Зміст

 • Самогонні апарати, їх види та особливості
 • Додаткові аксесуари для самогоноваріння
 • Ємності для зброджування
 • Для чого потрібна царга?

З появи першого алкогольного напою пройшло багато часу, змінювалися технології його виготовлення, а також використовуються апарати. Всі ці пристрої мали загальну схему, але відрізнялися деталями, які надавали певну «родзинку» напою.

Самим популярним і відомим народним алкогольним напоєм є самогон. Ще з дитинства можна згадати як наші батьки і діди, робили цей напій, ставлячи на вогонь немислимі апарати. І багато задаються питанням, а як виглядає сучасний самогонний апарат? Чи відрізняється він по своїй конструкції від старих моделей? Про це розповідається у даній статті.

Самогонні апарати, їх види та особливості

Чим вище стає вартість алкоголю, тим більше різновидів самогонних апаратів з’являється у продажу. Незважаючи на їх, здавалося б, різноманітність, існує два прототипи сучасних моделей.

 • апарат серії Могорич;
 • апарат добрий жар люкс.

Варто виділити основні параметри, які відрізняють обладнання для самогоноваріння:

 • Спосіб охолодження.
 • Тут розрізняються проточні та непроточні дистилятори. У першому випадку охолодження пари відбувається шляхом безперервного надходження води в охолоджувач через спеціальний шланг. У другому випадку змійовик знаходиться в ємності з холодною водою, яку періодично поновлюють.

  Який спосіб краще – вирішувати вам, все залежить від побутових умов, у яких буде відбуватися виготовлення алкоголю. Найвідоміші моделі з непроточних – раніше згадані самогонний апарат Могорич Сільський і Добрий жар Дачний. Інші різновиди представляють проточний тип.

 • Спосіб нагріву.
 • Можна знайти обладнання з ТЕНами і без них. Апарати з ТЕНами використовуються частіше в приміщеннях де немає іншого пристрою для нагріву браги. Вони, як правило, дорожче. Моделі, які не обладнані ТЕНом, можна використовувати на газовій, електричній або індукційний плиті.

  Найбільш популярні моделі з нагрівальним елементом – Могорич ТТ, Технолоджі і його модифікації. Всі інші різновиди поставляються без ТЕНа.

 • Яке обладнання (плита) використовується для нагріву.
 • З появою індукційних поверхонь для приготування їжі, з’явилися моделі самогонних апаратів, призначені саме для таких плит. Такі як: Апарат Добрий Жар, Термосфера, Добровары і Домовичок.

 • Який напій виходить на виході.
 • Для виготовлення таких напоїв, як самогон, коньяк, чача, кальвадос, віскі, бренді, текіла і т. п. використовуються дистилятори. Виготовляючи горілку, спирт, абсент, різні настоянки і т. п. застосовують ректифікаційні колони. Деякі апарати можна доопрацювати шляхом встановлення додаткового обладнання, що дасть можливість використовувати його в режимі і дистилятора і ректификатора. Найчастіше це спеціальні заглушки або царги.

  Існують ректифікаційні колони і універсальні системи ГринАлко, з допомогою яких можна отримувати будь-алкогольний продукт.

 • Апарати з сухопарником і без нього.
 • Сухопарник – додаткове обладнання, яке дає більш глибоку

  Сухопарник

  очищення напою від сивушних масел і захищає від бризок браги. Найчастіше використовується для ароматизації самогону різними добавками.

  В різних модифікаціях можна знайти спеціальні крани для того, щоб зливати відстій, а також апарати, обладнані двома або трьома сухопарниками.

  Всі моделі, представлені зараз на ринку, виробляються з установкою сухопарника, за винятком апарату Могорич Економ, який дешевше своїх аналогів.

 • Метал, з якого виготовлений апарат.
 • Найчастіше це мідь або нержавіюча сталь. Мідні вироби володіють наступними властивостями:

  • поглинають і нейтралізують оксид сірки;
  • усувають неприємний запах, який можливий при перегонці самогону з яблук;
  • покриваються нальотом після декількох використань. Це можна усунути шляхом очищення за допомогою соди або звичайного йоржика;
  • мідь – метал м’які і може деформуватися або пошкоджуватися від необережного використання, на це варто звернути увагу.

