Зміст

 • З якого матеріалу зробити змійовик?
 • Як зробити охолоджувач своїми руками?
 • Геометричні особливості змійовика

Дистилятори для домашнього користування можуть мати невеликі конструктивні відмінності, але основні функціональні вузли в них присутні обов’язково. Один з невід’ємних елементів самогонного апарату – змійовик. З чого зробити цю частину дистилятора, за якими параметрами вибирати готовий до застосування охолоджувач і які особливості при складанні схеми враховувати, розглянемо в цій статті.

З якого матеріалу зробити змійовик?

Заборона самогоноваріння давно відмінено, тому при бажанні кожен може купити самогонний апарат у повній комплектації в спеціалізованому магазині. Тут же можна придбати змійовики різної модифікації, сухопарники, автоматику, додаткові пристрої та комплектуючі для того, щоб самостійно зібрати самогонний апарат з високим ККД.

У той же час менш витратним буде рішення зробити дистилятор своїми руками. Благо, нічого суперскладного в цьому занятті не передбачається. Змійовик для саморобного самогонного апарату, природно, теж належить зробити самостійно.

З чого почати? Оскільки змійовики бувають різними, в першу чергу потрібно визначитися з матеріалом виготовлення. Блок самогонного апарату, у якому відбувається охолодження і конденсація парів спирту, може бути виготовлений з таких матеріалів:

 • Срібло. Мабуть, найкращий варіант для того, щоб зробити змійовик. Цей метал стійкий до агресивних середовищ, проявляє інертність до більшості хімічних сполук, присутніх в бражних випарах, володіє високою теплопровідністю 429 Вт/(м·К). Але на практиці змійовики з срібла в саморобних самогонних апаратах застосовуються досить рідко через високу вартість матеріалу.
 • Мідь. Самий поширений, доступний, недорогий матеріал для виготовлення змійовика. Мідь володіє досить високою теплопровідністю (382-390 Вт/(м·К)), легко піддається обробці, без втрати початкових технічних характеристик витримує багаторазові цикли перегонки дистиляту.
 • Алюміній. Дешевий, простий в обробці матеріал. Середня теплопровідність – 202-236 Вт/(м·К). Недолік – менш тривалий, ніж у міді, термін служби. До того ж при неодноразових контактах з парами спирту алюміній в умовах контрастної температури алюміній окислюється. У результаті метал виділяє шкідливі хімічні сполуки, які, потрапляючи в дистиллируемую рідина, негативно позначаються на її складі.
 • Нержавіюча сталь. Незважаючи на відносно невисоку теплопровідність (20 Вт/(м·К)) сплаву, трубки з нержавіючої сталі використовують для виготовлення змійовика самогонного апарата дуже часто. Справа в тому, що нержавіюча сталь – найбільш міцний, надійний матеріал, який прослужить довше всіх, представлених вище металів і сплавів. Додаткове гідність нержавійки полягає в тому, що при правильних умовах експлуатації вона ніколи не вступає в реакцію зі спиртовмісними рідинами, парами.
 • Скло. При малій теплопровідності (1-1,15 Вт/(м•K)) відрізняється абсолютною нейтральністю до кислого середовища і парам спиртових сполук. У цьому основна перевага скляного змійовика. Чого не скажеш про інших показниках. Скло – досить крихкий матеріал. Скляний змійовик при необережному поводженні легко розбити, він може тріснути, лопнути при різкому перепаді температури. Крім іншого, зробити змійовик для самогонного апарату самостійно в домашніх умовах не представляється можливим. При складанні агрегату цей функціональний блок потрібно буде придбати в спеціалізованому магазині для виноробів або в магазині лабораторного медичного обладнання.

Самий бюджетний, зручний в обробці, але небажаний для виготовлення конденсатора варіант – капрон і поліетилен. Поліетиленові трубки не призначені для таких цілей, так як у складі матеріалу присутні шкідливі хімічні сполуки. При нагріванні контакті з кислим середовищем шкідливі речовини потрапляють в конденсат. Відповідно, якість самогону на виході невисока, в ньому міститься багато сторонніх, небезпечних для здоров’я домішок.

Зробити для самогонного апарату змійовик з гнучких поліетиленових або капронових трубок можна лише для одноразового застосування. Переганяти дистилят через такий охолоджувач багаторазово не рекомендується.

