Все про португальською портвейні: історія створення, фортеця, як правильно пити

Все про португальською портвейні: історія створення, фортеця, як правильно питиЧерез північну частину Португалії протікає річка Дору, на території якої розташовується виноробний район Алту-Дору з історичним статусом і багатою історією, що нараховує дві тисячі років. У 18-му столітті між Англією і Францією почалася торгова війна, що спричинило за собою певні наслідки: імпорт вин з провінції Бордо був заборонений. Для Англії необхідно було терміново знайти заміну французьким напоїв, в результаті чого вони звернули свій погляд до сонячної Португалії, що розташований практично по сусідству.

Тут-то і починається історія появи porto. Договір про торгівлю з англійцями був підписаний, після чого португальці почали активно виробляти вино на експорт. Король Португалії законодавчим чином встановив кордони виноробного регіону, що стало першим подібним випадком в історії. Англійці по достоїнству оцінили місцеві напої, але без технічних проблем не обійшлося — при транспортуванні вино псувалося.

Виробники зметикували, що більш високий градус напою може вирішити цю ситуацію, після чого стали додавати спирт у бочки з вином. Фортеця портвейну спочатку була обумовлена саме цим. Саме так і з’явився кріплений винний напій, який згодом стали називати портвейном португальським або портвейном porto.

Секрети і тонкощі процесу виробництва

Все про португальською портвейні: історія створення, фортеця, як правильно питиТільки обраним доступно таїнство створення кріплених вин Португалії. Починається цей процес з ручного збору винограду в кінці вересня. Традиційно сік з ягід виходив в результаті тисняви у спеціальних чанах, виконаних з каменю, але за 2000 років багато що змінилося, і сьогодні цим в основному займаються машини. Отримане сусло бродить всього пару-трійку днів і цього цілком достатньо для кріпленого вина, так як в подальшому можуть розгубитися солодкість і в’язкість напою. Відразу після бродіння слід процес кріплення, при якому дуже важливо правильно дотримати пропорції і не перевищувати градус, інакше у вина порто зіпсується смак.

Дуже важливо, щоб витримка португальської порто проводилася у бочках з дуба. Термін витримки встановлений законодавчим чином і складає від 3 до 6 років. Протягом перших декількох місяців вино переливають між ємностями для усунення осаду. В залежності від виду портвейну, правила, які стосуються витримки, можуть сильно варіюватися.

Класифікація і види портвейну

Різновидів портвейну Португалії існує кілька. Кожен з видів має свої унікальні особливості, так що на вибір порто можуть вплинути тільки смакові уподобання покупця.

 • Все про португальською портвейні: історія створення, фортеця, як правильно питиПортвейн Рубі. Порівняно з іншими видами порто, його технологія виробництва найбільш проста. Для приготування використовують виноград кількох сортів, після чого витримують три роки. Даний вид напою відрізняється легким, ненав’язливим фруктовим смаком і яскравим червоним, рубіновим кольором. Портвейн рубі відмінно підійде людям, яким більше до душі легкий і ароматний характер вина або сангрії.
 • Портвейн Тоні. Дана категорія включає в себе кріплені вина, які довго витримувались в дубових бочках, внаслідок чого придбали характерний горіховий відтінок. Час витримки даного виду може змінюватись, є лише єдине правило: воно не може бути менше двох років. У смаку тоні відчувається легкий горіховий відтінок. Колір, залежно від витримки, переходить від червоного до коричневого.
 • Витриманий Тоні. Даний вид porto має коричнево-рудим кольором (від червоного залишається все менше) і витримується довгий час (як мінімум шість років). Якщо ви придбали пляшку даного виду, то зможете виявити на етикетці інформацію про конкретну дату бутилювання і витримці. В смаку напою ви виявите деревно-фруктові тони.
 • Колейта. Портвейн Португалії, який виготовляють, взявши за основу виноград з одного врожаю і витриманий в бочці мінімум шість років. Цей вид є, мабуть, самим рідкісним — він становить всього близько одного відсотка від загальної кількості вин, що виробляються на території Алту-Дору.
 • Вінтажний портвейн. Улюблений вид безлічі шанувальників кріплених вин. Процесу витримки напою передує обов’язковий етап його приміщення у спеціальні мідні чани на кілька років. Для нього обов’язково, щоб ягоди належали до одного сорту й були зібрані протягом одного врожаю. Збір ягід здійснюється тільки в ті роки, коли кліматичні умови найбільш прихильні для дозрівання стиглих ягід. Смак може відрізнятися, але незмінним завжди буде глибина і дивовижний аромат.
 • Вінтажний портвейн пізнього розливу (LBV). Ходять легенди, що цей вид вийшов випадково. Для того щоб porto міг називатися вінтажним, він повинен пройти жорстку перевірку спеціальної академії, плюс до всього випускатися в певній кількості, що не перевищує норму, інакше ціни почнуть падати і ареол винятковості ослабне. Одного разу, на суд комісії віддали більше заготовок, ніж зазвичай, і перевірку пройшла лише невелика частина. Залишився виноматеріал (тут важливо зазначити, що він також був найвищої якості) було вирішено залишити в бочках ще на деякий час, після чого розлити по пляшках. LBV відрізняє пряний, солодкий смак і більш демократична ціна, ніж у свого «брата».
 • Білий портвейн (Branco). Цей порто особливо любимо досвідченими гурманами та представниками прекрасної статі. У його виробництві використовуються виключно білі сорти винограду. У смаку часто можна вловити медові і квіткові відтінки. На відміну від червоного порто, розповсюджений не так сильно і зможе здивувати навіть найдосвідченішого любителя кріпленого вина.

