поверхні субстрату або обплітають плодові тіла та мають зовнішній вид паутіністий нальоту, може свідчити про зараження пліснявими грибами. Як правило, цвіль утворюється в результаті неякісного або недостатнього процесу термічної обробки, а також при використанні низькоякісного посівного міцелію.

Як заробити на гриби в домашніх умовах в промислових масштабах (відео)

Цвілеві гриби особливо активно розвиваються при досить високому температурному режимі, тому дуже важливо точно дотримуватися санітарно-гігієнічні норми і виконувати дуже якісну підготовку поживного субстрату. В умовах сильного розвитку цвілі, компост потрібно очистити, видаляючи грудки субстрату з цвіллю і замінюючи їх продезінфікованої посадкової масою.