Як правильно поставити брагу

Зміст

 • Якість і кількість інгредієнтів для браги
 • Бродіння – вибір правильної ємності
 • Умови, в яких найкраще проходить бродіння
 • Як визначити готовність браги і скільки часу вистоювати
 • Підготовка до браги перегонці

Для того щоб на виході отримати хороший напій не слід нехтувати елементарними, але дуже важливими тонкощами створення браги для самогону. У цьому процесі важливими є будь-які дрібниці: скільки брати дріжджів, цукру, води, де вистоювати, і як визначити готовність.

Якість і кількість інгредієнтів для браги

Класичний склад має всього три інгредієнта:

 • вода – обсяг 4,5 л;
 • цукор чистий, бажано не використовувати тростинний – 1 кг;
 • дріжджі – 100 гр. (при використанні «живих» пресованих) або 20 грамів сухих.

Для з’єднання інгредієнтів браги можна скористатися пластиковою бочкою. Вона повинна бути Як правильно поставити брагувиготовлена з харчового матеріалу. Але все ж класичне приготування браги краще робити в алюмінієвому посуді. Ємність більше 30 л використовувати не рекомендується, її складно переміщувати і піднімати у заповненому вигляді. Тару потрібно використовувати герметичну (тільки не закривати щільно кришкою), обладнану водяним затвором. Якщо його немає, то можна скористатися перевіреним способом: на шийку посудини надівається медична рукавичка, в якій зроблено отвір для виходу зайвого повітря.

Не менш важливо правильно поставити брагу. У підготовленій флязі потрібно змішати 6 кг цукру і 24 л води. Рідина обов’язково повинна бути теплою, близько 30 °C, перевірити температуру можна тильною стороною руки. Бродіння піде швидше тільки за умови повного розчинення цукру.

Далі, потрібно взяти 0,5 л солодкого сиропу, розчинити в ньому 600 г дріжджів і залишити настоюватися. Щоб бродіння було хорошим дріжджі повинні постояти близько 40 хвилин при кімнатній або трохи вище температурі. Якщо не піднялися, то краще продукт не використовувати, якість браги, заведеною на неактивних дріжджах, буде низьким.

Про те, що дріжджі заграли і придатні до використання, свідчить пишна шапка. Готову опару виливають у ємність з цукровим сиропом і ретельно перемішують.

Якщо бродіння недостатньо активне, його можна поліпшити. Для цього в склад додають сухий горох або кукурудзу в співвідношенні 250 г на 10 л. При замішуванні в 30 літровій тарі потрібно взяти 750 г додаткових компонентів.

Бродіння – вибір правильної ємності

Вибирати бочку для браги потрібно з урахуванням потреб, головне, пам’ятати про те, що коли продукт буде Як правильно поставити брагуграти, він збільшиться в об’ємі. Тому не рекомендується заповнювати ємність більш ніж на 80%.

Ставити брагу можна в тарі з будь-якого матеріалу і форми. Якщо планується приготування великої кількості сировини, то оптимальним варіантом будуть пластмасові баки прямокутної форми (вони стають більш компактно і не займають корисного простору).

Ще одним плюсом кубічної тари є можливість ставити її досить близько до джерела тепла. Це особливо актуально в період холодів. Перед придбанням ємності, якщо вона з пластику, слід переконатися в тому, що вона правильно обрана – виготовлена з матеріалів, придатних для зберігання харчових продуктів.

Щоб процес отримання самогону не викликав труднощів, фляга для перегонки повинна відповідати тарі, в якій відбувається бродіння. Якщо самогоноваріння планується на постійній основі, то кращим варіантом для перегінного апарату буде 40 літровий металевий куб. Кількість браги у флязі не більше 32 л. Значить, бродіння сировини повинно проходити в бочці обсягом близько 90 л. У такій тарі можна приготувати до 65 л браги, чого достатньо для двох перегонів.

