Зміст

 • Домашній самогон з виноградного макухи: технологія виготовлення
 • Класична виноградна настоянка на готовому самогоні
 • Настоянка на виноградних кісточках
 • Виноградний лікер

Мезга або макуха, що залишається після віджимання виноградного соку – чудова сировина для приготування домашнього самогону. З браги, до складу якої крім виноградних вичавок входять цукор і дріжджі, виходить відмінний алкогольний напій з високим відсотком фортеці. Крім того, якщо настояти вже готовий самогон на стиглому винограді або виноградних кісточках, виходить дуже смачна, м’яка настоянка з приємним ароматом.

Домашній самогон з виноградного макухи: технологія виготовлення

Спосіб приготування виноградного самогону з макухи має деякі особливості. По-перше, в выжимках, що залишилися після приготування соку, цукру і фруктози практично не залишається. Бродіння фруктової маси без солодкої складової неможливо, тому її недолік обов’язково заповнюють цукровим піском.

По-друге, брага з мезги не завжди вимагає додавання дріжджів. Обумовлено це тим, що на шкірці стиглих ягід живуть колонії дріжджових грибків, кількості яких достатньо для повільного бродіння макухи, поміщеного у вологу солодку середу.

Бродіння без додаткового використання пекарських дріжджів йде набагато повільніше. Брага з винограду вважається готовою для перегонки і перетворення в самогон не раніше, ніж через 2-3 місяці. При цьому смак кінцевого продукту виходить м’яким, без характерних ноток дріжджів. Однак дріжджі в сусло для самогонки виноградної найчастіше додають, щоб прискорити процес дозрівання браги.

Класичний рецепт виготовлення самогону виноградного передбачає використання наступних інгредієнтів:

 • Вичавки винограду (макуха, мезга) – 10 л
 • Вода (очищена, кип’ячена) – 30 л
 • Цукор – 5 кг
 • Дріжджі живі (пресовані) – 100 г

При зміні кількості основної сировини пропорції інших компонентів зменшуються або збільшуються відповідно.

Виноградна брага традиційно готується за такою технологією:

 • Вичавки перекладають у ємність для бродіння (бак, скляна банка, бутель).
 • Сюди ж відправляють цукор і дріжджі (при необхідності). Все перемішують.
 • Масу потрібно залити нагрітій до 30-35?С водою, після чого ще раз перемішати сусло.
 • Ємність з розчином закривають кришкою з гідрозатворів і ставлять в тепле темне місце для бродіння.
 • Якщо у приготуванні складу були використані дріжджі, процес займе 7-14 днів. Якщо ж виноградна брага визріває без дріжджовий складової, доведеться почекати довше.
 • Для рівномірного дозрівання сусло потрібно перемішувати кожні 2 доби. Якщо після закінчення 1-2 днів бродіння не почалося, масу необхідно додати дріжджі.
 • Коли процес бродіння завершиться (припиниться газовиділення), брагу фільтрують через складену в кілька шарів марлю і приступають до перегонці самогону. Щоб отримати виноградну самогонку високої якості без неприємного присмаку і різкого запаху, рекомендується застосувати метод подвійної перегонки з проміжною сортуванням і очищенням дистиляту. Фортеця самогону виноградного становить 70-95 градусів, тому перед вживанням його зазвичай розбавляють водою.

  Класична виноградна настоянка на готовому самогоні

  Виноград в самогоноварении використовують не тільки для приготування міцною самогонки виноградної, але і для облагороджування дистиляту, приготованого з будь-якої іншої сировини. Якщо це класична настоянка, використовують вже готовий, очищений, минулий подвійну перегонку самогон міцністю 40-45? і виноград будь-якого сорту.

  Для приготування класичної настоянки з винограду на самогоні беруть цілі ягоди. Вони повинні бути стиглими, без ознак псування, гниття, плісняви. Перед тим як залити самогоном, їх зривають з грон, миють, перебирають, висушують.

  Пропорції базового рецепту для приготування класичної настоянки на самогоні:

  • Виноград – скільки поміститься в 3 л банку.
  • Самогон – 1,5-2 л
  • Цукор – 3 ст. л.

  Оброблені попередньо ягоди і цукор висипають в вимитий, сухий скляний балон по плічка. Обережно заливають сировину дистилятом. Зазначені в рецепті пропорції не точні – самогону може знадобитися трохи більше або трохи менше, в залежності від розміру плодів винограду. Головне, щоб самогон повністю покрив ягоди.

  Після цього банку закривають щільно кришкою, масу струшують, щоб цукор розчинився в рідині. Нагадаємо, що це не брага, тому використовувати гідрозатвор не потрібно.

  Виноградний Самогон потрібно настояти в темному приміщенні при кімнатній температурі 2-3 тижні. Кожні 3 дня банку струшують до повного розчинення цукру.

  Коли настоянка буде готова, її відціджують через вату або марлевий фільтр. Розливають по пляшках з полотно закриваються пробками. Фортеця такий виноградної самогонки становить 25-30?. Напій повністю готовий до вживання, але при необхідності його можна зберігати в прохолодному місці протягом 2 років.

  Настоянка на виноградних кісточках

  Є рецепти, в яких самогон потрібно наполягти на виноградних кісточках. У цьому випадку застосовують тільки кісточки червоних сортів винограду.

  Щоб вийшла якісна спиртова настоянка, підійдуть кісточки з залишилася після вичавлювання соку мезги. Якщо після приготування самогонки виноградної залишилася брага, можна узяти кісточки ягід з неї. Їх потрібно відокремити від м’якої складової сусла, промити і висушити.

  Спиртову настоянку готують з рівної кількості кісточок винограду і очищеного, розведеного водою до фортеці 45? дистиляту. Спочатку підготовлену скляну банку наполовину заповнюють сухим сировиною, а потім заповнюють простір, що залишився самогоном.

  Витримувати суміш у темному теплому місці потрібно мінімум місяць, періодично збовтуючи. Але досвідчені винороби стверджують, що необхідно настояти самогон на кісточках протягом 6-8 місяців. На виході вийде вже не виноградна самогонка, а міцний напій, за кольором, смаком і запахом нагадує коньяк.

  Виноградний лікер

  У приготуванні солодких лікерів, як і для виготовлення класичної самогонки виноградної також використовуються стиглі ягоди. Але якщо звичайна настоянка готується з цілих плодів з кісточками, то тут справа йде тільки сік.

  В домашніх умовах зробити його просто. Плоди зривають з грон, миють, відбирають недозрілі, гнилі і зіпсовані. Злегка мнуть ягоди, а потім подрібнюють до пюре з допомогою товкачика, блендера. Сік з отриманої маси шляхом віджиму через марлю. Якщо в будинку є відцентрова соковижималка, етап приготування ягідного пюре можна пропустити.

  Виноградний лікер готують з рівної кількості соку і самогону. Рідини змішують в одній ємкості, додають цукор (на 1 л соку – 1 склянка). Суміш перемішують, щільно закривають банку і відправляють натаиваться в тепле темне приміщення на 2 тижні.

  По закінченні визначеного часу лікер проціджують. Паралельно варять солодкий сироп з 1 ст. води і 2 ст. цукру. Коли сироп охолоне, його вливають у готовий виноградний лікер. Розмішують, переливають в чисті пляшки. Для отримання пікантного смаку можна додати в напій ванілін, корицю, гвоздику.

  При дотриманні технології виходить напій міцністю 20-25 ? з приємним насиченим смаком і тонким ароматом. Використовують його для приготування різних коктейлів, вживають в чистому вигляді, застосовують в кулінарії, додають в чай, каву.