Зміст

  • Грамотне виготовлення браги
  • Основні компоненти для браги
  • Тара для виготовлення браги
  • Скільки самогону виходить з браги?
  • Виготовлення класичної браги для самогону
  • Інші способи отримання браги

Грамотне виготовлення браги

Самогон – це погано очищений препарат етилового спирту. Знання біологічних і хімічних азов спиртового виробництва, допоможе поставити виготовлення браги на якісний рівень в домашніх умовах. Це цілком можливо, а результат виявиться найменш шкідливим і може перевершувати якість продажних напоїв. Виробництво спирту складається з двох важливих етапів: зброджування сировини і очищення. Тут піде мова про першого з них.

Спирт утворюється з глюкози під дією ферментів, що виробляються дріжджовим грибком. Для цього використовують звичайні кулінарні дріжджі, продавані в сирому пресованому вигляді. Вони повинні бути свіжими. Брагу слід ставити на дріжджах, які не піддавалися заморожуванню, що трапляється в холодильниках. Правильно зберігаються дріжджі не повинні піддаватися дії кімнатної температури.

Існує багато рецептів приготування браги, часто прикрашених фантастичними подробицями. Навіть у літературі можна знайти іронію з цього приводу (рецепти Остапа Бендера). Насправді ж, біологічно все зводиться до діяльності мікроорганізмів Saccharomyces cerevisiae, які отримують глюкозу в достатній кількості. При цьому брагу необхідно позбавити доступу кисню і забезпечити необхідну температуру. При доступі кисню з повітря дріжджі починають розмножуватися, але бродіння («життя без кисню», як сказав Луї Пастер) практично припиняється.

Основні компоненти для браги

В якості матеріалів для виробництва браги використовують цукор, свіжі пресовані дріжджі і кип’ячену воду. Використання інших матеріалів (фруктів, ягід, варення) з-за кислотності середовища і деяких домішок може порушити бродіння, і результати можуть виявитися дуже примхливими. Так буває, коли зброджують ягоди або інший виноматеріал. «Цукровий» спосіб отримання браги є найбільш економічно вигідним і найбільш технологічним в домашніх умовах.

Тара для виготовлення браги

Посуд, в якій можна ставити брагу, може бути скляному, емальованому, з нержавіючої сталі, з оцинкованої сталі або з алюмінію. Як і при будь-якому іншому біотехнологічному процесі, вся посуд повинна бути абсолютно чистою, на межі стерильності. Це робиться для того, щоб уникнути осіменіння небажаними мікроорганізмами. Така ймовірність різко зростає не тільки у разі використання брудного посуду, але навіть якщо просто ставити брагу в брудному приміщенні. На посудині для браги необхідно мати щільно закривається кришку і газовідвідну трубку.

Скільки самогону виходить з браги?

Тепер давайте підрахуємо вихід продукту. Спочатку про пропорціях, які слід дотримуватися і які даються нижче. Це оптимальне співвідношення.

  • Вода свежекипяченая: 3 л
  • Цукор пісок: 1 кг
  • Дріжджі: 100 г

Вода в цьому рецепті взята в кількості, що забезпечує відповідну концентрацію розчину. При бродінні з однієї молекули глюкози утворюється дві молекули етилового спирту і дві молекули вуглекислого газу. Цукор, пісок або кусковий (сахароза), складається з рівних частин фруктози і глюкози. Фруктоза також зброджується на спирт дріжджами. Молекулярна маса сахарози 360 г/моль, глюкози і фруктози 180 г/моль (фруктоза і глюкоза мають однакові брутто-формулу C6H12O6). Молекулярна маса етилового спирту: 46 г/моль. Оскільки в кілограмі цукру міститься, як неважко порахувати, 2.78 моль, і один моль цукру з урахуванням фруктози і глюкози перетворюється в 4 моля спирту, то ми повинні отримати 11.12 моль спирту, що складе 511.12 р.

Практично вихід буде менше, але ненабагато. Можна вважати, що з 1 кг цукру на практиці виходить півлітра чистого спирту. Прошу зауважити – чистого! У звичайному «дідівський» процесі отримання самогону це кількість отримати неможливо. Замість спирту виходить брудний «первак» (70°) сильно забруднене отруйними сивушними маслами.

Виготовлення класичної браги для самогону

Очищення спирту до медичної ступеня чистоти в домашніх умовах можлива, але вимагає деяких зусиль і обладнання. Це окрема тема. А от проведення самого процесу бродіння, який пройде швидко і без втрат ми розглянемо далі в цій статті. Це також непросте завдання, і, якщо ви хочете отримати брагу, яка легко очищається, вимагає точного дотримання технології, викладеною нижче.

