Зміст

  • Звідки з’являється спирт у бразі
  • Розрахунок кількості інгредієнтів
  • Вибір тари
  • Вихід з вихідної сировини самогону
  • Як зрозуміти, що брага готова?
  • Рецепти приготування

Якщо ви вирішили досконало освоїти самогоноваріння, то доведеться освоювати цей процес з азів. А саме, навчитися, як зробити брагу для самогону, підібрати пропорцію вихідних продуктів і дотримати всі умови відмінного бродіння.

Звідки з’являється спирт у бразі

Перше питання, яке з’являється у новачків – звідки береться спирт? Дійсно, звідки? На самому ділі технологія освіти спирту проста до непристойності. Спирт – це не що інше, як продукт життєдіяльності дріжджів. Всім відомо, що дріжджі це живі гриби. Відповідно, як всі живі мікроорганізми їм треба чимось харчуватися. Так от при виробництві браги дріжджі харчуються цукром і, в результаті такої життєдіяльності, у вигляді відходів утворюється спирт і вуглекислий газ.

Гранична міцність спирту в основі для самогону не повинна перевищувати 12%, так як при більш високому відсотку дріжджі просто гинуть і процес бродіння закінчується. Саме цим пояснюється низька міцність вихідної сировини при виробництві самогону. За смаковими якостями брага на основі фруктових цукрів буде на порядок смачніше класичної браги з дріжджів і цукру. А значить, якщо використовувати в якості вихідної сировини не цукор, а фрукти, ягоди або варення, то на смак це позначиться тільки в позитивну сторону.

Розрахунок кількості інгредієнтів

Якщо з якістю інгредієнтів все більш або менш все стало ясно, те, як зробити розрахунок основних компонентів ще належить навчитися. Скільки потрібно брати дріжджів, а скільки цукру, звичайно, можна визначити дослідним шляхом. І шлях цей буде сповнений помилок. А можна скористатися класичним співвідношенням, поступово відточуючи на ньому свою майстерність самогонника.

Керуючись досвідом самогонника зі стажем, поділюся його пропорціями. На класичну флягу (40 л) він брав 10 кг цукру і 1 кг дріжджів. Беручи цей розрахунок за основу, виходить пропорція – на три-чотири літри води потрібно 100 г дріжджів і 1 кг цукру. Якщо тремтіння берете сухі, то 100 г живих приблизно рівні 25 г сухих.

Вибір тари

Наступний пункт у виробництві браги – тара. До вибору тари варто підходити серйозно. По-перше, вихідне сировину повинно займати всього ? об’єму тари. В іншому випадку, якщо буде більше, то можуть виникнути неприємності, наприклад, зірвана кришка або навіть розрив тари. По-друге, обрана ємність повинна мати гідрозатвор. Гідрозатвор слово хоч і страшний, але на ділі дуже просте. У ролі гідрозатвори може виступати звичайна трубка в кришці, виведена назовні і занурена у воду. Потрібно це для того, щоб «не полетів» спирт. Зі школи всім відомо, що на повітрі спирт досить швидко вивітрюється. Так ось подібний гідрозатвор дозволяє відвести вуглекислий газ, але в той же час не пускає до неї повітря.

Вихід з вихідної сировини самогону

Ще одне питання яке хвилює початківця самогонника: який вихід самогону буде з браги. Так ось точного розрахунку виходу немає, і залежить він від різних факторів, але в середньому пропорція 3:1, тобто з трьох літрів на виході виходить літр самогону. Однак, варто сказати, що прийнято перші 100-150 г зливати, так само як і останні. Тому, що в першій порції самогону міститься великий % ефірних масел і всякої шкідливості, а в останніх 100-150 г немає ні фортеці, ні смаку.

Варто сказати і про якість води для браги. Воду краще брати джерельну. Але, в умовах міста, підійде і водопровідна вода. В цьому випадку їй необхідно дати відстоятися. Не можна воду кип’ятити! При кип’ятінні вода втрачає кисень, необхідний для хорошого бродіння.

Температура початкового розчину для браги повинна бути 20-25°С. В подальшому вона підвищиться, при бродінні, але якщо початкова температура буде нижче, то активний процес бродіння може затягнутися, а це згубно позначиться на смаку самогону. Весь період виходжування браги її слід тримати в теплому і темному місці. Саме теплом, а не гарячий. Варіант розташування браги у систем опалення не дуже вдалий, так як її потрібно буде постійно крутити, щоб брага була однією температури. В умовах міської квартири можна розташувати ємність з брагою у ванній кімнаті. Як правило, там завжди трохи тепліше, за рахунок того, що рушникосушки завжди теплі, а площа приміщення маленька.

У будь-якому випадку краще дотримати вихідні температурні режими. Адже тоді негайно почнеться процес бродіння, і температура браги підвищиться самостійно.

Як зрозуміти, що брага готова?