При необхідності приготування великого обсягу сировини (наприклад, 50л), потрібно пам’ятати, що тару необхідно буде не тільки пересувати, але і піднімати, а це досить важко. Але тут є невелика хитрість. Перед тим як запустити бродіння і залишити сировину настоюватися, можна поставити ємність на височину, 50 см від підлоги, що в подальшому полегшить транспортування із однієї ємності в іншу. Крім того, якщо ставити бочку на постамент, вона з усіх боків прогріється рівномірно. При розташуванні на підлозі дно тари холодніше, ніж її верхня і середня частина, брага гірше заграє, і настоюватися їй потрібно буде довше.

Переливання готової суміші в ємність для перегону можна виконувати вручну, використовуючи кухоль або банку. Але цей процес досить довгий і неакуратний. Краще використовувати силіконовий шланг, один кінець якого запускається в бочку з брагою, а другий в самогонний апарат. При розташуванні ємності на пагорбі під власним тиском сировину швидко перейде в потрібне місце. Залишки можна долити Як правильно поставити брагувручну.

Умови, в яких найкраще проходить бродіння

Основною умовою для отримання якісної браги є правильна температура. В приміщенні, де планується ставити сировину, повинно бути тепло (від 25 до 30 °C). Складова дріжджів – це живі мікроорганізми, саме при такій температурі бродіння буде оптимальним. У прохолодному приміщенні процес переробки цукру на спирт повільний, якщо занадто жарко, то дріжджі можуть загинути.

Практично у кожного, хто вперше стикається з варенням самогону виникає питання щодо того скільки брати дріжджів і які використовувати. У продажу є спеціальні, які забезпечують стійкий вихід спирту до 18%. Але якщо їх придбати не вдалося, то ставити брагу можна на живих. Головне, не використовувати продукт, призначений для випічки хліба та інших виробів. Витрата дріжджів приблизно 100 г на 1 кг цукру.

Як визначити готовність браги і скільки часу вистоювати

Брага, приготована за класичним рецептом, повинна вистоюватися 10 днів, але процес може розтягнутися і на 2 тижні. Це залежить від того, якою була температура і вологість у приміщенні, а також від якості використаних інгредієнтів.

Готовність браги можна визначити за наступними показниками:

 • Припинилося виробництво піни, що говорить про відсутність вуглекислого газу (перевірити можна, піднести запалений сірник до шийки ємності, якщо вогник погас – значить, ще бродить).
 • Готова брага на смак гірка зі специфічним кисло-солодким запахом, якщо це не так, значить, Як правильно поставити брагубродіння зупинився із-за низької або високої температури в приміщенні.
 • Про готовність також свідчить кількість спирту. Він повинен становити не менше 10%, а скільки його там можна визначити шляхом перегонки відфільтрованої браги і води (1:1). Після цього потрібно нагріти отриману рідину до 20 °C, а потім вимірювати спиртометром.
 • Визначити готовність можна за її щільності (вимірюється ареометром), спочатку склянку сировини фільтрують через щільну тканину, а потім занурюють у рідину прилад. При показаннях рівних 1 або трохи більше (1.002) брага вважається готовою, якщо більше, то вона ще кілька днів повинна постояти.

Підготовка до браги перегонці

Підготувати брагу до подальшого перегону досить просто. Потрібно знати основні правила цього процесу:

 • Переміщувати і піднімати тару на стіл потрібно обережно, не збовтуючи (добре, якщо вона спочатку стоїть на височині).
 • Перелив сировини в перегінний апарат здійснюється за допомогою силіконового шланга (осад потрібно залишити в бочці, де було бродіння).
 • Для отримання якісного продукту можна виконати дегазацію. Для цього потрібно підігріти сировину до 50 градусів (температура, при якій гинуть решта активні дріжджі, і видаляється вуглекислий газ).
 • Попередньо брагу можна освітлити білою глиною – розвести 3 столових ложки глини в склянці води, додати в сировині і ретельно перемішати, залишити ще на добу і тільки після цього переливати в самогонний апарат.