  Апарати з міді відомі дуже давно, виробники елітних сортів коньяку використовують апарати саме з цього металу.

  Моделі з нержавіючої стали виготовляти не так давно. Прогрес в галузі металургії дозволив розробити сорти нержавійки придатні для використання в харчовій промисловості, також цей метал став цілком доступний пересічному споживачеві.

  Нержавіюча сталь не вступає в реакції зі спиртом та іншими харчовими продуктами, що не надає ніякого стороннього присмаку готовому продукту. А також сталь – це міцний і довговічний матеріал.

  Додаткові аксесуари для самогоноваріння

  При виготовленні алкоголю будинку, крім самого апарата обов’язково знадобляться й інші товари для самогоноваріння. У більшості випадків це пристосування для з’єднання різних деталей дистилятора між собою або покращення функціональних властивостей апарату. Часто використовуються наступні аксесуари для самогоноваріння:

  • Дефлегматор – це прилад відокремлює пари основного речовини від домішок, які киплять при більш високій температурі. При самогоноварении це

   Дефлегматор або змійовик

   сивушні масла. Працює дефлегматор ґрунтуючись на принципі розподілу температури по всій висоті. Таким чином, температура в нижній частині приладу буде вище ніж у верхній його половині. Стандартно нагорі підтримується температура 78 градусів (температура кипіння етилового спирту). Тому пари сивушних масел і інших речовин залишаються внизу і випливають назад у випарник.

  • Термометр. Їх знадобиться два: один звичайний, а другий повинен бути зі шкалою до 120 градусів, який буде необхідний в процесі перегонки.
  • Ареометр (спиртометр) – прилад для визначення міцності напою або процентного вмісту алкоголю.
  • Трубки, пробки і прокладки для ущільнення. Вони бувають необхідні для з’єднання різних частин апарат або виконання відвідний функції.
  • Ємності для приготування браги.

  Важливо використовувати аксесуари, які виконані з нержавіючої сталі, скла, спеціальної промислової гуми або харчового пластику, щоб уникнути попадання токсинів або інших шкідливих речовин в готовий продукт.

  Ємності для зброджування

  Чи не одним із найважливіших факторів при виготовленні браги для самогоноваріння є вибір ємності в якому вона буде приготовлена. Якість матеріалу, з якого ця тара буде виготовлена, може вплинути на смак готового напою.

  Для самогоноваріння можна використовувати не всякі ємності. Здавна використовували дубовий бочонок, який насичував алкоголь особливим ароматом. Сучасним вибором посуду може стати скляна пляшка, емальований або алюмінієвий бак, або пластмасова тара, на якій буде вказано, що виріб має бути зроблено спеціально для харчових продуктів. Використання мідної або залізної ємності неприпустимо.

  Головна вимога до посуді – це її обсяг. Вона повинна бути досить місткий, щоб забезпечити правильний процес бродіння і вмістити достатню кількість сировини. Ємності повинні щільно закриватися за допомогою кришки, яка захистить брагу від попадання всередину кисню. Також пробка повинна бути оснащена спеціальним отвором, через який будуть виходити бульбашки вуглекислого газу.

  Для чого потрібна царга?

  Самогонний апарат, маючи стандартну конфігурацію, на жаль, не може похвалитися бездоганною якістю одержуваного продукту. Справа в тому, що поряд з відділенням спирту від браги, утворюються шкідливі

  Самогонний апарат з вертикальною царгою

  речовини, які необхідно додатково відфільтрувати. Для цього застосовують царги.

  Царга – це пристосування, яке дозволяє збільшити ступінь очищення алкоголю при самогоноварении. Чим вище сама царга, тим нижче стає швидкість ректифікації і збільшується розділова здатність. У результаті виходить більш якісний продукт.

  Так, царги висотою 15-35 см дозволять виготовити самогон високого ступеня очищення спирт-дистилят). Використовуючи царги завдовжки 35-45 см виходить чистий етиловий спирт (спирт-ректифікат).