Читайте також: Як подавати вино

Популярні марки порто

Портвейн Offley

Все про португальською портвейні: історія створення, фортеця, як правильно питиІсторія порто Offley налічує вже майже 300 років. Почалася вона з того, що один ексцентричний і заповзятливий англійський джентльмен на ім’я Вільям Оффли подумав про те, щоб зайнятися виробництвом спиртний продукції. Він відчував пристрасть до витончених вин і охоче поділяв цю тягу разом з товаришами, часто проводячи разом з ними час за розмовами і розпиванням улюблених напоїв.

Бажання займатися цим бізнесом з’явилася у Вільяма ще в юні роки, але реалізувати її він вирішив, вже будучи досвідченим і заможною людиною. Оффли домігся багато чого в області кріплених вин, і незважаючи на те, що він був англійцем, в першу чергу його вплив і успіх поширилися на території Португалії. Не дивно, адже він вирішив почати бізнес саме тут, в країні, вдачі і менталітет якої багато в чому імпонували йому більше англійських. В даний час портвейн Offley користується великою популярністю серед любителів міцних вин. Найбільше дивує те, що і зараз у виготовленні використовуються рецепти, які лежали в основі напоїв ще в самому початку життя компанії.

Читайте також: Як вибирати білі вина, білі бургундські вина

Порто Quinta do Noval

Дане назва напої отримали на честь маєтку, яке знаходиться в Алту-Дору. Історія цієї марки нараховує вже більше 300 років і бере свій початок в 1715 році. Сім’я Rebello Valente володіла цим маєтком майже сотню років. Ініціатором його передачі родині був маркіз Помбалу, який зіграв ключову роль у розвитку виноробства Португалії. Саме він, будучи прем’єр-міністром, закріпив монополію на виготовлення кріплених вин. Саме в стінах цього маєтку Кинта до Новаль народилася концепція Aged Tawny, при якій на пляшці обов’язково вказується час витримки.

Як пити портвейн правильно

Вибір і підготовка посуду

Все про португальською портвейні: історія створення, фортеця, як правильно питиДля початку слід написати про посуді. У свідомості багатьох людей існує спотворене уявлення про цей напій в силу ряду причин. Мало хто знає, що справжній, благородний портвейн слід пити тільки з спеціальних келихів для того, щоб розкрився його справжній смак і аромат. Більше того — розпивання багатьох дорогих алкогольних напоїв без відповідної посуду втрачає сенс.

Головне завдання келихів для портвейну полягає в тому, щоб розкрити неповторний аромат напою і направити його на потрібні ділянки ротової порожнини. Ємність келихів для порто зазвичай витягнута, а краї трохи звужені. В якості матеріалу найкраще підійдуть кришталь або скло високої якості, так як в цих випадках менше шансів для дефектів. Обсяг може становити від 120 до 140 мл

Читайте також: Рецепти домашнього вина з яблук. Як правильно робити вино

Для того щоб пом’якшити небажаний запах спирту і виділити ноти фруктів, краще вибрати келих форми тюльпана. Наповнювати посуд слід не більше ніж наполовину, в іншому випадку напій не зможе насититися киснем в потрібній мірі. Різних кольорів келиха краще уникати — він повинен бути прозорим, щоб краще пропускати світло.

Також крім придбання посуду, до споживання порто необхідно підготуватися. Перед питтям пляшка обов’язково повинна знаходитися у вертикальному положенні від 2 до 7 днів (в залежності від витримки). Температура червоного портвейну в ідеалі має становити близько 18 градусів, білого — близько 10. Потім порто відкорковують і переливають в графин з допомогою спеціальної лійки. В графині напій насичується киснем 15 хвилин, після чого його можна розливати по келихах.

Як пити порто

Молодий червоний портвейн, так само, як і його білий аналог дуже часто використовують при додаванні в коктейлі і мікси. Але ми вам настійно не рекомендуємо заважати напій з кока-колою, лимонадом або пивними напоями, так як це суперечить будь-яким правилам. Для сумішей краще всього використовувати мінеральну воду без газу, сік лайма або тонік. Також завжди слід враховувати фортеця і немаленький градус портвейну.

Популярні коктейлі

 • Все про португальською портвейні: історія створення, фортеця, як правильно питиПортоник. Цей лонг відрізняється простотою приготування. Потрібно взяти білий порто і додати до нього тонік в рівних співвідношеннях. Перед тим як подавати до столу обов’язково додайте м’яти і прикрасити лимоном.
 • Беррі Сплеш. Несподіване поєднання алкоголю і вибухового смаку ягід припаде до смаку любителям сміливих і яскравих рішень. Для приготування вам знадобиться:
  • 40 мл портвейну порто рубі
  • 20 мл горілки
  • ягоди полуниці, малини та ожини
  • 20 грам цукру
  • Лід

Ретельно перемішайте ягоди ступкою в спеціальному посуді, після чого додайте цукор,горілку і портвейн рубі (ці інгредієнти можна варіювати за смаком, контролювати солодкість і градус), потім ретельно перемішайте і, профільтрувавши, вилийте в склянку, в якому будете подавати. Прикрасити м’ятою і ягодами, здивувавши гостей яскравим червоним коктейлем.

З чим п’ють портвейн

Все про португальською портвейні: історія створення, фортеця, як правильно питиПоговоримо про поєднанні з продуктами. Вино, портвейн — це ті напої, які стають невід’ємними елементами трапези. Солодкий портвейн відмінно підійде до десертному столу. Багато любителя портвейну Португалії споживають його разом з десертами з фруктів, шоколадом, ароматними цукатами. Якщо ж в напої міститься менша кількість цукру, його можна спожити разом з сирами, але крайньої важливо, щоб вони мали насичений і ненав’язливий смак. Білий портвейн з великою кількістю цукру може чудово поєднуватися з фуа-гра.