Ємності для бродіння браги

Зміст

  • Як вибрати правильну ємкість для бродіння?
  • Види бродильних ємностей: плюси і мінуси

У технології приготування домашнього алкоголю немає жодного малозначиме моменту. Якщо хоч один нюанс буде упущений, якість питної браги, вина, самогону очікуванням не буде відповідати. Смак бражного Ємності для бродіння брагисусла залежить не тільки від якості сировини, виду дріжджів, кількості цукру, але і від правильно обраної ємності для бродіння. Щоб брага визріла, придбала достатню міцність, стала придатною до пиття або перегонці в більш міцні спиртні напої, бродильна ємність, повинна відповідати певним вимогам.

Основна увага при виборі підходящої ємності для бродіння приділяється матеріалом виготовлення, обсягом, герметичності. Від цих показників залежить певною мірою якість, смак, запах готового алкоголю. Обов’язковий елемент бродильної тари – гідрозатвор. У нього дві функції: забезпечувати вихід вуглекислого газу, що виділяється в процесі життєдіяльності дріжджів і не допускати попадання всередину ємності з созревающей брагою кисень.

Як вибрати правильну ємкість для бродіння?

За якими критеріями вибирати тару під брагу? Для початку необхідно визначитися з об’ємом. На якість алкоголю цей показник ніяк не впливає, але його все-таки потрібно враховувати при покупці.

Вибір обсягу ємності для бродіння залежить від масштабу виробництва домашнього алкоголю. Іноді досить буває звичайної скляної банки на 3-5 л. Ця посуд ідеально підходить для приготування домашнього вина, браги в невеликих кількостях. Але якщо мова йде про дистиляції, немає сенсу використовувати банки, так як самогону з 3 л браги вийде зовсім мало.

Для приготування в домашніх умовах великих обсягів самогону потрібна тара побільше. У продажу є скляні бродильні ємкості на 10, 15, 20 літрів. У використанні вони дуже зручні, особливо для початківців виноробів, так як крізь прозоре скло легко стежити за процесом бродіння і, при необхідності, коригувати його.

Можна вибрати моделі, оснащені кришкою з гідрозатворів, спеціальні бутлі для виготовлення вина. Оптимальний варіант – великі банки з широким горлом. По-перше, до них легко підібрати герметичну кришку з водяним затвором, по-друге, легко знімати піну, зливати надлишок сусла при необхідності.

Альтернативний варіант скляних ємностей для бродіння – баки з харчового пластику. Їх обсяг Ємності для бродіння брагиваріюється в тих же межах – 10-20 л, але на відміну від скла такі ємності володіють меншою вагою і більш стійкі до механічних впливів.

Якщо необхідна тара побільше, є сенс придивитися до дерев’яних бочках. Їх об’єм може досягати 30 л.

Але найбільші баки для браги роблять з нержавіючої сталі. Верхня межа обсягу таких ємностей необмежений – можна купити бак на 40, 50 70 і навіть 100 літрів. Якщо ємності потрібного обсягу продажу немає, можна зварити її самостійно з листів харчової нержавіючої сталі.

Не менш важливий критерій вибору ємності для бродіння – герметичність. Кисень шкідливий для дріжджових культур, тому в період бродіння доступ повітря в ємність з брагою повинен бути перекритий. Це стосується всіх видів бражного сусла, за винятком складів, вызревающих на диких дріжджах.

Купуючи посуд для бродіння, необхідно простежити, щоб вона не мала жодних ушкоджень. Тара зі сколами, тріщинами, негерметичними швами і місцями з’єднань з кришкою, гідрозатворів для використання непридатна. Якщо ємність під брагу виготовлена з нержавіючої сталі, потрібно оцінити надійність швів. Листи повинні бути щільно приварені один до одного, кутові з’єднання рівномірно з усіх боків.

Нові дерев’яні, дубові бочки для приготування вина можуть мати невеликі зазори між дошками. У процесі підготовки бочки до використання дерево розбухне і щілини затягнуться самі собою.

Важливий момент – тара для браги повинна бути зручною при експлуатації, транспортуванні, зберіганні.

