Яблучний сидр: рецепт приготування напою в домашніх умовах, рецепт з чистими культурами дріжджів

Яблучний сидр: рецепт приготування напою в домашніх умовах, рецепт з чистими культурами дріжджівСидром називається алкогольний напій, який одержується шляхом зброджування яблучного, ягідного або грушевого соку без використання цукрового піску. У такого напою є характерний медовий або зеленуватий відтінок. Якщо зробити сидр в домашніх умовах, то він може вийти трохи мутнуватим. Найпопулярнішим вважається сидр з яблучного соку. Цей напій є культовим у Великобританії, особливо в західних районах держави.

Друге місце за популярністю займає сидр з грушевого соку. В Англії його називають перрі.

Розглянемо детальніше, що являє собою цей напій, а також, ознайомимося з рецептами сидру з яблук в домашніх умовах.

Сидр яблучний або яблучне вино

Справжній сидр з яблучного соку готується без додавання цукру. Саме тому напій набагато легше пити. Він добре втамовує спрагу і не такий калорійний, як алкогольні напої з вмістом цукру. Сидр з яблук, по-суті, дуже простий у приготуванні, тому його часто готують в домашніх умовах.

Яблучний напій є дуже популярним і у Франції, зокрема, в регіоні Бретань і в Нормандії. В Нормандії сидр з яблук часто використовують для виготовлення кальвадосу. У Німеччині яблучний сидр називають апфельвайном, що в перекладі означає «яблучне вино». Крім цього, напій є дуже популярним в Іспанії. У США сидром називають яблучний напій безалкогольний, алкогольний іменується «міцним сидром».

Яблучний сидр: рецепт приготування напою в домашніх умовах, рецепт з чистими культурами дріжджівЩо стосується вмісту спирту в яблучному вини, то воно є невисоким. В Англії цей показник складає 1,2?8,5%. У континентальних країнах вміст спирту в сидрі дорівнює 3,5?12%. Щодо законодавства Англії, в напої повинно міститися не менше 35% яблучного соку, а в «Кампанії за справжній ель» — добровільної організації споживачів у Великобританії, вважають, що для приготування справжнього сидру повинно використовуватися не менше 90% яблучного соку. У Франції яблучне вино має повністю складатися з яблучного соку. Мінімум яблучного соку у складі напою в США — 50%.

Нижче можна ознайомитися з простими рецептами домашнього сидру з яблук. Технологія приготування при цьому дуже докладно описана. Дана технологія приготування застосовується для виготовлення всіх яблучних вин. Вона дозволяє навіть недосвідченим і початківцям виноробам приготувати смачний слабоалкогольний напій самостійно в домашніх умовах.

Читайте також: Дубові бочки: як підготувати їх для зберігання алкоголю

Винна технологія приготування

Перший простий рецепт приготування сидру ґрунтується на винній технології. Основна її відмінність від технології приготування традиційного напою — первинне подбраживание соку на мезге (яблучному макусі). У звичайному яблуці зміст таніну менше, ніж того вимагає смачне й міцне, яблучне вино. У багатьох країнах Європи для його виробництва вже давно вивели спеціальні сорти яблук для приготування сидру, які багаті таніном, кислотами та іншими мікроелементами. Подбраживание на мезге не тільки насичує сусло всіма необхідними речовинами, але і здобуває сік з плодів як можна в більшій кількості.

Перший етап: підготовка

Як вже говорилося раніше, звичайні яблука для приготування сидру підходять погано із-за малого вмісту в них танінів і кислот. Тому, для того, щоб приготувати напій в домашніх умовах, краще всього використовувати відразу кілька сортів яблук:

 • Кислі;
 • Солодкі;
 • Терпкі.

Яблука краще всього вибирати ті, які ростуть у вас в саду або в сусідньому парку, ніж ті, які куплені на ринку. Для будь-якого яблучного вина краще всього вибирати зимові сорти фруктів, які збираються в кінці осені і залишаються достигати в погребі ще на 1-2 місяці.

Для столових вин краще всього використовувати яблука кисло-солодких сортів. Якщо говорити про «купажуванні», то тут є безліч пропорцій. Найбільш часто використовувані з них:

    • Яблучний сидр: рецепт приготування напою в домашніх умовах, рецепт з чистими культурами дріжджів3 частини терпких плодів/3 частини солодких плодів/2 частини кислих плодів;
   • 2 частини терпких плодів/2 частини солодких плодів/1 частина кислих плодів;
   • 1 частина терпких плодів/1 частину солодких плодів/2 частини кислих плодів;
   • 3 частини терпких плодів/1 частину солодких плодів;
 • 1 частина терпких плодів/2 частини солодких плодів;
 • 2 частини гірких плодів/1 частину солодких плодів.

Варто звернути увагу, що яблука обов’язково повинні доспеть. Тому відразу після збору врожаю, їх необхідно помістити в підвальне приміщення на кілька днів або тижнів, в залежності від сорту. Коли фрукти достигнуть, їх треба промити, але несильно, щоб на них залишилися природні дріжджі для початку процесу бродіння. Під час миття необхідно прибрати тільки сильні забруднення. Плоди після цього протирають щільною тканиною. Всі червоточини і гниття вирізаються в обов’язковому порядку.

Після цього яблука можна починати подрібнювати за допомогою терки, м’ясорубки, кухонного комбайна або перфоратора зі спеціальною насадкою. Сусло готово!

Варто відзначити, що в середньому для приготування 5 літрів напою буде потрібно близько 10 кг яблук.

