Зміст

 • Вибір інгредієнтів для закваски браги
 • Особливості тари для браги
 • Процес приготування
 • Від чого залежить ефективне бродіння
 • Що робити з осадом?
 • Можливі труднощі
 • Визначення дозрівання браги

Перед тим, як приступити до самогоноваріння, потрібно приготувати відмінну брагу. Для цього необхідно врахувати всі правила, вибрати необхідну ємність і не прогадати з пропорціями. Адже тільки завдяки цьому етапу, на виході можна отримати спирт-сирець, тобто самогон.

Вибір інгредієнтів для закваски браги

Якісна і відмінна бражка може бути приготована з практично будь-якого інгредієнта, який містить солод. Найчастіше для цього використовують цукор, але можна взяти зерно, хліб і т. п.

Дріжджі

Одним з найважливіших інгредієнтів для відмінного самогону є дріжджі. Їх можна додавати і сухі, і живі. Але варто врахувати, що кожний з їхніх компонентів має свої особливості вже при виході самого самогону. Існують такі види дріжджів за своєю різновиди:

 • хлібопекарські (використовуються в цукровій бразі);
 • спиртові (відсоток спирту буде дуже високий);
 • «віскі» (використовують для зернового сусла);
 • винні (кладуть виключно у фруктову брагу).

Кожен з цих видів вживають у різних пропорціях. Варто точно слідувати інструкції, щоб не зіпсувати напій. Звичайні дріжджі кладуть у співвідношенні на кілограм цукру 100 г живих або 25 г сухих. При цьому в брагу додають 3-5 л води.

Поживні речовини

При заквасці потрібно також приділяти увагу поживним речовинам. У брагу можна додати, наприклад, фосфор або азот. Зазвичай на 1 кг цукру кладуть лише 3 г суперфосфату (його можна купити в аптеці). Будь-яка хімічна речовина можливо замінити натуральним продуктом, наприклад, ягодами, фруктами, а також зерном, чорним хлібом. В такому разі на 10-15 л бражки необхідно взяти 1 кг таких інгредієнтів.

Отримання «диких дріжджів» в домашніх умовах

При готуванні самогону будинку дуже часто використовують домашні «дикі дріжджі». Зробити їх дуже легко. Перший популярний рецепт – з ягід і фруктів. Для цього потрібно взяти немиті ягоди і гарненько розім’яти. Потім перемістіть суміш в ємність, краще всього в скляний бутель. На 2 склянки такої суміші беруть півсклянки цукру і стакан води. Після того, як все добре перемішається, бутель ставлять в тепло на 3-4 дні. Потім вилучають сік і використовують його. На 10 л бражки необхідно використовувати 300 г таких дріжджів.

Другий популярний рецепт для самогону – це хміль. Його потрібно взяти десь 400 г і залити водою (6 л). Все це накривається кришкою і кип’ятити близько 3 годин. Після того, як рідина охолоне, додати в неї 4 склянки пшеничного борошна, житнього солоду. Всипати все потрібно повільно, при цьому добре помішуючи. Коли суміш стане однорідною, то її необхідно помістити в тепле місце на 2 дні. Після цього можна додати ще 2 дрібно нарізані варені картоплі.

Особливості тари для браги

Ємність, у якій будуть дозрівати інгредієнти для самогону, має також велике значення. Брагу можна приготувати в емальованому, скляної, алюмінієвої, пластмасовій або нержавіючої посуді. Головне, щоб вона була чистою і насухо витертої. Також вона повинна добре закриватися, і при цьому мати водяний затвор. Через нього буде проникати вуглекислий газ, а кисень при цьому туди не потрапить.

В домашніх умовах беруть медичні рукавички і роблять у них маленькі 3-4 голкою дірочки. Якщо рукавичка надута, то бродіння ще триває, здулася – закінчилося.

Процес приготування

Для приготування браги необхідно взяти:

 • 100 г пресованих або 25 г сухих дріжджів;
 • 1 кг цукру;
 • 5 л води (теплою).

