Зміст

  • Види самогонних апаратів
  • Підготовка до експлуатації та застосування
  • Збірка
  • Процес дистиляції
  • Застосування способу ректифікації
  • Догляд за пристроєм

Види самогонних апаратів

Для того щоб виготовити міцний алкогольний напій в домашніх умовах, необхідно спеціальне обладнання – самогонний апарат. Таке пристрій, призначений для дистиляції спиртовмісної розчину – браги, дозволяє відокремити спирт, який є легко закипаемым, від інших компонентів – води і різних домішок, температура кипіння яких нижче.

За всю історію самогоноваріння, завдяки людській фантазії винайдено досить багато пристосувань для перегонки цукровмісних рідин в міцний алкоголь. Незважаючи на конструктивні відмінності, які бувають у самогонних апаратів, незалежно від того як вони називаються і виглядають, принцип їх роботи залишається незмінним: відділення парів спирту від браги з допомогою нагрівання, їх конденсація за допомогою холодильного пристрою, збір та очищення отриманого продукту.

Для перегонки браги в самогон існує два основних, найбільш поширених типи пристроїв: апарати зі змійовиком і вироби, у яких змійовик відсутня.

Апарати зі змійовиком

В пристроях зі змійовиком, спиртовмісна рідина (брага) знаходиться в герметично закритій посудині (кубі) з під’єднаним змійовиком – спеціальною трубкою, в яку після закипання спирту будуть потрапляти його пари і, конденсуючись там, в охолодженому вигляді стікати в підставлену посудину у вигляді самогону. В якості ємності для нагрівання браги в більшості випадків застосовуються алюмінієві молочні бідони або каструлі-скороварки. Але в принципі, для цієї мети може підійти будь-яка каструля і навіть місткий чайник – головне, це забезпечити надійне прилягання кришки до ємності, її герметичність.

Однією з особливостей виробництва самогону є те, що коли брага починає закипати, з неї в більшій мірі спочатку виділяються ті компоненти, температура закипання яких відносно невелика. По мірі продовження процесу самогоноваріння, у зв’язку з необхідністю повністю витратити сировину, виробник міцного напою змушений збільшувати температуру в кубі. На цьому етапі, крім спиртів, в змійовик починає потрапляти велика кількість домішок, з більш високою температурою кипіння – різні масла, звані сивухою. Такі компоненти не тільки псують смак і запах самогону, вони шкідливі для здоров’я.

Для нейтралізації такого процесу, запобігання попадання сивушних масел у виготовляється продукт, застосовується спеціальне пристосування – дефлегматор або сухопарник. Такий пристрій являє собою ємність, располагаемую між змійовиком апарату і його кубом. Призначення цього виробу – конденсація в ньому тяжелокипящих речовин, в результаті чого відбувається очищення виготовляється самогону ще на етапі його перегонки.

«Піраміда»

Такий варіант самогонного апарату, являє собою пристосування,
у складі якого змійовик відсутня. Подібний спосіб перегонки браги найдавніший. Створення такого пристрою полягає в тому, що на ємність з закваскою встановлюється сито або залізний лист, який має наскрізні отвори, на сито ставиться чаша для збору самогону. Потім, конструкція доповнюється каструлею без дна, рівна по своєму діаметру ємності з брагою – вона ставиться на сито. Зверху цієї каструлі встановлюється ємність з водою.

Принцип дії такого пристрою дуже постій. Котрі закипають спиртові пари розуміються вгору, проходять крізь сито, конденсуються на холодному дні ємності з водою і у вигляді крапель стікають в чашу, яка встановлена нижче на ситі.

Другий варіант подібного вироби працює ще простіше. В заповнену наполовину ємність з брагою, безпосередньо на поверхню рідини кладеться глибока тарілка, в яку буде стікати самогон. Зверху на всю конструкцію встановлюється каструля з холодною водою. Принцип роботи такого пристрою аналогічний попередньому пристосування.

Підготовка до експлуатації та застосування

Сучасні самогонні апарати – це технологічні, акуратні і компактні вироби, виготовлені в заводських умовах. Купуються подібні пристрої не з метою наживи або із-за відсутності алкоголю у продажу. Основна маса власників таких засобів – це та категорія людей, якій подобається сам процес виробництва якісного міцного напою, проведення різних експериментів в процесі його виготовлення над смаком, кольором і запахом, його чистотою і фортецею.

При проведенні робіт, пов’язаних з виготовленням міцного алкоголю, не варто забувати, що це легкозаймиста рідина і вимагає дотримання заходів пожежної безпеки в процесі перегонки браги.

Збірка

Перед першим застосуванням самогонного апарата, виготовленого в заводських умовах, його слід прогнати «на холостому ходу», використовуючи замість браги воду. Ця процедура дозволить промити систему, видалити з неї пил і перевірити, як вона працює.

Для того щоб застосувати придбане пристрій у дії, знадобиться ємність з щільно закривається кришкою. У кришці має бути отвір, необхідне для подальшої установки апарату.

Пристрій встановлюється на посудину, службовець перегінним кубом і закріплюється в отворі кришки. Необхідно переконатися, що кріпильна гайка надійно фіксує апарат зсередини, а зовнішні прокладки щільно прилягають до кришки.

Коли виріб зібрано, брага заливається, і кришка щільно закривається. При необхідності герметизації – таку процедуру проводять за допомогою тесту.

Особливу увагу слід звернути на підключення до водопроводу – від роботи холодильної установки залежить функціонування всієї системи. На штуцер, який призначається для підведення охолоджуючої рідини, надівається шланг, другий кінець цього шланга, встановлюється на кран, який служить для подачі холодної води. На роз’єм, призначений для відводу рідини, також встановлюється шланг, вільний кінець якого направляється в отвір для зливу води раковини миття.

Далі, шланг одягається на штуцер відбору і до нього слід встановити крапельницю, під якою розміщується посуд для збору самогону.

Конструкція для роботи зібрана, і нею можна користуватися.

Процес дистиляції

Щоб отримати якісний міцний алкогольний продукт, брагу слід довести до кипіння. Такий температурний режим необхідно підтримувати до кінця процесу виготовлення самогону, не допускаючи при цьому бурління рідини. Не слід забувати про роботу «холодильника» – надходить з водопроводу вода повинна в нього потрапляти і витікати безперешкодно.

Застосування способу ректифікації

При такому методі виробництва, застосовується ректифікаційна колона. Брага заливається в ємність, яка перегінним кубом не більш ніж на 70%. Рідину слід довести до слабкого кипіння, підтримуючи в такому стані до завершення процесу виготовлення напою.

Догляд за пристроєм

Процедура догляду за самогонным апаратом проста: після кожного його застосування для виробництва «вогняної води», виріб необхідно промити під проточною водопроводу і витерти сухою і чистою ганчіркою.