Як в домашніх умовах варити пиво

Зміст

 • Вибір інгредієнтів та обладнання
 • Затирання, кип’ятіння та охолодження сусла
 • Бродіння
 • Закупорювання і карбонізація
 • Дозрівання

Сучасні виробники пива пропонують велику кількість всіляких марок і брендів. Але більшість з них не відрізняється високими смаковими якостями. У найбільш дешевої продукції можуть використовуватися харчові добавки, барвники та ароматизатори. Преміальні сорти досить дороги і в них для збільшення термінів зберігання додають консерванти. Тому якщо ви хочете вживати якісний напій, слід варити пиво в домашніх умовах. Знайти рецепт як зробити пиво із солоду і хмелю досить просто.

Вибір інгредієнтів та обладнання

Для того щоб варити пиво в домашніх умовах потрібно таке обладнання та інгредієнти:

 • Солод. Він є основою для пива, і без нього приготувати напій не вийде. Солод можна приготувати самостійно, але ця процедура досить трудомістка, тому його краще придбати в Як в домашніх умовах варити пивоспеціалізованих магазинах. В залежності від того, як виробляли підготовку солоду, з якого матеріалу його зробили, отримують різні типи пива.
 • Хміль. Надає пиву смакові якості. Існує велика кількість сортів солоду, комбінуючи сортами і кількістю хмелю, які надають напою потрібний смак. Купувати його також слід в магазині, але можна виростити і самостійно, якщо варити пиво постійно. Хороший рецепт підкаже скільки, яку кількість хмелю і в якій послідовності його слід додавати при варенні пива.
 • Дріжджі. Для приготування пива використовуються спеціальні пивні дріжджі. Замінити їх нічим не вийде, і купуються вони тільки в спеціалізованих магазинах.
 • Бродильня. Її можна придбати або зробити самостійно. Вона повинна бути виготовлена з хімічно нейтральних матеріалів. Бродильню можна зробити з скляних бутлів, нержавіючої сталі або спеціального пластику.
 • Ємність для варіння. Вона може бути з неіржавіючої сталі, емальовані або виконана з пластику. Головне щоб вона не вступала в реакцію з компонентами пива.
 • Чиллер. Його без особливих зусиль можна виготовити з мідної тонкостінної трубки самостійно. Він потрібний для швидкого охолодження звареного сусла.
 • Термометр і гідрозатвор. Без цих предметів зварити пиво просто неможливо.

Сучасні виробники пропонують до продажу обладнання спеціально призначене для того, щоб варити пиво в домашніх умовах. Ємності для бродіння зазвичай виконуються зі спеціального харчового пластику, кришку якого вбудований гідрозатвор. Заводські ємності для варіння можуть мати електричні тени з терморегулятором і термометром, що значно полегшує підтримання температурного режиму.

Для полегшення приготування домашнього пива виробники пропонують спеціальні пивні набори, що представляють собою концентрат з необхідної кількості солоду і хмелю. До набору додаються в необхідній кількості дріжджі і рецепт приготування алкогольного напою. Використання таких наборів значно прискорює процес отримання пінного напою, який не поступається за якістю правильно звареного з солоду та хмелю. Перевагою таких наборів так само є те, що виробник гарантує таку пропорцію хмелю і солоду застосовується при виробництві відомих брендів.

Затирання, кип’ятіння та охолодження сусла

Затиранням називається процес перетворення крохмалю міститься в солоді в сахарозу, яка дасть Як в домашніх умовах варити пивонапою алкоголь. Для цього подрібнений солод варять при температурі від 62 до 75°С. Від того при якій температурі вариться перемелений солод залежить міцність і щільність пива. При низькій температурі нагріву виходить більш міцний напій, при високій він буде щільніше. Початківцям пивоварам слід дотримуватися золотої середини у 68-70°С. Рецепт повинен вказувати яку температуру необхідно дотримуватися при варінні.

Для затирання солод повинен бути саме роздроблений на великі частини, а не перемелена в борошно. Для його помелу використовують спеціальні млини, тому купувати солод краще попередньо перемеленим. Затирання зазвичай проводиться протягом 1,5 годин, після чого проводиться йодна проба. Якщо вона показала наявність в суслі крохмалю, то її слід варити ще 15 хв. Після чого температуру піднімають до 78-80°С і постійно помішуючи, варять ще 10-15 хв. Можна по закінченні процедури нагріву закутати ємність ковдрою і потримати так ще 15 хвилин. Нагрівання до такої температури необхідний для припинення ферментації, після чого розщеплення крохмалю припиняється.

