Холодильник для самогонного апарату

Зміст

  • Типи холодильників та їх конструкція
  • Місце холодильника в самогонному апараті
  • Як розрахувати розміри холодильника?
  • Холодильник для самогоноваріння своїми руками

Холодильник або дистилятор — невід’ємна частина самогонного апарату. Гарячі пари спирту потрібно охолоджувати перед попаданням в заповітний бутель, інакше приготувати якісний продукт не вийде. Хоча, можливо, «холодильник» тут занадто гучне слово. Будь креслення цього пристрою дає зрозуміти, що воно не має нічого спільного з двокамерними гігантами, які стоять на кухнях. Зазвичай холодильник для самогоноваріння являє собою мініатюрний об’єкт, який при бажанні можна зробити і самостійно.

Типи холодильників та їх конструкція

Холодильники для самогоноваріння за способом застосування бувають наступних типів:

  • Холодильник для самогонного апаратуЛібіха;
  • кульковий;
  • Димрота:
  • холодильник-змійовик.

Холодильник Димрота є зворотним, тобто пари спирту в даному випадку не доставляються в кінцеву ємність, а в бродящую масу. А значить, його ефективно використовувати в самогонних апаратах не як дистилятор, а як дефлегматор (його ще називають ректифікаційної колоною), що дозволяє домогтися отримання спирту високої міцності.

Холодильник Лібіха — це, мабуть, найпростіший за конструкцією прямоточний холодильник. Однією з його особливостей є пряма трубка, а також наявність водяної сорочки і (в деяких варіаціях) шліфа. Скляний холодильник Лібіха підходить в першу чергу для самогонних апаратів з малою продуктивністю.

Кульковий холодильник прийнято використовувати як зворотний. Хоча його цілком можна експлуатувати і як прямої, що вже випробувано багатьма самогонниками. Особлива конструкція кулькового дистилятора дає йому значну поверхню для теплообміну. Ще одна перевага кулькових холодильників — маленьке опір парам (навіть змійовик програють за цим показником). На практиці це означає, що у вас вийде більше самогону і фортеця буде вище. Кулькові холодильники можуть відрізнятися між собою по довжині і за кількістю куль.

Змійовик (холодильник Грехема) являє собою трубу у вигляді спіралі. Встановлюють його вертикально, це дозволяє дистилляту самопливом по низхідній потрапляти в потрібну ємність. Змійовики можуть володіти різною кількістю спіралей. Їх, наприклад, може бути 16 або 24. Чим більше це число, тим більше браги здатний «обслужити» апарат. Деякі справляються і з бочкою браги об’ємом цілих 50 літрів. Правильність, коректність конструкції змійовика багато в чому визначає продуктивність самогонного апарату. Скляний змійовик, до речі, легко можна купити в магазині хімпосуду.

Місце холодильника в самогонному апараті

Холодильник допомогою шлангів з’єднують з сантехнічним краном і пускають прохолодну воду. Крім Холодильник для самогонного апаратутого, його прикріплюють до спеціального трубопроводу, який вже опущений в ємність, що містить H2O і потрапили туди пари браги. Холодильник встановлюється або під нахилом, або повністю вертикально. На його кінець насаджується спеціальна трубка. По ній готовий продукт потрапляє в кінцеву тару, яка сама по собі знаходиться в так званій водяній бані. Крім словесної інструкції, розібратися з правильним місцем установки дистилятора допоможуть спеціальні креслення.

Як розрахувати розміри холодильника?

Для розрахунків розміру холодильника варто враховувати кілька факторів. Один з них — склад парів спиртовмісної суміші. Якщо там є вода, то навантаження на холодильник збільшиться, адже від неї потрібно буде забирати втричі більше тепла, ніж від парів спирту.

Температура води на вході і на виході — теж важливі показники. Наприклад, на вході температура може становити 20 градусів, а на виході 60. Температуру виходить пара теж необхідно знати.

Ключовим показником є тут коефіцієнт теплопередачі. Він обчислюється у ватах на квадратний метр. Причому ват в цьому контексті — одиниця виміру потужності теплового потоку.

У прямоточних холодильниках, в яких застосовується холодна вода, коефіцієнт в середньому становить 850 ватів на квадратний метр. Для змійовика коефіцієнт теплопередачі буде становити 150 ватів на квадратний метр.

І ще один важливий момент: якщо у вашому апараті використовується дефлегматор, то треба відняти із загальної суми його показники.

Зробити розрахунки з усіма цими цифрами на папірці досить проблематично, можна скористатися онлайн-калькулятором.

Холодильник для самогоноваріння своїми руками

Своїми руками бажають зробити, як правило, змійовик. Вибираючи матеріал для цього, люди в більшості випадків зупиняються на міді. Цей метал має високу теплопровідність і є по своїй Холодильник для самогонного апаратуструктурі дуже м’яким, його легко без будь-яких пристосувань скрутити в спіраль.

На практиці процес виготовлення виглядає наступним чином. Береться трубка з міді товщиною 1-2 мм, діаметром близько 10 мм, довжиною приблизно 150 див. з однією З сторін забивається чопик з дерева. Потім трубка повністю набивається дрібним піском. Це потрібно, щоб уникнути розплющення міді на тому чи іншому ділянці. Потім слід знайти круглий довгастий предмет потрібного для вас діаметра і затиснути його в лещата. Навколо нього як оправа намотується змійовик з міді. Все готово!

Іноді, щоб зробити дистилятор, використовують нержавіючу сталь. І це значно ускладнює процес. Сталь, на відміну від міді, погнути не так-то просто Для роботи з «нержавійкою» умільцям потрібно газова пальник і спеціальний трубогиб. Не варто забувати і про те, що дана конструкція буде володіти значним вагою.

Деякі самогонники пристосувалися створювати змійовик з капронової трубки (наприклад, нерідко можна побачити в системах «тепла підлога»). Вони теж хімічно нейтральні, дешеві і прості в обробці, але, на жаль мають високу пружність важко зробити так, щоб вони тримали обрану форму. І тому трубку з капрону забезпечують дротяним каркасом.