Зміст

  • Конструкції самогонних апаратів
  • На що слід звертати увагу
  • Огляд деяких видів апаратів

Домашнє виробництво спиртного, позбавляє від підробок, але вимагає ретельного вибору обладнання. У статті ви знайдете всю правду про самогонних апаратах.

Конструкції самогонних апаратів

Останнім часом саморобні пристрої з підручних засобів ипосуды витісняються промислово виготовленими. Вони зручні тим, що компактні і герметичні. Апарат зазвичай складається з перегінного куба, ємності для відділення бризок (сухопарника) і холодильника. Є апарати з ректифікаційної колонкою (царгою), вони забезпечують кращий результат, високу чистоту продукту, але в кілька разів дорожче простих, і досить складні у зверненні.

На що слід звертати увагу

Вибираючи самогонний апарат, потрібно враховувати наступні речі:

  • Матеріал
  • Обсяг
  • Ступінь очищення продукту

Матеріал

За вибором матеріалу можна дати тільки одна порада: нержавіюча сталь. Це єдиний (за винятком алюмінію) «харчової» метал, в харчовій промисловості тільки його і використовують. На жаль, в побутових умовах переконатися, який перед вами метал, за хвилину не можна. Надійний спосіб – потримати метал в 2% розчині оцту протягом 2 діб. Якщо потемніння не відбудеться, значить, перед вами нержавійка. Нержавіюча сталь має характерний відтінок, але помітити його може тільки досвідчений чоловік. Магніт, всупереч поширеній думці, теж не завжди дозволяє визначити нержавійку – є сплави з хорошими магнітними властивостями. Але в цілому, ймовірність помилки буде не дуже великою: для матеріалу з нержавіючої сталі прилипання магніту буде слабким, або взагалі непомітним.

Товщина металу – це ще одна важлива деталь. У тонкому кубі брага буде пригорати і очищати його буде досить проблематично, так як не кожен самогонний апарат дозволяє легко дістатися до всіх внутрішніх поверхонь. Переконатися в товщині металу (2-3 мм оптимальна) можна за вагою апарату і відсутності дзвону при легкому постукуванні по корпусу. Правда, такий буде коштувати дорожче.

Обсяг

Обсяг теж важливий. Якщо ви виготовляєте спирт для кулінарних цілей і приготування народних ліків, то краще придбати 12-15 літровий. Для частого прийому гостей потрібно ємність для браги 20-40 л. Ну, і запійним громадянам теж, однак, ми сподіваємося, що ваша культура споживання спиртного знаходиться на належній висоті. (Для довідки: гранична субтоксическая доза алкоголю для людини масою 70 кг: 20 г етанолу. Це те ж саме, що 50 грамів горілки або 150 г вина. Наступний прийом, не шкодить здоров’ю, можливий не раніше 2-3 місяців. Ця інформація, звичайно, не обрадує любителів випити.)

Очищення

Очищення браги проводиться шляхом перегонки (дистиляції) спирту. Однак, наявність отруйних речовин, киплячих при температурі, близької до температури кипіння спирту, ускладнює цей процес. Сухопарник або дефлегматор є досить слабкою перешкодою від сивухи, він, головним чином, захищає від засмічення трубку холодильника. Коли брагу роблять на плодовому та ягідній сировині, частинки потрапляють в пар і можуть засмітити апарат до повної непрацездатності.

Найбільш якісні апарати мають царгу, вона ж ректифікаційна колонка. Ця частина виконує «каскадну» багаторазову перегонку за рахунок розподілу тепла і масового обміну між парами і рідиною. Такий апарат є спиртозаводом в мініатюрі і відрізняється від звичайного самогонного як професійний інструмент для студії або концертів від паскудної гитарки для під’їзду. До речі, приготування самогону в домашніх умовах є не стільки технологією, скільки мистецтвом, так як тут немає такої кількості приладів і можливостей контролю додержання стандартів, який можливий на виробництві.

Огляд деяких видів апаратів

Багато підприємств випускають самогонні апарати в різних комплектаціях. Але всі вони зводяться до такій номенклатурі:

  • З холодильником
  • З сухопарником (дефлегматором) та холодильником
  • З колонкою і холодильником
  • Додатково: термометри та спиртометры

Найпростіший варіант, наявний на ринку, він же самий дешевий – це самогонний апарат з холодильником. Якщо він ще й з тонкого металу, то довго він не прослужить. Він складається з куба, пробки і відвідної трубки з холодильником. Все, що він може зробити – неочищений «первак».

Апарат з дефлегматором може бути навіть нерозбірним. Питання: як очистити сухопарник? Купувати новий апарат. Не кожен любитель самогону з дешевих апаратів може провести апгрейд – зробити дефлегматор розбірним і очищується. Користь від розбірного дефлегматора в тому, що він відділяє великі бризки води і сивухи від спиртових парів і в тому, що в нього можна закласти різного роду ароматизатори для поліпшення смаку: м’яту і т. д. Але варто пам’ятати, що ефірні олії рослин для сублімації дуже часто вимагають температуру помітно більше 100°C, і для цього замість самогонних апаратів застосовують автоклави і водяна пара при тиску в декілька атмосфер! Спирт сухопарник не очищає від сивушних масел. Так що, крапелька науки може значно поліпшити продукт народних умільців, звільняючи його від заклинань і забобонів. Холодильник (змійовик в проточній воді) робить в цьому апараті звичайну роботу.

Найбільш якісним буде продукт з апарату з ректифікаційної колонкою, він очищає спирт чудово (якщо працює в правильному режимі). Коштують такі апарати в 3…4 рази дорожче звичайних. Колонка характеризується числом теоретичних тарілок, а насправді це просто число перегонок, які вона забезпечує. Пара проходить через насадку – кульки, спіральки, колечка, – виготовлені із спеціальних матеріалів і омивається охолодженою рідиною, ось чому тарілки називають теоретичними. Немає там ніяких тарілок, але очищення йде досить непогано. Такі самогонні апарати компактніше інших, у них все частині зібрані на загальній осі, ніщо не стирчить збоку. Вони роз і легко відмиваються.

Часто покупці, особливо дачники і сільські мешканці, які відчувають проблеми з водопроводом, цікавляться витратою води на охолодження парів спирту. Відповідь тут цілком втішний. Теплота випаровування, і, стало бути, конденсації, етилового спирту, значно менше, ніж у води, 837 кДж на кг, або, що те ж саме, 200 кКал/кг. Якщо взяти цілком допустиму температуру води на виході холодильника 40°С, то на одержання літра спирту буде витрачено приблизно 10 л води, при кімнатній температурі на вході холодильника. Воду через апарат легко пустити з каністри, піднятою вгору і відрегулювати її витрата за допомогою відповідного краника або затиску від крапельниці.

Отже, найбільш кращий самогонний апарат, який має колонку для ректифікації з ефективною насадкою. У голівці цієї колонки є термометр для контролю температури парів спирту, і звідси пари спирту йдуть в холодильник. Ємність з брагою також повинна мати термометр для контролю температури бродіння (33°С). Такий апарат коштує, на даний момент, від 8 до 12 тис. руб. Недешево, але здоров’я ще дорожче, і чим менше сивухи, тим краще.