Зміст

 • Очищення содою
 • Чорний хліб
 • Очищення марганцем
 • Активоване, деревний, кокосове вугілля
 • Коагуляція та заморожування
 • Інші способи очищення

Очищення перед повторною перегонкою – обов’язковий етап приготування якісного, нешкідливого для здоров’я домашнього самогону, придатного для вживання в чистому вигляді або подальшої переробки в більш благородні спиртні напої. Як очистити самогон від шкідливих компонентів в домашніх умовах і які з відомих способів визнаються найбільш ефективними, розглянемо в цій статті.

Очищення содою

Сивушні масла найкраще виводити з самогону лужними сполуками. У побутових умовах у ролі такого очисника виступає, найчастіше, харчова сода. Рідше використовують соду пральну (Na2CO3), їдкий натрій, калій.

Технологія очищення досить проста:

 • Содовий порошок всипають у розбавлений дистилят з розрахунку 8-10 г на кожен літр.
 • Розмішують, відстоюють трохи більше півгодини.
 • Вливають в рідину слабкий розчин перманганату кальцію (2 г на 50 мл води для 1 л самогону).
 • Через 30 хвилин знову засипають соду (в такій же кількості).
 • Залишають самогон для очищення на 10-14 годин.
 • Фільтрують через вату, щільну х/б тканина, водяний фільтр-глечик.
 • Після содової очищення самогон рекомендується перегнати вдруге. Марганцевий розчин використовувати необов’язково, але бажано, так як перманганат кальцію допомагає виводити з дистиляту альдегіди, завдяки чому підвищується якість очищення.

  Чорний хліб

  Наші предки чудово знали, як очистити самогон хлібом. Цей спосіб не втратив актуальності і в сучасному світі, оскільки в поєднанні з іншими органічними фільтрами показує чудові результати. Особливість методики – в діло годиться тільки житній, бажано домашній, свіжоспечений хліб. Крім того, очищати від шкідливих домішок краще тільки зернові і цукрові дистиляти. Самогон з ягідного, фруктового сировини після обробки може змінити запах.

  Чому рекомендується використовувати свіжий хліб? Колонії живуть в ньому дріжджових грибків зберігають високу активність і в поєднанні з рослинної клейковиною ефективніше пов’язують компоненти сивушних масел. В результаті зникає характерний запах сивухи, рідина стає чистіше, прозоріше.

  Чому тільки чорний хліб? Незважаючи на наявність тих самих грибків, склад пшеничного, солодового, зернового хліба дещо інший. В якості очисника для алкогольного дистиляту білі сорти хліба неефективні. До того ж магазинний хліб, навіть високої якості, може негативно вплинути на смакові характеристики самогону.

  Технологія очищення дистиляту першого перегону житнім хлібом:

 • Провести попереднє очищення та фільтрування самогону будь-яким з простих способів – за допомогою вугілля, марганцю, соди, молока, яєчного білка.
 • Хліб розрізати на шматки, видалити скоринки.
 • Розкришити м’якоть як можна дрібніше.
 • Висипати крихти в ємність з сортированным алкоголем, перемішати.
 • Щільно закрити банку, відстоювати дистилят 2-4 дня в теплому темному місці.
 • Профільтрувати самогон двічі (через вату, фланелеву тканину).
 • М’якоть немає сенсу віджимати. Рідина повинна стекти через лійку з фільтром природним чином. Все інше можна викинути.

  Буває так, що після очищення хлібом самогон стає мутним і набуває гірчичний відтінок. Боротися з цим не потрібно. В ході фільтрування і повторного перегону дистилят стане прозорим.

  Очищення марганцем

  Мабуть, другий за популярністю після вугілля метод чищення самогону. Виробляється, на вибір, двома способами. В обох випадках дозволяє швидко, якісно, практично повністю видалити з спиртової рідини шкідливі домішки.

  Перший варіант:

 • Всипати порошок перманганату кальцію в самогон з розрахунку 2 г на 1 літр.
 • Розмішати.
 • Відстоювати 8-10 годин.
 • Коли рідина стане прозорою, а на дні утворюється добре видимий осад, провести стандартну фільтрацію.
 • Перегнати дистилят другий раз.
 • Другий, комбінований варіант:

 • Розвести в 300 мл гарячої води 3 г марганцівки.
 • Влити в розчин при постійному помішуванні 1 л дистиляту.
 • Відстоювати 20-30 хвилин.
 • Всипати по 1 ст. ложці звичайної кухонної солі і харчової соди. Добре перемішати.
 • Відстоюватися розчин повинен мінімум 8 годин.
 • Після очищення правильно виконати фільтрацію самогону, використовуючи побутовий фільтр для питної води або саморобний фільтр з деревним вугіллям, аптечними сорбентами типу Карболен. Перегнати другий раз.

  Активоване, деревний, кокосове вугілля

  Завдяки мікропористій структурі вугілля є відмінним фільтруючим матеріалом. Крім того, це чудовий сорбент, який захоплює, вбирає в себе (абсорбує) суспензії, шкідливі речовини, які присутні в самогонному напої.