Другий етап: подбраживание

Нарізані плоди необхідно помістити в посудину з широким горлом. У простому класичному рецепті для бродіння нічого не потрібно. Однак варто врахувати, що без яблучного жмиху і цукру процес бродіння буде довгим, а сам напій вийде не дуже міцним. На даному етапі можна додати трохи цукру, але найкраще це робити після процесу подбраживания, коли буде отримано чистий сік і цукор не піде в утиль.

Читайте також: Особливості слабоалкогольного напою Апероль, коктейль Шприц

Яблучний сидр: рецепт приготування напою в домашніх умовах, рецепт з чистими культурами дріжджівЄмність необхідно накрити марлею і на 4 дні відправити в тепле місце. Вміст ємності треба перемішувати два рази в день. Після того, як почнеться бродіння, мезга віджимається через щільну тканину або декілька шарів марлі, а отриманий сік перелити в чисту і суху бродильну ємність. Зверху на посуд встановлюється гідрозатвор, що звільняє вуглекислий газ і запобігає потраплянню всередину кисню, який може стати причиною утворення цвілі на суслі та освіти оцту.

Як гідрозатвори може виступати звичайна медична рукавичка з маленьким отвором на кожному пальці.

Третій етап: складання сусла і бурхливе бродіння

Підготовлене сусло необхідно помістити в темне місце, де температура повітря в межах 20-27 градусів. Від температури в приміщенні буде залежати те, наскільки швидко дріжджі перероблять цукор. Як правило, цей період займає 1 місяць, але варто звертати увагу на зовнішні ознаки. Якщо використовувалася рукавичка, то про закінчення бродіння буде говорити її опадання. Сусло повинно стати світлого відтінку, на дні утворюється щільний шар дріжджів, а сам напій стане сухим на смак.

Четвертий етап: тихе бродіння і дозрівання

Перебродив сидр зняти з осаду дріжджів можна за допомогою шланга. Після цього напій необхідно енергійно перемішати, щоб прибрати надлишки вуглекислого газу. Напій переливається у суху скляну посуд під саме горлечко. На ємність знову встановлюється гідрозатвор. Далі напій відправляється в прохолодне місце, де температура повітря в межах 10-15 градусів. Через місяць можна знімати пробу, щоб переконатися, що все йде як треба. Коли з’явиться осад із дріжджів, необхідно декантувати напій.

На цьому ж етапі яблучне вино можна підсолодити по своєму смаку, додавши в нього трохи цукру або фруктозу, після чого необхідно знову встановити гідрозатвор і залишити сидр на 2-3 місяці дозрівати.

П’ятий етап: розлив у пляшки

Яблучний сидр: рецепт приготування напою в домашніх умовах, рецепт з чистими культурами дріжджівСидр знімається з осаду дріжджів, якщо такий утворився. Тепер можна готувати тару. В якості тари краще вибирати затемнені пляшки з пластика або скла, так як попадання ультрафіолетових променів може негативно позначитися на кольорі і смаку напою. Ємності перед розливом необхідно простерилізувати чи добре промити зі спеціальними дезінфікуючими засобами. Перед самим розливом, сидр можна ще підсолодити або, навпаки, додати лимонну кислоту. Тара заповнюється під саме горлечко і герметично закупорюють. Якщо все було зроблено правильно, то такий напій в холодильнику може зберігатися 3 роки.

Читайте також: Бальзам: користь і шкода напою

Як приготувати сидр за рецептом з ЧКД

Більш цікавим варіантом є рецепт приготування яблучного сидру з додаванням ЧКД — чистих культур дріжджів. Такі дріжджі для сидру можна придбати у винному або пивному магазині. Хороші рекомендації мають і шампанські дріжджі.

Інгредієнти для приготування 30 літрів смачного яблучного сидру:

 • 75 – 100 кг яблук;
 • Дріжджові культури на 25 літрів сусла;
 • 0,5 кг цукру;
 • Підживлення для дріжджів (необов’язково).

Як зробити сидр з яблук ЧКД:

 • Яблука промити, вирізати всі загнили місця і червоточини. Видавити з плодів сік за допомогою соковижималки або іншого пристосування. Для такої кількості фруктів добре підійде спеціальний прес для винограду. Всього необхідно отримати 35 літрів соку, тому кількість плодів може бути різним.
 • Яблучний сидр: рецепт приготування напою в домашніх умовах, рецепт з чистими культурами дріжджівСік вилити в ємність, у якій він буде бродити. Ємність повинна бути повна на 4/5 частини від усього обсягу. Дріжджі необхідно розвести в теплій воді або в яблучному соку, додавши при цьому пару чайних ложок цукру. Залишити дріжджі в теплому місці на 15-20 хвилин до їх активації. Вилити готові дріжджі в сік. Можна, також, додати підживлення для дріжджів з винного магазину.
 • На ємність необхідно встановити гідрозатвор, після чого помістити її в темне місце з температурою 20-27 градусів на один тиждень. Даний етап характеризується бурхливим бродінням. Зверху повинен утворитися яблучний макуха.
 • За допомогою шланга необхідно злити сусло знизу ємності, позбувшись від верхнього макухи. Ємність промивається чистою водою, після чого сік заливається назад і встановлюється гідрозатвор. Період активного бродіння з ЧКД становить 7-10 днів. Не варто забувати про те, що необхідно стежити за оптимальною для бродіння температурою.
 • Коли ознаки бродіння пропадають, сидр необхідно злити з осаду в сухий і чистий посуд. Далі напій треба відправити на дозрівання в прохолодне місце на 1-3 місяці. Гідрозатвор при цьому бажано також встановити. Осад необхідно зливати раз в місяць.
 • Пити готовий домашній яблучний сидр найкраще охолодженим, без часових смакований, оцінок кольору і інших нюансів. Краще всього залишити всю церемонність і просто насолоджуватися смаком.