Зміст

 • Підготовка інгредієнтів і процес бродіння
 • Освітлення браги
 • Дегазація і перегонка
 • Очищення
 • Друга перегонка
 • Розведення і відстоювання
 • Рецепти самогону

Різноманітність виноводочных виробів на прилавках магазина дозволяє вибрати алкогольний напій на будь-який смак. Тільки от продукція трапляється не завжди відповідає якості. Саме тому багато хто воліє займатися виноробством у себе вдома і роблять самогон. В домашніх умовах можна одержати якісний алкогольний напій без шкідливих промислових домішок. Залишається головне питання – як зробити домашній самогон?

Підготовка інгредієнтів і процес бродіння

Самогоноваріння в домашніх умовах починається з підготовки правильного сировини, тобто браги. Основа в ній – вода, яка обов’язково повинна бути дистильованою. Вода заливається у флягу і підігрівається до температури 27-30?. При досягненні потрібної температури засипається цукор з розрахунку 1:5. Приміром, якщо води – 10 л, то в неї висипається 2 кг цукру. Все ретельно перемішується до повного розчинення. Після цього частина отриманого сиропу відливається в невелику ємність.

Активовані спиртові дріжджі засипаються в відлитий сироп з розрахунку 9-12 г на 12 л сиропу. Все ретельно перемішується протягом півгодини, поки сироп не стане однорідним і в ньому не залишиться жодної нерозчиненій гранули дріжджів. Сироп з дріжджами залишити на годину в теплому місці до утворення невеликої пінної шапки. Через 30-40 хвилин всю отриману суміш вилити назад в цукровий сироп.

Після того, як всі інгредієнти змішати, фляга закупорюється кришкою з гідрозатворів, якщо такий є. Брага під час бродіння повинна перебувати вдома в теплому місці. Раз на добу необхідно відкривати брагу, перемішувати її, пробувати на смак і знову закривати. Так дріжджі отримують кисень, а брага «дихає».

Після закінчення 4 діб процес бродіння піде на спад, піноутворення зменшиться. Сама брага почне світлішати і кожним днем стає все більш прозорою. Готовність браги визначається за смаком і повного припинення виділення вуглекислого газу. Брага не повинна бути солодкою, так як дріжджі за час бродіння «з’їли» весь цукор. Тому кінцевий продукт має гіркуватий смак з явним спиртовим присмаком у роті, чимось нагадує пиво.

Освітлення браги

Після процесу бродіння брага все одно залишається трохи каламутною. Щоб вона стала абсолютно прозорою, її освітлюють або з допомогою холоду, виставивши, наприклад, на балкон в холодну пору року, або бентонітом.

Речовину розчиняють у гарячій воді (не окропі) і ретельно перемішують. Після цього готовий розчин бентоніту вливається у флягу або інший посудину з відстояною брагою. Десь протягом години брага стане світлою. Бентоніт абсолютно безпечний, так як це свого роду глина, яку також використовують у виноробстві і промисловості. Після освітлення залишається тільки зварити самогон.

Дегазація і перегонка

Наступним етапом в приготуванні самогону в домашніх умовах буде перегонка. Що для цього знадобиться?

 • Самогонний «куб», в кришці якого є отвори для кріплення апарату (в ньому відбувається кипіння браги і випаровування спирту);
 • Самогонний апарат (у ньому спиртовий конденсат збирається і в рідкому стані зливається в ємність через трубку);
 • Спиртометр ( для цих цілей краще підійде АСП-3, він безпосередньо вимірює вміст спирту у відсотках);
 • Мірна гуртка;
 • Термометр (якщо апарат покупної, термометр буде йти з ним в комплекті).

Перед тим як почати сам процес перегонки, «кубик» з брагою ставиться на вогонь, щоб розігнати рідина для подальшої дегазації продукту. Перший перегін можна виробляти без відбору «голів» і «хвостів». Основна мета першого перегону полягає в перекладі етилового спирту, який знаходиться в бразі з нестабільного стану в стабільний. У бразі він може прокиснуть або випаруватися, а в спирті-сирці збереже свій стан стабільності набагато довше.

Після того як з браги вийшли всі залишки вуглекислого газу, з її поверхні потрібно зібрати плівочку. Вже після цього починається сам процес перегонки. «Кубик» закривається кришкою, до нього прикріплюється самогонний апарат і система охолодження. До моменту закипання «кубик» повинен нагріватися на максимальному вогні. Після закипання рівень горіння можна зменшити.

Поруч з апаратом ставиться ємкість, в яку через спеціальну трубку буде надходити кінцевий продукт. В якості ємності можна використовувати трилітрові банки. У кришці проробляється отвір для закріплення в ній трубки. Поступово банку наповниться спиртом-сирцем. Готовий продукт заміряється спиртометром.