  Для очищення домашнього дистиляту традиційно використовують активоване деревний. В останні роки підвищеною популярністю користується вугілля, отриманий з шкаралупи кокосів.

  Простіше і доступніше всього очистити самогон з допомогою таблеток активованого вугілля. Препарат продається всюди, не тільки в аптеках, але і супермаркетах.

  Таблетки потрібно розтовкти в порошок, відміряти потрібну кількість (на 1 л рідини 50 г вугілля), висипати в ємність з самогоном. Витримати 3 тижні, збовтуючи розчин щодня для кращої сорбції. Профільтрувати кілька разів через вату.

  Якщо стоїть питання, як очистити самогон дуже швидко, за кілька днів, краще використовувати деревне або кокосове вугілля. Що стосується деревного вугілля, то краще приготувати його самостійно. Найбільше для фільтрації алкогольних напоїв домашнього приготування підходять береза, липа, бук. Можна заготовити вугілля з вільхи, дуба, сосни, осики, тополі.

  Технологія очищення така ж, як і в попередньому варіанті. Пропорції вугілля на 1 л дистиляту – 50 грамів. Відстоювати розчин достатньо всього 3 дні, після чого можна приступати до фільтрації і другий перегонці. При використанні кокосового вугілля досить взяти на таку ж кількість самогонки 10 г сировини.

  Коагуляція та заморожування

  Метод очищення самогону від сторонніх домішок шляхом їх згущення, згортання називається коагуляція. В якості біологічних сорбентів виступають білки курячих яєць, свіже коров’яче молоко або кефір.

  Суть технології в тому, що після першої перегонки в відсортований дистилят додають один з цих компонентів і витримують протягом декількох днів у теплому місці. При взаємодії з речовинами, розчиненими в спиртової рідини молочний продукт, яєчний білок згортаються.

  Сироватка осідає на дно разом із захопленими частинками сивушних масел. Після фільтрації і другого перегону самогон стає кришталево прозорим, втрачає характерний запах.

  Рекомендується після коагуляції і повторної перегонки очистити дистилят додатково чорним хлібом. Це допоможе повністю вивести з нього залишки сивухи.

  Заморожування – самий безпечний, дешевий і дуже ефективний метод очищення. Якщо все зробити правильно, на виході виходить чисте, дуже міцний, абсолютно безпечний для організму алкогольний напій.

  Для заморожування самогон рекомендується перелити в скляну або металеву тару. При зниженні температури навколишнього середовища нижче — 20?С вода і розчинені в ній елементи замерзають. Лід збирається на стінках посудини, після чого незамерзаючу частину зливають в іншу посудину. Для максимально якісного очищення заморозку краще повторити кілька разів.

  Інші способи очищення

  Є багато інших способів очищення домашнього самогону, що дісталися нам у спадок від предків. Більшістю з них перестали користуватися з причини низької ефективності або трудомісткості. Деякі застосовуються до цих пір, але дуже рідко.

  Наприклад, склеювання. Суть методики аналогічна коагуляції, але в якості основної діючої речовини використовується карлук – клей, одержуваний з плавального міхура риб сімейства осетрових. Субстанцію попередньо розводять у теплій воді, щоб отримати масу, консистенцією схожу на гель. Цей розчин додають в самогон.

  За кілька днів карлук пов’язує шкідливі домішки, сивушні масла і у вигляді щільного осаду випадає на дно ємності. На виході, після фільтрації виходить напій, повністю придатний до вживання. Метод відрізняється високою ефективністю, але у зв’язку з тим, що карлук сьогодні практично неможливо дістати, застосовується вкрай рідко.

  Спосіб, за допомогою якого можна отримати дистилят по фортеці і чистоті порівнянний з ректификационным спиртом, – очищення самогону мідним купоросом. Спосіб заснований на властивості молекул купоросу утворювати міцні зв’язки з молекулами води. В результаті хімічної реакції з дистиляту виводиться практично вся вступна складова разом з розчиненими в ній суспензіями. Залишилася рідина являє собою найчистіший спирт.

  Перед з’єднанням з самогоном купорос потрібно прожарити протягом певного часу в мідної, алюмінієвої або скляному посуді. Додавати в нерозведений водою дистилят в строго розрахованих пропорціях. Недолік методу в тому, що далеко не всі вміють правильно поводитися з отруйною речовиною, яким є мідний купорос.

  Підсумовуючи розповідь, треба сказати, що практично всі способи хімічної або біологічної очистки самогону вимагають попереднього сортування вихідного продукту. Обумовлено це тим, що зв’язок хімічних сполук в міцному (76-85%) спиртовому розчині дуже міцна. Щоб видалити із алкогольного напою непотрібні складові, самогон необхідно розвести до 35-45 градусів фільтрованої, кип’яченою, дистильованої або джерельною водою. Для отримання напою високої якості після очищення проводити повторну перегонку через самогонний апарат.