Як дізнатися, що брага готова для перегонки і можна починати переганяти її через дистилят? Та все просто – стежимо, коли закінчиться бродіння. Як вже говорилося раніше, процес бродіння припиниться при вмісті етилового спирту в бразі близько 12%. Дріжджі загинуть і далі витримувати брагу не має сенсу. Тривалість же бродіння залежить від багатьох факторів – від якості вихідної сировини, температури, кількості інгредієнтів, якості тари. Приблизно через тиждень або 10 днів брага почне набувати характерну гіркоту, а солодкість почне пропадати. Якщо відчувається солодкий смак, то варто дати бразі постояти ще пару днів, не забувши перемішати її.

Це класичний спосіб приготування і витримування браги. У народі ж існує безліч варіантів рецептів браги.

Рецепти приготування

На варення

Одним із простих і популярних є рецепт браги на варення (джемі, джемі і т. д.). Принадність цього рецепту в тому, що варення вже містить достатню кількість цукру і додатковий розрахунок його кількості не вимагається. А якщо ласощі у вас завалялося вже давно або, що ще гірше, почало бродити, то брага це вихід із ситуації. Дотримуючись стандартної пропорцію, потрібно тільки додати води і дріжджів. Іноді можна підсолодити брагу невеликою кількістю цукру для кращого бродіння.

Принадність цього рецепту в тому, що брагу після бродіння можна вживати як готовий продукт. За смаком така брага буде дуже схожа на домашнє вино. Самогон ж, перегнаного з такої браги, буде більш м’який на смак і навіть може не містити характерний запах.

З яблук

Іншим недорогим сировиною для приготування якісної браги можуть стати яблука. Особливо хороший цей рецепт для власників дачних ділянок або людей, які мають свій сад. Адже основною проблемою садівника з осені є падалиця – опале на землю яблука. Як і варіанті з варенням можна зробити смачну питну брагу, або дуже якісний самогон. Причому за смаком яблучна брага дуже схожа на сидр. Приготувати брагу можна якщо на 20 л води взяти близько 30 кг яблук, близько 5 кг цукру і 100 г дріжджів. Яблука слід намити, очистити від кісточок і гнилі, якщо така є. Потім краще взяти електром’ясорубку або кухонний комбайн, так як всі ці яблука потрібно перетворити в однорідну яблучну масу.

Готову суміш яблук поміщаємо в обрану тару, вливаємо розчинений у воді цукор і дріжджі, також розчинені у воді. І, як і в інших випадках, ставимо у тепле місце. Єдина відмінність, що яблучну брагу варто іноді перемішувати, так як на поверхні утворюється схожа на шапку пінка з мезги. А це може перешкодити гарному бродінню. Як тільки розчин стане світлим, а процес бродіння припиниться, то можна випробувати продукт. Далі, якщо не сподобається, то
краще, звичайно, перегнати брагу в самогон.

Цікаво і те, що брагу можна зробити без використання дріжджів. Для цього краще брати яблука солодких сортів, а дріжджі можна замінити родзинками. В цьому випадку потрібно кілограм немитих яблук провернути через м’ясорубку і залишити на кілька діб. Зазвичай для початку бродіння достатньо двох діб. Ферментовані яблука заливаємо водою, додаємо ізюм(100-200 м) і все. При цьому для подібної браги не потрібні дріжджі і цукор, але і вихід самогону буде менше.

На пшениці

Цікавий історичний факт, що спочатку горілкою називали не розбавлений етиловий спирт, а саме самогон. Тільки самогон повинен був выгоняться з зернової браги. Звідти і пішла назва горілки – житнє, хлібна, пшенична і т. д.

Тому виготовити справжню горілку можна і в домашніх умовах, досить навчитися виготовляти справжню пшеничне брагу. Для приготування зернового самогону знадобиться хороша пшениця, придатна для пророщування. Кілограм пшениці заливаємо водою, щоб остання ледь накривала зерна, і ставимо в тепле місце для пророщування. Якщо все було зроблено правильно, то приблизно через добу пшениця почне проростати. З пророслої пшениці робиться закваска.

Далі розрахунок простий — додаємо в неї приблизно півкілограма цукрового піску, можна трохи більше. Якщо суміш вийшла густий, то вливаємо ще трохи води і залишаємо бродити на строк до 7-10 діб. Це і буде закваска. Готову закваску переливаємо в тару, заливаємо водою (20 л) і додаємо ще по 3 кг цукру і пшениці. Готовий обсяг не повинен займати 2/3 тари. Далі даємо бразі виходиться приблизно з тиждень або більше. Як процес бродіння закінчений, готова справжня брага для приготування справжньої горілки. Особливість цього рецепту в тому, що сусло можна використовувати кілька разів (2-3). Потрібно злити перебродив розчин, а в тару знову долити води і додати цукор. Таким чином, можна значно здешевити вартість кінцевого продукту – самогону, при цьому, не втративши в його якості.

Варіантів приготування безліч. Головне, не бояться експериментувати і тоді, результат буде вас тільки радувати.