Види бродильних ємностей: плюси і мінуси

Окремої уваги заслуговує матеріал виготовлення ємностей для бродіння. Він повинен бути нейтральний до кислого середовища, володіти стійкістю до впливу агресивних хімічних сполук. Крім того, в його складі не повинно бути шкідливих речовин, які можуть потрапити в бражное сусло, зіпсувавши Ємності для бродіння брагитим самим якість продукту перегонки.

Що стосується цільового призначення, то в самогоноварении перевагу слід віддавати ємностей зі скла, баків харчової нержавіючої сталі. Найкращий варіант для виноробства – дубові бочки. Їх можна використовувати як в якості ємностей для бродіння сусла, так і для витримки, зберігання готового вина. В дубових бочках витримують самогон після перегонки, перетворюючи чистий дистилят в віскі, коньяк, бренді.

Перейдемо до опису переваг і недоліків бродильних ємностей з різних матеріалів.

Самим доступним, поширеним матеріалом сьогодні є пластик. Його головна і єдина перевага – дешевизна. Однак готувати брагу для перегонки в таких ємностях не рекомендується. Баки, банки, відра з пластику, навіть призначені для зберігання і транспортування питної води, продуктів харчування, абсолютно непридатні для зброджування сусла.

Справа в тому, що пластик виробляють із штучної сировини шляхом хімічної переробки. При контакті з кислим середовищем речовини, що містяться в пластмасі, потрапляють в брагу, надаючи їй специфічний неприємний запах і присмак. Деякі хімічні сполуки у складі пластику можуть бути шкідливі для здоров’я.

З часів Радянського Союзу найпопулярнішою ємністю для бродіння залишається молочний бідон. Виготовлені бідони з сплаву алюмінію, який дозволений до застосування в харчовій промисловості. Цей матеріал абсолютно нешкідливий для організму людини, проте, як бродильної ємності алюмінієві бідони не рекомендується використовувати.

Алюміній має властивість з часом окислюватися. Речовини, що виділяються із сплаву в процесі окислення, можуть потрапити в брагу, тим самим зробивши її кислої, непридатною до перегонці. Молочний бідон краще пристосувати під перегінний куб: він легкий, у нього достатній обсяг, алюміній стійкий до агресивних середовищ, високих температур.

Про переваги скляної тари ми вже згадували. Це абсолютна нейтральність до спиртовим з’єднанням і кислому середовищі, можливість візуального контролю над процесом бродіння.

Але у ємностей зі скла є ряд недоліків. Основний – крихкість матеріалу. Скляний посуд при Ємності для бродіння брагинеобережному поводженні б’ється, при нагріванні, підвищення внутрішнього тиску лопається. На період бродіння скляні ємності слід ставити в теплому місці і додатково укутувати, так як скло не здатне захистити бражное сусло від перепадів температури.

Крім цього, сонячні промені вільно проходять крізь прозоре скло, що негативно відбивається на якості браги. Якщо вже ставити бражное сусло для подальшої перегонки в скляних ємностях, то бажано використовувати посуд з темного скла.

Ідеальний за всіма показниками матеріал для бродильної ємності – нержавіюча сталь. Сплав відрізняється високою міцністю, не схильний до корозії, нейтральний до з’єднанням спирту і органічних кислот, запобігає розвиток хвороботворних бактеріальної флори в бражном розчині. Придатна тара з нержавійки не тільки для приготування браги, але і для зберігання одержаного шляхом перегонки самогону.

Єдиний недолік баків з нержавіючої сталі – висока ціна. Однак з урахуванням тривалого терміну експлуатації витрати на придбання такої тари повністю виправдовуються.

Висновок з вищевикладеного такий: вибір різних ємностей для бродіння на сучасному ринку великий асортимент представлений різними моделями, модифікаціями. Діапазон цін – від дуже дорогих до дешевих. Тому проблем з придбанням відповідної тари під бражное сусло або брагу, призначену для перегонки в міцний дистилят, у бажаючих придбати потрібний товар не виникне.