Після цього потрібно розчинити цукор у теплій воді, щоб не було ні єдиного кристалу. Далі можна зайнятися дріжджами. Їх теж варто розчинити в невеликій кількості теплої води (25-30 °C) і покласти 2 ложки цукру з гіркою. Цю суміш потрібно відставити на 2 години в тепле місце. Не забувайте кожні 10-20 хвилин все це заважати. Коли дріжджі вже будуть готові, їх необхідно залити водою. Але головне, щоб ємність не була заповнена повністю. Слід залишити десь 25-30 відсотків вільного місця для бродіння.

Готову брагу варто прибрати в приміщення з температурою близько 25-30 °C. Якщо немає такого місця, то можна огорнути ємність ковдрою або шубою. Готується брага десь 3-10 днів. Все залежить від температури і кількості.

Від чого залежить ефективне бродіння

Найважливіший етап в приготуванні самогону – це бродіння. Даний процес потребує суворого дотримання всіх правил, температурних режимів і т. д.

Щоб все відбувалося швидко і ефективно, слід тримати брагу в постійному теплі. Найкращий варіант – це температура не менше 18 °C і не вище 30. Якщо в приміщенні, де зберігається закваска, різко похолодало, то бродіння може бути перервано, хоча цукор не перебродив. При низькій температурі дріжджі не працюють. Щоб бродіння відновилося, варто підняти температуру і перемішати саму брагу.

При високій температурі бродіння також може зупинитися. Кожні дріжджі мають свою оптимальну температури для роботи. Якщо вона перевищує норму, то вони перестають виконувати свою головну функцію. Коли це все-таки відбулося, варто зняти верхній шар браги (його ще називають суслом) і додати нові, свіжі дріжджі в розведеному вигляді.

Також на ефект бродіння впливає цукор. Його класти в брагу необхідно лише в тій кількості, яке зазначено в рецепті. Якщо цукру буде занадто мало, то процес бродіння буде відбуватися довго, а то й зовсім не дійде до потрібної кондиції. Якщо ж цукру буде навпаки багато, то це може вплинути на те, що цукор не буде брати участь в ході освіти спирту в бразі. При виході можна отримати набагато менше самогону, ніж хотілося б.

Ще одну важливу роль в ефективному бродінні віддано дріжджам. Саме вони відповідають за сам етап бродіння. Спирт відповідає за функціонування дріжджів. Коли фортеця браги дорівнює 15°, то вони перестають працювати, хоча цукор може бути перероблений не весь.

Що робити з осадом?

Якщо у бразі утворився осад, то є два виходи з такого становища. Перший варіант – не зливати його. В ньому знаходиться найбільше спирту. Другий – осад прибирають, зменшується кількість алкоголю в кінці варіння самогону. При цьому на виході у вашого напою буде трохи баламутный колір, як у квасу, і осад на дні пляшки. Якщо його злити, то зменшиться кількість самогону. Це рішення індивідуально для кожного.

Можливі труднощі

Заквасити брагу не так вже й легко, як здається багатьом. Під час її приготування можуть виникнути деякі труднощі.

 • Вона готується дуже довго. Це може бути пов’язано з тим, що ви використовували погані дріжджі або порушили температурний режим.
 • На смак вона все одно солодка. Найчастіше це викликано тим, що під час приготування не були дотримані пропорції цукру і води. Щоб усунути цю маленьку неладне, варто додати ще дріжджі.
 • Щоб вашу брагу нічого не зіпсувало, треба все робити поступово і не відходити від рецепту.

  Визначення дозрівання браги

  Дізнатися, чи готова ваша суміш для подальшого варіння самогону, просто. Якщо більше не відбувається виділення вуглекислого газу, то брагу можна вважати готовою. Ще один метод – спробувати на смак. Вона повинна бути гіркою. Якщо є солодкість, то треба дати їй ще постояти або просто додати дріжджі.

  Коли брага стає каламутною, набуваючи колір квасу, це означає, що вона трохи перебродила. Тут немає нічого страшного. Просто потрібно процідити через марлю або перелити через тоненьку трубочку в іншу ємність. Все непотрібне тоді залишиться на дні, а колір відразу зміниться.