Сусло фільтрується і зливається в ємність відповідного об’єму, для цього можна використовувати бродильню. Фільтрація проводиться за допомогою спеціальних трубок з прорізом або фільтрувального мішка, в який був засипаний солод для затирання. Правильно зливати сусло слід за допомогою капронової трубки, обмежуючи його взаємодію з повітрям. Справа в тому, що гаряче сусло активно окислюється повітрям. Після цього сусло переливають назад в каструлю для кип’ятіння.

Кип’ятіння сусла передбачає будь-який рецепт, і воно необхідне для надання пиву необхідного аромату. Для чого у нього на даному етапі порційно додається хміль. Рідину доводять до кипіння і зменшують нагрів до підтримки температури. Час кипіння і порядок додавання хмелю повинен вказати рецепт. Від цього залежить смак напою. Зазвичай рецепт ділить додається хміль на 3 рівних частини, що додаються по черзі відразу після закипання, потім через 30 і 40 хвилин. Зазвичай варіння сусла не перевищує 1,5 годин. Після того як провариться остання порція хмелю сусло охолоджують і ставлять для бродіння.

Охолоджені киплячого сусла проводять за допомогою чиллера, підключеного до проточній холодній воді. Якщо до цього моменту використовувалися звичайні вимоги гігієни, то після охолодження обладнання яке Як в домашніх умовах варити пивобуде стикатися з охолодженим суслом, повинно бути піддано дезінфекції. Тому чіллер опускають в киплячу рідину хвилин за 5 до закінчення процесу. При цьому гинуть усі знаходяться на ньому дикі дріжджі. Подаватися в агрегат вода повинна з гарним напором і бути достатньо холодною.

Завдання змійовика остудити сусло до температури 20°С за 15-20 хвилин. Чим менше контакт охолодженого сусла з повітрям, тим менше ймовірність заразити його дикими спорами дріжджів. Можна використовувати й інші методи охолодження, наприклад, приміщення ємності з окропом у ванну з холодною водою, в яку для прискорення процесу можна додати шматочки льоду. Або винести бак з суслом на мороз. Але при всьому розмаїтті способів охолодження метод з використанням чиллера найбільш ефективний.

Бродіння

Охолоджене сусло зливають у попередньо простерилизованную бродильну ємність. Для стерилізації можна використовувати спеціальні препарати або настойку йоду. Для цього в бродильню наливається гаряча вода, в яку додається дезінфікуючий розчин. У ньому також обробляються кришка і гідрозатвор ємності. Зливають охолоджене сусло в бак для бродіння з висоти не менше метра тонким струменем. Це необхідно для насичення рідини киснем, що містяться в повітрі. Після цього сусло додається необхідна кількість пивних дріжджів.

Будь рецепт приготування пива передбачає верхове або низове бродіння. Варити пиво вдома можна як тим, так і іншим способом. Низове бродіння відбувається при температурі 5-16°С, а верхове в проміжку від 18 до 24°С. Відповідно і дріжджі слід додавати ті, які передбачаються в рецепті. Після цього ємність закривається кришкою з гідрозатворів, оберігає сусло від контакту з повітрям. Протягом приблизно 14 діб відбувається переробка глюкози в спирт і вуглекислоту. Про закінчення процесу бродіння можна судити з припинення виділення пухирців з гідрозатвори.

Закупорювання і карбонізація

Як в домашніх умовах варити пивоКарбонізація це процес насичення пива вуглекислотою, буває штучною, коли в нього з боку додається вуглекислота і природною, в процесі переробки доданої сахарози. У домашніх умовах, без відповідного обладнання, можлива тільки природна карбонізація отриманого продукту. Для цього в підготовлені пляшки додається сахароза з розрахунку 7g на 1 л молодого пива. В процесі її переробки в закритій тарі утворюється деяка кількість вуглекислоти, якій і насичується пиво.

Для закупорювання використовують скляні або пластикові ПЕТ пляшки. Краще якщо вони будуть темного кольору запобігають вплив на продукт ультрафіолету. Для домашнього виробництва краще використовувати пластикову харчову ПЕТ тару, з нею простіше працювати. У будь-якому випадку застосовується тара для зберігання пива має бути чистим і стерильним. Переливання слід проводити за допомогою пластикової трубочки під рівень рідини. Так мінімізується час взаємодії продукту з повітрям і його окислення. Пляшка заповнюється молодим пивом по плічка і стискається до тих пір, поки все повітря не покине пляшку. Після цього на шийку навертається пробка, і пиво відправляється на дозрівання.

Дозрівання

Після того як пиво розлили по пляшках його прибирають на 1 місяць у темне прохолодне приміщення. Температура повинна бути в межах 3-5°С. За цей час залишилися в пиві дріжджі потихеньку перероблять сахарозу, пластикові пляшки візьмуть звичну форму, а пиво значно поліпшить свої смакові якості. Враховуючи вищевикладене будь рецепт правильно приготовленого домашнього пива повинен розуміти дозрівання продукту.