Як робити брагу

Зміст

 • Бродильна ємність
 • Компоненти для бродіння
 • Вибір місця для бродіння
 • Як уникнути помилок при бродінні
 • Освітлення браги
 • Рецепт браги для чачі з винограду

Самогоноваріння останнім часом набирає обертів, і більшість виробників готують його не на продаж, а для особистого вживання. Адже добре приготовлена самогонка не відрізняється за якістю від преміальних сортів горілки. Якщо спиртовмісна рідина, отримана в домашніх умовах, зроблена правильно, то з неї може вийти хороша настойка, солодка наливки, бренді та інші благородні напої. Слід зазначити, що без хорошого устаткування і правильно зробленої браги якісний самогон отримати дуже складно. Від того, в яких умовах відбувалося бродіння, багато в чому будуть залежати смакові якості отриманого після перегонки продукту.

Бродильна ємність

Незважаючи на уявну простоту, до підбору ємності для бродіння слід підійти з усією серйозністю. Перше, на що слід звернути увагу при підготовці ємності для бродіння, це матеріал, з якого вона виготовлена. Він повинен бути хімічно нейтральним і не вступати в реакції з продуктами бродіння, Як робити брагуякщо це не враховувати, то в продукті з’являться сторонні домішки. Для цих цілей ідеально підходять ємності, виконані з дерева, скла і неіржавіючої сталі. До виробів з пластику слід підходити з граничною обережністю, багато його види вступають у взаємодію з вихідною сировиною і продуктами, отриманими в результаті бродіння. Пластиковій ємністю слід користуватися тільки в тому випадку, якщо вона призначена для харчових продуктів і має відповідні сертифікати безпеки.

Широке поширення в якості ємностей для бродіння отримала скляна тара від хімічних реактивів різного обсягу. Скло, з якого вони виготовлені, не вступає в реакцію ні при яких умовах, а крізь прозорі стінки судини можна спостерігати за процесом бродіння. Єдиним недоліком такої бродильної ємності є її крихкість, якщо посудина не охороняти від ударів він може розбитися. Великою популярністю в якості бродильної ємності використовують молочні бідони, при невеликій модернізації в них можна одночасно робити брагу і використовувати як перегінний куб

Вироби з нержавіючої сталі та пластику зазвичай пропонують виробники, що спеціалізуються на подібній продукції. Заводські ємності мають герметично закриваються кришки, вбудовані термометри і водяні затвори, а також зливні крани. У ряді моделей в них можуть вбудовуватися нагрівальні тени з терморегулятором, і бак може використовуватися для перегонки браги в самогон. Придбати бродильні ємкості потрібного об’єму можна в спеціалізованих магазинах або замовити в інтернеті.

Компоненти для бродіння

Для приготування самогону потрібно цукор, вода і дріжджі, в результаті життєдіяльності яких утворюється етиловий спирт і побічні продукти. Оскільки цукор або крохмаль містяться в більшості ягід, фруктів, зернових і бобових, то саме ці компоненти частіше використовуються для виготовлення міцних спиртних напоїв – самогону і чачі. В залежності від вмісту в продуктах цукру або крохмалю визначається кількість отриманого цукру. У ягід і фруктів, незважаючи на гадану солодкість, вихід спирту дуже малий. Так у солодких сортів винограду він не перевищує 150 гр з 1 кг продукту. У яблук і ягід він і того нижче. Але отриманий з таких компонентів самогон дуже цінується за смакових якостей, наочним прикладом яких є чача.

Для повсюдного виробництва більше використовуються зернові, бобові, картопля. Якщо картопля по вигонці спирту перевищує виноград, то за смаковими якостями у чачі велика перевага. Широке застосування для виробництва домашніх напоїв отримала пшениця. Зробити самогон з пшениці досить складно, але при правильному технологічному процесі напій, отриманий з неї, відрізняється м’якістю і має хлібний аромат. Приготований з пшениці самогон хороший для приготування настоянок, наливок та інших благородних напоїв.

Вибір місця для бродіння

Ідеальною температурою для бродіння є діапазон від 18 до 24°С. При таких умовах дріжджові Як робити брагугрибки активно розмножуються і переробляють цукор в спирт і вуглекислий газ. Якщо знизити температуру, то активізація дріжджів зменшується і може навіть повністю зупинитися. Висока температура призводить до того, що дріжджі гинуть і бродіння завершується. Також при виборі місця для бродіння слід враховувати, що процес триває протягом 2-3 тижнів, а при використанні диких дріжджів цей процес може доходити до 3 місяців. Тому ємність слід прибирати в таке місце, де вона нікому не буде заважати, а буде доступна для періодичного контролю за станом процесу бродіння.