Очищення

Після першого перегону продукт обов’язково потрібно очистити від зайвих домішок, які надають самогону неприємний запах. Найчастіше очищення проводять методом углевания. Процес фільтрації можна проводити вдома наступним способом:

 • У ємність з самогоном висипати вугілля (він повинен бути у вигляді порошку). Розрахунок приблизно такий: на 1 л рідини береться 2 столові ложки вугілля.
 • Вугілля висипати у воду і перемішати. Потім залишити годин на 10-12 відстоятися.
 • У пластмасової пляшки (1,5 л) потрібно обрізати дно, а кришку від неї проткнути в декількох місцях.
 • Виготовити ватний фільтр. Для цього необхідно скачати у вигляді циліндрика шириною 3 см якомога щільніше.
 • Готовий фільтр вставити в горло пляшки, а потім закрити її кришкою.
 • Пляшку шийкою вниз вставити в трилітрову банку і прогнати самогон через цей фільтр.
 • Самогон поступово профильтруется через вату і стане прозорим. В умовах правильно виконаної фільтрації сторонніх неприємних запахів від продукту виходити не повинно.

  Друга перегонка

  Під час другої перегонки відбираються різні фракції самогону: «голови», «тіло», «хвости». В першу чергу необхідно зрозуміти, для чого це робиться. «Голови» — це невелика концентрація метанолу і ацетону. Навіть у невеликій кількості це дуже небезпечні речовини і їх потрібно вчасно відсікти.

  Температура закипання метанолу і ацетону нижче, ніж у етанолу. Етанол закипає при температурі 78,4 ?, метанол — 64,7 ?, ацетон — 56?. Таким чином, голови потрібно відбирати в умовах температури кипіння цих речовин. Сам етиловий спирт є «тілом», тобто тим речовиною, яке необхідно відокремити від інших фракцій. «Хвостами» називають «сивушні масла, які дають неприємний запах самогону та псують його. Вони закипають при набагато більшій температурі, ніж етанол. Для відсікання «хвостів» важливо не пропустити момент їх закипання.

  Спирт – сирець точно також виливається в «куб», який ставиться на максимальний вогонь. Потім потрібно розрахувати, яку кількість «голів» необхідно прибрати. Є два варіанти розрахунку: легкий і більш складний.

  Перший варіант

  Наприклад, спирт-сирець був перегнаний з браги, в якій до перегонки містилося 3 кг цукру. З кожного кілограма відбирається десь 50 мл «голів». Отже, в даному випадку, треба зняти 150 мл «голів». Цей варіант розрахунків досить проста, але не зовсім точний. Для отримання більш точних даних розрахунок можна зробити за другим варіантом.

  Другий варіант

  Розрахунок робиться не у бразі, а вже по сирцю.

  Приміром, є 5000 мл спирту-сирцю.

  5000 (мл) * 0,040 =200 мл

  В даному розрахунку 0,040 — фортеця наявного сирцю. Вона може відрізнятися, тому потрібно множити на той градус, який вийшов у підсумку після першого перегону.

  Отримані 200 мл і є то кількість «голів», яке потрібно відібрати.

  При відборі голів полегшити завдання дуже допомагає процес охолодження. Пари піднімаються, охолоджуються і дефлегмируются. Флегма відпускається вниз і знову охолоджує піднімаються пари. Зменшивши потужність, коли з’являться перші краплі, можна відібрати голови максимально якісно. Коли відбір припиниться, потужність знову потрібно додати і почати збирати «тіло»

  Щоб дізнатися, коли підуть «хвости», можна змочити кінчик папірці надходить з трубки самогонкою. Якщо папір неохоче розгорілася і майже відразу згасла, значить скоро основне «тіло» закінчиться. Ємність з ним можна прибрати, а газ збільшити до максимального рівня, щоб прогнати хвости».

  Розведення і відстоювання

  Перед тим як почати процес розведення самогону, необхідно визначити його кількість і фортеця. Потім вже можна порахувати необхідний для розведення об’єм води. Зробити це можна за наступною формулою:

  А * B / = D – B = E,

  де А — фортеця самогону, В — кількість самогону, З – бажана фортеця вихідного продукту, D – об’єм рідини, який вийде після розбавлення, Е – необхідний обсяг води. Наприклад:

  82? * 2400 мл / 40? =4920 мл 4920 мл – 2400 мл = 2520 мл

  Після того, як самогон був розведений, йому потрібно дати відстоятися будинку приблизно тиждень.

  Рецепти самогону

  В домашніх умовах можна зробити не тільки самогон, але і різні напої на його основі або настоянки з його змістом. Наприклад, смак самогону можна різноманітити при використанні різних добавок. Це можуть бути і трави, і цедра лимона або апельсина, кава і багато інші інгредієнти.

  М’ятний самогон

  Інгредієнти:

  • Самогон – 1л;
  • М’ята – 16 г;
  • Колір полину — 2,5 г;
  • Шавлія – 2,5 г;
  • Розмарин – 1,5 м;
  • Кардамон – 1,5 м;
  • Гвоздика – 1 р.

  Процес приготування:

  Кардамон розчавити качалкою і засипати його разом з іншими спеціями в банку. Після самогон прибрати будинку в тепле місце на 3 дня. Як тільки він настоїться, пропустити через фільтр або марлю для очищення від трав.

  Самогон з варення

  У кожної господині є баночка закристалізованого варення. Його можна використовувати в якості основи для самогону. Перед використанням варення бажано прокип’ятити.

  Брага на основі варення робиться точно так само, як і цукрова. Тільки не варто забувати про те, що потрібно додати цукор до необхідної кількості.

  Щоб навчитися варити самогон будинку, достатньо один раз зробити це правильно.