Як зробити охолоджувач своїми руками?

Коли прийнято рішення, з чого робити змійовик, можна переходити до наступного етапу. Робота по виготовленню холодильника самогонного апарату починається з підбору відповідного резервуара для конденсатора. Від розмірів, внутрішнього діаметра буде залежати довжина і діаметр намотування трубки змійовика. Найпростіше корпус холодильника зробити з відрізка каналізаційної пластикової труби. Рекомендований діаметр – 75-80 мм.

Параметри трубки для змійовика: довжина – 1,5-2 м; внутрішній перетин – 8-12 мм; товщина стінок – 0,9-1,1 мм, Щоб забезпечити максимально ефективне охолодження парів спирту, об’єм конденсатора в холодильнику повинен становити не більше 20% від загального об’єму резервуара.

Етапи технологічного процесу:

 • Щоб в процесі навивання метал не сплющився, трубку заповнюють сипучим матеріалом. Підійде прожарений просіяний пісок, харчова сода.
 • Кінці трубки запаюють або вставляють в них дерев’яні кілочки.
 • Акуратно навивають трубку на будь-який твердий предмет циліндричної форми з відповідним діаметром. Між сусідніми витками відстань має бути однаковим, близько 10-15 мм.
 • Після навивки торці змійовика розпаюють (витягують чопики), наповнювач висипають, трубку ретельно промивають.
 • У корпусі майбутнього холодильника намічають і просвердлюють два отвори для штуцерів підведення/відведення води. Встановлюють, міцно закріплюють, герметизують патрубки – шланги по яких вода буде надходити в резервуар і виділяється з нього.
 • Змійовик поміщають всередину корпусу охолоджувача. З торців закривають резервуар заглушками. Місця всіх з’єднань герметизують компаундом, суперклеєм, іншим способом.
 • Герметик висихає протягом доби, після чого саморобний холодильник можна включати в схему самогонного апарату і приступати до перегонці.

  Геометричні особливості змійовика

  Щодо параметрів змійовика самогонного апарату існує ряд корисних рекомендацій. Прислухатися до них варто, оскільки неправильні габарити охолоджувача можуть знизити продуктивність дистилятора і вплинути на якість перегоняемой рідини.

  Внутрішній діаметр. Чим переріз трубки більше, тим більше площа дотику стінок охолоджувача з парами спирту і нижче опір. Відповідно, процес конденсації протікає швидше. Оптимальний діаметр трубки – 8-12 мм

  Довжина. Перш ніж зробити змійовик, потрібно правильно відміряти довжину трубки. Рекомендований розмір – 1,5-2 м. При більшій довжині охолоджувача, площа для осідання конденсату збільшується, що автоматично підвищує ефективність охолодження спиртових парів. З іншого боку, цей же показник впливає швидкість перегону, оскільки в довгому змійовику гідравлічний опір підвищується.

  Товщина стінок. Змійовик з тонкими стінками відрізняється підвищеною теплопровідністю. Відповідно, конденсація парів перегоняемой рідини в ньому буде протікати інтенсивніше. Однак при зіткненні теплої і холодної середовища показники теплопровідності таких охолоджувачів різко знижуються, незалежно від матеріалу виготовлення трубки, внутрішнього діаметра і розміру.

  До всього іншого, тонкі трубки легко ламаються, вимагають ювелірної обробки і швидко зношуються. Тому для виготовлення змійовика краще підбирати трубки з товщиною стінок 0,9-1,1 мм

  Нарешті, система охолодження змійовика. Вона може бути відкритою, що працює на проточній воді, і закритими, коли потрібний об’єм води в резервуар заливають перед початком роботи. Конструктивно закриті системи набагато простіше у виконанні. Однак ефективність охолодження конденсату в таких резервуарах дуже низька – вода нагрівається вже через 2 години, після чого процес доводиться переривати.

  Відкриті системи охолодження в цьому відношенні набагато зручніше. Змійовик охолоджується постійно, процес конденсації стабільний, дистилят на виході завжди виходить холодним. Крім того, для відкритих систем не потрібен великий резервуар для води. Відповідно, конструкція холодильника більш компактна, що підвищує комфортність експлуатації і зберігання самогонного апарату.