Навряд чи варто ставити самогон в пробірці. Краще заготовити відразу достатня кількість, очистити, і надалі зберігати для медичних цілей. Розглянемо варіант з молочної флягою на 40 л. Всі інші обсяги можуть бути пропорційно перераховані. Фляга повинна бути абсолютно чистою, як для питної води і її слід зсередини обшпарити окропом для дезінфекції. У флягу потрібно заздалегідь вбудувати глухий штуцер для датчика терморегулятора (на половині висоти) і відкритий штуцер (вгорі, але не в кришці, це незручно). Під флягу потрібно прилаштувати підігрівач, наприклад, електроплитку потужністю 200-600 Вт з можливістю регулювання потужності. При цьому слід виготовити міцну металеву підставку, щоб не розчавити плитку важкої флягою. Поряд з флягою потрібно поставити 2-3 літрову банку і опустити в неї трубку від газового штуцера.

У флягу наливаємо окріп в кількості 35 л (можна по мірі кип’ятіння чергових порцій) і засипаємо цукор в кількості 12 кг Цукор швидко розчиняється у гарячій воді. Чекаємо, коли температура розчину знизиться до 30-35°С, щоб не вбити дріжджі. Потім додаємо в розчин 1.2 кг свіжих пресованих дріжджів, попередньо раскрошив їх ложкою в чистій чашці. Перемішувати не потрібно. Цей склад є повним і достатнім для бродіння самогону. Закриваємо кришку фляги, причому це потрібно робити герметично.

У скляну банку, про яку було сказано вище, наливаємо 2-2.5 л розчину марганцівки і опускаємо в неї газовідвідну трубку. Включаємо терморегулятор, який треба поставити на температуру 33.5±0.1°C. Трубка в банку з марганцівкою повинна сильно вирувати від виділяється вуглекислого газу. Через добу з невеликим отримуємо якісну брагу з фортецею близько 14°. При більшій концентрації спирту життєдіяльність дріжджових грибків пригнічується повністю. З виробленого кількості браги можна отримати

Необхідні пояснення. Розчин марганцівки у водяному затворі газової трубки необхідний для окислення сивушних масел. Увага! Ніякої марганцівки всередині фляги бути не повинно. Цей фільтр для газу необхідний тільки зовні. Він гарантує повну відсутність запаху самогону неминучого супутника «народних» техпроцесів. Точність підтримки температури є запорукою правильного протікання хімічних процесів, що призводять до етилового спирту з мінімумом сивушних речовин: вищих спиртів, ефірів і т. д. Самогон, одержуваний з такої браги, буде найбільш чистим.

Отже, у нас всередині фляги в кінці бродіння, після 12-36 годин (залежить від якості дріжджів і чистоти компонентів та обладнання) повинна знаходитися рідина білуватого кольору, злегка піниться, з різким запахом бражки і домішок сивухи. Ознакою закінчення процесу служить рідкісне пробулькивание газу в промивної склянці. Вживати брагу всередину категорично не рекомендується, так як в її склад входить ще занадто багато сивушних масел. Належить ректифікація, але це тема наступної статті. Підвищення температури приводить у прискорення бродіння, але при цьому брага виходить сильно забрудненої сивушними маслами. Зниження температури призводить до суттєвого уповільнення бродіння і ризику переходу його в оцтовокисле, замість браги.

Інші способи отримання браги

Що стосується інших джерел сировини, то з ними пов’язані проблеми очищення, адже дріжджам цікавий виключно цукор а не кислоти і дубильні речовини містяться в соках рослин (плодів, ягід та фруктів). Якщо перекристаллизовать цукор, наявний у цих соках, то його можна ставити бродити як звичайний. Якщо використовувати крохмаль рослин то виникає питання: де брати амілазу? Вона потрібна для розщеплення полісахаридів. Доведеться тоді пророщувати значна кількість ячменю для одержання солоду.

Бродіння «без дріжджів» взагалі не буває, буває бродіння в присутності природних дріжджів на немытом ягідному матеріалі. Які попередньо розлучаються підгодовуванням. Це старовинні технології виноробів, які під силу лише дуже досвідченим майстрам, або власникам лабораторій і дуже просунутих біологічних і хімічних знань. Однак, в результаті виходить та ж бражка, з якої пристойне вино вийде тільки після багаторічної витримки, а самогон буде «гарантом головного болю».

Таким чином, в домашніх умовах краще всього отримувати спирт. А добре очищений спирт це не тільки зовнішнє ліки і горілка (або самогон), він відрізняється двома особливостями: 1) його ніде не купиш; 2) він є найціннішим компонентів дуже багатьох і дуже смачних кулінарних і кондитерських рецептів.