Також слід враховувати, що виробляється в процесі бродіння вуглекислий газ має неприємний запах, тому в житлових приміщеннях бродильні ємкості краще не ставити. Враховуючи вищесказане, ідеальним місцем для бродіння буде темне, сухе, провітрюване приміщення з кімнатною температурою.

Як уникнути помилок при бродінні

Існує безліч помилок, які роблять початківці винокури при приготуванні браги, основними з яких є скисання браги, отримання порожнього або надміру солодкого продукту. До скисання продукту призводить доступ кисню до отриманого в результаті бродіння спирту. Присутні в рідині бактерії при наявності кисню починають переробляти спирт в оцтову кислоту, погіршуючи якість продукту. Після перегонки такий браги самогон має неприємний присмак, а вихід переробленого продукту значно знижується. Найчастіше скисання браги відбувається на завершальному етапі, коли знижується швидкість бродіння рідини, зменшується вихід вуглекислого газу і повітря потрапляє в ємність через погані з’єднання в ущільненнях бака або водяного затвора.

Часто початківці винокури намагаються збільшити рівень спирту в бразі зайвим додаванням цукру. При цьому новачки забувають, що отримати брагу міцністю вище 10% не вийде, внаслідок того, що при підвищеному вмісті спирту, дріжджі переходять в пригнічений стан, перестають розмножуватися і в кінцевому підсумку вмирають. Отримана солодка брага призводить до збільшення витрат на сировину, а виправлення помилки збільшує термін отримання спиртовмісної рідини.

Зворотнім прикладом є отримання порожній браги, в якій спочатку був дефіцит цукровмісних продуктів. Результатом цієї помилки є зменшення виходу самогону при перегонці. Виправляється додаванням необхідної кількості цукру і збільшенням терміну бродіння. Тому робити брагу слід строго за рецептом. Ще одна характерна помилка, яку можна зазначити у новачків, занадто високий рівень рідини в бродильної ємності. Ця помилка призводить до того, що брага тікає.

Освітлення браги

Для перегонки браги в самогон краще використовувати осветленную спиртовмісну рідину. Для цього існує кілька способів, найпростішим з яких є освітлення браги при знижених Як робити брагутемпературах. Поряд з простотою при цьому способі не відбувається ніяких втрат рідини.

Суть його в наступному.

 • Отбродившую або яка вже закінчує бродіння брагу поміщають в прохолодне приміщення на 1-2 тижні. Температура повинна бути в межах 5°С, а сама ємність герметично закрита або захищена хорошим гідрозатворів, якщо цього не зробити, то вона окиснет.
 • У результаті зниження температури дріжджі переходять в пригнічений стан і осідають на дно ємності, роблячи рідина прозорою.
 • Після того як рідина стане прозорою і придбає трохи гіркуватий присмак, її достатньо буде злити з осаду в перегінний куб, використовуючи сифонну трубку.
 • Якщо немає часу, то робити освітлення браги можна за допомогою додавання різних обложників присадок. Широку популярність для освітлення отримав бентоніт – високопориста біла глина, яка очищає брагу і випадає в осад. Застосування бентоніту дозволить зробити освітлення браги протягом 1-2 діб. Так само провести освітлення браги можна за допомогою додавання в рідину чаю каркаде або желатину.

  Рецепт браги для чачі з винограду

  Чачею називається самогон, приготований з виноградного сировини, що одержав широке поширення в південних регіонах. Для приготування чачі можна використовувати виноградний сік або вичавки від виноробства, з додаванням культивованих дріжджів або без них. Самогон, отриманий шляхом перегонки ферментованого виноградного соку, досить дороге задоволення, тому зазвичай для приготування чачі використовують вичавки, що залишилися від виноробства.

  Як робити брагуДля приготування браги для чачі потрібно:

  • 10 кг виноградних вичавок, які не брали участь у бродінні або 20 кг брав участь у виготовленні вина виноградного макухи;
  • 5 кг цукрового піску;
  • 30 л води;
  • 500 г пресованих дріжджів.

  Культивовані дріжджі можна не додавати, так як на виноградних шкірках присутні спори диких дріжджів, і процес бродіння все одно почнеться. Але в залежності від умов процес дозрівання браги може розтягнутися до 3-х місяців. У ємність засипаються виноградні вижимки, що додається попередньо розчинений у воді цукор і все ретельно перемішується. Додаються дріжджі, і все заливається залишилася водою, яка повинна бути теплою, з температурою 20-25°С. Ємність закривається щільною кришкою з гідрозатворів і забирається на 2-3 тижні для дозрівання браги.

  Слід звернути увагу, що виноградний макуха спливає і його слід періодично перемішувати тарі, особливо на початковому етапі. Якщо цього не робити, то на поверхні макухи може завестися цвіль, і отримана чача буде мати недобрий присмак. Після того як процес бродіння припинився брага освітлюється і відправляється в перегінний куб для отримання виноградної чачі.